Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Amenda Circulatie (prin Posta)

Recommended Posts

Confirm si eu 2 amenzi in Barcanesti, 2 masini de la firma, tot 81 km/h...

Share this post


Link to post
Bre. Eu am impresia ca ti-ai scos masina. :mrgreen:

Masina cu care a circulat e inscrisa in circulatie, deci datele proprietarului se afla centralizate intr-o evidenta pe plan national. Politia are acces la acea baza. Ce ti se pare asa greu sa afle cine era proprietarul? ;)

mai multe nu zic. :D

 

Da bre am scos-o :P .

Cum i-a trimis instiintarea asa putea sa ii trimita si amenda, nu stiu de ce nu au facut-o, la asta m-am referit.

Eu am platit-o pe a mea. Mi-a venit amenda la aceeasi adresa ca instiintarea. Cred ca a fost masina cu radar fiinca aparea un oarecare domn politist semnat pe instiintare. Se intampla pe la 4 dimineata si detectorul dormea acasa, nici n-am stiut cand am luat-o si pentru 2 puncte nu se merita sa fac pe nebunul.

Share this post


Link to post

Cred ca am mai povestit ... In vara mi-a venit o instiintare de radar luat in Gura Vaii (camera fixa). Masina e pe firma, au cerut datele soferului. Instiintarea a venit prin curier, parca Fan Courier, la fix 8 zile dupa ce trecusem pe acolo,deci pina aici totul OK. Dupa ce le-am trimis datele personale, nu am mai primit absolut nimic, nici recomandata, nici biletel de la Posta ... Scrisoarea de la Politie mi-a ajuns pe 30 Iulie iar raspunsul l-am trimis 2-3 zile mai tirziu. Saptamina viitoare fac un drum la Financiara, sa vedem daca se respecta legea sau nu (ref. la prescriere :) )

Share this post


Link to post

salex, tine-ne la curent :D

Share this post


Link to post

Am fost ieri din Piatra spre Podoleni. Sper sa nu fi luat vreun radar. Am inteles ca "se ia din spate", detectorul "vede" radarul doar din reflexii, iar cand treci de el piuie in draci- prea tarziu, ca deja ti-ai luat-o. Stiu ca Aveo arata cu 5 km/h in plus fata de viteza de pe bord. Testat pana pe la 130.

Share this post


Link to post

Vineri, prin Varna, am observat ca au instalat o groaza de camere pe la semafoare si prin zonele unde puteai sa-i dai mai tare. Intai incetineam, dup-aia mi-am amintit ca nu sunt in Ro, ca pot sa-mi trimita amenda acasa. Numai sa inteleg chirilica lor. =))

post-79-1231438558_thumb.jpg

Share this post


Link to post
dup-aia mi-am amintit ca nu sunt in Ro, ca pot sa-mi trimita amenda acasa.

Ba uite ca mai nou se trimit in tarile UE.Si se trimit direct la fisc.

Share this post


Link to post
Nu ai cum sa primesti amenda in pragul de +10km/h.

 

Esti convins? Incearca!

Poate nu mai retin exact, dar am luat 2 puncte penalizare si 3 amenda- asta stiu sigur

Edited by naylui

Share this post


Link to post

naylui, nu primesti amenda in pragul de +10km/h.

in legislatie scrie ca depasirea restrictiei de viteza de pe portiunea de drum cu o viteza cuprinsa intre 10km/h si maxim 20km/h se sanctioneaza cu amenda. nimic despre sanctionarea sub 10km/h.

e veche asta, toti mergem cu +8 +9km peste limita legala. din ce stiu eu, limita de +10 nu e sanctionata ptr ca e considerata marja de eroare atat ptr kilometrajul masinilor (nu indica nici una la fix cat ai pe ora) cat si ptr radarul lor.

 

deasemenea nu poti sa fii amendat daca in poza facuta de radar apare si o alta masina in paralel cu tine sau foarte aproape. atunci faci contestatie si poza nu se ia in considerare ptr ca poate fi viciata inregsitrarea vitezei din cauza celeilalte masini.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Ia citeste aici cum sta treaba, primesti avertisment doar daca ai depasit viteza legala cu maxim 9 km/h

Share this post


Link to post

-eu in noiembrie am primit instiintare de politia slobozia sa comunic ,,cine a fost la volan in data de ...luna iulie '' localiatea COSARENI /IALOMITA viteza 70 km ora /2 puncte penalizare ora 05 30 dimineata .cand am primit-o mi-a venit rau aveam 13 puncte penalizare asta insemna 15 puncte cu comunicarea (suspendarea permisului pe 30 de zile).Cum am rezolvat-o simplu ,am datele la alt cineva .

Share this post


Link to post

Daca ai dat datele bune ale acelei persoane inseamna ca ea a "beneficiat" de amenda ta.

Este corect?!?

Share this post


Link to post

-da corect ia venit amenda acasa i-am platit-o si a devenit ajutorul meu in astfel de situatii ,atentie persoana trebuie sa aiba permis de conducere pentru categoria(adica daca erai la volanul unui camoin nu poti sa-l bagi pe om care are decat cat B) care se cere comunicarea datele sa fie corecte si transmisa in termen de 5 zile prin fax posta -din noiembrie pana in iulie cine isi mai aminteste cine a fost la volan daca masina e la firma si face de cate va ori pe zi traseul respectiv.

Share this post


Link to post

Si cu punctele cum a ramas?

Le-a acceptat sau nu i-ai spus de ele?

Share this post


Link to post

Mircea si acolo scrie clar: "Depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic..." deci sa scapi de amenda trebuie sa ai maxim 9km/h peste limita legala a vitezei maxime pe sectorul de drum respectiv

Share this post


Link to post

Nu te opreste nici dracu pentru 9 km/h peste :) N-au timp de pierdut.

Share this post


Link to post

Daca iti spun ca am primit avertisment pentru 55 km in localitate acum vreo 5-6 ani ma crezi? Chestia cu nu au timp e discutabila, caci de mine sau luat pe raza judetului Braila sub pretextul ca de ce am becuri galbene in faruri (cand aveam dacia)

Share this post


Link to post

Da, stiu, politistii braileni sunt ceva fantastic, imi aduc aminte de o perioada de acum vreo 6-7 ani, cand dirijau masini pe sens interzis, iar in celalalt capat erau altii care amendau...

Share this post


Link to post

Deci esti de acord cu mine ca "au timp berechet"?

Share this post


Link to post
Sunt zone prin comunele tranzitate unde este limitare la 50, de exemplu mai sunt treceri de pietoni la nivelul DN-ului.

 

 

Nu sunt astfel de zone cu limitare...

 

Ba sunt, si nu numai la treceri. Uita-te ca sunt marcate pe jos pe sosea. Si in legatura cu radarul de la Barcanesti, sau chiar si cu celelalte, observati ca mai exista si alte camere decat cele care privesc in jos, perpendicular pe pasarela. Sunt camere care privesc fix in sensul de unde vii, deci daca am presupune ca vii cu 85 si cand te apropii de pasarela incetinesti si treci pe sub ea cu 70, tot esti pasibil de amenda ;) Eu m-am invatat sa incetinesc destul de devreme pt ca stiu unde sunt camerele, dar oricum nu sar de 80 pe bord cand trec pe sub camere (mi s-a intamplat totusi de cateva ori din neatentie - ori devansam vreo masina pe banda I ori eram cu gandul aiurea, dar pana acum n-a venit nimic acasa). Deci atentie sporita! ;)

Share this post


Link to post

Limitarile vopsite pe asfalt sunt ramase de-acu' cativa ani. Nu stiu unde spui tu ca ar fi camere montate pe pasarelele pietonale acolo unde sunt camerele fixe, singurele camere directionale montate perpendicular pe drum sunt la coborarea primului pod de la Otopeni, in dreptul benzinariei Agip si la intrarea in Ploiesti (sfarsitul Barcanestiului, cum vii dinspre Bucuresti, in dreptul Lukoilului de la bifurcatie) - ambele (adica 4 la numar) avand rol de supraveghere trafic. De la camerele astea vin filmuletele de la stiri cu accidentele de la bifurcatia aia unde e Lukoilul. Mai erau niste speed-domuri pe podurile de la Otopeni, dar mi se pare ca le-au scos dupa summit :)

 

Masurarea vitezei prin mijloace "software" (adica delta_pozitie/delta_timp din poze) nu este inca omologata la noi, iar prin dreptul camerelor de mai sus am trecut de multe ori cu mai mult decat viteza legala si nu s-a intamplat nimic.

Share this post


Link to post

Asta inseamna ca amenzile se dau cam la nimereala...deh...rromania

Share this post


Link to post

Lasa omul sa se planga, nu-i rapi singura fericire.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...