Jump to content
Sign in to follow this  
djuac

Carlig Remorcare Matiz

Recommended Posts

am vazut zilele trecute un matizutz ...care avea carlig de remorcare...se gaseste asa ceva original sau se face pe comanda...va rog sa imi dati si mi e un semn de viata...cu niste preturi ceva daca stiti...nu de alta dar m-a zapacit vecinul meu(proprietar de matizutz)

Share this post


Link to post

Ai si tu asa ceva la Matiz, scoti dopul din bara si-l infiletezi. Vezi ca are filet pe invers.

Share this post


Link to post

Shenck ...nu inteleg cum vine...stiu decat ca venea pe undeva pe sub bara...

Share this post


Link to post

Stai putin, tu te referi la carlig pentru remorca sau un inel metalic ce iesea din spoiler(pt tractat in caz de urgenta). Oricum carlig de remorca nu ai de ce sa ai la Mati pt ca in certificat are sarcina remorcabila 0(zero).

Share this post


Link to post

E un dop excentric fata de centru, si in partea opusa in fata fata de in spate(in bara)

Dopul se scoate cu surubelnita si in sptele lui e o piulita lunga unde infiletezi cirligul din dotare.

Share this post


Link to post

Sunt putin offtopic dar am si eu o nedumerire: De ce e carligul ala "pe invers" ca mi-a laut vreo 5 minute pana sa ma prind de ce nu se insurubeaza... (rasuceam invers :redface: )

Share this post


Link to post

carlig de romorcare...in sensul din ala de iese in afara...ca la dacii asa...daca va mai amintiti...ideea nu e pt mine...e pt vecinul meu care are un mati si vrea sa isi puna asa ceva...si are impresia ca daca are carlig din ala o sa fie mai protejat la un eventual impact din spate...

Share this post


Link to post

Nue d'ala e o "gaica" cu filet , mica stict cit sa poti sa remorkezi nu sa o folosesti ca

bulbar :D

Share this post


Link to post

=)) =)) =)) . Asta este prostie curata.

1. Nu este omologat RAR si nu cred ca mai treci ITP-urile

2. Spoilerul spate la mati e flexibil si nu se distruge asa de usor

3.La un impact mai serios ala nu face decat sa distruga radiatoarele celui care te pupa in fund, nu atenueaza impactul

4.La Mati NU AI DE CE SA PRINZI ACEST CARLIG.

Share this post


Link to post
4.La Mati NU AI DE CE SA PRINZI ACEST CARLIG.

La pariu ca ai? treci 2 lonjeroane pe linga lacasul rotii de rezerva, le bulonezi pe tablaua aia cu niste prinderi de tabla groasa, urmind profilul adinciturii, le treci prin spoiler prin 2 gauri practicate :D ad labum :D , pui o traversa pe care sudezi cirligul si gata mantzocaria; problema e ca abia atunci orice impact din spate devine CATASTROFAL pentru cel ce are cirligul montat (se poate deforma rau sasiul).

Share this post


Link to post
4.La Mati NU AI DE CE SA PRINZI ACEST CARLIG.

 

Nu ai motiv (normal, nu ai voie sa tractezi) sau nu ai unde sa il atasezi (ai, a explicat FLEX)?

Chestia cu protectia si mie mi se pare o aiureala. Te ajuta doar la parcari si am vazut o groaza de masini lovite de acesti 'protejati de carlig'.

Share this post


Link to post

Chestia cu carligul e pentru soferi prosti care dau inapoi pana face poc (oricum is mai ieftine nishte senzori de parcare decat carligul). Eu am la Fiat carlig (nu e pus de mine) dar la masina aia are utilitate practica (sarcina remorcabila o tona si ceva) dar nu am folosit niciodata carligul ca pe mijloc de a vedea cat mai am in spate. :dizzy: . Pt matiz un carlig de remorcare este o INUTILITATE. :mda:

Share this post


Link to post

Caut sa cumpar carlig de remorcare pentru Matiz. Original sau nu, dar pentru Matiz, cu tot cu cupla pentru instalatia electrica. Daca stie cineva unde pot sa gasesc (fara a trebui sa fac comanda externa) ii multumesc.

Pentru a preveni orice discutii legate de masa tractabila (0), arat ca imi este necesar pentru a monta pe el un suport de biciclete care nu ruleaza pe carosabil ci sta suspendat si asta este modalitatea de prindere.

Am rascolit putin pe la dealerii de piese auto din Timisoara si am aflat ca Daewoo produce carlig de remorcare pentru Matiz, dar nu aduce nimeni decat pe comanda, diun cauza lipsei de cerere. Nu am reusit sa aflu si un pret, asa ca daca stiti voi, v-as fi recunoscator.

Mersi

Share this post


Link to post
Nu am reusit sa aflu si un pret, asa ca daca stiti voi, v-as fi recunoscator.

Mersi

Am reusit. Costa 8 milioane, se face in regim de unicat, cu instalatie electrica, cu tot dichisul, cu omologare RAR. Pe placuta care se ataseaza dispozitivului scrie masa remorcabila 0, greutate verticala pe carlig 50 kg. Nu se numeste carlig de remorcare (dat fiind ca nu e permisa remorcarea) ci dispozitiv suport biciclete, si i se elibereaza garantie DOAR pentru suport biciclete.

Pentru Matizul dupa anul 2005 sau Chevrolet Spark, exista carlig de remorcare confectionat de-a gata, produs de serie, tot cu omologare RAR si internationala. Culmea este ca nu se potriveste carligul de Matiz 2005 pe Matiz 2004, difera punctele de prindere si distanta intre lonjeroane.

Share this post


Link to post

Asa, si care este rostul pentru care ai montat asa ceva pe masina?

Share this post


Link to post

Greutatea remorcabila ramane tot 0, adica cea trecuta in talon! Sincer, n-as pune remorca pe matiz nici mort, la felul in care franeaza cu 4 persoane in el, remorca e tot ce-i trebuie.

Share this post


Link to post

Salut ,

Am si eu o intrebare : Matizurile din fabrica vin cu acest carlig detasabil ( gaica cu filet ) in dotare ?

Eu am luat masina second si nu mai avea pe ea asa ceva ...

Mi-ar trebui si mie unul pt ca in caz ca ti se defecteaza masina si necesita a fi tractata , cum se realizeaza acest lucru?

Daca nu ai acest carlig care sa-l insurubezi imediat in locasul din fata cum reusesti sa tractezi masina ?

Daca stie cineva unde se gasesc si vreun pret rog sa posteze aici caci sunt si eu interesat !!

PS : In masina de serv Renault Clio acest carlig este prezent in trusa aflata in spate !!

Share this post


Link to post

Este la roata de rezerva, intr-o chestie mica si neagra. Acolo ai si surubelnita si cheia pentru roti.

Share this post


Link to post

Este la roata de rezerva, intr-o chestie mica si neagra. Acolo ai si surubelnita si cheia pentru roti.

 

Daca raspunsul asta este pt mine crede-ma ca nu-s atat de timpit sa ma plimb cu el langa roata de rezerva si sa nu stiu ca este acolo ...

Am intors pe dos masina asta de n x si acesta nu mai exista ...ce lipsea cand am cumparat-o : casetofonul ,cheia de roti , carligul de remorcare ...

Pustiul de la care am luat-o mi-a ,,explicat'' ca asa a luat-o de la primul proprietar ...a facut si el un banut in plus pana sa mi-o vanda mie !!!

bafta

Share this post


Link to post
Asa, si care este rostul pentru care ai montat asa ceva pe masina?

Exact acela din certificatul de garantie: dispozitiv suport biciclete. Am un suport de biciclete nemtesc, pentru doua biciclete si cu sistem complet de lumini si loc pentru numar. Avantajul este ca ai acces mult mai facil la biciclete, plus ca nu se agatza bicicletele prin copaci sau alte obstacole vazute si nevazute.

Deci, daca cineva vrea sa tracteze remorca, raspunsul ramane cel din talon: masa tractabila zero. Pentru biciclete, e ok, testat si aprobat

.

Share this post


Link to post
Exact acela din certificatul de garantie: dispozitiv suport biciclete. Am un suport de biciclete nemtesc, pentru doua biciclete si cu sistem complet de lumini si loc pentru numar. Avantajul este ca ai acces mult mai facil la biciclete, plus ca nu se agatza bicicletele prin copaci sau alte obstacole vazute si nevazute.

Deci, daca cineva vrea sa tracteze remorca, raspunsul ramane cel din talon: masa tractabila zero. Pentru biciclete, e ok, testat si aprobat

.

 

 

Salutare la toti membri forumului.Sunt nou pe acest forum,rog nu atacati o eventuala greseala,este primul meu post pe un forum.In legatura cu subiectu,daca mai intereseaza pe cineva carlig remorcare(pt.suport biciclete)puteti gasi la Autiflex Salonta la aprox.500 Ron.

Share this post


Link to post

Poate ai vrut sa scrii "Autoflex"!

Share this post


Link to post

Da asa am vrut sa scriu.Scuzele mele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...