Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Cruze In Romania

Recommended Posts

Deci ,ia faceti-ma si pe mine sa inteleg! Firma Daewoo exista in continuare numai ca ii zice GM Daewoo?

Pai oricum tot a lor era si inainte!Deci firma Daewoo exista,scoate pe piata model dupa model sunt bine mersi si noi am

vandut fabrica la fraierii de la ford sa faca tot un model vechi cum au facut toti.Si Citroen si Daewoo si Renault in 1968.De fapt noi suntem fraerii?

 

 

Nu stiu cat de fraieri suntem si daca e vina noastra. Cand GM a achizitionat Daewoo, au ramas cateva fabrici-printre care cea din Romania si cea din Uzbekistan- care nu au prezentat interes. In concluzie acestea nu au intrat in grupul GM.

Din ce cauze...cine stie?

Share this post


Link to post

Tiboasca, ia Wikipedia la studiat si ai sa vezi sub cate nume si sub cate branduri s-au si se comercializeaza produsele GMDAT.

Iso, versiunea pe care am vazut-o eu era midd-level, cu motor de 1,6, tapiterie textila etc si avea display monocolor, parca rosu cu albastru daca-mi aduc aminte bine.

Share this post


Link to post

Dar cu tabla cum sta, tot asa de subtire ca la Lacetti ?

Share this post


Link to post

Asta iti dai seama ca n-aveam cum s-o incerc...

Share this post


Link to post

Pai e simplu Mircea, intii tragi un pic la tine la Lacetti de "coltul" de sus al aripii de linga parbriz si apoi repeti "operatiunea" pe Cruze, daca mai ai ocazia . ... discret desigur ...

Edited by iso

Share this post


Link to post

Nu inteleg cum asta ar fi un criteriu relevant legat de o masina. Vrei T34 iti iei lada sau volga. Rezistenta unei masini vestice nu mai sta demult in grosimea tablelor si nu cred ca se mai pune problema de rugina ca la dacii...

Problema masinii asteia, lafel ca si la multe altele, nu e grosimea tablei ci cantitatea de tabla: daca mai ridica mult linia portierelor ne vom uita afara prin periscop :| . Per ansamblu o masina ,,tabloasa", terna si care nu aduce nimic nou sau surprinzator, fiind doar o urmare indobitocita a curentelor trecute din lumea auto.

 

Iar a doua reclama cred ca e pt chinezi, ca nu cred ca se putea mai idioata de atat... Aia cu cei 8/16 uzbeci e geniala pe langa asta :) ) .

Edited by andreib

Share this post


Link to post
Pai e simplu Mircea, intii tragi un pic la tine la Lacetti de "coltul" de sus al aripii de linga parbriz si apoi repeti "operatiunea" pe Cruze, daca mai ai ocazia . ... discret desigur ...

Well, am facut asta la lacetti si la 2 opel astra clasic, un hatch din 2005 si un sedan din 2008. Oscileaza tabla la toate trei oarecum similar :) Cum spunea si Andrei insa, asta a incetat de mult sa mai fie un criteriu de siguranta.

Share this post


Link to post

... cine a spus ca grosimea tablei de pe o masina are o importanta majora in siguranta ? :) Este mai degraba o problema de estetica tabla subtire pe o masina . Trebuie sa incepi sa'ti rogi prietenii, rudele sa nu trinteasca prea tare usile, sa nu se sprijine de masina, sa nu impinga usa cu podul palmei, ... altfel apar adincituri in tabla care strica estetica si aspectul unei masini si nu in utimul rind scad destul de mult valoarea de revinzare . Stiu chestia asta de la cele doua Cielo pe care le'am avut si vad ca "problema" s'a perpetuat si la Chevy . Tabla pe o masina nu trebuie sa fie de tanc dar nici tabla de mamaliga ...

 

Mircea, inteleg unde bati :) dar tabla la fel de subtire ca si la chevy de pe astra classic se datoreaza faptului ca aceasta se asambleaza in fosta fabrica Daewoo din Polonia de la Gliwice . Astra Classic nu prea mai are multe in comun cu Astra G fabricata pina in 2004, lipsesc multe elemente de antifonare, suspensia nu mai este aceeasi, materiale mai slabe/ieftine la interior, disparitia a peste 50% din optionalele disponibile pe astra g, etc, forma ce s'a mai pastrat ca in rest ... Incearca testul tablei pe o astra g fabricata pina in 2004 sau o astra h, se exclude astra h sedan pentru ca se asambleaza tot in polonia .

 

Imi place designul lacetii, stiam ca are tabla subtire dar parca nu atit de subtire ca acum o saptamina cind am "testat" tabla pe un lacetii sedan rosu si o insignia expuse de Radacini in carefour Braila si apoi nedumerit am tras de tabla la astra mea .

Concluzia ... nu vo' mai povestesc, sa nu stric seara posesorilor de lacetti .

Share this post


Link to post

Nu intelegi, ca nu bat nicaieri :)

Am testat un Astra H sedan si un astra H hatch back (care din cate stiu eu nu se asambleaza in Polonia), si asta pentru simplul fapt ca sunt cele doua masini care imi incadreaza masina in parcare in fata blocului. :) Daca nu ma crezi, bag o poza de la balcon sa te convingi. Intradevar insa, tabla la lacetti este subtire, insa n-a avut nicio problema la o grindina care a facut varza niste matizuri si vreo doua loganuri la mine la serviciu asta vara.

Share this post


Link to post

Astra h nu este acelsi lucru cu astra classic . Din pacate astra h se asambleaza in polonia ... si nu'i asa ca la ambii proprietari de astra h le scirtie bucsele pe puntea spate ? :) )

In alta ordine de idei, desenul Lacetti imi place, am fost pe punctul de a achizitiona unul in 2007 ... Totusi este bine ca lacetti desi are tabla un pic mai subtire este mai elastica decit la cielo spre exemplu .

Astept cu interes aparitia la vinzare a Cruze, sa vad calitatea materialelor, a fabricatiei si nu in ultimul rind pretul, altfel imi place cum arata si ce ofera .

Edited by iso

Share this post


Link to post

Un lucru e sigur: strasnic facelift pentru lacetti :) ! n-a mai ramas mare lucru din vechea infatisare. Mie imi place.

Share this post


Link to post

Nu e facelift. Este inlocuire. Adica e alta masina.

Share this post


Link to post

Serios? :-?

Probabil de aia nu a ramas nimic din vechea masina.

 

 

 

 

 

=))

Share this post


Link to post

Salut,

Astazi am trecut pe la Radacini pentru a-mi face o programarela al meu Aveo(suspectez un amortizor ca-si face de cap si in plus de asta parca as avea o tacaneala la motor).

Insa altceva vroiam sa scriu...de bine.

Am vazut Cruze...

Prima impresie...exceprionala.

Vis-a-vis de el era stationat un Opele Insignia.

Am stat minute in sir si m-am uiat cand la unul cand la altul.

Surprinzator... cel putin la partea frontala si laterala...Cruze imi place mai mult.

Arata f agresiv privit din fata...f asezat, lipit de pamant, as putea spune ca privit din fata arata mai bine decat f multe modele sa zic asa tunate.

Imi aduc aminte cand am privit pt prima oara un Peogeot 407...si acum am simtit acelasi lucru.

Interior...un nou stil.

Precizez ca masina era un gri inchis iar la interior avea aceeasi nuanta pe usi, pe bor si pe scaune.

Usile si bordul sunt imbracate cu un fel de material moale la atingere (aceasta fiind cam singura parte moale de pe bord) dar arata si iti da o impresie de altceva.

Spicuiesc din dotarile modelului:

4 geamuri electrice(avand toate butoanele iluminate)

ABS+EBD +inca ceva insa am un lapsus

AC parca si nu climatronic(insa arata f bine pe bord)

schimbator(pus sus pe consola asemanator Toyota Auris) si volan imbracate in piele(volan mai micut ca la Aveo si mai gros care aduce un picut sa zic ca si des

ign cu volanul de pe Honda Civic)

cotiera cu ceva reglaje

mp3 cu 6 boxe

jante de aliaj pe 17

scut motor

Motorul:2.0 d ( 150 cp; 0-100 km/h cam 9,2 din alte surse iar consumul mediu 5,8)

Pret: 17.200E cu TVA inclus.

Ce mi-a placut :

Interiorul...cum spuneam...deosebit

M-am impins serios in usi si nu scartie ca la al meu Aveo

Iluminare...minunata( un albastru neon sa zic asa).Mi-a placut ca era absolut totul iluminat cu aceasta nuanta(bord,mp3,volan,butoane geamuri)

Aspect bord(ceasurile ,gurile de ventilatie si tot felul de contururi ale bordului sau ale schibatorului erau toate conturate de o imitatie de aluminiu care parea metalica si chiar daca nu era arata f f f bine.

Sunt multe de spus despre aceasta masina...insa astept si alte pareri

Insa doar atat vreau sa mai adaug...m-am dat jos din Cruze si m-am urcat inInsignia...si surpriza...nu e mare diferenta

La pretul asta...17.200 la un asemenea motor si la dotarile avute...pare o masina care cred eu ca si pe criza asta o sa dea mari batai de cap concurentei(fara sa o ridic in slavi am sa ma rezum la grupul GM...si da concureaza din pct meu de vedere cu Insignia)

Share this post


Link to post

un 13.500 pt 1,6(112 cp)

si 16.500 pt 1,6(140 cp)

Insa nu aveau o lista de preturi scosa acestea fiind preturi afisate pe masina

Share this post


Link to post

Mie nu mi se apre atat de ieftina...Iar GM la partea cu ,consumul minte...

 

E strict parerea mea...

Share this post


Link to post

@cristianvionut: ESC era cumva dotarea aia pe care nu o mai tineai minte? Daca da, ESC-ul este sistemul de mentinere a stabilitatii de la Chevrolet. Nu stiu pe unde am citit ca ar fi standard.

 

Si mie imi place(numai din poze, real n-am vazut-o) cum arata masina aia, si la interior si la exterior iar ca pret este destul de convenabila, mai ales pe varianta diesel care cred ca trage cel mai bine de masina.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Iar GM la partea cu ,consumul minte...

Cred că toţi mint la partea cu consumul.

De fapt ei îl măsoară în condiţii ideale, care de cele mai multe ori sunt foaaarte departe de realitate.

Share this post


Link to post
@cristianvionut: ESC era cumva dotarea aia pe care nu o mai tineai minte? Daca da, ESC-ul este sistemul de mentinere a stabilitatii de la Chevrolet. Nu stiu pe unde am citit ca ar fi standard.

 

Si mie imi place(numai din poze) cum arata masina aia, si la interior si la exterior iar ca pret este destul de convenabila, mai ales pe varianta diesel care cred ca trage cel mai bine de masina.

Cred ca ESC se numea :) .

Cat despre preturi probabil ca acel 13.500 e pretul de plecare pt 1,6, acel 16.500 e pt 1,8 probabil cu ceva dotari insa pe acea lista nu erau trecute dotarile.

Deci...13.500 E pret de plecare...nu mi se pare rau deloc.

Din pct meu de vedere e sub pretul unui Astra sedan insa macar casi aspect este peste.

Acum ramane de vazut ce stie masinuta asta

Aveo meu are aproape 60.000 de km si as putea spune ca pana acum nu am avut probleme.

Trebuie sa va spun ca e o masina destul de fortata( saptamanal vede limitarea ...deci nici vorba de ceva becuri aprinse pt subturare)

Intuiesc ca acea tacaneala care parca se aude mai usor mi se trage de la minunatul combustibil de la Petrom.

Precizez ca masinuta mea a papat numai OMV iar de cateva luni au schimbat astia cardurile la firma si am trecut pe Petrom...si da e o diferenta f mare.

De ceva timp alimentez Rompetrol si parca e ceva mai bine.

Revin la Cruze...daca am scris aici dupa atata timp...inseamna ca am avut un motiv...si acela este Cruze :)

Share this post


Link to post

Spre deosebire de alti constructori , chiar minte...Da rau...

Share this post


Link to post

Or avea ceva cu tine ... Eu am Matiz, Cielo DOHC, Leganza. La nici una, mai ale la ultimile doua, GM, respectiv Daewoo nu m-a mintit in privinta consumului. Daca tu ai avut o experienta neplacuta, datorita probabil exploatarii necorespunzatoare, nu generaliza.

Share this post


Link to post

La mine inca n-a aparut la dealeri :( . Am citit insa niste review-uri si sunt bunisoare. Nu e cea mai stralucita masina din lume insa e un mare pas inainte si un raport pret/calitate foarte bun, aproape imbatabil.

 

Eu auzisem zvonuri de un motor turbo pe benzina... auzisem ca a castigat primele puncte in wtcc... ma intrebam daca vor scoate o versiune ceva mai sportiva... hm, se pare ca nu. Cica vor comercializa un turbo pe benzina de 1.4 si 140CP insa nu sunt siguri ca-l aduc in EU. Si eu care asteptam asa un 2L si vreo 220CP.... :(

 

 

LE

Nici la mine n-au mintit cu consumul la Nubira, cand am tinut musai am reusit sa-l scot.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Off-topic:

 

Imi cer scuze pt asta!

 

Sunt si eu curios cine scoate 6,1L la suta cu un Kalos!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...