Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

De La 1 Ianuarie, Doar Carburanti Euro 5

Recommended Posts

De la 1 ianuarie 2009, benzinăriile vor comercializa numai carburanţi Euro 5

 

Marile companii petroliere prezente pe piaţa românească de benzinării precizează că se vor alinia acestei directive europene şi că vor retrage de la vânzare carburanţii Euro 4, (România a introdus carburanţii Euro 4 din 2007, în timp ce celelalte ţări ale UE îi comercializau din 2005).

 

De asemenea, de la 1 ianuarie 2014, toate ţările membre ale Uniunii Europene, inclusiv România, vor comercializa numai carburanţi Euro 6.

 

Restul articolului pe Realitatea

Share this post


Link to post

Cine-i prostul ala care crede ca vor retrage carburantii aflati in rezervoare ? Pana cand nu se golesc rezevoarele, vei ingurgita combustibil, din ala contrafacut. Asta-i un lucru cert, restul este distractiv, vom platiti combustibil euro 4/euro5 si pe conducta curge gazolina. Adica, vom cumpara benzina mai proasta la un pret mai mare.

Share this post


Link to post

In noaptea asta fac plinul cu euro 4 (si asa mai am putin in rezervor si iarna nu-i bine sa meri cu el prea gol)- zilele astea au fost cozi mari la statiile peco. Nu va spun cat am stat la rand si cat am cautat sa schimb gumele de iarna... Si se mai zice ca n-are lumea bani...

In sfarsit, sunt curios cum o sa mearga motorasul meu cu euro 5.

Share this post


Link to post

D'aia erau cozi la benzinarii ieri? :) Am facut plinu de alaltaieri .C'est la vie , totdeauna parsiva...cum crezi c-or sa mearga cei cu motoare noneuro??Or sa devina brusc euro, datorita noxelor mai putine date de combustibilul "mai bun" ?Sau se vor buli mai repede fara "aditivi" ?Cred ca am sa trec matizul pe electric =))

post-13903-1230745647_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Euro 5?Cum vor reactiona motoarele non euro vara?

Share this post


Link to post

In cazul meu logan dci euro 3 - motorina euro 5. hmmmmm. ... Sunt curios cum v-a merge

Share this post


Link to post
... Sunt curios cum v-a merge

 

L-a fel in cel m-ai bun caz.. S-au m-ai prost in cel m-ai probabil.

Share this post


Link to post

Concret ce contine benzina asta sau ce nu contine fata de E4? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Cica ar contine mai putin sulf in cazul benzinei si adaos de biodiesel in cazul motorinei...

Share this post


Link to post
Pana cand nu se golesc rezevoarele, vei ingurgita combustibil, din ala contrafacut.

 

Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui. Acum in rezervoare, nu este combustibilul euro 4 care se vindea si la pompe?

 

Daca a ajuns cineva pe la benzinarie, ne poate spune si noua daca au lipit deja etichete cu "euro 5" la pompe?

 

Eu am facut plinul cu putin inainte, asa ca, pana se termina, banuiesc ca vor fi carburanti euro 5, pe bune, la pompe. Sper sa nu faca rau motorului meu procentul mai mare de biodiesel. Am inteles ca pompa de injectie e foarte sensibila la calitatea carburantului, la aceste modele. Sunt foarte curios cum vor fi influentate performantele si consumul masinii.

Edited by balanel

Share this post


Link to post

Vorbiti de stocul din benzinarii,dar cel din rafinarii nu il puneti la socoteala?Credeti ca asa usor se schimba stocurile

ca o batista!Vom avea mult si bine aceeasi benzina si motorina chiar daca ii schimba ei eticheta.Si apropo,ati auzit vreo

ancheta de la protectia consumatorului sa verifice vreodata calitatea carburantilor?

Poate la particulari cu o singura statie, dar la firmele mari cine se baga? Banul dicteaza totul!

Parerea mea ca nu o sa observati nici o schimbare in mersul masinii!

Cel putin in viitorul apropiat!

Share this post


Link to post

De ce credeti voi ca astia au asteptat pana la 1 ianuarie sa schimbe reteta? Credeti ca se schimba de pe o zi pe alta? Zi-le, Sebiane!

 

 

Oare cand o sa dispara paranoia?

Share this post


Link to post

Nu au lipit denumirea euro 5 pe nicaieri.

Dar, pretul a crescut la 2,95 lei (euro 4, fara plumb 95, Petrom).

Nu stiu ce fel de benzina am in rezervor.

Share this post


Link to post

A crescut din cauza accizei. Si aia s-a schimbat/actualizat.

Share this post


Link to post
Nu au lipit denumirea euro 5 pe nicaieri.

În Craiova, la unele staţii "Petrom" e lipită noua... "clasificare" de vreo 2 săptămâni. Cel puţin la motorină.

Share this post


Link to post

Si deci, cineva poate spune cum se vor comporta masinile non-euro care pana acum mergeau cu benzina fara Pb?

Mai trebuie dar vreun reset? Distanta electrozilor la bujii?

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Am primit azi pe mail un articol in acest sens.

 

http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/a...nti-Euro-5.html

 

##De la 1 ianuarie 2009, toate benzinariile vor comercializa numai carburanti Euro 5 si vor renunta la carburantii Euro 4, companiile petroliere aliniindu-se astfel normelor directivei Parlamentului European 98/70/EC. Marile companii petroliere prezente pe piata romaneasca de benzinarii precizeaza ca se vor alinia acestei directive europene si ca vor retrage de la vanzare carburantii Euro 4, (Romania a introdus carburantii Euro 4 din 2007, in timp ce celelalte tari ale UE ii comercializau din 2005, n.r.)

 

De asemenea, de la 1 ianuarie 2014, toate tarile membre ale Uniunii Europene, inclusiv Romania, vor comercializa numai carburanti Euro 6.

 

In ceea ce priveste Grupul Rompetrol, acesta isi va asigura din productia proprie necesarul de carburanti Euro 5 (benzina si motorina), de la rafinaria Petromidia. Potrivit reprezentantilor Rompetrol, aceste investitii, pentru trecerea la Euro 5, se vor simti si in preturile de la pompa.

 

"Trebuie sa tinem cont ca rafinariile din Uniunea Europeana au avut la dispozitie o perioada de patru ani pentru implementarea tehnologiilor necesare productiei de carburanti Euro 5, fata de doar doi ani pentru rafinariile din Romania. In acest context, credem ca eforturile investitionale facute de rafinariile din Romania pentru a trece in patru ani de la standardul Euro 3 (obligatoriu din 2005) la standardul Euro 5 (obligatoriu din 2009) se vor resimti si in preturile finale", spun reprezentantii Rompetrol.

 

Reprezentantii MOL Romania spun ca necesarul de carburant Euro 5 il vor achizitiona atat din import, cat si de pe piata din Romania. In cazul carburantilor achizitionati de pe piata din Romania, investitiile necesare trecerii la Euro 5 sunt asumate de catre producatorii locali.

 

"In ceea ce priveste carburantii importati de MOL Romania, acestia sunt doar Euro 5 (10 ppm), inca din 2007 si nu a fost necesara o investitie suplimentara. Rafinariile MOL au fost modernizate in perioada 2005-2006 si standardul minim implementat este Euro 5. In cazul carburantilor furnizati de producatorii interni, acestia declara ca sunt pregatiti sa introduca de la 1 ianuarie noul standard, atat in depozite, cat si la statiile de distributie, asa cum prevede legislatia", mai spun reprezentantii MOL Romania.

 

OMV Romania va achizitiona carburantul Euro 5 de la Petrom si de la rafinaria Schwechat din Austria. In ceea ce priveste influenta acestei investitii asupra pretului final al carburantilor, reprezentantii OMV Romania spun ca preturile vor fi influentate de costurile producatorului.

 

"Pentru a optimiza sursele, OMV Supply & Logistic va achizitiona majoritatea produselor de la Petrom. Va exista totusi si o parte din import, insa nu putem estima un procent la ora aceasta", au declarat reprezentantii companiei..

 

La randul lor, reprezentantii Petrom spun ca, incepand din 1 ianuarie 2009, compania va comercializa numai carburant Euro 5, din productie proprie Petrom. Cele doua rafinarii ale companiei sunt Petrobrazi si Arpechim.

 

Compania LukOil Romania se va alinia si ea normelor europene.

 

"LukOil Romania se va alinia normelor europene, ca ceilalti jucatori de pe piata. Necesarul de carburant Euro 5 il vom importa de la Burgas. Insa din februarie, cand rafinaria noastra Petrotel va reincepe activitatea, vom lua Euro 5 din productie proprie", a declarat pentru NewsIn directorul general al LukOil Romania, Constantin Tampiza (n.r. Rafinaria Petrotel LukOil a fost inchisa la 1 decembrie 2008 pentru imbunatatiri tehnologice.)

 

Si Agip Romania se va conforma totodata normei europene si nu va mai comercializa carburanti Euro 4, ci numai Euro 5. Compania se va aproviziona cu necesarul de Euro 5 de la rafinariile din Romania, potrivit datelor Agip Romania.

 

Rompetrol opereaza in Romania peste 400 de benzinarii. Grupul Rompetrol NV. este o companie petroliera

multinationala, cu sediul in Amsterdam, Olanda, desfasurandu-si activitatea in 13 tari si cu majoritatea activelor si operatiunilor in Franta, Romania, Spania si Sud-Estul Europei. Grupul Rompetrol este implicat in activitati de rafinare, marketing si trading, dar si in operatiuni aditionale - explorare si productie, servicii petroliere, EPCM, transport, etc. Compania de stat din Kazakhstan, KazMunaiGaz, a achizitionat in august 2007 o participatie de 75% din actiunile The Rompetrol Group.

 

Grupul MOL are in prezent in Romania 121 de statii si o cota de piata de 12%. Compania tinteste spre o cota de piata de 15%, in urmatorii cinci ani. MOL a intrat pe piata din Romania in 1995. MOL Romania este o companie petroliera de retail, parte a Grupului MOL cu sediul la Budapesta, in Ungaria. Avand 15.000 de angajati, compania isi desfasoara activitatea in Europa, Orientul Mijlociu, Africa si tarile CSI. MOL detine trei rafinarii in Ungaria, Slovacia si Italia si opereaza 1000 de statii de alimentare in Europa Centrala si de Sud-Est.

 

OMV Romania are 77 de statii, care reprezinta o cota de piata de 9% in sectorul distributiei de carburanti. Grupul OMV, din care face parte OMV Romania, detine in prezent peste 2.524 de statii de distributie carburant in 13 tari. Cu vanzarile grupului de 20,04 miliarde euro si o forta de munca de 33.665 de angajati in 2007, OMV Aktiengesellschaft este cea mai mare companie industriala austriaca listata la bursa. OMV activeaza in 13 tari in domeniul Rafinare & Marketing (R&M). Compania vinde, de asemenea, peste 13 miliarde metri cubi de gaze naturale pe an.

 

Petrom are circa 550 de statii de distributie carburanti in Romania si detine o cota de piata de aproape 30%. Petrom are activitati in sectoarele Explorare si Productie, Rafinare si Produse Petrochimice, Marketing, Gaze Naturale si Energie. Compania detine, de asemenea, o retea internationala de 257 benzinarii in Republica Moldova, Bulgaria si Serbia. Grupul OMV din Austria detine 51,011% din actiunile Petrom. AVAS detine 20,64% din actiunile Petrom, Fondul Proprietatea SA detine 20,11%, Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare 2,026% iar 6,214% apartin actionarilor minoritari.

 

Grupul petrolier Lukoil, al doilea mare producator din Rusia, este prezent pe piata romaneasca prin subsidiara LukOil Romania. LukOil Romania detine peste 300 benzinarii. Pe data de 25 noiembrie 1991, a fost infiintata compania de stat LangepasUraiKogalymneft din Federatia Rusa, care includea asociatiile de productie Langepasneftegas, Uraineftegas, Kogalymneftegas si cateva capacitati de procesare a titeiului. Acronimul LUK a luat nastere de la numele companiei LangepasUraiKogalymneft. Rafinaria Petrotel Ploiesti a fost preluata de compania petroliera LukOil in anul 1998.

 

Agip Romania are o cota de piata ce depaseste cu putin 1% din piata benzinariilor din Romania, unde este prezenta cu 37 statii. Agip Romania SA este o companie detinuta in proprietate de grupul Eni S.p.A din Italia, prin Eni International B.V. Amsterdam (99.95%) si de actionari privati (0.045%). Agip Romania fost infiintata si si-a inceput activitatea in anul 1994. Eni S.p.A este considerat printre cele mai importante companii din lume care activeaza in domeniul petrolier.##

Share this post


Link to post

Traind in Romania ( si asta ocupandu-mi tot timpul) sunt perfect constient de faptul ca benzina euro 5 (asa zisa) e doar pe hartie, ca in realitate tot un cocart ordinar de stiu eu care este. Va fi aceeasi benzina la pret mai mare.Asa e romanul: Hot! sorry!

Share this post


Link to post

Da de ce nu scot baietii direct motorina si benzina euro 10, ca sa stau linistit vreo 50 de ani de-acu incolo?

Oricum, masina mea e euro 3, si ma bate gandul s-o fac noneuro, scotandu-i catalizatorul, prefer sa poluez decat sa ma rog de ea in depasiri cand vine ceva din fata.

Daca vor tot creste restrictiile referitoare la poluare, in curand vom avea masini ce nu vor mai avea nici o vlaga pe sosele, ceea ce, combinat cu cresterea numarului de loganari ce merg cu 80-90...nu vreau sa vad ce masacru va iesi.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ai inhalat prea mult sulf la teava ? Vezi cresterea asimptotica a imbolnavirilor de cancer si relationeaza asta cu vreun alt fenomen ce a avut aceeasi crestere in ultimii 50 de ani.

 

Nu mai plecati urechea la comunistii aia de ecologisti care prostesc lumea cu CO si incalzirea globala. Lucrul acesta nu se va intampla cat timp fotosinteza este raspandita pe glob. In schimb otravirea aerului respirat in marile aglomeratii urbane este facuta de catre rezidurile din combustibili si din arderile necontrolate. Birocrati idioti interzic fumatul, dar te obliga sa mirosi teava celui din fata ore in sir. Uitandu-ma la imaginile de pe DN1 in zilele libere am avut senzatia ca asist la un fenomen de sinucidere in masa, in direct.

Share this post


Link to post

Lasa ca nu ii obliga nimeni sa stea acolo . Am impresia ca unora le face placere si apoi sa se vaiete ca se mult stau

in trafic!

Share this post


Link to post
Ai inhalat prea mult sulf la teava ? Vezi cresterea asimptotica a imbolnavirilor de cancer si relationeaza asta cu vreun alt fenomen ce a avut aceeasi crestere in ultimii 50 de ani.

O daaa, sigur vor scadea imbolnavirile odata cu introducerea euro 5,6, etc..

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

e vrajeala cu benzina euro 5

decat pe hartie

e ca si cum as schimba eu abtiblidu la sticla de golden braun si as scrie tuborg :) )) la un pret mai skump :) ))

tot aceeasi bere e

ca nu cred ca arunka ei benzina aia :) ))

deci tot de prostii se tin :) ))

peste noaptea se pierd benzina la greu

Edited by Mircea
Nu mai folosi limbaj IRC

Share this post


Link to post

Da...ce le stii matale pe toate, piese daewoo :wallbanger: geniu, nu alta

De ce credeti voi ca astia au asteptat pana la 1 ianuarie sa schimbe reteta? Credeti ca se schimba de pe o zi pe alta? Zi-le, Sebiane!

Testele au inceput prin august 2008 iar productia efectiva prin octombrie. In momentul actual sunt pompe separate de E4 si E5 la benzinarii si pe masura terminarii E4 la pompe, se vor reumple cu E5 si schimbata eticheta.

Oare cand o sa dispara paranoia?
Odata cu lobotomia in masa :wallbanger:

Share this post


Link to post

Datorita faptului ca masina mergea din ce in ce mai prost am schimbat benzina de la Petrom 95(apa chioara) la Petrom 99(apa normala).

Nu mai merge intrerupt si nu mai tremura deloc acuma.Sa va stea euro 5u'n gat :spumelagura:

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...