Jump to content
Sign in to follow this  
Guest donraulo

Profesii

Recommended Posts

Gata, am luat si eu licenta in finante-banci. Am fost la nr 4, am terminat de vreo ora, m-a cam frecat putin, da am scapat.

Share this post


Link to post

Felicitari =D>

Share this post


Link to post

Bravo ma baieti

Eu sunt automatist si ma ocup de service la utilaje(ma ocup de toate,pneumatica,mecanica,electronica,programare,hidraulica,etc.)

 

Automatisti n-avem pe aici,sau macar dornici sa invete(dar macar sa aiba habar de electronica,programare)?

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Ha, din astia cautam si eu la Bursa locurilor de munca, aici pe forum. :D Slabe sanse.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

@Carabusu & Zmeu, un absolvent al Facultatii de inginerie electrica si electronica cu specializarea actionari electrice in lb franceza nu va intereseaza?

Share this post


Link to post

Pai ce stii sa faci? :rolleyes:

Ca la mine nu conteaza diplomele si alte balarii,conteaza ce ai in bibilica si daca e duce capu`,ca pana acu` am avut parte numa de "ucigasi",nii macar nu le-am facut angajare,ca n-am cu cine sa lucrez.

 

Egroaza pe servicii,automatizari ca nu gasesti meseriasi buni,eu unul is disperat,am comenzi si n-am cu cine face treaba.

La mine sta in felul urmator treaba,ma suna omul,m-am dus si l-am rezolvat,daca e is plecat in alta parte,trimit pe altcineva la interventie,dar trebuie sa se descurce singur,nu sa ma mai duc si eu.

Am avut unul in probe,l-am pus sa echipeze un tablou de comanda si n-a stiut,nici macar legea lui Ohm nu o stia.

Mai am un programator care ... imi vine sa-l omor,trebuia sa termine ceva de acu` o luna si nici acum nu e gata,da bani stie sa ceara :spumelagura: .

 

Eu is corect,bani dau,nu-i problema,da tre sa faci si treaba si treaba de banii aia,eu treaba la birou nu prea am,la mine 90% e teren.

 

Astept raspuns

Share this post


Link to post

Depinde ce bani dai, de la 1000 de euri in sus gasesti meseriasi... Am un amic absolvent de Automatizari la Iasi care si-a gasit la o luna dupa licenta job platit cu 4500 de RON (asta in 2005). Imi spunea ca pentru 4-500 de euro nici nu downloadeaza oferte de joburi...

Share this post


Link to post

...si eu am facut ase-ul ca bou' X( Macar de mi-ar fi placut, da asta e, nu mai e cale de intors.

Share this post


Link to post

De la 1000 de euro in sus ia un director,pentru aia 1000 de euro care i-as da eu lui ar trebui sa produca el,cel putin 2000-3000 de euro pe luna,bani din care trebuie sa-mi ramana si mie ceva.La banii astia ar trebui sa stie programare si electronica fara probleme si numai asta,si un pic de pneumatica,si un pic de hidraulica,si un pic de mecanica.

 

Eu acum fac totul singur,nu trimit pe nimieni la interventii,numai eu stiu cum ma impart,eu de 6 ani n-am mai fost plecat nicaieri in concediu,n-am avut timp.

 

Azi am fost la Bacau,si-au prezentat astia de la Schneider un produs si toti care au fost prezenti s-au plans de lipsa oamenilor.

 

Majoritatea vor sa stea la birou,vor masina,telefon,net si bani cat se poate de multi,pai asa nu faci treaba,peste tot vezi ingineri,dar o parte nici nu stiu cu ce se papa automatizarile,se uita ca la ozn-uri sau mai sunt mucosi dintr-astia care fac niste cursuri la Electrica si-s mari automatisti,dar ei is prosti de bubuie.

 

Eu am lucrat 14 ani numai cu roboti industriali si tineam inca 12 oameni in spatele meu,ca ei saracii nu stiau sau nu-i interesa,pana m-am enervat si mi-am facut firma mea.

Share this post


Link to post
Depinde ce bani dai, de la 1000 de euri in sus gasesti meseriasi... Am un amic absolvent de Automatizari la Iasi care si-a gasit la o luna dupa licenta job platit cu 4500 de RON (asta in 2005). Imi spunea ca pentru 4-500 de euro nici nu downloadeaza oferte de joburi...

 

 

Nu te cred, sau cel putin nu cred ca lucreaza in automatizari industriale, poate in programare. Stiu care sunt salariile la firmele mari, multinationale, din domeniu, si astia nu platesc atata absolventii de facultate din domeniul asta, mai ales ca absolventii de facultate din domeniu nu au pregatirea, nu au cum sa o aiba (de exemplu eu am avut ca lucrare de diploma un sistem de monitorizare SCADA, cu PLC si alte dracii si se uitau profesorii examinatori la mine ca vitelul la poarta noua). Poate prin alte parti sa fie altfel dar mira-m-as.

Share this post


Link to post

In automatizari industriale e adevarat nu poti sa castigi chiar asa de mult ca muncitor,doar daca lucrezi la o firma straina care are vreo filiala in romania si faci chestii de genul punere in functiune de utilaje,garantie,da tre`sa ai lucrari de miliarde.

 

Nici in programare,depinde de ce anume stii sa faci,deocamdata la noi nu se castiga mii de euro ca salariat in automatizari,mai sunt firme dintr-astea care trag niste tunuri la inceput,au putini angajati dar cu timpul se duc la fund.

Eu de exemplu as fi dispus sa dau cuiva intre 1000 si 2000 de ron,da sa stie meserie.

 

 

@Zmeu,cu ce PLC-uri ai lucrat,la programare de invertoare te pricepi?

Hai poate stam si discutam intr-o seara.

Share this post


Link to post

De ce? Vrei sa te angajezi? :D

 

Experienta mea in PLC-uri e destul de mica si cuprinde automate obscure pe care nici noi nu le-am folosit pana la urma. In lucrarea de diploma era vorba de arhitectura, partea de SCADA a reprezentat grosul, nu programarea PLC-ului. Invertoare habar nu am. Se programeaza? :) )

 

Oricum, ca indiciu, la noi au fost angajati ca programatori pentru PLC-uri niste programatori "normali" si scolarizati (in moeller, siemens si AB). Fara suparare dar 2000 si sa stie si meserie, in domeniul asta, e cam putin.

 

Daca nu e putin atunci e sub medie.

Share this post


Link to post
... Experienta mea in PLC-uri e destul de mica ...

Pacat, eu cautam pe cineva experimentat in CPLD-uri. Doamne, o sa ajungem omu' si obiectu' si daca te uit la el suntem foarte mici !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Legatura directa eram eu. Altfel, problema este aceeasi, munca, munca si la urma, munca iar. Cum zice acolo: complex ..., adica viata-i mai complexa.

 

PS eu stiu si mai putin decat scrie acolo, dar trebuie, ca altfel n-ar scrie.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce zici ca 2000 de ron e putin,pentru ca e chiar binisor,daca-l duce bibilica poate sa faca bani si i afara programului,masina daca n-are ii dau eu,telefon ii dau.

 

Eu inainte sa-mi deschid firma am lucrat la o firma care asigura service la utilaje intr-o fabrica de fibre sintetice,totul era automatizat,se platea bine,mai ales la inceput dar treburile s-au imputit acu` 3 ani,eu aveam deja firma si mergeam in paralele(inchipuiti-va cum era).

M-am saturat faptul ca tot ce se defcta la alte ture,ramanea sa repara tura mea(adica eu si cu un mecanic)ca restul erau batuti in cap si m-a deranjat si mai tare ca salariile erau la fel chiar daca ei frecau menta,toti luam 1400 ron si n-am mai stat,poate daca ar mai fi pus inca 400 poate as fi ramas.

 

Am sa va arat niste fotografii cu unul dintre utilajele pe care le-am construit si cu tabloul de comanda.

Share this post


Link to post
Nu te cred, sau cel putin nu cred ca lucreaza in automatizari industriale, poate in programare...

Iti pot da ID-ul lui de mess pe PM daca vrei, sa-l intrebi mai multe... Adevarat, nu lucra in automatizari industriale, spunea ceva ca firma se ocupa (printre altele) de designul placutelor cu circuite de la telefoane mobile... Oricum, la o saptamana de la angajare a fost trimis la cursuri la NY.

 

@carabusu, am eu un coleg care a lucrat la AEROSTAR pe automatizari, daca vrei ii spun sa ia legatura cu tine, ca il auzeam ca vrea sa plece din firma.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Poate discutam mai spre seara pe YM,tre` sa ma duc sa-mi iau carabusul de la vopsitorie si dupa aia tre` sa fac probe cun utilaj,ajung acasa pe la 8.

Share this post


Link to post

@Carabusu: am comparat cu salariile de la noi. De fapt m-am uitat ca ai zis ca dai 1000 de lei unuia care stie meserie si, sincer, mi se pare foarte putin. La noi se ofera mai mult pentru incepatori care nu au ca pregatire decat o specializare tehnica generala, nu ceva specific, adica au terminat energetica, electrotehnica sau orice alta facultate din politehnica.

 

2000 e acceptabil dar nu e foarte mult, e cam la limita pentru cineva care stie meserie.

Share this post


Link to post

Sunt un student,cu capu in nori,cateodata...

Share this post


Link to post

Depinde si de zona,si de oras.

Mie 2000 de ron mi se pare destul pentru inceput,dupa ce faci o echipa mai poti da ceva in plus.

Pentru provincie eu zic ca e mai mult decat destul.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Pai pentru inceput e altceva. Adineauri ai zis "care sa stie meserie" deci cu experienta.

Share this post


Link to post

Pentru inceput adica imediat dupa angajare,pe parcurs pot sa pun sa sa tai din bani,dupa cum se descurca.

Share this post


Link to post

Profesie: jurist

Ocupatie: avocat stagiar

Ocazional: infractor

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post
... Ocazional: infractor ...

Scuzabil, deformatie profesionala.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...