Jump to content
Sign in to follow this  
costi.dobrea

Apa Inghetata In Rezervor Lichid Spalare Parbriz

Recommended Posts

Sau se toarna lichid pentru -30 C. Eu personal am facut un cocktail cam 3/4 lichid pt.

-20 C si 1/4 lichid pentru -30 C. Sper sa nu fie probleme. Pt. dezghetarea circuitului spalator va poate ajuta si un feon de uscat parul. Bineinteles, undeva unde se poate conecta la priza de 220V. ;)

Share this post


Link to post
... Nu am testat niciodata metoda, nu m-am aflat in pozitia de a o testa

Si vrei sa incerci pe pielea noastra...nu e fair-play! [-X

Pe solutia mentionata de mine scrie explicit ca nu ataca plasticul si v0pseaua.

Share this post


Link to post

Detergentul face spuma, alcoolul nu ataca vopseaua.

Share this post


Link to post
Cica detergentul de vase (gen Axion, Pur, Fairy) nu ingheata !

Te contrazic. Am avut o rezerva de Axion si un bidon de Pur pe balcon, le-am gasit inghetate.

Share this post


Link to post

Are dreptate Ileana.Detergent de vase,sampon,sapun lichid etc ingheata la temperaturi scazute.Am patit-o si eu si sigur va spun ca asa e.In legatura cu dezghetul rezervorului de lichid de parbriz si a conductelor si orificiilor de plastic de pe capota,eu am procedat astfe:Am turnat peste lichidul inghetat din rezervor apa fiarta,norocul meu a fost ca era cam jumatate cu solutie inghetata.aAm scos conducta de plastic cea care iese din pompa din conducta ce ramifica apa spre cele doua doze pt stropit.Am turnat apa fiarta peste lichidul congelat si abea dupa vreo 5-6 galeti de apa fiarta sa dezghetat si a inceput sa arunce apa. Apoi am dezghetat si conductele de plastic tot cu apa fiarta,am pus solutie din comert de -30 grade si am actionat pompa pana a aruncat solutie pe parbriz.Am auzit cazuri in care a fost foarte frig si din cauza inghetului sa fisurat rezervorul de solutie sau pomba din acesta.

 

 

 

  • Sper sa ajute explicatia mea.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze ca postez in topicul asta, dar nu are rost sa deschid unul nou pentru o simpla intrebare. La voi dupa ce spalati parbrizul, indifirent ca masina stationeaza sau este in mers... vi se scurge lichid de spalare pe geamul de la usa soferului? La mine se scurge o gramada... il cam arunca stergatorul si ma cam enerveaza, acum nu stiu eu am pus niste stergatoare putin mai mari ca lungime cred (din greseala, asa le-am cumparat) sa fie asta problema ? Intrebarea este adresata posesorilor de Cielo.

Share this post


Link to post

Problema e universala, indiferent de stergatoarele care le ai, mai mici mai mari...nu conteaza. :)

Share this post


Link to post

Inca un motiv pentru care sunt bune paravanturile. :)

Share this post


Link to post

Aceiasi problema o aveam si eu.Cind eram in mers,cu geamul deschis si spalam parbrizul imi baga solutia (de parbriz) in masina,o a doua problema o aveam cind ploua si vroiam sa fumez,nu putem deschide geamul ca-mi ploua in intrerupatorul principal ( din usa) pentru geamuri.

Cu paravinturile, am rezolvat ambele probleme.

Share this post


Link to post

Pai cred ca asa o sa fac si eu ca nu se mai poate(paravanturi rullz). Multumesc pentru raspunsuri...

Share this post


Link to post

Oricum aici conteaza intr-o anumita masura si cum iti orientezi diuzele (stropitoare) spre parbriz. Dar nu stiu daca ai cum sa le orientezi in asa fel incat sa nu iti curga pe geamul de la sofer!

Share this post


Link to post

pai paravanturile alea de care vorbiti nu va strica aerodinamica masinii si o sa aveti consum mai mare? think again!

Share this post


Link to post

Consum mai mare... cu cat? Ca nu e vorba de portbagaj aerian sau de frigidere. Sa fim seriosi, paravanturile nu afecteaza consumul decat intr-o foarte mica masura, daca are ce afecta.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Si daca cumva il afecteaza... se intampla la viteze foarte mari peste 150km/h. Cel putin asta e parerea mea :)

Share this post


Link to post

Desfileteaza gatul alb de umplere din compartimentul motor.

 

Aha, deci punctul doi de sprijin este gitul de umplere prin filetare. Am analizat schema vasului si nu prea imi era clar de ce doar un surub exista. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: exista vreun O-ring intre ansamblul celor doua parti/piese?

Share this post


Link to post

Personal, nu am gasit asa ceva. Nu prea-i vad rostul.

Share this post


Link to post

In trecut umpleam vasul pina-n buzasi nu curgea, acum curge tot din gitul respectiv. N-ar fi o problema de acea mica pierdere, problema apare cind fac plinul in garaj si imi curge pe jos. Acum, ne-avind stare, am sarit in toale de lucru si trecut la treba. Am damontat gitul respectiv si observ ca este prevazut cu o garnitura de etansare, plata, cu diametru exterior de 29mm, interior de 23mm si grosimea de 1,5mm. Voi confectiona una identica, asta nu mai etanseaza coret, ii tare, nici nu-mi dau seama din ce material este.

Share this post


Link to post

Poate te ajuta si un pic de silicon.

 

Ideia este buna, rapida, dar, evit siliconul in situatii de gen. Prefer o garnitura noua ca gitul respectiv sa ramina usor demontabil tot-odata evitind distrugerea acestuia ii viitor. Am pe undeva banda siliconica de 2mm special pentru confectionat garnituri.

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca si mie imi curge vasul de lichid de parbriz, cum se da jos fara a demonta aripa?

Ca pana sa scrii tu Viktor, de demontarea gatului de umplere, eram ferm convins ca nu se poate ajunge la el decat demontand-o. Se poate altfel?

Share this post


Link to post

Vezi in postul #4 , era descrisa de @Cris06 operatiunea.

Share this post


Link to post

Am rezolvat-o, garnituta am confectionat-o din acelasi tip de material, ceva mai proaspat. In capacele flacoanelor de ulei (ex.5litri) se gaseste astfel de material, alb. Ei, eu din ala am facut si etanseaza bine (as fi preferat din banda siliconica dar n-am dat de el astazi).

Share this post


Link to post

Il readuc la viata (topicul). :mrgreen:

Recitind-ul am facut si o burta de ris.

N-am combinat solutie de parbriz cu detergenti, in schimb am mers cu masina care avea combinatia. URIT se mai vede pe unde ajunge amestecul, nici eficient nu-l gasesc.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Eu am incercat in prima faza pana sa expun problema pe forum sa completez peste cel inghetat pe acolo cu din asta de iarna de -40 (am gandit ca poate asta il erodeaza intr-un fel pe cel inghetat si usor usor ajunge omogenizat) dar nu s-a schimbat nimic. Acum nu mai pot incerca nici varianta cu alcool tehnic pentru ca este vasul plin pana in buza si hai sa zic ca iau cat pot de acolo cu o seringa dar tot ar ramane prea putin spatiu pentru a turna alcoolul ma gandesc eu. In mers vad ca tot nu isi da drumul, desi merg cate o ora dimineata si o ora eara cu ea. Intrebarile mele pentru cei mai priceputi ar fi:

1) Caldura facuta de motor 1 ora sa nu fie oare de ajuns pentru a dezgheta ce a inghetat pe acolo?

2) Daca a inghetat ori acea pompa ori motorasul acelea se pot dezgheta de la mers?

3)Stie cineva cum as putea scoate mai mult lichid din vas?

4) Daca am avut lichid de vara , cam ce temperatura a mediului exterior mi-ar trebui pentru a se dezgheta ori lichidul ori motoras etc?

5) Stie cineva de unde as putea cumpara acel pistol cu aburi?

6) Unde anume sunt amplasate pompa aceea si motorasul?

 

Multumesc anticipat si scuze pentru postul poate prea lung.

Share this post


Link to post

1) Nu.

2) Nu, la temperaturile existente.

3) Mai cautam.

4) Undeva la +10 cred.

5) Nu e cazul sa cumperi asa ceva, ce vazusem eu era la un garaj de camioane unde, camionagii dadeau drumu la apa seara iar dimineata puneau apa calda in motor. Cine uita sau nu-l interesa lasa apa in motor iar dimineata avea dopuri de gheata pe ici pe colo si le dezgheta cu pistol cu aburi. Acum nici eu nu-mi aduc aminte la ce sursa de aburi erau racurdati.

6) Pompa/motorasul e una si aceiasi piesa, o localizezi cu capota deschisa sau in manual (poate cineva iti spune cu exactitate).

Daca stiu eu bine, la spalatorii auto lucreaza si cu apa calda. Trebue sa ajungi cu jet de apa calda pe rezervorul respectiv, probabil ai gheata si pe furtunele care duc la duze.

 

Sau poate problema e de natura electrica si noi batem cimpii.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...