Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Amenda Circulatie (prin Posta)

Recommended Posts

Am sa-i mai tachinez cu problema asta, mai ales ca ma priveste direct.

Share this post


Link to post

Referitor la amenda prin posta am patit-o si eu.Am primit prin posta plicul cu bucuria dar problema e ca trecusem prin Ciolpani,asa cum scria in scrisoare,cu vreo 7 luni in urma.E oare normal ca amenda sa vina dupa asa mare perioada de timp?7 LUNI?? :o

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

1 luna + 6 luni + 1-2 saptamini pe traseu = cca 7 luni. Cam asta e termenul maxim, dupa 7 luni putem sa ne consideram scapati ;)

Share this post


Link to post
1 luna + 6 luni + 1-2 saptamini pe traseu = cca 7 luni. Cam asta e termenul maxim, dupa 7 luni putem sa ne consideram scapati ;)

 

 

Aha,am inteles.Deci e legal.Oricum trebuie sa avem mare grija din arilie 2009 pt ca am inteles ca se vor monta multe camere noi dotate cu radare.Sincer nu prea as vrea sa umplem buzunarela astora... ;)

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg o treaba. Conform legii postasul poate inmana instiintarea portarului, administratorului, unui vecin, etc., acesta semneaza si se considera ca fiind inmanata tot odata incepand scadenta acelor 30 zile (sau cate sunt nu conteaza). Buuun. Dar daca respectiva persoana uita sa predea instiintarea celui de drept sau daca persoana respectiva nu mai trece pe la acel domiciliu timp de 6 luni, in acest caz ... cum ramane?

Share this post


Link to post

Pai pentru postas e mai safe sa dea retur la respectiva instiintare decat sa o predea la vreun portar, etc, pentru ca stie ca isi va lua omor de la destinatar daca acesta se va trezi cu amenda la impozite.

Vecinul nu se poate da drept destinatarul de drept, totusi. Eu de exemplu nici nu prea imi cunosc vecinii, la cat de des dau pe acasa.

Share this post


Link to post

Exact asta nu facusem pana acum si imi doream cu ardoare: sa pandesc postasul sa ii dau bucata pentru amenzi si stiri naspa.

Si cu siguranta vecinii mei nu vor semna pentru mine. Au acest bun simt pentru ca eu nu ii cunosc si nici ei pe mine.

Share this post


Link to post

Mie nu mi se pare normal sa semneze altcineva in locul meu, asta nu se mai cheama ca ti s-a adus la cunostinta, nici chiar rudele de gradul 1.

Iar daca semneaza postasul, cum au mai fost cazuri, ori imi plateste el amenda, ori il reclam pentru fals.

Share this post


Link to post
Referitor la amenda prin posta am patit-o si eu.Am primit prin posta plicul cu bucuria dar problema e ca trecusem prin Ciolpani,asa cum scria in scrisoare,cu vreo 7 luni in urma.E oare normal ca amenda sa vina dupa asa mare perioada de timp?7 LUNI?? :o

Ti-a venit amenda sau adresa pentru comunicarea datelor conducatorului auto?

In caz ca ti-a venit amenda (procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor) trebuie sa verifici daca intre data savarsirii contraventiei si data intocmirii procesului verbal au trecut 6 luni. Daca au trecut, faci contestatie la PV ca fiind nelegal, fapta fiind prescrisa.

 

1 luna + 6 luni + 1-2 saptamini pe traseu = cca 7 luni. Cam asta e termenul maxim, dupa 7 luni putem sa ne consideram scapati ;)

 

6 luni+ max 30 de zile si atat. Alea 1-2 saptamani pe traseu se includ in cele +30 de zile.

 

@laurentiu Problema cu rudele e specificata undeva (am sa incerc sa vad exact despre ce lege e vorba).

Share this post


Link to post

Din cite stiu eu (dar nici prin cap nu-mi trece sa caut acum prin lege :D ), au la dispozitie 30 de zile sa intocmeasca PV si 6 luni sa ti-l trimita. Chestia asta cu trimisul banuiesc eu ca pot s-o interpreteze ca fiind data la care a fost pusa felicitarea la posta, fara legatura cu data la care o primesti. Pe varianta de 7 luni am mers si eu insa am mai luat eu 1-2 saptamini de siguranta ;)

Share this post


Link to post

La mine a fost si mai si: a venit sa ma caute postasul acasa, nu m-a gasit, a scris pe plic "destinatar lipsa la adresa" si toate bune si frumoase, ar fi ramas aici povestea.

Dar nu! A trebuit sa ma duc eu singura sa mi-o iau (la propriu si la figurat) :wallbanger: Am gasit in cutie re-avizarea, mi s-a parut putin cam ciudat ca nu vazusem prima avizare, si m-am dus eu la oficiul postal sa cer recomandata. Ce e drept, asteptam ceva de la banca si nici nu m-am gandit ca s-ar putea sa nu fie. Cand mi-am dat seama, a fost prea tarziu :D

De-acum stiu; in jurul pranzului nu deschid nimanui, iar daca gasesc re-avizare (fara avizare initiala) stau in banca mea. Sau ma duc acolo si intreb de unde e fara sa vreau sa o iau, pe motiv ca nu-mi gasesc C.I :D . Dupa cate stiu, nu ti se inmaneaza recomandata fara sa poti face dovada ca esti destinatarul.

Share this post


Link to post
Din cite stiu eu (dar nici prin cap nu-mi trece sa caut acum prin lege :D ), au la dispozitie 30 de zile sa intocmeasca PV si 6 luni sa ti-l trimita.

Invers.

Share this post


Link to post
Din cite stiu eu (dar nici prin cap nu-mi trece sa caut acum prin lege :D ), au la dispozitie 30 de zile sa intocmeasca PV si 6 luni sa ti-l trimita.

Cum zicea si kornelush, e exact invers. Au 6 luni sa intomeasca PV-ul de la data constatarii contraventiei. Dupa intocmire, au la dispozitie 1 luna pentru comunicarea PV-ului.

 

 

Chestia asta cu trimisul banuiesc eu ca pot s-o interpreteze ca fiind data la care a fost pusa felicitarea la posta, fara legatura cu data la care o primesti. ...

 

Daca citesti si interpretezi exact si cu atentie ce am zis mai sus, vei vedea ca nu exista loc de interpretari.

Share this post


Link to post

Eh, stiam ceva de 6+1, totalul ma interesa :D . Cit despre interpretari, mai mult ma doare cum pot interpreta ei, pe principiul ca totul e interpretabil ...

Share this post


Link to post

Ei nu pot interpreta altfel decat zice legea. In acest caz, legea nu lasa loc de interpretari. Daca legea spune ca PV-ul trebuie comunicat in 1 luna de la data intocmirii, il comunici intr-o luna.

Share this post


Link to post

Iar comunicarea se finalizeaza cand contravenientul primeste propriu-zis p.v-ul.

Share this post


Link to post

Si daca nu l-au primit ?

Stii ce face onor politia mai departe , il trimite primariei pt plata desi legea spune ( asa mi-a comunicat avocata ) ca primaria nu are voie sa primeasca la plata PV-ul nesemnat . Uite ca primaria ploiesti primeste asa ceva dupa 1( un ) an si mi-o trece la amenzi . Vreau sa ma duc la serviciul amenzi sa le zic ceva de sanatate !

Share this post


Link to post

AM si eu o problema destul de mare, zic eu:

Am primit acasa o adresa prin care sa comunic cine era conducatorul auto pe data de 2 mai ora 11...bla bla bla. Adresa este primita de la politita din Limanu si in adresa respectiva se sune ca am incalcat articolul Ou 19/2006 privind utilizarea plajei Mării Negre şi controlul activităţilor desfăşurate pe plajă . Amenda este de 10.000 RON (da, 100 milioane lei vechi). Cel mai probabil ca voi contesta aceasta amenda si voi merge la tribunal pana in panzele albe, mai ales ca toate masiniile era parcate la fel si ca zona era plina de politie si nimeni nu m-a avertizat ca este ilegal acest lucru si nici indicatoare nu exiastau. Cum vedeti voi solutionarea acestui caz, am vre-o sansa de a scapa de acesteasta amenda?

Share this post


Link to post

Da, daca n-ai semnat pe nicaieri ca ai primit respectiva instiintare, nu trimite nimic inapoi si fa pe niznaiul. Cu justitia romana mori cu dreptatea in mana.

Share this post


Link to post

Daca sunt juristi printre noi sau aveti rude si puteti pune o intrebare la ei as vrea si eu sa stiu care sunt sansele de castig in cazul in care atac in instanta aceasta "amenda" pe motivele ca:

 

-"in codul rutier nu este specificat pe nicaieri ca ar fi interzisa stationarea sau parcarea pe plaja"

- lipsa parcariilor amenajate

- organele de ordine prezente nu instiintau despre aceasta O.U

- nu existau indicatoare care sa atentioneze despre interzicerea parcarii in acea zona.

 

laurentiu - chit ca semnez sau nu amenda trece la circa financiara si vine la impozit - deci asta nu este o modalitate.

Share this post


Link to post

Pai asta e amenda de circulatie?

Share this post


Link to post

@Leutzu: din pacate esti bun de plata.

Fara suparare, necunoasterea legii nu te absolva de vina.

 

Conform OUG 19 / 2006 privind utilizarea plajei Mării Negre şi controlul activităţilor desfăşurate pe plajă:

Art. 8. -

(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 10.000 lei (RON) si 20.000 lei (RON) savarsirea de catre persoane fizice sau juridice a urmatoarelor fapte:

...

k) circulatia sau stationarea autovehiculelor pe plaja, cu exceptia celor care asigura interventii operative si a utilajelor de intretinere a plajelor;

 

Cele 3 argumente ale tale: nespecificarea in codul rutier, necunoasterea O.U si lipsa indicatoarelor de interzicere a parcarii nu iti pot da castig in cazul unei eventuale contestatii.

Share this post


Link to post

Aici nu e valabila treaba aia cu 'achitati in 24h si platiti 50%' ?

Share this post


Link to post

Bun, sa inteleg urmatoarele:

 

-"in codul rutier nu este specificat pe nicaieri ca ar fi interzisa stationarea sau parcarea pe plaja"

Nu merge.

- lipsa parcariilor amenajate

Nu merge.

- organele de ordine prezente nu instiintau despre aceasta O.U

Depinde de judecator. Constituie circumstanta atenuanta.

- nu existau indicatoare care sa atentioneze despre interzicerea parcarii in acea zona.

Cum tot ce nu e interzis e permis si daca eu nu stiam ca e plaja acolo s-ar putea sa mearga; mai ales ca masina era parcata cu rotiile pe iarba.

Share this post


Link to post

Zici ca tot ce nu e interzis e permis, dar in cazul de fata circulatia sau stationarea pe plaja sunt clar interzise prin O.U. Inca odata, necunoasterea legilor nu te absolva de vina si nu constituie circumstanta atenuanta. Aici nu vorbim de o judecare pe tema cuantumului amenzii in proces, prin luarea in considerare a circumstantelor atenuante sau agravante, ci pur si simplu se va tine cont strict de litera legii.

In cazul in care contesti pe unul din motivele de mai sus, atunci recunosti faptul ca ai parcat pe plaja.

Din toata povestea asta, singurul motiv ce poate sta cat de cat in picioare sa il contesti e faptul ca locul invocat in PV in care ai parcat masina nu era pe plaja. Apoi organul constatator - in speta politia Limanul - va proba, prin inregistrare video/foto/martori inscrisurile din PV.

Gandeste-te bine daca nu e o varianta optima, financiar vorbim, sa achiti in 48 de ore jumatate din minim, adica 5000 ron.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...