Jump to content
Sign in to follow this  
thanandar

Transport Masina Pe Platforma La Rar

Recommended Posts

Un prieten are urmatoarea problema : A cumparat o masina. Fostul proprietar a radiat-o. El a inscris-o provizoriu, a facut autentificarea, dar pina sa faca inscrierea definitiva au expirat atit numerele provizorii cit si autentificarea. Acum masina fiind radiata si nemaiavand voie sa o inmatriculeze provizoriu (probabil ca se poate face dar cu audienta la comandant... adica aproape imposibil!), pentru a se deplasa la RAR pentru o alta autentificare trebuie sa apeleze la o firma de transport pe platforma (se stie ca o masina radiata / neinscrisa nu poate fi nici macar remorcata). Ideea este : cit costa transportul asta ? Daca fac programare la RAR gasesc in ziua in care am nevoie o firma sa ma duca la RAR si evident sa ajung si in timp util sau trebuie sa ma planific la o firma de profirl (ACR, etc..)? Mai mult, ma astepta asta pina fac autentificarea (care poate dura citeva ore) ? Daca nu, gasesc acolo alta masina sa mi-o duca pe platforma ? Habar n-am care e miscarea in detaliu asa ca orice idee e binevenita.

Share this post


Link to post

Ei vax, trebe platforma sa dai bani la greu pe transport. Mai degraba se duce asa mai tiptil, mai pe furis si daca il opreste un militian(pe mine nu m-a oprit niciodata vreun militian, sa fie de la nr? VIP? =)) ) ii da o spaga, ii arata programarea la RAR si gata. Oricum daca o duce remorcata nu cred ca se ia nimeni de el. :-?

Share this post


Link to post

da dom'le, trage-o la shufa. nu se leaga nici un caraliu de voi.

Share this post


Link to post
(pe mine nu m-a oprit niciodata vreun militian, sa fie de la nr? VIP? =))   )

 

 

daca nu le ai despartite sau w s * li se rupe... crede-ma stiu...

 

io zic sa te linistesti pentru ca e groasa treaba daca te prinde cu ea asa... ai mari probleme sau dai spagi proportionale...

Share this post


Link to post

Exclud orice varianta de transport ilegala mai ales ca nu platesc eu si nici nu e masina mea. In plus, viitorii proprietari sint niste pensionari asa ca va imaginati ce temeri au oamenii...

Share this post


Link to post

Vai de mine 8-} , eu am circulat cu mati vreo 2 sapt prin oras la mine cu numere expirate si nu m-a intrebat nimeni de sanatate (hmm, e bine sa fii intr-un oras mic si sa cunosti lumea). Eu zic sa te duci la RAR, sa vorbesti cu vreun inginer de acolo si sa vezi ce iti spune. Oricum eu personal m-as fi dus cu masina tractata mai si cu hatia de programare la mine si nu cred ca s-ar fi luat cineva de mine(ii explici omului/militianului ce si cum si nu-s chiar imposibili).

Apropos, cati km ai de mers pana la RAR?

Share this post


Link to post

Pai cam de la Piata Progresul (pe Giurgiului) pina la Voluntari. E ceva... Daca ar fi fost masina mea poate m-as fi combinat, dar asa este exclus

Edited by satori

Share this post


Link to post

Atunci ramane varianta cu platforma. Cauta si tu in ziar sau pe net ca terbe sa gasesti vreun anunt. Oricum o sa te arda oleak la buget. Eu in Iasi stau langa RAR si nu am apucat sa vad vreo masina adusa pe platforma, veneau si fara nr, sau cu numere straine dar pe platforma NU :) ) . O fi altfel in Bucuresti...

Share this post


Link to post

Sincer, nici eu nu am mai fost in situatia asta, dar cred ca din punct de vedere legal asta e singura solutie.

Edited by satori

Share this post


Link to post

Daca tragi o fuga la RAR, in sala de asteptare de acolo ai sa gasesti pe pereti cred ca vreo 8-10 numere de la firme de tractari-interventii...

Share this post


Link to post

In situatia respectiva am fost si eu, am procedat la tractare, cu avarii aprinse, numere rosii expirate, tot tacimul ... si sint ferm convins ca n-am incalcat nici o lege, fiindca n-am pus in circulatie masina PRIN MIJLOACELE PROPRII DE DEPLASARE, deci nu se poate numi AUTO-MOBIL, e o coasca pe care o duc la autentificare. Am gresit? nu stiu, dar n-am avut nici o problema legala.

Share this post


Link to post

cost platforma 700000 de lei + 20000/km.

daca te mai intereseaza, am sa cer nr de tel.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Poti sa dai telefon si la ACR ca si ei au un asemenea sistem sau pune mana pe Anuntul Telefonic (ziar de anunturi0 si gasesti acolo tot felul de firme care pres-teaza asemenea servicii si te intelegi cu ei. Asa oficial cu acte... vai mama lor.

Share this post


Link to post

Nu cred ca ai vreo problema daca tractezi masina cu sufa. Intreaba si tu un caraliu sau da telefon la Politie. Nu te costa decat apelul telefonic.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Scrie foarte clar la cartulie modalitatea in care se poate face ,,transportul'' unui autovehicul ce nu este pus in circulatie si care nu mai poate beneficia de inmatriculare provizorie: numai pe platforma. Am inteles ca proprietarii nu doresc sa riste si tocmai de aceea apeleaza la o firma specializata. Totusi costa, insa oala acoperita nu cade gunoi in ea. O poti duce si remorcata dar in nici un caz cu sufa insa depinde f. mult de pregatirea lui Garcea.

Share this post


Link to post

revitalizez si eu intrebarea, ca s-ar putea sa fiu in aceasi situatie, nr tip vechi( normal de mult expirate) .. pana la rar si inapoi, a aflat cineva mai multe intre timp?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...