Jump to content
Sign in to follow this  
bungureanu

Becuri "Xenon" Pentru Faruri

Recommended Posts

Pai atunci daca sunt slim le poti muta usor din stanga in dreapta si sa vezi ce se intampla, daca ramane diferenta de nuanta e de la bec, daca se muta atunci e de la balast si dupa ce-mi dai cu ele in cap iti dau altele :) )

 

PS> mai poate fii de la far sau mai poate fii de la ochii tai :P

Share this post


Link to post

Nu ma deranjeaza, ca nu e asa sesizabila diferenta; ma interesa motivul tehnic. De la far ce-ar putea fi, diferente intre oglinzi ?

Share this post


Link to post

Dap, daca te uiti cu atentie in oglinda o sa vezi ca partea de sus este "bronzata" adica are o depunere, cu cat depunerea este mai mare la un far cu atat se reflecta mai putina lumina si nuanta este modificata .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am montat si eu xenoane de 35 w produse de thunder adica bixenon hid super am scapat de intuneric si tin sa precizez ca nici nu deranjez pe drum adevarat dupa montare am fost la un service sa verific daca bat corespunzator ca aveam impresia ca bat prost adevarat far stanga batea mia jos reglat si gata.

Nu va povestesc cat m-am necajit cu capacele de la faruri cares de c... si am cerut uni prieten sa-mi aduca caopace de opel ces din cauciuc ce urmeaza sa le montez in spatele farurilor.

Tin sa precizez cas de 6000 k si au fost 280 lei Tg Mures .

Spre deosebire de farurile cu bec cu halogen nu am ce sa compar vad vbine si nu ma mai simt cu lampasul pe drum .

Montati xenoane daca nu vreti sa vedeti bine si sa nu riscati un acident cum am patito eu asa ca adoua zi le-am achizitionat si nu as da inapoi nici azi.ok.gif

Multumesc de sfaturi.

Share this post


Link to post

xenoanele trebuie montate pe lupe.. oglinda sparge lumina si tot orbeste, mai mult sau mai putin, oricat ar fi de bine reglate :) . daca vreti lumina adevarata pe halogen incercati philips extreme power, daca nu xenon de 4300, eventual de 3000 pt proiectoare. ce depaseste valorile astea va face lumina albastra si scade din luminozitate

Share this post


Link to post

Ma bucur ca RAR-ul a inceput sa-si faca treaba!

My link

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Eu am xenon pe cielo si pe loganul de la munca. Foarte multumit si diferenta de lumina e fantastica. Am reglat farurile in service si nu deranjez in trafic pe cei din contrasens.

Share this post


Link to post

Eu am xenon pe cielo si pe loganul de la munca. Foarte multumit si diferenta de lumina e fantastica. Am reglat farurile in service si nu deranjez in trafic pe cei din contrasens.

 

nu te supara dar loganul la cea mai mica groapa orbeste traficul din sens opus, la fel ca matizul. cum nu ii orbesti pe cei din sens opus imi e greu sa inteleg

Share this post


Link to post

nu te supara dar loganul la cea mai mica groapa orbeste traficul din sens opus, la fel ca matizul. cum nu ii orbesti pe cei din sens opus imi e greu sa inteleg

 

Eu am bixenon 6500k si nu mi s-a plans nimeni pana acum ca il orbesc si nu le-am facut nici un reglaj.

Share this post


Link to post

Xenon nu orbeste dacai bine reglat .

 

Nu mai mult eu unu nu am avut probleme cu el pana acum si pot spune ca nu am sa optez vrodata cu faruri normale.

Cine nu vrea sa nu isi monteze si apropo cei ce nusi verifica farurile adica reglaju nu te orbesc si acei participanti la trafic prefer pe unu cu xenon si reglat la service decat unu cu becuri normale dar dereglate.

Despre ele un singur lucru constatat de mine nu sunt rele pe ceata cele de 6000k restu nu stiu dar pot spune ca fac naveta cu ea si nu am dimineata mai ales toamna fara ceata .

Vedre imbunatatita considerabil seara.

Share this post


Link to post

Despre ele un singur lucru constatat de mine nu sunt rele pe ceata cele de 6000k restu nu stiu dar pot spune ca fac naveta cu ea si nu am dimineata mai ales toamna fara ceata .

Salut,

 

Pot să spun eu despre cele de 8.000k. Am pus un set după ce mi s-au "terminat" cele de 6.000k şi se vede mai "slab", dacă pot să pun aşa, decât cu cele de 6.000k. Le-am "terminat" şi pe cele de 8.000k şi am trecut înapoi la cele de 6.000k. Se vede mult mai bine! 77000000.gif

Edited by Vally007

Share this post


Link to post

Cand spuneti ca nu orbesc de ce parte a volanului va aflati ? Ia schimbati partea si mai vorbim .

 

Poate reuseste RARul sa isi faca treaba, xenonul tine de siguranta pasiva DAR in RO mai mult cauzeaza accidente pt ca fiecare crede ca e plug&play, ei bine nu e chiar asa, farul trebuie sa fie conceput pt xenon.

 

Leganza cu xenon chiar si cu becuri 8000k este mai putin deranjanta decat un Cielo cu 4300k .

Daca tot vreti xenon cumparati niste faruri cu lupa si atunci o sa fie ok si pt cel din partea cealalta a volanului .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

ar trebui sa aiba si functia de auto-leveling pentru a nu-l orbi pe cel din fata.

Share this post


Link to post

Fratilor...nush ce tot aveti cu cei care au xenon pe faruri normale! Daca stai bine sa te gandesti si daca ai becuri Philips X-treme Vision (scuze dar nu e reclama) si le tine omul pe Loganul lui si farurile sunt ridicate la maxim iti rupe okii in tine! Asa daca ai xenon si tii farurile reglate normal...nu cred ca e mult mai deranjant fata de cel cu Logan sau Matiz sau mai stiu eu ce masina cu faruri nereglate corespunzator! Si pana la urma ...nush ce ar putea sa faca RAR-ul...ca nu ai adus nici o modificare la instalatia masinii...Becul este tot H1,3,4,7...deci...pt 1-2 insi pe care ii intalniti pe drumurile patriei si tin ca tartanii farurile aiurea stati si tot bateti apa in piua cu cel xenon ca nu-i bun,ca deranjeaza etc. Scuze daca am deranjat cu post-ul meu...dar sincer va spun ca asta e parerea mea! Va multumesc.

Share this post


Link to post

Fratilor...nush ce tot aveti cu cei care au xenon pe faruri normale! ...

 

Nu e clar ca lumina xenonului ? Daca nu putem sa-le prajim retina, atunci ii injuram, pana cand o autoritate din tara asta, daca exista, va aplica Regulamentul de circulatie pe drumurile publice si le va suspenda dreptul de a circula cu modificari la sistemul de lumini. Asta ramane valabil si pentru cei care folosesc becuri de wataj mai mare.

Share this post


Link to post

Scuze daca cineva s-a simtit jicnit...nu asta am facut...dar sincer va spun ca eu am xenon pe nubira mea si pana acum nimeni nu mi-a dat flash ca l-as fi deranjat!

Share this post


Link to post
... sincer va spun ca eu am xenon pe nubira mea si pana acum nimeni nu mi-a dat flash ca l-as fi deranjat!

N-ai inteles sau te faci ca nu intelegi, ce ai scris mai sus n-are cea mai mica importanta.

Share this post


Link to post

Si pana la urma ...nush ce ar putea sa faca RAR-ul...ca nu ai adus nici o modificare la instalatia masinii...Becul este tot H1,3,4,7...deci...

Ce ar putea sa faca RARul ? Hm ... ia trimite-i un mesaj lui Argon si roaga-l sa iti dea detalii. In ce priveste viziunea ta asupra modificarii ... ma abti insa ma intreb despre ce Xenon discutam ?!

Share this post


Link to post

:aoleo: ati sarit toti pa mine acum! Ultima data cand am facut ITP mi-au blocat masia pe flux si a venit un inspector de la rar...S-a luat doar de folii dar de xenon n-a zis nimic..si mi-a si pus lupa aia in fata farurilor ca sa vada cum bat! Deci...lamuriti-ma va rog...ce-ai asa "crima" cu xenonul asta aftermarket??

Share this post


Link to post

Share this post


Link to post

Buna seara.Ma scuzati ca intervin .As avea si eu o intrebare.De-abia am luat masina , in vara o nubira 1 din 98.Ma intrebam ce instalatie xenon se potriveste ?Sau daca se potriveste vreo instalatie xenon? Trebuie sa pun becuri din alea phillips ?Ce trebueia sa fac? As vrea o luminare mai buna a farurilor.Va rog sa ma ajutati .Nu stiu nimic despre acest subiect , de aceea intreb.Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Nu va suparati .Am si eu o intrebare.Sunt incepator cu masinile cu astea si nu prea stiu .Daca ma puteti ajuta.Am o pojghita pe faruri ;ca un fel de murdarie asa;am incercat eu sa o curat , dar se curata foarte greu , si e destul de extinsa;si mi s-a zis ca se poate indeparta cu un polish dar ca trebuie o solutie speciala.Si am mai aflat ca exista polish special pentru faruri .Cum sa fac ?Sa dau cu polish din ala pentru faruri ?Daca da , unde gasesc polish pentru faruri? Sau sa iau o solutie din aia ?Cum sa fac ? Va rog , ajutor.Va multumesc mult.

Share this post


Link to post

Si care-i legatura cu xenoanele de-ai postat in acest topic ?

 

Ia vezi Curatare faruri Espero.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor

Am o Nubira 2 model 2007 1.6 faruri normale (fabrica)

Ce becuri imi recomandati sa pun la proiectoare (mi se cam ard ..nush de ce :-/ ) asa si pentru faruri (pozitie etc)

As vrea ceva mai bun dar fara sa schimb instalatia electrica.

Multumesc frumos !

Share this post


Link to post

Varianta cea mai simpla... becuri halogen Philips, au o gramada de variante "night vision". "vision plus" etc

Varianta cea mai buna... instalatie xenon completa, 4300-5000 k pt faruri si 3000 k pt proiectoare. La xenon nu schimbi instalatia electrica, nu o modifici pe cea a masinii, doar adaugi cablajul de la xenon. Nu e greu de montat, nu strici nimic, e complet reversibil...

p.s: pt Nubira 2 se gasesc (mai greu si mai mult prin tari straine gen Anglia) faruri cu lupa originale, de fabrica.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...