Jump to content
Sign in to follow this  
aurelianstanciu

Furia Alba :))

Recommended Posts

Salutare!

 

Sunt un user putin mai vechi dar nu prea am postat pana acum .Astazi m-am hotarat sa pun si eu cateva poze cu masinuta mea doar ca sa aflu cateva pareri.

Este modelul E-ABG(cu Air-bag) an 2007 si vreo 25000 km.

 

Imbunatatiri:

  • Aer conditionat(fara alta instalatie electrica pentru ca o aveam din fabrica)
  • Proiectoare ceata
  • Ceasuri indicatoare pe stalp(turometru si volt metru)
  • Deschidere electrica haion
  • Bari vopsite
  • Folie autorizata
  • Antena radio spate
  • insonorizare usi
  • MP3 Player Sony 6 difuzoare
  • altele mai putin importante.

Urmeaza :

Jenti aliaj+anvelope pe 14 , poate capitonaj la usi .

 

Multumesc anticipat pentru parerile voastre bune sau rele!

 

PS. Ideile sunt binevenite.

post-7506-1229538373_thumb.jpg

post-7506-1229538397_thumb.jpg

post-7506-1229538423_thumb.jpg

post-7506-1229538440_thumb.jpg

post-7506-1229538577_thumb.jpg

Edited by aurelianstanciu

Share this post


Link to post

Mie imi place. Simpla, fara multe accesorii inutile. Nu prea apreciez stopurile fumurii. In rest- e bine. Cu jante mai mari ii va sta mai bine, insa vei pierde la capitolul confort.

Cu ce ai insonorizat portierele?

Km multi fara probleme!

Share this post


Link to post
Mie imi place. Simpla, fara multe accesorii inutile. Nu prea apreciez stopurile fumurii. In rest- e bine. Cu jante mai mari ii va sta mai bine, insa vei pierde la capitolul confort.

Cu ce ai insonorizat portierele?

Km multi fara probleme!

 

Multumesc!

Portierele sunt insonorizate cu folie de la StandardPlast(face toata diferenta).Dupa ce am pus acele folii se aude muzica mult mai bine si mai tare si atunci cand se inchide usa se aude acel sunet infundat care nu te zgarie pe urechi plus ca se inchid usile mai usor fiind mai grele putin.

Share this post


Link to post

Nu mai cita mesajul anterior.

Cat te-a costat materialul si de unde l-ai luat?

Share this post


Link to post

M-a costat 260 ron si l-am luat de pe carsound.ro

un pachet are 8 folii si iti ajunge cam la doua usi.se lipeste fara pistol cu aer cald,dar crede-ma fac toti banii. :)

Share this post


Link to post

Niceeee...arata din fata si din lateral, foarte calumea. Dar mie mi se pare spatele un pic... nu stiu cum sa zic, ciudat. Eu oricum nu prea ma omor dupa spatele de matiz...

 

ca sfat, cat mai putine becuri albastre :) , in rest...urla dupa jante > :) Fiind alba cred ca i-ar sta bine si cu niste ceasuri cu plasma modelul acela pe alb.

 

Si mai am si o intrebare, sistemul de A/C unde l-ai gasit? Eu am tot cautat si cand am gasit la vreo 300euroi, nu mai raspund aia la e-mailuri :|

Share this post


Link to post

Dragut imi place ca e alb.Am totusi o intrebare...folia e omologata?de ce e din 3 bucati pe spate stiu ca se pune intreaga si din cate vad eu ai si pe fata :-? aa si erea sa uit turometrul cum l-ai montat ca e euro 3 matizul tau nu?

PS. Nu imi place autocolantu ala pe usi si stikerul ala cu abs+ care e de la logan din cate stiu!

Bafta multa in continuare !

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post
aa si erea sa uit turometrul cum l-ai montat ca e euro 3 matizul tau?

?? De unde ai dedus ca e euro 3?

Si eu am Matiz din 2007 ... euro 4

Share this post


Link to post

Robert in legatura cu turometrul vorbeste cu Abramburel, stiu ca el facea la un moment dat un dispozitiv ce se lega la cele 3 bobine de inductie (sper sa nu zic balarii) si legai turometrul la el.

Share this post


Link to post

Am vazut buburuza la GL, foarte intretinuta, nu o mai vinzi :D

Share this post


Link to post
?? De unde ai dedus ca e euro 3?

Si eu am Matiz din 2007 ... euro 4

 

Si la euro 4 e la fel din cate stiu eu sunt identice de asta am zis ca e euro 3 si aici ma refer strict la montarea turometrului...nu te hazarda

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post
Si la euro 4 e la fel din cate stiu eu sunt identice de asta am zis ca e euro 3 si aici ma refer strict la montarea turometrului...nu te hazarda

 

Sorry, nu ma hazardez...intrebam doar, nu am vazut scris nicaieri cum ca ar fi euro 3...

 

Mai ales ca m-ar interesa si pe mine un turometru...

Edited by alex_damian

Share this post


Link to post

MAsina este Euro 4.Smecheria cu turometru am invatat-o de la Abramburel dintr-un tutorial pe tema asta si l-am facut singur.Folia este cumparata de mine din magazin ,este cu certificat de autorizare RAR original si am pus-o eu ,daia este din trei bucati iar aia de pe fata e mai deschisa si tot de la mazin este.

 

Salut Adostar! Deocamdata nu o mai vand pentru ca nu mai am ce sa mai cumpar.Ai avut dreptate cu pretul atunci.Am ajuns si la 4 300 euro si tot nu am gasit pe nimeni.Oricum mai jos de atat nici nu o dadeam.

 

 

Aaaaa si un raspuns pentru Banzay: instalatia de aer conditionat am luat-o prin intermediul unui coleg de-al nostru de aici de pe forum tot cu vreo 300 de euro.FACE TOTI BANII VARA.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca e omologata numai montata intr-un service autorizat..in fine numai bine bafta in continuare!!!

Share this post


Link to post

E-te, fas. Daca are timbrul si actele, e ok, o poti monta si tu.

Share this post


Link to post

A dracu` ochi mai aveti...nici daca stateam si ma chioram 3 ani la pozele alea nu vedeam ca folia pe spate e din 3 bucati. Oricum, e pusa bine, cred ca omu` are experienta in asa ceva. Ma insel?

Share this post


Link to post
E-te, fas. Daca are timbrul si actele, e ok, o poti monta si tu.

 

 

Se poate...dar aici scrie altceva... "foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate"

http://www.rarom.ro/RO/article--Folii_de_p...amuri--203.html

este site RAR totul despre folie

Share this post


Link to post

Daca ai stampila pe omologare de la o persoana sau un service acredite sa monteze folie nu e nicio problema. Insa colegul nostru are o problema cu folia la geamurile din fata. Acea folie nu este 30% cum este specificat in lege si mai mult ca sigur nu are omologare si pe ea. Cine acorda o astfel de omologare risca sa-si piarda licenta.

Share this post


Link to post

Ce ma oftic ca nu am si eu masina alba :( O sugestie, mi-a venit acum pe moment, de clean look ce zici? Toate emblemele scoase. Si inca ceva, semnalizatoarele de pe bara fata si de pe aripi inlocuite cu unele albe. Ar da bine zic eu.

 

Si sper sa nu te deranjez cu intrebarea asta: colegul asta al nostru nu m-o putea ajuta si pe mine? Dau niste BRRC vara si vin fiert iarna :P

 

Si inca ceva, ca acum vad...Am vazut ca in jurul fetei de usa e ceva negru. E vopsea sau autocolant? Pe mine ma dispera rosul ala, si ma gandeam sa imi iau fete de usi dealea de plastic de acopera tot, dar la 4 milioane, mai bine fac altceva...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Buna ideea ta cu semnalizatoare albe,dar unde as putea gasi?

 

 

Si pe mine ma scotea din sarite albul ala de pe usi,si nu stiam cum sa fac sa scap de el.Fetele alea de care spui tu erau f scumpe si din cate am vazut si eu pe la alte masini sdranganeau cam urat cand inchideai usa si cand dadeai mai tare la muzica.Este vopsea negru mat dar nu prea sunt impacat cu ea.Ma gandesc sa imbrac usa cu ceva(imitatie de piele sau acelasi material ca cel de pe usa) dar nu stiu cum sa ascund marginile materialului folosit,ca altfel se vede urat.

 

Acel '' coleg'' m-a ajutat prin faptul ca stia la randul lui pe cineva care dezmembra un Matiz,deci a fost doar intermediar.Inainte de asta am mai sunat pe la mai multe parcuri de dezmebrari dar fara succes. Am avut succes. :)

Share this post


Link to post

Cool masinuta :D Se pare ca mai sunt si altii cu airbag la Matiz, nu numai eu :P

 

Spuneai ca ai turometru si voltmetru, dar nu apar in pozele astea. Daca ai putea sa pui o poza, sa vad si eu cum ii sade :D .

 

Si o intrebare: cat te-a costat sa vopsesti barele si oglinzile? Ca am si eu in plan miscarea asta pt viitor ;)

Share this post


Link to post

Intradevar nu apar in posele astea pentru ca atunci cand le-am facut nu erau montate .Acum ca sunt montate o sa postez poze si cu ceasurile.

 

Barile si oglinzile le-am vopsit la mine la servici.Lucrez la un service auto asa ca nu stiu cat ar costa exact.

Share this post


Link to post

Ok mersi. Multi kilometri cu masina ;)

Share this post


Link to post

Semnalizatoare albe ptr. aripi gasesti de nubira 1 sau 2 parca sau chiar de spark. Dar, majoritatea sunt galbene, exact ca cele de matiz. Eu cel putin de nubira m-am lasat pagubas ca nu am gasit de cumparat. Si unde am cautat de spark imi cereau talonul, ca dupa talon gaseau piesele, deci nu am reusit nici acolo, si am cam uitat de ele :) . Cele din bara din fata, era parca prin bucuresti ceva, Rotea service. Cauta pe net ca o sa gasesti sigur detalii de contact. Parca membrul DXR si le facuse acolo. Chiar asa, arunca un ochi si la masina lui DXR sigur o sa gasesti ceva sa iti placa :)

Share this post


Link to post

Semnalizarile laterale albe sunt de Nubira 2 si costa 25 de lei bucata si poti face comanda daca nu gasesti foarte usor,uite o poza cu ele montate pe masina sa iti faci o idee

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...