Jump to content
Sign in to follow this  
dan brasov

Cum Contracarezi Un Derapaj?

Recommended Posts

D-l Abram Burel este metodic dupa cum il stim :)

Share this post


Link to post

In teorie toata lumea cred ca stie ce are de facut.

 

Idea e practica. Cred ca e foarte important sa mergi undeva sigur si controlat (un cartodrom, o parcare goala de supermarket in weekend) si sa incerci si sa aplici teoria. Sau chiar cursuri de condus / pilotaj. Cred ca cea mai inteligenta si mai eficienta investitie in siguranta e cea facuta in sofer, si nici macar nu e asa scumpa investitia asta...

Share this post


Link to post

Imi pare rau, dar atatea filosofii... Teoria ca teoria, practica ne omoara. Foarte nervoasa o colega de servici imi spunea ca a pierdut controlul masinii cu toate ca a intrat cu... 40 km/h intr-o curba. Ce-i mult? - ma intreba si a ramas stupefiata cand i-am zis ca da.

Ati vazut "Unforgiven" cu Clint Eastwood? Ideea e ca cel mai mult conteaza sa ai sange rece, sa nu te pierzi. Deci, daca derapezi tii botul pe directia de mers, sange rece cat cuprinde, frana si/sau acceleratie astfel incat sa nu "rupi" aderenta.

Titi Aur spunea imediat dupa 1989 ca venise in tara dupa ce facuse o scoala de pilotaj nu stiu pe unde ca invatase atatea pe acolo, dar dupa ce areintrat in circuitele de raliuri a uitat tot si tot dupa "simt" pilota.

Cine incearca sa invete arta pilotajului, in afara de cateva notiuni de baza absolut necesare, e drept, trebuie sa se bazeze pe "simt". Daca nu-l are, s-o lase balta, e clar ca nu are talent.

Din pacate carnetul de condus se ia de catre toata lumea ca cica e o necesitate. Nu se pune problema ca trebuie sa ai "chemare". Ar tebui sa aiba regimul armelor de foc pt. ca e o arma de ucis in mana unui iresponsabil care isi ia carnet cu toate ca nu are chemare sau psihic de sofer (ma refer la figuaranti si infantili).

Cu respect, pt. cei care realizeaza ca ai o responsabilitate la volan!

Share this post


Link to post
... Ati vazut "Unforgiven" cu Clint Eastwood? Ideea e ca cel mai mult conteaza sa ai sange rece, sa nu te pierzi. Deci, daca derapezi tii botul pe directia de mers, sange rece cat cuprinde, frana si/sau acceleratie astfel incat sa nu "rupi" aderenta ...

Hai sa repetam pana ne intra in sange. Deci, se tine botul pe directie cu sange rece sa nu rupi aderenta cand ... tocmai ai pierdut-o. Nu mi-a iesit.

 

Inca o data. Deci, tin botul pe directie cu sange rece, asa, sa nu rup aderenta cand tocmai am derapat. Ghinion, nu mi-a iesit nici acum. Nu-i nimic, mai repet, ca practica-i totul. Tot o sa-mi iasa o data. Promit.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

My 2 cents ...totul e practica, exersati derapaje pe drumuri cu pietris, sau pe asflat cu praf, parcari goale ceva de genu asta, iarna la fel. Daca va dati o iarna sigur capatati mai multe cunostiinte referitoare la derapaje, deasemenea aveti tutoriale pe net cu arucarea greutatii (balans ) incarcarea pe axe samd. Nimeni nu s-a nascut invatat , insa trebuie sa si vrei sa inveti. Va recomand clipurile lui gigi galli , ari vatanen pe opel manta (masina puternic subviratoare) .

Share this post


Link to post

Mie matizu mi s-a parut masina mult supraviratoare...parerea mea, care este.

Share this post


Link to post
Mie matizu mi s-a parut masina mult supraviratoare...parerea mea, care este.

 

Nu, este subviratoare , am mers mult cu matizelul. E masina mica , rotile sunt dispuse aproape de colturile masinii, poate iti da impresia de supravirare.

Share this post


Link to post

Mai repet si eu, ca tot mi s-a ridicat la fileu: practica te omoara pen'ca nu stii teorie :D

Share this post


Link to post
Chestia cu frana de mana functioneaza cam asa:

- ai pierdut aderenta pe o suprafata alunecoasa

- contracarezi putin din volan (nu bracat, ci doar virat in aceeasi parte ca si... fundul)

- tatonezi usor acceleratia pentru a incerca sa exerciti un cat de cat cuplu pe fata, de dorit fara sa patineze rotile (caz in care e mai greu de controlat)

- tatonezi de frana de mana usor, incercand sa exerciti o cat de cata forta "inversa" pe spate; daca rotile sunt blocate, nu o sa para ca se intampla ceva, dar daca fata "prinde", atunci la un moment dat va prinde si spatele *

Manevra e menita sa ajusteze comportamentul masinii (si al soferului) in vederea recapatarii aderentei. Daca asta nu se intampla, manevra e inutila. Daca se intampla, abia pe urma incepe corectarea traiectoriei :)

 

* invers nu e valabil la masinile cu tractiune pe fata

 

 

Ai incercat-o?

 

 

Tu ce zici?

 

Uite in sfarsit un om care a incercat treaba respectiva. Inseamna ca e adevarata treaba. Acum as intreba eu un lucru: pana la ce viteza tine figura, intr-o curba la 90 grade? Asta presupunand ca prinzi un pic de aderenta pe rotile fata. (nu a fost cazul meu)

Share this post


Link to post

Ca si teorii, toate "este" bune si interesante daca vrei cultura generala. Dar dupa cum sunt atatia alti factori in momentul in care SE INTAMPLA derapajul, totul se va rezuma intr-adevar la simt, TALENT, inspiratie, si de de nu...soarta.

 

Cred ca pt prima data in situatia asta omul nu si-o face doar cu mana lui. Nici macar un pilot nu reuseste 100% sa iasa dintr-o situatie de kkt daca suma tuturor factorilor potrivnici e mai mare decat inspiratia, talentul, MOMENTUL, simtul lui...

 

Un derapaj se face CONTROLAT daca viteza este moderata, daca TE ASTEPTI sa-l faci din clipa in clipa si esti pregatit cat de cat, cu adrenalina pompand, etc, daca L-AI MAI FACUT in situatii similare si ti-a iesit de cele mai multe ori, sau daca VREI sa-l faci. Intr-o situatie limita, pe care NU o vrei si NU o prevezi, se aplica primele doua fraze de sus.

Share this post


Link to post

Dane,

Intr-o curba la 90 de grade, ai vreo 2 m pana in sant. Admitand ca ai putea macar reactiona in 1 bucata secunda la ceea ce ti se intampla - nu mai zic, vorba lui Tommy, cat de repede poti "manipula" situatia - rezulta vreo 2 m/s, ceea ce inseamna 7,2 Km/h :D

Ca veni vorba, care este citatul care dovedeste ca am incercat? Da, am incercat de nevoie. Pot spune ca la momentul respectiv, citisem "despre" (aka "eram toba de carte"), nu am fost in poligonul lui Mircea, iar senzatia a fost una de filmare cu incetinitorul, vazuta intr-un... flask-back.

Daca nu ai aderenta pe fata, nu poti controla masina. Poti avea doar norocul sa prinzi ceva pe spate si sa dai cu capul in parbriz. Asta doar... teoretic, pentru ca daca ar fi un astfel de petec aderent, ar trebui sa-l intalneasca mai intai rotile din fata.

Ca veni vorba, daca "bracati" brusc si prindeti (nu pierdeti, ci... prindeti) aderenta, sunteti tare pasibili de rasturnare (cum zicea cineva).

Indiferent ce va vine sa faceti atunci cand derapati, NU bruscati nimic (frana, acceleratie, volan, etc.), dar comportati-va ferm (zic ca ar trebui sa intelegeti bine diferenta)!

Share this post


Link to post

Discutam cu niste prieteni acum o sapt de tehnicile de pilotaj, concluzia este urmatoarea : " nu vrei in sant sau in parapet sau 180 grade atunci incetineste inainte de viraj" , fiecare sofer probabil isi cunoaste masina destul de bine daca a tras de ea pana in zona rosie, problema intervine cand esti cu alta masina . Sunt masini apropiate de comportare neutra (cam 50 50 pe axe) insa majoritatea sunt imprevizibile de la un anumit punct , e ceva de genu distantei regulamentare (afli care e punctul cand dai in sant) .

La Vtm nu prea ai abs esp si altele , doar putere bruta si poate ajutorul unu autoblocant , daca vrei sa scoti timp bun trebuie sa mergi curat, daca faci derapaje pierzi mult timp, ideea este sa iti stii masina si sa o tii aproape de limita :) din nou ajung la ceea ce am spus in postul trecut ..totul e practica, tu trebuie sa conduci masina si sa-i spui ce sa faca si nu sa faca ce o taie pe ea capu.

Edited by ROV

Share this post


Link to post

Am crezut ca acel "tu ce zici?" era de fapt un "da". Daca m-am inselat, sorry.

Share this post


Link to post
Mie matizu mi s-a parut masina mult supraviratoare...parerea mea, care este.

Este subviratoare, nu supraviratoare.

Share this post


Link to post

Logica mea (sper sa fie si buna) imi zice asa : cand derapezi, puntea spate incearca sa ajunga din urma puntea fata. De aceea, acest efect se contracareaza cu bracare de volan si acceleratie (ma refer la masina cu tractiunea pe fata). De aceea daca nu ai apucat sa redresezi masina o sa ajunga sa mearga in lateral, sau sa se invarta cu totul.

 

Partea cu acceleratia e cu dus si intors. Jucandu-ma prin parcarea unui SM unde carosabilul era oglinda (locuri mai largi si mai "ferite" in Bucuresti nu stiu-accept PM cu orice loc cu grad de aderenta scazut) am observat ca si la plecarea cu a doua de pe loc rotile se invarteau in gol de mama focului.

 

Pe asfalt uscat este obligatoriu sa fii in treapta de viteza potrivita ca in cazul unui eveniment neasteptat, daca vrei sa-i dai forja, sa poti sa dai. Dar pe carosabil alunecos, CRED (rog a fi corectat) ca putina subturare nu strica, caci tu, speriat, calci acceleratia, iar acest lucru nu va duce la mers in gol pentru ca nu are suficient zvac, ci la o accelerare mai lina, ceea ce iti si trebuie in astfel de conditii.

 

OFF TOPIC : intoarcerea cu 180 fara calcarea ambreiajului in momentul in care sensul de invartire ar rotilor se schimba ce consecinte are ? Afara de oprirea motorului :)

 

@Tolin:

Frana de mana o folosesc pe zapada si in doua situatii si actionari diferite:

1- oprire de urgenta la viteza mica prin actionarea fina, fara blocarea rotilor, atunci cand spatiul nu permite evadarea de pe banda;

 

Nu am inteles! De ce sa folosesti frana de mana in loc sa folosesti pedala de frana ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post
Pe asfalt uscat este obligatoriu sa fii in treapta de viteza potrivita ca in cazul unui eveniment neasteptat, daca vrei sa-i dai forja, sa poti sa dai. Dar pe carosabil alunecos, CRED (rog a fi corectat) ca putina subturare nu strica, caci tu, speriat, calci acceleratia, iar acest lucru nu va duce la mers in gol pentru ca nu are suficient zvac, ci la o accelerare mai lina, ceea ce iti si trebuie in astfel de conditii.

 

Pe mine tocmai "forja" m-a salvat acum 1 saptamana si ceva cred cand am intrat prea tare(pentru conditiile de afara) in intersectia Dorobaniti cu Stefan, venind dinspre Obor, am facut dreapta, am pierdut pentru prima(cu masina asta) data spatele, noroc ca avusesem inspiratia sa retrogradez inainte si am virat stanga+calcat acceleratia. Masina si-a revenit(efectul a fost chiar fain), insa cu greu am reusit sa nu o scap in partea cealalta. Noroc ca eram singur pe 3 benzi, insa daca nu-mi iesea din prima intram in cele 3 masini oprite pe sens opus(pe dorobanti) la semafor.

Share this post


Link to post

Rectific : pentru carosabil extrem de alunecos (polei) spun ca nu ar strica sa fii in subturare. Eu am plecat cu a doua de pe loc si am patinat in parcare, iar acolo era...frecare zero.

Share this post


Link to post

Cred ca s-a spus aproape totul despre acest subiect. Cred totusi ca sint multi factori care trebuie luati in calcul in cazul unui derapaj: viteza de deplasare,greutatea masinii, cauciucurile masinii si nu in ultimul rind experienta si reflexele soferului. Mai trebuie si mult noroc!

Share this post


Link to post

In primul rand trebuie sa va cunoaste-ti masina, si apoi cu mult exercitiu sa va ascutiti voi simturile! se pot iesi din cele mai critice situatii daca ai "antrenamentul" necesar, iar fiecare situatie necestita o abordare diferita.

 

Ca sa raman on topic, si sa concentrez toate comment-urile intr-unul singur - daca de ex masina(tractiune fata) iti derapeaza cu puntea spate(subvirare) intr-un viraj este foarte indicat sa nu se actioneze frana, iar acceleratia sa ramana constanta pentru ca spatele sa urmeze puntea fata. In momentul cand se actioneaza frana inertia masinii face ca si rotile fata sa piarda aderenta ceea ce duce la secunde importane in derapaj(si asta conteaza cand esti pe o sosea ingusta). La fel si daca se accelereaza brusc in aceeasi treapta sau treapta inferioara. La cele cu tractiune spate, se reduce usor acceleratia iar la cele 4x4 se procedeaza la fel ca in cazul celor cu tractiune fata. In toate cazurile se contracareaza derapajul din directie, dar in nici unul din cazuri nu se bruscheaza masina.

 

In cazul in care puntea fata nu asculta(supravirare) cea mai indicata manevra este cea de frana de motor - se retrogradeaza in treapta, se elibereaza pedala de acceleratie, se reduce in functie de posibilitati unghiul de virare al rotilor fata pana se recapata aderenta. Se poate si mai usor, daca situatia permite - fara manevra de frana de motor.

 

Acum pe zapada cred ca tuturor ne place sa ne jucam dar toate astea se petrec la viteze mici insa pe asfalt sau mai rau, piatra cubica situatia se schimba radical. La asflat de exemplu situatia se poate nasoli daca apare acvaplanarea( se formeaza o pelicula fina de apa intre cauciuc si carosabil suficient cat sa permita deraparea), moment in care o masina aflata in derapaj prinde suprafete cu aderenta diferita pe cele 4 roti. Tocmai deaceea este indicat sa va cunosteti bine automobilul si sa aveti aptitudinile neceasare pentru redresarea lui. La suedezi daca nu insel, dai examen la manevre de genul asta, si scoala de soferi tine vreo 3 ani... la noi se ia pe zambete... Asa ca pe zapada se poate exersa "safe", numai ca trebuie avut in vedere ca in situatii reale timpul de reactie trebuie sa fie mult mai scurt.

 

Si ca tot vorbeam de zapada, in toate parcarile din bucuresti toti pustanii, ba chiar si oameni mai in varsta, faceau cerculete pe singura zapada faina...rar vedeai pe unul ca incearca sa mentina masina in derapaj controlat. Numai vorbesc de alte manevre gen introarcere la 180 din spate-n fata, j-turn, 360 sau complex de manevre - ce mor io pe astia! Dupa ce ca nu ai loc de ei sa inveti si tu ceva, mai strica si putina zapada de pe platforma... Iarna asta de exemplu am reusit sa imi perfectionez manevra de 360 cu start de pe loc si continuarea traseului. Si asta cu bubuzul din dotare. Nu va zic ca mi-am auzit tot felul de critici la adresa masinii, dar niciunul din toti "smecherii" din parcare nu s-a intrebat sau nici macar nu a incercat sa vada despre ce-i vorba - si ne mai intrebam de unde atatea accidete? din lipsa de experienta si inconstienta - d'acolo!

 

Daca vrea cineva sfaturi despre ghidusii cu masina, is pasionat asa ca da-ti PM. Pt cei ce vor sa vada un sport care se ocupa de asemenea mavere - nu labareala aia de "drift" cauta-ti Gymkhana pe net, si mai ales reportaje cu Ken Block - http://videos.streetfire.net/video/Ken-Blo...hana_198612.htm - unul din tatici lor :) (mai sunt si cativa japonezi mai tari, dar nu le stiu numele)

Share this post


Link to post

Le-ai nemerit taman invers cu subvirarea si supravirarea. :)

PS. Nu ne-ai zis cum e cu tractiunea spate.

Share this post


Link to post

Offtopic : Printre altele io-s pasionat de gramatica limbii romane si mama mama ce ma oftica folosirea abuziva a cratimei ...

Share this post


Link to post

Eu cred ca cel mai mult la un derapaj de ajuta ESP-ul,si asta dupa ce am patit acum cateva zile ceva foarte nasol.

Eram cu masina pe niste serpentine,am intrat cu a3a puternic cam 5-6k turatii in depasirea unui bora si nu mi-am dat seama cat de stransa este curba care urma.Am vazut ca in curba masina tinde sa o ia tot spre exterior,rotile fata incepusera sa scartaie, am prins probabil ceva pamant de pe marginea drumului si a inceput sa fuga fundul am tras invers de volan cu pedala la podea si masina parea ca'si revine(eram deja aproape de santul de pe sensul opus de mers)cand hop fuge iar pe sensul celalalt.Am luat volan acceleratie degeaba.Masina s-a oprit aproape de santul de pe sensul pe care fusesem initial cu fata invers.asadar teoria e teorie practica este practica.Derapaje la viteza mica cred ca am facut sute, acolo nu e problema dar cand ai ceva viteza si mai e si ud jos situatia se schimba radical.

Edited by Akon

Share this post


Link to post
Eram cu masina pe niste serpentine,am intrat cu a3a puternic cam 5-6k turatii ... am prins probabil ceva pamant de pe marginea drumului si a inceput sa fuga fundul ...

Deci : serpentine + 120km/h + drum ud + noroi pe roti ... nici ESPul nu poate face foarte multe in contextul asta

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...