Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Amenda Circulatie (prin Posta)

Recommended Posts

Salut!

Pe 1 mai 2008 m-am dus catre sinaia cu masina tatalui meu. Binenteles, m-a luat radarul in Barcanesti, m-a prins cu 70km/h in localitate. Dupa un timp a venit acasa o scrisoare recomandata de la ploiesti in care mi se cerea sa comunic datele persoanei de la volan. Mi-am trecut datele si am trimis-o.

In perioada aceea, din cauza programului (servici / facultate), ajungeam foarte tarziu acasa. Am gasit de 4 ori in usa biletel de la posta ca sa vin sa iau o recomandata. Binenteles ca nu m-am dus, nu aveam nici chef, nici timp si nici obligatia sa ma deplasez la posta pentru amenda lor.

Dupa 1 luna in care posta romana nu a reusit sa-mi comunice amenda si nici eu nu m-am dus sa o iau, totul a incetat. Nu as fi avut nici o problema sa platesc amenda aceea, dar ea nu mi-a fost comunicata, iar pe drumuri pentru a da bani politiei romane nu ma pun.

Eu stiu ca situatia e ceva de genul: amenda nu m-a fost comunicata in termen de 30 zile de la completarea procesului verbal de politist cu datele mele iar lipsa comunicarii amenzii in 30 zile atrage anularea ei. Nu am mai primit nimic de atunci.

Voi stiti altfel?

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu amenzile neplatite se inregistraza la administratia financiara. Te lovesti de ele cand platesti impozitu, vrei o hartie etc.

In cazul tau nu stiu cum va fi. Poate se va inregistra in contul proprietarului masinii

Share this post


Link to post

E cum zice niki. Masina lu' frate-meu e pe numele mamei si ambii nu mai locuiesc la adresa din buletin, deci este imposibil sa li se comunice vreo amenda de felul asta. Mama mea are vreo 3 amenzi de circulatie, desi nu are permis. E clar ca alea sunt ale fratelui meu.

Share this post


Link to post
Salut!

Pe 1 mai 2008 m-am dus catre sinaia cu masina tatalui meu. Binenteles, m-a luat radarul in Barcanesti, m-a prins cu 70km/h in localitate.

Din cate stiu eu viteza maxima in localitatile de pe DN1 este de 70kmh. Iar pina la 80 nu te opreste nimeni. Ceea ce inseamna ca erai in legalitate. Probabil amenda e pt alta infractiune.

Share this post


Link to post
Din cate stiu eu viteza maxima in localitatile de pe DN1 este de 70kmh. Iar pina la 80 nu te opreste nimeni. Ceea ce inseamna ca erai in legalitate. Probabil amenda e pt alta infractiune.

 

In foaia initiala in care mi-au cerut sa-mi comunic datele scria ca am luat radar in barcanesti cu 70 sau 71 km/h. Imi aduc sigur aminte ca asa a fost. Probabil in acel loc limita era 50 sau 60, nu stiu.

 

In rest, din ce stiu eu, imposibilitatea comunicarii amenzii titularului, prin posta, in maxim 30 zile, duce la anularea amenzii.

Share this post


Link to post

Sunt zone prin comunele tranzitate unde este limitare la 50, de exemplu mai sunt treceri de pietoni la nivelul DN-ului.

Share this post


Link to post

Nu a intrat nici o amenda in contul proprietarului masinii pe care o conduceam, tatal meu. Se face aproape un an de cand s-au chinuit sa mi-o comunice prin posta si nu au reusit.

O sa incerc sa ma interesez mai bine, dar sunt 90% sigur ca amenda, prin lipsa de comunicare, este anulata.

Share this post


Link to post
Sunt zone prin comunele tranzitate unde este limitare la 50, de exemplu mai sunt treceri de pietoni la nivelul DN-ului.

 

 

Nu sunt astfel de zone cu limitare...

Share this post


Link to post
... dar sunt 90% sigur ca amenda, prin lipsa de comunicare, este anulata.

 

Asa cred si eu in urma ignorarii catorva recomandate dubioase... :D

Share this post


Link to post

Eu oricum asa voi face de-acum incolo la orice amenda. Daca sunt oprit, nu semnez si gata. Ingras suficient porcul (bugetul statului) cu accize, impozite si taxe, asa ca n-au de ce sa se supere ca nu platesc cate-o amenda.

 

Si cand ma gandesc cate amenzi am platit in ultimii ani de-aiurea...ca efect didactic nu prea au cum sa aiba in tarisoara noastra cu drumuri misto.

Share this post


Link to post

Vreti sa spuneti ca politia asteapta confirmarea de la posta ca tu primesti amenda, ca sa o "puna in vigoare"?. Din moment ce voi ati completat datele si le-ati trimis, e ca si cum a-ti recunoaste. Plus ca nu e necesar sa ai procesul verbal ca sa o platesti, te duci la financiar si gata.

Mi se pare o metoda prea simpla sa scapi de amenda. Mie mi-au venit trei prin posta pana acum, tot de viteza. Prima nu a fost recomandata, la celelalte a trebuit sa merg la posta.

Share this post


Link to post
... Plus ca nu e necesar sa ai procesul verbal ca sa o platesti, te duci la financiar si gata.

...

 

Cred ca glumesti cand spui asta.

Share this post


Link to post

La barcanesti am luat si eu una de la un echipaj mobil cu 81. Acolo viteza e de 70 intr-adevar cred ca pe toata raza comunei, NFS are dreptate.

 

In ceea ce priveste amenda, cand au cerut datele soferului cum ti-a gasit adresa? mai mult ca sigur ca o ai la financiar ca amenda neplatita.

Share this post


Link to post
...In ceea ce priveste amenda, cand au cerut datele soferului cum ti-a gasit adresa? mai mult ca sigur ca o ai la financiar ca amenda neplatita.

 

Bre. Eu am impresia ca ti-ai scos masina. :mrgreen:

Masina cu care a circulat e inscrisa in circulatie, deci datele proprietarului se afla centralizate intr-o evidenta pe plan national. Politia are acces la acea baza. Ce ti se pare asa greu sa afle cine era proprietarul? ;)

mai multe nu zic. :D

Share this post


Link to post
Vreti sa spuneti ca politia asteapta confirmarea de la posta ca tu primesti amenda, ca sa o "puna in vigoare"?. Din moment ce voi ati completat datele si le-ati trimis, e ca si cum a-ti recunoaste. Plus ca nu e necesar sa ai procesul verbal ca sa o platesti, te duci la financiar si gata.

Mi se pare o metoda prea simpla sa scapi de amenda. Mie mi-au venit trei prin posta pana acum, tot de viteza. Prima nu a fost recomandata, la celelalte a trebuit sa merg la posta.

Nu politia ci statul pentru a te putea executa silit pentru ca lipsa dovezii comunicarii contraventiei impiedica acest lucru.Comunicarea contraventiei se face in 30 zile de la intocmirea procesului verbal de constatare a contraventiei, in caz contrar se prescrie.

Mai exista si alte metode de comunicare pe care le-am descris in topicul dedicat.

Share this post


Link to post
In ceea ce priveste amenda, cand au cerut datele soferului cum ti-a gasit adresa? mai mult ca sigur ca o ai la financiar ca amenda neplatita.

Nu cred ca trec mai mult de 15 zile de cand ajunge amenda la financiar pana primesti acasa o instiintare cum ca ai datorii la ei, o spun din proprie experienta. Iar instiintarea aia o primesti oricum in posta, caci ce ajunge la financiar, nu se sterge asa usor.

Daca el a luat amenda in mai, i s-a intocmit PV-ul, dar pana la momentul actual nu a gasit nici o hartie la posta cum ca are o datorie la stat, poate sa stea linistit.

Daca ar fi ridicat PV-ul de la posta la 1 iunie, sa zicem, si nu ar fi platit amenda, in jur de 1-15 august ar fi primit o hartie in posta (normal primesti si o recomandata inainte, daca nu o ridici, iti vine hartia, eu n-am ridicat niciodata recomandata aia) cum ca ai datorii la stat.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

citisem mai demult un articol in care scria ca daca te opreste echipajul si refuzi sa semnezi procesul verbal, scriind la observatii "nu sunt de acord cu prevederile acestui proces-verbal" iar mai apoi politistii nu reusesc sa ti-l comunice printr-un mijloc legal la domiciliu (recomandata sau prin politist trimis de la sectia de care apartii) in 30 zile, amenda se anuleaza. era un fel de "manual" despre cum sa nu platesti amenzile. scrisesera articolul ca revolta ptr faptul ca masinile de politie la noi au montate radare ptr puncte fixe, care dau uneori erori la poze facute in timp ce masina de politie merge.

 

O sa incerc sa caut articolul, mi se pare ca a fost scris in libertatea sau evenimentul, atunci cand facea presa misto de politie dupa ce un radar de pe dn1 a facut poza unui renault vechi cu 500 km/h.

 

cat despre cazul meu, treaba ar trebui sa stea cam asa:

-datele proprietarului le-au aflat dupa nr de inmatriculare al masinii, din poza facuta de camera.

-amenda au emis-o apoi pe numele meu, dupa ce le-am comunicat la cererea lor datele persoanei care era atunci la volanul autoturismului.

-nu au reusit sa mi-o comunice prin recomandata in 30 zile, mi-a fost anulata.

Edited by fry

Share this post


Link to post

La Barcanesti am luat si eu... camera, aveam 79km/h iar limita e de 70km/h(amenda am primito prin posta dupa 3-4 luni)

Share this post


Link to post

atunci nu-mi aduc eu aminte bine, inseamna ca aveam 81 km/h si nu 71 km/h. oricum, nu conteaza asta, amenda era luata.

Share this post


Link to post
La Barcanesti am luat si eu... camera, aveam 79km/h iar limita e de 70km/h(amenda am primito prin posta dupa 3-4 luni)

Nu ai cum sa primesti amenda in pragul de +10km/h.

Share this post


Link to post

HA HA HA

Cu 81 km/h am primit si eu o amenda acum fix 2 ani, a venit la firma am completat datele si nici pana in ziua de azi nu am platit-o si nici la financiar nu a venit, in schimb am o amenda neplatita si la financiar apare DECI poanta cu Barcanestiul e cam goanga, cam aiurea acea cifra 81 :D

Cred ca si Ileana are un Barcanesti cu 81km/h, ai platit amenda Lenutzo ?

Share this post


Link to post

am vrut sa ii zic si eu lui naylui ca in limita +10 km/h nu se dau amenzi.

e clar.. nici io nici naylui nu mai stim exact cu cat ne-a prins. cert e ca ne-a pozat :)

 

ala care a "luat" 500 km/h pe dn1 cu un renault vechi de 15 ani in ce comuna l-au pozat? sper ca nu in barcanesti :mrgreen:

Edited by fry

Share this post


Link to post

Nu, era in Balotesti. Si da, radarul din Barcanesti este foarte suspect, am si eu 2 amenzi luate acolo (81 si 83 parca) in conditiile in care sigur incetinisem. Eh, o fi pe principiul "ia regleaza bai radarul ala sa ne facem planul azi" ... :-W

Share this post


Link to post

nu m-ar mira sa fie ceva in neregula cu radaru din barcanesti. prea luam amenzi cu precizie de lunetisti, tintim 81 la fix

 

*probabil tot cu 81 m-a notat si pe mine radaru ala. de-asta imi aminteam eu gresit 71

Edited by fry

Share this post


Link to post
nu m-ar mira sa fie ceva in neregula cu radaru din barcanesti. prea luam amenzi cu precizie de lunetisti, tintim 81 la fix...

 

 

Lasa ca si eu mi-am luat-o in Ialomita cu 61. :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...