Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Renault şi Ford Cer Sprijin De La Statul Român

Recommended Posts

Si urmand modelul american, doar nu-i doare gura sa ceara ...

 

Constructorii de automobile Ford şi Re­­­­­nault au cerut sprijin din partea statului ro­­­­mân, sub forma unor garanţii de stat pentru finanţări BEI de 400 de milioane de euro, respectiv 100 de milioane de euro, au declarat sâmbătă, agenţiei MEDIAFAX, surse guvernamentale. Ford şi Renault vor garanţii de stat pentru credi­te asigurate de Banca Europeană de Investiţii (BEI) cu valori de 400 de milioane de euro, respectiv 100 de milioane de euro, au afirmat sursele citate. Pe de altă parte, pe lângă garanţia pentru cre­­­dite, cei de la Renault au vrut să se asigure şi asupra viitorului investiţiei în centrul tehnologic de la Titu.

 

Articol in Cotidianul

Share this post


Link to post

Păi ăştia de la Reno sunt amărâţi rău de tot... lor mereu le trebuiesc scutiri de taxe, finanţări, garantări...

Oricum, interesantă treabă:

[...] preşedintele arătând că cele 30 de miliarde de euro, despre care se ştia că vor fi acordaţi de BEI pentru infrastructură şi IMM-uri, vor putea fi orientaţi şi spre industria auto.

Share this post


Link to post
Păi ăştia de la Reno sunt amărâţi rău de tot...

 

... si au si o bogata "traditie": "During World War II, Louis Renault's factories worked for Nazi Germany producing trucks with work on cars officially forbidden. He was, for this reason, arrested during the liberation of France in 1944 and died in prison before having prepared his defence." sursa

Share this post


Link to post

Sa moara BIBI- eu de-as fi cel cu banii- nu le-as da un leu vechi astora de la reno. Vorba colegilor: scutiri de taxe, facilitati etc.

Share this post


Link to post

Astia trebuie lasati sa crape. Nu i-am auzit pe cei de la Honda, Toyota sau Mazda sa intinda mana la guvernoiu pentru bani. Cel putin Renault, in afara de Clio Sport, n-a mai produs o masina decenta de zeci de ani.

Share this post


Link to post

Ba da- loganul =)) .

Share this post


Link to post

Care este cea mai vanduta masina a lor. Bravo lor :D

Share this post


Link to post

Eventual daca ar putea sa interzica inmatricularea altor masini inafara de Logan , sa vezi atunci ce le vor creste vanzarile.

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca ar da foc lumea la fabrica- daca s-ar intampla ce spui tu?

Share this post


Link to post

Pai nu cred ca dup-aia tot din banii nostri o vor reface :mrgreen:

Share this post


Link to post

Aia clar, mai baieti eu nu prea inteleg de ce atita ostilitate fata de marca Dacia, nu pe Dacia a-ti facut scoala de soferi? Chiar v-a marcat asa de tare ? =))

 

Sa inceapa bancile sa dea credite si sa vezi atunci vanzari .

Share this post


Link to post

As zice eu ceva...da mi-e ca ma dau afara astia de la munca.

Share this post


Link to post
...nu pe Dacia a-ti facut scoala de soferi? ...

Neah... eu pe Tico :P

Iar prima masina a fost Oltcit. > :)

Share this post


Link to post

Sprijinul consta in garantii din partea statului. Banii necesari pentru derularea investitiilor Ford si Renault in Romania vor veni de la BEI, nu din buzunarul nostru. Sa speram ca nu da faliment Ford si sa ajungem sa platim noi creditul lor X(

Share this post


Link to post

Pai statul roman are cea mai prost rol in deal-ul asta, nu? Mai bine ar da el banu' si sa lase BEI sa garanteze imprumutul :) Falimentul lui Ford e doar o chestiune de timp, oricum.

Share this post


Link to post

unii pe aici vad rosu in fata ochilor cand e vorba de garantarea unor credite, insa cand e vorba de maretul gm ce sparge pusculite de bani pline de miliarde de dolari tac :P Pentru ca pana la urma gm va primi bani de la stat. Nu au vrut cei din parlament? NU-i nimic, mai incercam o fisa la Presedinte :D

Share this post


Link to post

da dar au cerut de la statu' si presedintele USA nu de la cel roman.

 

parerea mea ca ajutorul de stat de orice fel ar fi el nu face decat sa prelungeasca boala, iar boala lunga = moarte sigura

 

ar fi mai bine sa fie lasata piata sa se aseze dupa legile ei .. cine e competent merge mai departe, cine nu ... da faliment si cu asta basta

Share this post


Link to post
unii pe aici vad rosu in fata ochilor cand e vorba de garantarea unor credite, insa cand e vorba de maretul gm ce sparge pusculite de bani pline de miliarde de dolari tac :P Pentru ca pana la urma gm va primi bani de la stat. Nu au vrut cei din parlament? NU-i nimic, mai incercam o fisa la Presedinte :D

Prietene, stii cum sta treaba cu garantarea creditelor ? Sta in felul asta ! Eu vreau sa-mi iau un Seria7 nou. Ma girezi si pe mine la banca ? De ce au nevoie sa le garanteze statul roman creditul ? Pentru ca ... ei nu mai prezinta suficienta incredere in fata bancilor. Daca aia nu dau banii inapoi, ia ghici cine o sa ii dea ! In legatura cu GM si americanii sa ie sanatosi si ei si americanii ...

 

Apropo, vezi si tu cum ai formulat tu titlul la topicul GM si vezi cum s-a formulat asta si zi cine este inversunat aiurea impotriva unei marci.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Lasa-l bre ca are logan dar nici nu are sange sa recunoasca,

 

Nu mi se pare un ajutor din partea statului o crima, dar ar ar putea la schimb ceda ceva actiuni, si apoi listate la bursa :D

Share this post


Link to post

Sau promisiunea ca pentru o anumita perioada de timp- sa scada pretul de vazare la cazane cu 1000 de euro. Ca idee.

Share this post


Link to post

Mi-a placut editorialul asta, despre aceasta tema.

Share this post


Link to post

Are drreptate. Cred ca am mai povestit pe undeva de o familie unde avea masina noua mama, tata si fiul ()Logane full) care in total faceau 10kkm pe an ...

Share this post


Link to post

Deci ... daca cere Ford si GM nu este o problema in schimb daca cere Reno este :)

 

Cele 2 firme incearca cum au inceract si opel si marcile americane si mai toate. Daca primesc bine daca nu ... nu.

 

Eu unu nu sunt de acord cu ajutorul pe care-l cer. Snt de acord ca reno sa fie sprijinita pentru centrul tehnic pe care vor sa-l dezvolte aici.

Share this post


Link to post

De ce se face mereu comparatie cu GM??

1. GM cere de la statul american, nu de la romani.

2. La GM este vorba de muuuulti mai multi angajati decat la Dacia.

3. Dacia se batea cu caramida in piept ca ei vand, ca vai ce exporturi au ei, etc si acum cer garantarea de catre stat a unor credite? De ce?

4. Cred ca ajutorul asta nu va fi indreptat catre Dacia ci catre Renault, care este in groapa din cauza esecului pe care l-au inregistrat cu noile creatii. Dacia este doar un pretext..

4. Asa cum am zis mai sus, Renault are probleme mari, nu Dacia. Ok, Dacia este a Renault, dar astia au o istorie lunga in ceea ce priveste cersitul pe marginea drumului. Pana acum cerseau la ei acasa, acum vin cu pretentii si la noi. De ce? De ce sa sprijinim noi industria franceza?

5. Sunt curios, la turci s-au dus cu palma intinsa? Ca si acolo au fabrica.

Share this post


Link to post
Pana acum cerseau la ei acasa, acum vin cu pretentii si la noi. De ce?

Simplu! Pentru că se poate! Şi pentru că au la cine să cerşească!

Nu-i singurul domeniu unde, la noi, "le merge" :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...