Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Amenda Circulatie (prin Posta)

Recommended Posts

Scuza-ma, dar eu zic ca se incadreaza la fals in declaratii. Nu spui nicaieri ca tu esti ala pe care l-ai trecut pe foaie, declari ca el a condus masina, lucru neadevarat.

Share this post


Link to post

Ma refeream la situatia in care te legitimeaza si tu dai alte date de identitate oral sau in scris ,cum zicea Laurentziu mai sus.In literatura de specialitate(Loghin si Toader, Boroi si alti penalisti) se spune ca e fals privind identitatea.

In situatia in care ti se solicita printr-un inscris oficial sa comunci datele de identificare ale conducatorului , ai dreptate.

Share this post


Link to post

cat te-a costat procesul ? da mi detalii te rog , marti ma duc la ei si mie ca trebuie sa ma pregatesc pentru asa ceva . Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Se pare ca s-a imbatat de fericire! Relu, mai traiesti? Vrem si noi mai multe detalii, sa vedem daca avem tiimp, bani si nervi de otel ca sa ne luptam cu "sistemul"!

Edited by martiz

Share this post


Link to post
cat te-a costat procesul ?...

 

In principiu depinde de ce avocat iti angajezi. Nu se plateste nicio taxa.

Share this post


Link to post

Am platit taxa de timbru (parca asa ii zice la Judecatorie) pana in 10 lei si la un centru de dactilografie vreo 15 lei. Am depus la Judecatorie si am cerut judecarea in lipsa. Dupa vreo 2 citatii in care mi se comunica termenul de judecata (la care nu m-am prezentat), s-a cerut dovada de la Politie (filmarea), Politia nu s-a prezentat cu nimic, la a treia sentinta s-a dat hotararea de Judecata in care se specifica spuneau ca se anuleaza procesul verbal xxx pentru ca nu s-au prezentat dovezile cerute. Deci in concluzie toata distractia a costat 25 lei.

Edited by Relu

Share this post


Link to post
. Deci in concluzie toata distractia a costat 25 lei.

Oare daca cerea judecatorului , in timpul sedintei, ca Politia sa plateasca cheltuielile de judecata, avea vreo sansa de izbanda ? Pur teoretic, pt. descurajarea amenzilor date aiurea, abuziv si pt. care ii doare-n basca_ca nu se intampla nimic daca pierd ...

Edited by Bel_Ze-but

Share this post


Link to post

Si daca cereau cheltuielile de judecata ce? parerea mea ei nu au avut nici un fel de dovada, doar constatat (vizual cu ochiul liber, nu au filmat nimic) si au intocmit procesul verbal. S-a mers pe principiul nu se va face contestatie si nu avem nevoie de dovada video.

Share this post


Link to post

Relu, ma refeream la tine , TU daca cereai sa-ti plateasca cei 25 de lei. Nu am folosit p.2 sing. pt. ca intrebarea era adresata colegilor de forum care ar putea da raspunsul...

Share this post


Link to post

Scuze, eu am inteles altceva ... era o idee sa le cer despagubiri ... timp pierdut ... , dar m-am multumit ca am scapat de amenda, nu de cei 50 lei pe care trebuia sa ii platesc cat de punctele de penalizare luate total aiurea.

Share this post


Link to post
Am platit taxa de timbru (parca asa ii zice la Judecatorie) pana in 10 lei si la un centru de dactilografie vreo 15 lei. ...

Taxa de timbru pentru plangere contraventionala? Din cate stiu acestea sunt scutite de orice taxa.

Cei 15 lei pentru ce i-ai dat mai exact?

 

Oare daca cerea judecatorului , in timpul sedintei, ca Politia sa plateasca cheltuielile de judecata, avea vreo sansa de izbanda ? Pur teoretic, pt. descurajarea amenzilor date aiurea, abuziv si pt. care ii doare-n basca_ca nu se intampla nimic daca pierd ...

 

Trebuie sa ceri asta cand formulezi plangerea contraventionala. Si trebuiesc depuse chitante doveditoare la dosar.

Share this post


Link to post

Cei 15 lei au fost dati doamnei de la centru care a dactilografiat contestatia. Am platit taxa de timbru (nu mai stiu exact daca era chiar taxa de timbru la judecatorie)

Share this post


Link to post
... Am platit taxa de timbru (nu mai stiu exact daca era chiar taxa de timbru la judecatorie)

 

Ti-a cerut cineva asta in mod special? Sau ai platit-o dupa ureche?

 

Art. 36. - Plângerea împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei, recursul formulat împotriva hotărârii judecătoreşti prin care s-a soluţionat plângerea, precum şi orice alte cereri incidente sunt scutite de taxa judiciară de timbru.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Cand am fost sa depun contestatia mi-a spus mergeti la parter la ghiseu x si platiti taxa y, pe urma veniti aici cu chitanta si contestatia, copie dupa pv ... si le depuneti (Judecatoria Sector 3).

Share this post


Link to post

Revenind putin la dilema initiala -> am fost azi si mi-am refacut permisul de conducere, cel vechi era deteriorat rau. In dosarul ptr refacere permis a trebuit sa pun si un formular al detinatorului permisului auto. Acolo, pe langa rubrica pe care o completam eu, mai era o rubrica ptr cei de la politie in care trebuiau trecute eventuale amenzi / puncte existente pe permisul meu. M-a cautat in calculator si nu a aparut nimic. Nu pot decat sa trag concluzia ca amenda din barcanesti s-a anulat ptr ca politia nu a reusit sa mi-o comunice in termen legal (30 zile) prin recomandata postala.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Legat de instiintarea pe care am primit-o la inceputul lunii August si pe care am trimis-o inapoi in maxim 3 zile, mi-am amintit ca pe la jumatatea lunii Septembrie am fost ala Admin. Fin pentru plata impozitelor pentru ultimul trimestru. Acum, ori nu au avut vreme sa trimita amenda la Ad.Fin, ori a fost anulata, nu stiu ce sa zic. Cert e ca la Admin. Fin. nu figuram (in Sept.) cu nici o amenda neplatita. Vreau sa imi fac intr-o zi timp sa merg la Politie pentru a verifica situatia punctelor ... abia atunci voi putea sa ma pronunt

Share this post


Link to post
... M-a cautat in calculator si nu a aparut nimic. Nu pot decat sa trag concluzia ca amenda din barcanesti s-a anulat ptr ca politia nu a reusit sa mi-o comunice in termen legal (30 zile) prin recomandata postala.

 

 

Sa nu intelegi ca sunt Gica Contra, dar eu am platit o amenda in 2007 pentru radar in Cluj fara a figura ulterior cu puncte. ;)

Si...da, necomunicarea PV-ului in termen de 30 de zile de la data intocmirii duce la prescrierea executarii sanctiunii amenzii contraventionale.

Share this post


Link to post

Nu mai inteleg nimic,mie mi-au venit acasa prin posta dupa 5 luni jumate...asta ce inseamna,ca am fost prost ca am completat datele cu privire la cine a condus masina sau cum?

Share this post


Link to post

Update: saptamina trecuta mi-au venit de la Admin. Fin. instiintarile pentru plata impozitelor pe anul 2009. La rubrica "Amenzi..." figurez cu 0 lei, deci cred ca am scapat :D

Share this post


Link to post

Nu musai.. organul trimite dupa 5-6 luni =))

Share this post


Link to post

Organu i-o trimite lu' doamna masa, in nici un caz mie ! Fapta s-a petrecut pe 21 Iulie 2008 ... deci nu mai are nici o baza sa mi-o trimita acum :D

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Update: saptamina trecuta mi-au venit de la Admin. Fin. instiintarile pentru plata impozitelor pe anul 2009. La rubrica "Amenzi..." figurez cu 0 lei, deci cred ca am scapat :D

 

Sa te incurajez? :D

Se poate ca organu sa nu fi trimis inca PV-ul spre executare silita sau cei de la Admin. Fin sa nu o fi operat inca. Mai asteapta putin. :P

Share this post


Link to post
Sa te incurajez? :D

...

Mai asteapta putin. :P

Nu merci :P ... lasa-ma sa sa sper. De fapt, sa astept :D

Share this post


Link to post
Nu mai inteleg nimic,mie mi-au venit acasa prin posta dupa 5 luni jumate...

 

Credeam ca am scapat, dar vad ca la altii vin amenzile si dupa cinci luni. Eu am fortat intr-o duminica seara, pe o sosea unde stiam ca sunt radare fixe, au trecut patru luni si o saptamana... oricum nu am depasit 80 in localitate.

Share this post


Link to post

"In sfarsit" am primit si eu recomandata. Doua, de fapt. Povestea suna cam asa: in noaptea de 23 feb. ma deplasam dinspre Suceava catre Iasi, pe E85, iar in localitatea Rosiori, am fost fotografiat de catre o camera fixa cu v=87,6 km/h. Dupa 7 minute, in loc. Draguseni, aceeasi problema. Ba chiar aceeasi viteza (87,7 km/h). Nu prea imi pot explica toata "intamplarea", mai ales ca am franat, de fiecare data, cu cel putin 500m inainte de radare. Bine, am franat in acelasi timp cu masina din fata mea, care, de regula, e pe post de iepure :mrgreen: , daca "fuge" cum trebuie. Asta e, n-a fost sa fie. Nu m-a "acoperit", desi era ditamai Passatul.

 

Ce nu stiu eu, dar sper ca ma poate lamuri cineva: poate fi anulat un proces verbal din cele doua, avand in vedere ca am savarsit acelasi tip de abatere intr-un interval mic de timp ? In tarile cu apa calda (Italia, de ex), se poate. Chiar daca ai fost prins, sa zicem, de 4 ori, cu 170-180, pe aceeasi autostrada, in aceeasi zi, platesti o singura amenda din cele 4.

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...