Jump to content
Sign in to follow this  
dan brasov

Black Beast

Recommended Posts

Hai ca n-am vrut sa te supar, insa is cam mari sorturile alea. Or fi eficiente, nu zic, insa daca tie iti plac, treaba ta.

Repet, e o masina prea frumoasa ca sa o faci sorcova. La un logan mai inteleg.

Share this post


Link to post

sunt urate rau... pe orice masina, chiar si pe logan...

dau bine pe Land Rover sau IMS ... atat... si evident basculante - da la alea au rol practic nu de dizain :)

post-1317-1234870473_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@Lucian M > sa vezi ce va injura cei din spate pe ploaie, cu aparatorile voastre "estetice" cu tot.

Share this post


Link to post

Sefu, las-o-n fasole, eu aparatori de basculante nu folosesc.

Share this post


Link to post
@Lucian M > sa vezi ce va injura cei din spate pe ploaie, cu aparatorile voastre "estetice" cu tot.

 

 

Dar ce-o sa injure el cand i se va crapa/sparge parbrizul din cauza unui "aparator estetic"... :D

Share this post


Link to post

Iegzista casco.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Orice modificare estetica adusa de catre cineva unui bun produs de catre altcineva se incadreaza la kitsch.

 

De unde ai scos definitia asta? Adica ce vrei sa insinuezi ca toate atelierele de Tuning din lume produc kitsch-uri?

Apropo de sorturile de noroi omul a explicat ca a primat utilul in fata simtului artistic ceea ce m-i se pare corect... o masina nu-i tablou-obiect de arta sa-l pastrezi pe perete...

Poate producatorul a pus un sort mai mic din plastic nu unul de cauciuc cu nervuri metalice din considerente de pret nu estetic...

Si eu am vrut sa-mi schimb sorturile din acelasi motiv, pe ploaie se face varza masina, dar nu am gasit decit chinezarii prost facute... si am lasat-o balta...

Pt. amatorii de circoteli masina pt foarte multi oameni nu este obiect decorativ... e impropriu sa vorbesti de kitsch la masini... si o vorba din popor spune ca "gusturile nu se discuta"....

dex98

1. KITSCH, kitschuri, s.n. Termen folosit pentru a determina un obiect decorativ de prost gust. ? Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere de artă, multiplicate si valorificate comercial. [Pr.: chici] - Din germ. Kitsch.

mdn

2. KITSCH, k'itschuri, s.n. ~ 2. Creaţie de nivel scăzut, artă de prost gust, pseudoartă.

nodex

3. KITSCH [pr.: kiciî ~uri n. 1) Produse cu caracter de pseudoartă, caracterizate prin platitudine, imitaţie superficială a operelor de artă; lipsă de originalitate. 2) Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere artistice,

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Pt. amatorii de circoteli masina pt foarte multi oameni nu este obiect decorativ... e impropriu sa vorbesti de kitsch la masini... si o vorba din popor spune ca "gusturile nu se discuta"....

 

Pai e drept, ca degeaba se discuta... pentru ca genetica i-a fericit pe unii cu sansa asta, de a nu fi atinsi de simtul estetic.

Share this post


Link to post

@ Tommy - cu ultimul tau post am inteles tot. Multumesc. Ce ma faceam eu fara tine?!?

Share this post


Link to post

Update. Llumar si pleoape. Urmeaza jantele si mai ales aparatori de noroi originale. > :)

 

P1030226.jpg

 

P1030228-1.jpg

 

P1030230.jpg

 

P1030224.jpg

 

P1030236.jpg

Share this post


Link to post

Arata bine, insa eu nu i-as fi pus pleoape :) Incearca sa faci grila fata fara traversa cromata, doar cu sigla.

Share this post


Link to post

Da, imi place cum arata fara bara cromata, insa nu stiu exact de ce as avea nevoie. Spune-mi si mie pe privat, te rog, ce tip de chit si vopsea trebuie folosite ca sa iasa lucrarea ok. Am vazut ca trebe o sigla de pe spate, aia din fata de ce nu merge pusa? Merci

 

Am pus pleoapele pentru ca forma farurilor e singurul lucru care nu imi place in estetica masinii, si pot spune ca arata mai bine asa.

Edited by dan brasov

Share this post


Link to post

Treaba e simpla. Iti trebe chit cu fibra de sticla pentru umplutura si chit clasic pentru finisaj, smirghel, banda izolatoare din hartie, vopsea negru mat la spray. Sigla de pe bara cromata n-o poti folosi, intrucat e dintr-o bucata si lipita pe toata suprafata. Orice incercare de a o dezlipi este sortita esecului, va ramane vopseaua aurie in masa de lipici. Vezi ca am descris pas cu pas operatia la Tuning Lacetti.

Share this post


Link to post

Da, am vazut acolo, dar ma refeream daca trebuie o anumita marca de chit/spray. Poate ma apuc si de asta in viitor. Merci

Share this post


Link to post

O noua fata, "de vara". Jante negre si aparatori noroi originale.

 

P1030239.jpg

 

P1030240.jpg

 

P1030245.jpg

 

P1030246.jpg

 

Astept pareri.

Ps: ultimile 2 poze sunt cam intunecate, am uitat sa pun si blitzul in functiune.

 

Poze mai "luminoase".

P1030259.jpg

 

P1030257.jpg

 

P1030266.jpg

Edited by dan brasov

Share this post


Link to post

Arata foarte bine.

Jantele le-ai cumparat acum sau le aveai?

Share this post


Link to post

Merci. Jantele le aveam.

Share this post


Link to post

in sfarsit ai scapat de aparatorile de basculanta

arat fain cu jantele negre

 

idee pentru masca - acopera banda cromata cu autocolant negru mat (varianta ieftina) sau atocolant imitatie carbon mat (mai scump dar mai fain)

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Arată mai bine cu jantele actuale. Fără pleoape şi cu modificările la grilă indicate de Mircea, ar arăta excelent (după gusturile mele, normal) :)

Share this post


Link to post

Frumoasa masina,sa o stapinesti sanatos si fara evenimenta neplacute.Imi plac mai mult jantele astea pe negru,parca da mai bine cu masina in schimb mie imi plac pleoapele spre deosebire de ceilalti :P .Incearca sa o pastrezi simpla si curata in rest multa bafta.

Share this post


Link to post

Prea intunecata/morbida pentru gustul meu.

Share this post


Link to post

Multumesc. Buna ideea cu folie imitatie carbon, dar de unde pot gasi o bucata asa mica? Idei ar mai fii multe, dar deocamdata ma rezum la idei, din pacate...

Share this post


Link to post

pai iti iei mai multa - pe inauntru se poata pune pe destule elemente - incat sa arate bine

iar la stilul masinii - all black ar da foarte bine

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...