Jump to content
Sign in to follow this  
bungureanu

Becuri "Xenon" Pentru Faruri

Recommended Posts

@Bytzak nu-ti recomand montarea unei instalatii xenon pe masina fara faruri clare sau fara lupa. Pur si simplu la Cielo lumina este dispersata aiurea si vei deranja pe ceilalti participanti la trafic...

 

Bogdane, la masina mea lumina este dispersata corect si din cauza reglajului facut pe stand nici nu deranjez pe nimeni in trafic. Si nu am faruri cu sticla clara. Oricum, diferenta este enorma, n-as mai reveni niciodata la becuri cu halogen.

 

PS. @bytzak, cu instalatia pe care o am pot da flashuri linistit.

Share this post


Link to post
@Bytzak nu-ti recomand montarea unei instalatii xenon pe masina fara faruri clare sau fara lupa. Pur si simplu la Cielo lumina este dispersata aiurea si vei deranja pe ceilalti participanti la trafic. Cauta niste faruri cu sticla clara si vei putea pune xenon .

 

Cred ca tocmai asta e problema... daca ai geam clar la far si pui xenon, ii spargi pe cei care se uita la tine... Sticla aceea nu are striatii degeaba ci tocmai ca sa focalizeze lumina. Eu am becuri xenon pe masina cu blocul optic original si chiar nu este dispersata aiurea lumina.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Daca acum am halogene d-alea cu lupa/bulb, becuri d-alea mari , pot sa imi pun xenoane ?

Cum se face cu gaura ramasa ?

Multumesc si scuze pentru relativul offtopic !

Share this post


Link to post

La ce gauri te referi?Ce tip becuri ai acum pe masina?

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

AM d-alea mari , cum sunt alea de casa cu bulb, cam de dimensiunea unui ...ou .

Share this post


Link to post

Scoate oul si citeste ce scrie pe coaja lui. Asa o sa stii ce becuri ai pe masina. La majoritatea masinilor, tipul oului este trecut si pe cofrag :D adica pe far.

Share this post


Link to post

Bai Cumnate lasa ouale in pace, tu ai bec 9006 pe scurta si nu ramane nici o gaura daca pui xenon .

Share this post


Link to post

Iete becul meu de scurta :

post-3313-1209026365_thumb.jpg

In oglinda farului e automat si gaura care ii permite s existe.

Din cate stiu xenoanele ( becurile ) au grosimea cam cat becul de faza lunga ( vizibil in poza )

NU ramane gaura la montaj ?

Share this post


Link to post

Bolovaneeeee, aia e lupa =))

Share this post


Link to post

...iar in spatele lupei sta ascuns becul. :) )

Share this post


Link to post

Bine zis aia cu bolovanul.

Nici eu nu gaseam un cuvant mai bun.

Multumesc mult !

Deci acum pot trece linistit pe lista si un set de bixenoane. Sarumana !

( si mai recuperez si niste bani din vanzarea instalatiei de Hallo nu ? )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Tot n-ai nimerit-o... Bi-xenon e pt. a inlocui becurile ce au doua filamente (unul pt. faza scurta, unul pt. faza lunga); din cate vad, tu ai cate un bec pe fiecare faza, deci nu ai nevoie de bi-xenon. :P

Share this post


Link to post

OK, mi-am schimbat semantura !

 

LE : DONE !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Fa-o si pe 2 randuri ;)

Share this post


Link to post

Alea nu-s xenoane, sunt becuri H4, despre care se discuta in alta parte. Totul e sa cauti un pic. Nu moolt!

Share this post


Link to post
sunt bune astea ! aveti careva.sunteti multumiti de ele?

:o fftopic:

e un topic pe tema becurilor la cielo aici http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...%20bec&st=0

Am astfel de becuri philips nightguide pe masina si eu sunt multumit de ele. Ale mele erau impachetate asa philips.nightguide.png

Teoria cu ele e ca stiu sa imparta campul vizual astfel, ca sa nu deranjeze cu lumina lor pe cei care vin din fata daca sunt montate corect cum specifica producatorul

el_goano_1107445417_fie1_1107087037_2.jpg

Chestia asta m-a facut sa cumpar setu fara sa stau pe ganduri.

In practica dau lumina buna si nu primesc flash-uri de la cei ce vin din fata.

Sunt multumit cum lumineaza desi nu se compara tocmai cu xenoanele masiniilor de generatie noua .

 

 

 

:ontopic: Iata

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

noroc de tn ca mi-ai explicat ! aku am inteles car ee diferenta ! ms moolt de tot! :P Daca mai imi dai si un magazin de unde sa iau plzz!!

Edited by Mircea
Limbaj IRC, citare inutila, continuare off topic = 20% warn

Share this post


Link to post

Ce faci XBOSSule, citezi mai mult decat postezi ? Foloseste butoanele FAST REPLY si ADD REPLY sau macar Delete !

Share this post


Link to post

...

Edited by ovi_jer
Off-topic...Aici se discuta despre becuri xenon.Despre becuri normale,albastre,super,night,vision se discuta il alt subiect.

Share this post


Link to post

Hello,

Am o Leganza si ma gandeam sa-i pun 2 kit-uri de xenon, unul pe faza scurta altul pe faza lunga, de culori diferite (gen alb-albastrui pe scurta si catre mov pe lunga).

Pot avea vreo influenta negativa asupra sistemului electric?

Citisem pe topicul de Probleme cu Leganza ca s-a intamplat ca kit-ul de HID sa influenteze aprinderea fazei scurte :)

10x

Share this post


Link to post
am vb cu cineva de aici din sf.gheorghe el monteaza ceva asemanator xenon (parca HID) aprox 600 ron cu becuri H4. nu stiu daca merita. prima data as vrea sa vad pe un cielo ce lumina are

 

eu mi-am montat pe cielo-ul meu xenoane pe faruri si pe proiectoare, HID sunt, de 6000. le-am pus in urma cam cu 1 luna si ceva si ce pot sa zic, e o diferenta mare fata de vechile becuri pe care le aveam, lumineaza mult mai bine.un geam de la proiector l-am avut crapat si imi intrase apa, destula,  si cu toate astea vad ca becut respectiv a rezistat, inca arde, oricum, am schimbat proiectorul intre timp. asa ca, nu stiu ce sa spun vis-a-viz de cat de bune or fi becurile astea, HID, le am de prea putin timp, sa speram ca nu am dat de pomana 650 lei.

Share this post


Link to post

cam asa se vad xenoanele, p[oza e facuta ziua, insa noaptea, chiar e o diferentza fata de becurile pe care le-am avut inainte.

post-16912-1215540836.jpg

post-16912-1215540853.jpg

Share this post


Link to post

@Stormlv, nu este recomandat sa pui xenon pe faza lunga, becul ajunge la intensitate maxima in 5 secunde, in acest timp la viteze de peste 130km/h deja devine periculos xenonul pe lunga. Eu sunt patit si vb din experienta, tu insa poti face cum vrei .

 

LE> cu instalatiile noi nu mai exista probleme la instalatia electrica !!!

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

stormlv @ Poti sa pui fara probleme si pe faza lunga xenon.La leganza faza scurta ramane aprinsa si pe faza lunga.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...