Jump to content
Sign in to follow this  
bungureanu

Becuri "Xenon" Pentru Faruri

Recommended Posts

si cine te poate opri pe strada sa te intrebe de ce iti lumineaza farurile ? parerea mea e ca nimeni :) )) cel putin eu in ultimii ani nu am fost intrebat de "sanatate" prea des...

Nici macar, ARR-ul nu a oprit si nu va opri niciodata autoturisme!

Share this post


Link to post

De ce iti lumineaza nu te-ntreaba decat poate vreunul scapat de la "veseli" De ce iti lumineaza aiurea te poate intreba un inginer de la RAR in urma unui control mixt in trafic RAR-politie rutiera.

 

Am o intrebare pentru tine: Asa-i ca ai xenon si-n proiectoare, iar cel de pe faruri este de 8000k?

Share this post


Link to post

daca intrebarea era ptr mine iti raspund ca gresesti ;)

am instalatie de 10k numai pe faruri!

Edited by Mircea
Nu mai cita mesajul anterior, foloseste Add Reply sau Fast Reply din josul paginii. Foloseste majuscule acolo unde limba romana o impune...

Share this post


Link to post

In locul tau as fi pus de 12000 k numa' sa moara dusmanii de ciuda.

Share this post


Link to post

Nu ai citit si tu putin inainte de a opta pt ce ai pus tu?

Share this post


Link to post

dusmanii?

:) )))

mor ei oricum :) )))

asta a fost decizia mea... in functie de ofertele existente atunci

Share this post


Link to post

Cu 10.000 k ai o lumina albastra. Daca te-ai fi informat ai fi vazut ca optim este 4300k, maxim 5000 k. Tu cu 10000 nu vezi nimic in fata pe o ploaie torentiala, ninsoare sau ceata, plus ca ai serioase probleme de perceptie a distantelor.

Share this post


Link to post

Tu cu 10000 nu vezi nimic in fata pe o ploaie torentiala, ninsoare sau ceata

It's better to be dead and cool than alive and uncool

asta a fost decizia mea... in functie de ofertele existente atunci

Da' "ofertele" de pe şoselele pe care circuli nu presupun şi alte maşini cumva?

Share this post


Link to post

wow! nu stiam ca particip la un control oftalmologic aici! se vede perfect pe orice timp! si avand in vedere ca in timp se micsoreaza puterea de iluminare...cred ca nu e absolut nici o problema. in plus...dupa primul reglaj al farurilor nu am primit nici un feeedback ca ar deranja vreun pic pe cineva! in plus am facut niste "teste" personale sa verific daca deranjeaza lumina mea pe timp de naopte cu niste amici si...rezultatul a fost acelasi! ;) iar de informat... intradevar ... aici ai dreptate ...trebuia sa ma informez mai tare de ce produse vand eu ... si sa ma informez mai mult inainte sa montez ceva ce oricum vindeam ! uoffffff

:) )))

Cu 10.000 k ai o lumina albastra. Daca te-ai fi informat ai fi vazut ca optim este 4300k, maxim 5000 k. Tu cu 10000 nu vezi nimic in fata pe o ploaie torentiala, ninsoare sau ceata, plus ca ai serioase probleme de perceptie a distantelor.

Share this post


Link to post

E ultima oara cand iti cer sa scrii romaneste!

 

Mai citeste si tu despre spectrul luminii si mai vorbim apoi. Daca vinzi sticle de lampa, nu inseamna musai ca sunt cele mai tari sticle de lampa ever, doar pentru ca le vinzi tu.

Share this post


Link to post

aaaaaaaa stai sa verific!

gata

nu cred ca am murit! ms de urare!

daca am circulat cu masina numai eu am condus! si sub nici o forma nu imi pun vreodata viata in pericol! oi fi eu mai nebun dar nu sunt idiot! nu a fost niciodata vorba de a fi cool sau nu! e vorba doar de a avea o lumina in faruri! atat! farurile de cielo oricum sunt slabe ca si iluminare din fabrica, asa ca...

It's better to be dead and cool than alive and uncool

 

Da' "ofertele" de pe şoselele pe care circuli nu presupun şi alte maşini cumva?

Share this post


Link to post

...bănănăi de cca 15 ani cu Cielo, cu câteva tipuri auto ante sau post ... cert este că farurile de Cielo nu sunt de departe dintre cele slabe (au avut o proiectare a suprafeței reflectorizante făcută OK)

... 4300, max 5000K este mai mult decât de bun simț, ci chiar bazată pe date sigure: temperaturi de culoare mai înalte sunt deplasate către albastru, motiv ptr care în condiții de lumină vesperală, atunci când toate pisicile bat spre gri-șoarec, mai tot ce te înconjoară absoarbe albastru și reflectă ... ?

... am dotat cu 4300K Cielo, Peugeot 407, motocicleta; am prieteni care au renunțat la temperaturi de culoare mari ... vedeau seara ca baba Rada...

... în rest, fiecare este ''liber'' (?) să pună cât mov vrea în faruri ... vorba cuiva, o lecuță di mov 'i cool, bro!

Share this post


Link to post

ce tot o ardeti cu acest cool? ca nu ma prind?!? ce e asa cool sa ai xe ???

va urez succes cu carcotelile despre cat de [putin bun simt am! ( fara sa aibe legatura cu ce a i spus tu)!

...bănănăi de cca 15 ani cu Cielo, cu câteva tipuri auto ante sau post ... cert este că farurile de Cielo nu sunt de departe dintre cele slabe (au avut o proiectare a suprafeței reflectorizante făcută OK)

... 4300, max 5000K este mai mult decât de bun simț, ci chiar bazată pe date sigure: temperaturi de culoare mai înalte sunt deplasate către albastru, motiv ptr care în condiții de lumină vesperală, atunci când toate pisicile bat spre gri-șoarec, mai tot ce te înconjoară absoarbe albastru și reflectă ... ?

... am dotat cu 4300K Cielo, Peugeot 407, motocicleta; am prieteni care au renunțat la temperaturi de culoare mari ... vedeau seara ca baba Rada...

... în rest, fiecare este ''liber'' (?) să pună cât mov vrea în faruri ... vorba cuiva, o lecuță di mov 'i cool, bro!

 

as prefera sa specifici cui ai adresat acest mesaj! ai grija cum vorbesti! ms

E ultima oara cand iti cer sa scrii romaneste!

 

Mai citeste si tu despre spectrul luminii si mai vorbim apoi. Daca vinzi sticle de lampa, nu inseamna musai ca sunt cele mai tari sticle de lampa ever, doar pentru ca le vinzi tu.

Share this post


Link to post

Omule! Mie nu-mi place sa repet, dar vad ca tu pricepi greu!

1. Scrie ROMANESTE

2. Nu mai cita mesajul anterior

3. lumina generata din farurile tale nu e vazuta doar de tine, ca nu esti singur pe sosele! Nu levitezi prin hyperspatiu, pe soseaua aia circul si eu si n-am nevoie de farurile tale albastre in ochi! In plus e demonstrat stiintific ca lumina albastra este absorbita de obiecte, nu reflectata, deci tu nu vei vedea mai bine, este o iluzie optica, tu vei avea probleme cu perceptia distantei pana la obiectul respectiv. Practic daca luminezi cu 4300 vei aproxima pana la pieton o distanta de 20 m, daca ai sa pui albastra vei aprecia o distanta de 30 m. Iar pietonul este pe la vreo 25 m! Acum ai priceput?

 

 

as prefera sa specifici cui ai adresat acest mesaj! ai grija cum vorbesti! ms

 

Tie! Si mai ai 20% pentru nerespectarea regulamentului, art.2.6. Si nu ma ameninta, ca nu stii cu cine-ti pui boii si s-ar putea sa-i scoti fara coarne!

Share this post


Link to post

ok mircea... mi-a ajuns! scriu cum vreau! nu iti convine? fugi si plangi in baie! ai o problema cu mine? eu cred ca tu ai amenintat primul! eu nu am facut decat sa ma asigur ca a fost asa! ms ptr acord! sunt prea greu de cap sau te crezi tu prea destept , daca eu consider ca vad pietonul la distanta normala asa este!

 

o sa dau ignore acestei discutii foarte interesanta! oficial imi cer scuze ptr implicarea mea in acest topic! va garantez ca nu voi mai fi rpezent decat sa citesc atat!

 

o sa ma multumesc cu mesaje private daca simt ca am ceva de impartit cu alti utilizatori de daewoo!

 

daca ai ceva personal sa imi spui ma poti contacta mai in particular si sa vedem atunci cum sta treaba!

 

salut!

 

 

Share this post


Link to post

... în rest, fiecare este ''liber'' (?) să pună cât mov vrea în faruri

Atât timp cât circulă pe "tarlaua lu' tac'su", foarte adevărat. Pe drumurile publice, în schimb, situaţia stă niţel diferit

Share this post


Link to post

O sa-si dea seama cind o sa se urce o caruta pe el noaptea pe ceata...

Oarecum off , apropo de modificari "nevinovate" dar care pot avea implicatii majore...

O persoana de pe bancheta din spate a murit in urma unui accident...ar fi scapat daca nu i-ar fi intrat o bucata de luneta in cap...luneta era foliata si a tinut la gramada bucatelele de sticla...

Asa si cu luminile...sint "bune" in conditii normale, dar in anumite conditii gen noapte, ceata, asfalt umed, pieton idiot/beat s-ar putea sa conteze ca l-ai vazut cu o secunda mai tirziu...

Daca inlocuiesti pietonul cu o caruta/cal/biciclist etc deja treaba incepe sa miroase...

Masina actuala am luat-o cu xenoane de 5 sau 6k AMarket, cei drept reglate bine, si cei de la ITP si cei de la RAR s-au legat de ele dar dupa verificare nu au comentat (pe cei de la ITP ii platisem sa o verifice la singe) ... oricum cind se ard jos si Philipsuri Power Extreme...erau super bune pe ceata...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

ok mircea... mi-a ajuns! scriu cum vreau! nu iti convine? fugi si plangi in baie! ai o problema cu mine? eu cred ca tu ai amenintat primul! eu nu am facut decat sa ma asigur ca a fost asa! ms ptr acord! sunt prea greu de cap sau te crezi tu prea destept , daca eu consider ca vad pietonul la distanta normala asa este!

 

o sa dau ignore acestei discutii foarte interesanta! oficial imi cer scuze ptr implicarea mea in acest topic! va garantez ca nu voi mai fi rpezent decat sa citesc atat!

 

o sa ma multumesc cu mesaje private daca simt ca am ceva de impartit cu alti utilizatori de daewoo!

 

daca ai ceva personal sa imi spui ma poti contacta mai in particular si sa vedem atunci cum sta treaba!

 

salut!

 

 

 

Da, bine ca ti-a ajuns. Scrii cum vrei unde vrei tu, nu aici! De acum incolo ai preview pe toate posturile scrise de tine si ti le aprob doar pe cele scrise corect, nu in bataie de joc. Salut si tie!

Share this post


Link to post

care sunt cele mai indicate becuri pentru o iluminare buna la Leganza

Share this post


Link to post

Originale. Leganza are lumini excelente din constructie.Chiar n-ai nevoie de "xenoane".

Share this post


Link to post

Ce tot atatea dezbateri pe tema legalitatii?

 

1. Ati cunoscut sau ati auzit pe cineva sau pe undeva sa se dea vreo amenda pentru xenoane puse? \

 

 

Acum cateva zile la Piata Progresul , Politia statea in mijlocul drumului si ii trageau pe dreapta e cei care aveau xenoane nesimtite.

In sfarsit, se misca ceva.. <:-P

Share this post


Link to post

De un an de zile se intampla asta, oricum e bine ca a mai observat cineva :thumbl:

 

PS> la ITP se uita in primul rand la asta dupa care se leaga de noxe, jocuri directie, etc

Share this post


Link to post

Care-ar fi cauza pentru care 2 becuri identice sa dea o culoare usor diferita intre ele ? balast, conexiunea de masa ? merg ok, nu falfaie, nu nimic, doar ca unul e parca o idee mai albastrui decat celalalt si ma enerveaza :)

Share this post


Link to post

Este de la balasturi diferite, difera de la lot la lot sau de la un producator la altu .

Share this post


Link to post

'nteles. Sunt alea slim de la tine :P

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...