Jump to content
Sign in to follow this  
lupucata

Garantie Extinsa Si Prima Revizie La 15000 Km

Garantie extinsa  

18 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare !

 

Am un Aveo Sedan 1.2, cumparat in aprilie 2008. Pana acum sunt foarte multumit de el, avand in vedere ca am aproape 15000 km.

 

Prima intrebare: se merita sa fac chestia aia cu garantie extinsa (costa cam 500 EUR ... pentru inca 2 ani). Parerea mea e ca ar cam merita, deoarece sunt mici sansele ca in primii trei ani sau 100.000 km sa pice ceva la ea ...

 

A doua intrebare: exista vreo posibilitate sa scada consumul dupa prima revizie (eventual si dupa un reset de ECM) ? Din discutiile avute cu cineva mi-a spus ca e posibil acest lucru, diferenta fiind cam de 2-3 l/100 km. In prezent consuma destul de mult, in jur de 8-9 l (din pacate merg mai mult prin oras, dar si asa ar trebui sa consume mai putin de 9 l). Din ce mi-a explicat persoana respectiva, am inteles ca in primii 15.000 de km motorul e lasat sa se rodeze, dupa care este reglat pentru un consum mai mic.

 

Va multumesc si astept parerile voastre !

Share this post


Link to post

Sincer poti face cum crezi...masina mea e lacetti luata din primul val , ca sa zic asa din 2004...si sincer iti spun, suntem in 2009 si pana acum inafara de consumabile si chestiile uzuale , raportat la nr de km rulati, alte probleme nu am avut cu ea...dar daca vrei sa fii ferit de orice necaz imprevizibil, fa-ti o garantie extinsa...oricum din cate am observat pe forum si mai ales legat de probleme tehnice in general...se pare ca au fost cam multe probleme la masinile astea, ulterior anului de constructie la a mea...ciudat, dar se pare ca asa e. O zi buna

Share this post


Link to post

In mod normal defectele masinii (de fabricatie) ar trebui sa apara in intervalul standard de garantie. Garantia este buna insa vei fi obligat sa faci toate reviziile la ei pentru a nu o pierde. Daca iti permiti sa faci in continuare aceste revizii...de ce nu?

Nu stiu pe cati utilizatori ai acestui forum i-ai vazut ca au avut probleme cu masina dupa terminarea garantiei.

Cat despre consum...urban cam aici vei ramane, la 9.0-9.5 l/100. Extraurban vei vedea ca este mult mai mic.

Motorul stiu ca "se lasa" cum trebuie pe la 30.000 de km.

Share this post


Link to post

Citeste cit de mult poti din topicurile de pe forum si poti sa-ti formezi singur o parere,in special cele dedicate problemelor tehnice. Cred ca sint prea putini posesori de Aveo si masina este aparuta relativ recent la noi, in special cu motorizare 1,2 L sedan. Per total s-ar putea sa-ti fie utila garantia extinsa,depinde cati km faci anual. La km putini nu-i vad utilitatea.

In legatura cu consumul, parerile sint inpartite si depinde si de 'talpa' ,dar eu cred ca, consumul este acceptabil,se poate compara cu altele din gama.

Share this post


Link to post

Sa scada consumul cu 2-3 kile dupa revizie? Hmmm, suna a SF.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Cred ca sint prea putini posesori de Aveo si masina este aparuta relativ recent la noi, in special cu motorizare 1,2 L sedan.

 

Motorizarea 1.2 nu este cea folosita si pe kalos? Deci nu este chiar asa de noua...

Share this post


Link to post

Revin si imi sustin afirmatia:"este o masina relativ recent aparuta la noi". La mine la serviciu din aprox. 100-120 de masini sint trei Aveo, din care doua cu motor 1,4 L. Putem face acelasi exercitiu si intr-o parcare la un SM. Este adevarat, daca privim statiile de taximetre, raportul se modifica. Si atunci de unde informatii plauzibile despre masina pentru un raspuns la intrebarile din titlul topicului?

Share this post


Link to post
Motorizarea 1.2 nu este cea folosita si pe kalos? ...

Din 2008 a aparut o noua motorizare de 1,2L DOHC. Motoarele vechi erau SOHC.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...