Jump to content
Sign in to follow this  
dan brasov

Posibila Dauna Totala - Rog Lamuriri

Recommended Posts

Foarte corect, mai putin comisionul de rambursare anticipata.

Si pe mine au incercat sa ma puna sa-l platesc, dar i-am convins ca incetarea contractului a survenit din motive independente de mine.

Si a tinut ;)

Share this post


Link to post

Depinde ce este specificat in contract. Daca este specificat in contract ca si in cazul unei daune totale se plateste, cam trebuie sa-l platesti. Daca nu este specificat nimic ai scapat. La mine parca este specificat, nu mai stiu sigur. Oricum, la astfel de intamplari trebuie sa stii contractul de leasing si cel de asigurare la perfectie.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

La mine masina a fost asigurata la pretul TTI si chiar nu stiu sa fi platit rata de CASCO fara TVA. Cei de la leasing mi-au perceput taxa de achitare in avans a contractului.

Share this post


Link to post

Cum sa platesti mai rata de casco cu tva? TVA pe ce?

Share this post


Link to post

Pe factura. Multe firme de leasing nu lasa brokerii sa trimita decont de plata direct clientului, ci prefera facturarea ratei CASCO. Acest lucru se produce, legal, doar prin adaugarea TVA-ului.

Share this post


Link to post

Aha. In cazul asta nu stiu, desi leasingul este la BCR si asigurarea tot la BCR, le platesc separat si doar daca nu achit eu vreo transa casco o plateste banca.

Share this post


Link to post

La fel am avut si eu si asigurarea si leasingul numai ca la mine factura de leasing venea prin posta si o plateam la banca nu prin transfer bancar.

Share this post


Link to post
Hai sa-ti explic eu ce sa faci, pentru a-ti forma o parere.

In contractul de leasing ar trebui sa ai un desfasurator al ratelor. Vezi cat mai ai de plata(doar capital, fara dobanda), fa o suma a ratelor.

In polita de asigurare ai valoarea la care este asigurata masina. De asemenea, tot in polita scrie cum se solutioneaza cazurile de dauna totala(procentul din suma asigurata+epava). Vezi despre ce procent este vorba si care este procedura. In functie de ce scrie acolo, calculeaza cati bani ti-ar reveni, in caz de dauna totala, din valoarea totala a asigurarii(suma la care este asigurata masina pe anul in curs). La suma pe care o ai de rambursat la banca(suma capitalului ratelor pe care le mai ai de achitat) aplica procentul de rambursare anticipata(este trecut tot in contractul de leasing). Fa diferenta intre suma pe care o mai ai de rambursat, cu tot cu procentul de rambursare anticipata si suma pe care o iei de la asigurare. Rezultatul aceste operatii reprezinta banii pe care ii primesti tu. Daca rezultatul este negativ(in functie de conditiile de leasing, se poate si asa ceva, in cazul unui avans foarte mic dar rate mai mari) s-ar putea sa mai vii cu bani de acasa.

 

Multumesc pentru precizari, din fericire sunt la jumatatea contractului si nu ar mai fi cazul sa aduc bani de acasa.

 

Astazi am fost la asigurari, din ce a vazut inspectorul pe hartie nu ar fi vorba de dauna totala, insa pe hartie nu e trecut nimic referitor la directie, care e bulita. Maine o sa vada si el masina si se va face (probabil) si devizul de raparatii. Cred ca miercuri aflu exact cum sta treaba.

Va tin la curent.

Share this post


Link to post
Din cate stiu, asigurarile nu sunt purtatoare de TVA.

 

La leasing da, deoarece asigurarea se revinde si se percepe TVA.

Share this post


Link to post

Inca se lucreaza la deviz. Poate maine rezultatul.

Share this post


Link to post

Da niste oze cu masina nu ai?

Share this post


Link to post
La leasing da, deoarece asigurarea se revinde si se percepe TVA.

Nu este neaparat nevoie sa fie asa. Daca societatea de leasing accepta ca tu sa inchei contractul de leasing la una din societatile de asigurari agreate de ei(cum am eu) atunci prima de asigurare se plateste separat de rata de leasing si nu este purtatoare de tva.

Share this post


Link to post
Da niste oze cu masina nu ai?

 

13122008008.jpg

 

 

 

 

13122008006.jpg

 

Nu se vede prea bine, sunt facute cu telefonu.

Asta e ce se vede. Se mai adauga 1-2 jante, 2 airbaguri, 1 prag un pic lovit, + cate una alta pe dedesupt.

 

Asa arata odata, dar cred ca timpul ei nu e inca trecut.

 

P1010208-1.jpg

Share this post


Link to post

Auuuch, buba mare :(

Daca sasiul nu s-a strambat eu zic ca se mai poate repara, a luat socul cam cu toata suspensia fata stanga.

Sper ca stii ca ai avut mare noroc [-O< !

Share this post


Link to post

Probabil ca am avut noroc, e clar ca putea fii mai rau...

Astazi am primit telefon de la service, nu mi s-a spus totalul la deviz, dar (ceea ce e important) masina se repara, deci nu e dracu atat de negru. Reparatiile nu depasesc suma de 10540 E. E bine pentru ca e o masina cel putin buna si era pacat de un altfel de deznodamant.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, stiam ce optuni aveam in caz de dauna totala, dar e mai bine asa.

Share this post


Link to post

Am trecut ieri pe la service sa vad cum mai stau lucrurile. Piesele nu au ajuns in totalitate, mai dureaza, dar important e ca de la anu masina e "back in business". Devizul e undeva la 7000 E, deci ma speriasem degeaba. Dupa ce e gata si o mai aranjez eu cat de cat, revin cu niste poze.

"La multi ani, fara evenimente de genul asta, tuturor"!

Share this post


Link to post

Succes cu reparatia .Apropo, la ce service o faci ?

Share this post


Link to post
Am trecut ieri pe la service sa vad cum mai stau lucrurile. Piesele nu au ajuns in totalitate, mai dureaza

Adica nu e cazul de dauna totala. Adica e deja offtopic on topic. Ce facem? Doar initiatorul ne raspunde. E ontopic sau nu.

 

PS am si eu o dorinta: nu mai postati "sub imperiul evenimentelor", asteptati pana, cel putin, a doua zi. Atunci, cel putin, situatia este mai roz.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Succes cu reparatia .Apropo, la ce service o faci ?

Se repara la Victoria Global, piesele de la partea mecanica nu sosisera, asa ca mai dureaza.

 

Adica nu e cazul de dauna totala. Adica e deja offtopic on topic. Ce facem? Doar initiatorul ne raspunde. E ontopic sau nu.

 

PS am si eu o dorinta: nu mai postati "sub imperiul evenimentelor", asteptati pana, cel putin, a doua zi. Atunci, cel putin, situatia este mai roz.

Nu eram sub influenta niciunui "imperiu", imi pare rau daca asa ti s-a parut. Incercam sa tin lumea la curent cu ce se mai intampla. Daca sugerezi ca nu mai are rost, atunci sa inchidem topicul si gata.

Multumesc!

LA MULTI ANI!

Share this post


Link to post

Imi place situatia cu La Multi Ani, mai mult decat cea cu dauna total, cea ce iti doresc si tie.

Share this post


Link to post

Am dus astazi factura si devizul cu piesele la societatea de asigurari. Am vazut totalul si era sa dau pe spate, foarte aproape de 400 mil, incluzand piesele si manopera. Adica vreo 9300 E la cursul Bnr de azi. Cam la 1000 E distanta de dauna totala... Ma bucur ca nu a fost cazul de dauna totala, dar daca ar fi fost, as fi stiut ce am de facut, asta datorita voua, celor care m-ati ajutat.

Mi s-a spus ca termenul de 48 ore pentru acceptul de plata va fi depasit, pentru ca la daune mai mari de 150 mil se trimite dosarul la Buc. Asa este, ce stiti?

Share this post


Link to post

Vezi ca dosarele de dauna se instrumenteaza la cursul BNR de la data evenimentului!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...