Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

De La 1 Ianuarie, Doar Carburanti Euro 5

Recommended Posts

Zi-le Alezz! Nu-i ierta! De ce nu alimentezi la Rompetrol?

Share this post


Link to post

Multumim de reclama :mrgreen: Alezz, asa iti trebuie :P

Edited by Sebian

Share this post


Link to post
Zi-le Alezz! Nu-i ierta! De ce nu alimentezi la Rompetrol?

Nu merge de nici o culoare,e moarta.

Share this post


Link to post

Nu-i place de mufa lui patriciul.

Share this post


Link to post
Datorita faptului ca masina mergea din ce in ce mai prost am schimbat benzina de la Petrom 95(apa chioara) la Petrom 99(apa normala).

Nu mai merge intrerupt si nu mai tremura deloc acuma.Sa va stea euro 5u'n gat :spumelagura:

Mie mi-a trebuit o singura data sa alimentez de la Petrom, trebuia sa o trec pe GPL ca sa nu mai tremure motorul.

Share this post


Link to post

Asa se intampla mereu cand romanului i se da o informatie pe care sa o poata comenta. Poate era mai bine sa nu scrie nimic la pompa, asa cum se intampla in majoritatea covarsitoare a benzinariilor de dincolo de Romania si sigur nu ne-am mai fi agitat atat. Mai frumos este ca in vanitatea si ambitia nationalist-balcanica suntem singurii (din cate am observat pe unde am mai umblat) care comercializam acelasi carburant cosmetizat cu aditivi cu nume de balauri cu 7-10 capete: Carrera, V- power si alte fantasmagorii de marketing.

Folosesc invariabil acelasi cvasi-banal CO95 de ori si unde (exclus LUKOil) si nu ma mai plang ca nu zboara pe sosele.Mai ca mai ramane sa scoatem flacari pe esapament cu cei 83 sau 42 de CP.

 

Concluzia? Carburanti cosmetizati din E 4 in E 5, care sa dea dreptul distribuitorilor sa creasca pretul, acum ca tot s-a redus pretul barilului de petrol in lume.

Share this post


Link to post

Creste pretul benzinei de 95 cu 6 bani din noaptea asta. O face euro 6?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Ne vaetam si comentam pentru ca sincer ne-am cam saturat sa fim luati de prosti si ne-am pierdut increderea

in tot felul de firme ce ne vand rahat ambalat frumos dar tot asa miroase!

Share this post


Link to post
Asa se intampla mereu cand romanului i se da o informatie pe care sa o poata comenta. Poate era mai bine sa nu scrie nimic la pompa, asa cum se intampla in majoritatea covarsitoare a benzinariilor de dincolo de Romania si sigur nu ne-am mai fi agitat atat.

Pentru ca euro ala suplimentar vine si cu o scumpire, d-aia. Dupa atatia ani de platit enorm pe carburant, tocmai ne obisnuisem sa dam sub 3 ron/litru, acum iar a depasit pragul.

Share this post


Link to post

Doar la mofeta e sulful gratis.

Share this post


Link to post
Pentru ca euro ala suplimentar vine si cu o scumpire, d-aia. Dupa atatia ani de platit enorm pe carburant, tocmai ne obisnuisem sa dam sub 3 ron/litru, acum iar a depasit pragul.

 

Hai mai Laurentiu, cand ai avut timp sa te...obisnuiesti..? Cand era 4,3 RON/litru un an intreg sau cand a atin s pentru cateva zile 2.95 RON? Eu sincer nu m-am dezmeticit asa de repede precum prietenul Laur', tocmai sa nu sufar un soc de revenire la normal. Sa vezi ce accize, taxe de drum si alte alea alea.

Ma rodea un gand asa de om prost:" daca tot avem curent de mai si exportam si tot ne costa o avere autostrada, ce dreaqu nu investim 1/10 sa reabilitam transportul feroviar, chiar in forma subventionata de stat?" Ceva depozite zonale si aprovizionare numai cu 3,5 T pana la 7 in zona urbana. Nu mai vedem mastodonti de 48Tin trafic si putem merge, noi restul, pe deja peticitele ulite asa cum putem daca de restul nu se poate. Mai facem protectie de mediu. :-?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Nu ai retea feroviara peste tot si mai pune si timpul pierdut!din aceasta cauza a pierdut traficul feroviar teren,TIMPUL.

Share this post


Link to post
Hai mai Laurentiu, cand ai avut timp sa te...obisnuiesti..? Cand era 4,3 RON/litru un an intreg sau cand a atin s pentru cateva zile 2.95 RON? Eu sincer nu m-am dezmeticit asa de repede precum prietenul Laur', tocmai sa nu sufar un soc de revenire la normal. Sa vezi ce accize, taxe de drum si alte alea alea.

Cand era 4.3 lei litrul de carburant eu mergeam demult pe gaz. La salariul meu, ma durea sufletul sa dau pe 2 litri de benzina echivalentul mesei de pranz.

Share this post


Link to post

La cat a ajuns euro acum precis o scumpesc iar!Cred ca va fi mai scumpa ca asta vara!

Share this post


Link to post

Inca un argument de cuvânt_urât...tre sa aiba un motiv sa scumpeasca.Mai ales ca barilul se vinde in dolari nu in euro.

Share this post


Link to post

Chiar si asa, Dolarul a crecut mai mult ca Euro din cate stiu eu.

Share this post


Link to post

Rompetrol Dowsntream, divizia de distribuţie a carburanţilor din grupul Rompetrol, a majorat, marţi, cu nouă bani pe litru preţul benzinei şi al motorinei, a anunţat compania.

 

Astfel,benzina Efix 95 şi Euro Super 98 fără plumb pot fi achiziţionate la preţuri de 3,36 lei/litru, respectiv 3,99 lei/litru.

 

Preţul pentru motorina Efix Diesel a crescut la 3,74 lei/litru, în timp ce motorina Winter costă 4,04 lei/litru.

 

Preţurile carburanţilor vânduţi în benzinăriile Rompetrol pot varia cu +/- 5% faţă de preţurile de referinţă.

Share this post


Link to post

Ieri am bagat pentru prima oara pe anul asta benzina de la LukOil. N-am pomenit asa ceva ... Nu stiu daca E5-ul de la Luk miroase de rau in general insa, la statia de unde am alimentat, a trebuit sa ma indepartez de masina. Mirosea absolut ingrozitor :(

Share this post


Link to post

Pai ai facut si tu aceeasi greseala ca Alezz, n-ai alimentat de la Rompetrol :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cita vreme nu-mi aprinde opaitul de la Check Engine ...

Share this post


Link to post

Pai tot am castigat procesul cu Ucraina pentru delimitatea platformei continentale si avem petrol si gaze pentru doua decenii :->

Share this post


Link to post

Offtopic ... Am cistigat, dar nu ai aflat continuarea povestii ? Se pare ca nu prea avem ce sa transformam in benzina si alte alea din aceeasi categorie.

Share this post


Link to post

noooo, care-i faza cu petrolul? :o

Share this post


Link to post

E ca in "Steaua" lui Eminescu ... "azi il vedem, dar nu e (al nostru) !"

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...