Jump to content
Sign in to follow this  
bungureanu

Becuri "Xenon" Pentru Faruri

Recommended Posts

Ok am inteles multumesc ;)

Share this post


Link to post

salut,

 

caut de ceva vreme si nu am gasit nici in romania nici prin europa (doar prin china... ) o pereche de faruri clare cu lupe pentru o nubira 2 din 2003

aveti idee pe unde sa caut, are cineva de vanzare asa ceva?

 

mersi frumos

Share this post


Link to post

"Multumesc ca m-ai lamurit Geo_ZGA , app ce xenon m-ai sfatuii sa iau de 5000 k sau de 6000 k cu blaster slim sau normal , bi-xenon sau xenon pe scurta si halogen pe lunga."

 

Ai nevoie de bi-xenon h4 pt faruri, diferenta pt xenon simplu e mult prea mica si nu merita. Daca vrei sa fie 100% utile, fara pretentii la lumina "frumoasa", iti recomand 4300 k sau chiar 3000 k. La 3000 k ai lumina galbuie, 4300 k galbui spre alb, dar mult mai buna pt ochi decat 6000 k de exemplu. Daca vrei sa fie si util, dar sa se vada si lumina alba, "frumoasa", poti pune 5000 k. Eu am 5000 k, e compromisul perfect.

Share this post


Link to post

"Multumesc ca m-ai lamurit Geo_ZGA , app ce xenon m-ai sfatuii sa iau de 5000 k sau de 6000 k cu blaster slim sau normal , bi-xenon sau xenon pe scurta si halogen pe lunga."

 

Ai nevoie de bi-xenon h4 pt faruri, diferenta pt xenon simplu e mult prea mica si nu merita. Daca vrei sa fie 100% utile, fara pretentii la lumina "frumoasa", iti recomand 4300 k sau chiar 3000 k. La 3000 k ai lumina galbuie, 4300 k galbui spre alb, dar mult mai buna pt ochi decat 6000 k de exemplu. Daca vrei sa fie si util, dar sa se vada si lumina alba, "frumoasa", poti pune 5000 k. Eu am 5000 k, e compromisul perfect.

 

Multumesc mult pentru sfat cred ca am sa pun de 5000 k

Share this post


Link to post

salut

cu o mica problema va deranjez. am pus xenoane in proiectoare de cielo gandinduma ca o sa vad mai bine in jurul masini, dar se pare ca

am fost nevoit sa scot caciulita aia de tabla din proiector ca nu incapea becu acum lumina o da inprastiata mai mult in sus sti cineva vreo solutie sau trecem la halogene.

 

Edited by g3org31

Share this post


Link to post

Ai incercat sa le si reglezi? Proiectoarele adica...

Share this post


Link to post

Nu va ajuta, pentru ca

 

caciulita aia de tabla din proiector

indreapta lumina, da fara ea, becul va bate in ochi.

Posibil ca becurile nus care trebue.

Share this post


Link to post

O pagina de net extrem de interesanta. A se observa intensitatea luminoasa vs. temperatura. Cred ca nu mai este nimic de spus in legatura cu acest subiect :) .

 

PS: M-am uitat pe la inceputuri si am ajuns la concluzia ca topicul asta a cam luat-o razna ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Buna ziua,sunt nou pe forum,sper sa fiu primit bine printre voi,am si eu un cielo din 97,multe probleme nu am avut cu masina.Sunt tanar si asta inseamna tuning :D ,nu vreau neaparat sa bag bani in masina de 1000x mai mult decat ma dat pe ea,vreau ceva simplu si frumos.Ce ma intereseaza mai mult sunt luminile de la bord si ceasurile sa le schimb cu altele si interiorul,usi,scaune,volan,bord(vreau sa stiu daca merita sa vopsesc)si cam tot ce inseamna interior.Exteriorul nu ma prea intereseaza momentan pt ca arata bine,era o masina intretinuta si statea mai tot timpul in garaj.

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Salut si bun venit pe forum !

 

Rugamintea ar fi sa respecti structura forumului si _Regulamentul acestuia. Dupa ce vei parcurge sectiunile si topicurile tehnice sper ca vei fi de acord ca o buna organizare este necesara si utila.

 

Pentru inceput, iti recomand urmatorul topic, cred ca asa ceva te intereseaza.

Share this post


Link to post

Un posesor de Cielo cu xenon pe proiectoare? Doresc sa montez un kit xenon 3000k, dar am inteles ca becul nu ar incapea din cauza "caciulitei" din proiector, cum se da jos aceea caciulita? Stiam ca la faruri se poate da jos doar prin desfacerea sticlei farului..

Share this post


Link to post

La fel si la proiectoare, incalzit, scos sticla si ai acces.

Share this post


Link to post

Un posesor de Cielo cu xenon pe proiectoare? Doresc sa montez un kit xenon 3000k, dar am inteles ca becul nu ar incapea din cauza "caciulitei" din proiector, cum se da jos aceea caciulita? Stiam ca la faruri se poate da jos doar prin desfacerea sticlei farului..

 

N-ai ce face cu talonul?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...