Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Cruze In Romania

Recommended Posts

Da. Cruze e pe platforma de concept, care de fapt e succesorul lui Lacetti, deci este compacta, pe benzina mai ales, care este punct.

Si acum,,, parerea mea :)

Poza din bot dreapta fata masina rosie: o alta masina in care se pune accent pe agresivitate, adica va concura 107/C1/Aygo

Pozele grena: chestie de stil americanesc, masiv si impunator, desi proportiile (cel putin vazut din lateral) nu au echilibru

Poza rosie di stanga spate: se vede bordul de... Passat (mi-am facut si eu unul)

Poza rosie din fata: no comment (ba unul, iarasi agresivitate, mor!)

Poza rosie din spate: Passat sau Civic?

Interiorul: pare confortabil, dar n-as baga mana in foc ca nu e de... concept (sau poate isi mai imagineaza cineva ca navigatia din reclame e la preturi incepand de la 6969 EUR?!)

Schitele de concept: cred ca stopul e pe... becoleduri :D

Share this post


Link to post

Varful de gama va avea navigatie si tapiterie piele si un pret vehiculat de circa 17000 euro la motorul de 2.0 diesel 150 CP

Share this post


Link to post

Vehiculat de LA 17.000 Euro, poate...

Share this post


Link to post

Adica tu ai WTCC (multe litere, mica diferenta), dar astepti un produs de marketing (ma rog, tot aia)?

Share this post


Link to post
Vehiculat de LA 17.000 Euro, poate...

Pozitionarea pe piata va fi sub epica cu cel putin 3000-3500 euro (aceasta este diferenta intre game la GMDAT). Epica incepe de pe la 18000 euro.

Preturile sunt oricum speculate nu certe.

Share this post


Link to post

AB Masinuta e chiar faina. Ineriorul e decent, fata de actulaul model. Daca pretul nu sare de 18.000E deja ma gandesc sa o schimb..desii stiu ca ei platesc cam putin pe masini daca le duci tot la ei.

Share this post


Link to post

Mie unul mi se pare superba masinuta asta, si interior si exterior. Oare vor Cielo si diferenta ? =)) Oricum in viitor un Cruze ori Epica.

Share this post


Link to post

Mda, frumos animalul in pozele din linkul lui Mircea, are o tenta de agresivitate care nu se prea justifica la o compacta si motorizarile care le va primi, dar se cauta, e cererea pietii. Bordul nice, dar duce cu gandul la multe (Octavia 3, Avensis-ul nou,noul Passat) ce naiba, proiectantii astia ori au copilarit impreuna, ori au schimbat schitele interiorului intre ei, ori sunt in pana de imaginatie. Si ultima, discurile de frana perforate. Aici m-a avut, am langa mine un neamt cu un Astra OPC rosu de vreo 240 caluti stoc, nu tunning exterior gen OPC line ci chiar OPC Genuine (si a si umblat la ea sigur, nu prea poate sa plece cu animalul de pe loc fara sa o scartaie) si a zis ca nu schimba discurile de frana, ca nu franeaza de 7 ori in 3 minute de la 150 la ora la zero ca sa merite investitia in ceva si perforat pe deasupra ,fata de dublu ventilatele standard (ceva mai mari decat media clasei, doar e OPC).

Ca sa inchei concluzia, daca si pretul e decent, va fi un boom pe piata auto (macar cea romaneasca).

Share this post


Link to post
... va fi un boom pe piata auto (macar cea romaneasca).

 

Parca zicea Mircea Badea ca deja Pejo si Toyota si-au anuntat deja retragerea de pe piata... romaneasca?!

Share this post


Link to post
Ma refeream la suspensie spate ca e lasata rau in pozele de mai sus. O fi luat procu' de Craciun mai stii? :)

 

Usually, masinile de test sunt pline cu electronice care inregistreaza tot felul de dracii. Alea se pun in portbagaj, impreuna cu 1-2 baterii. Probabil din cauza asta.

Share this post


Link to post

Discuri perforate va avea doar pe varianta de top de 150 CP diesel si pe varianta 1.8 benzina turbo, ce va apare in vara lui 2010 (estimat acum, ca in realitate dracu stie cand)

Share this post


Link to post

Dupa caracteristicile tehnice ale motoarelor se pare ca acestea sint preluate de la Opel . Posibil Cruze sa beneficieze si de echipamentele electronice, poate chiar o parte din platforma tehnica actuala folosita de Opel . Vad deja citeva componente de Opel la noul Cruze ... :) )

Ramine de vazut care va fi calitatea de fabricatie/asamblare pe linia de fabricatie ... daca pretul va ramine la nivelul actualului Lacetti atunci modelul Cruze va avea vinzare, respectiv succes de piata , altfel GM risca "batalia fratricida" cu Astra H sedan - model deja consacrat .

Share this post


Link to post

Au adus-o si la salonul auto din Bruxelles. Arata binisor, mie imi place. Si ziaristii o lauda, e destul de bine primita.

In magazine ajunge in aprilie. Deocamdata 1.6 si 1.8 benzina si GPL, si 2.0 diesel. De 1.8 turbo nu se aude inca nimic :(

Se lauda ca toata gama lor este si va ramane disponibila pe GPL. Daca apare si 1.8 turbo pe GPL, un canditat serios la urmatoarea mea masina...

Share this post


Link to post

Draguta masinuta dar prea au complicat bordul cu orea multe butoane!Trebuie sa stai pe loc sa butonezi ceva pe acolo.

Oricum daca va ajunge la un pret decent va fi o mare pacoste pentru concurenta!

Share this post


Link to post

Parca din fata seamana putin cu noul avensis si din spate cu actualul civic sedan. Interiorul mi se pare mult prea futurist... nu prea e pe gustul meu.

 

Fata de Lacetti e un pas inainte... dar nu se poate compara cu Epica. Sper sa nu faca greseala sa ridice preturile mai spre Epica si sa ramana cu ele gen Lacetti. :)

 

P.S> SIngurul lucru care nu-mi place e interiorul. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Si totusi Cruze este Lacetti :

:o

 

... sau mai bine asa:

Edited by iso

Share this post


Link to post

Deci ,ia faceti-ma si pe mine sa inteleg! Firma Daewoo exista in continuare numai ca ii zice GM Daewoo?

Pai oricum tot a lor era si inainte!Deci firma Daewoo exista,scoate pe piata model dupa model sunt bine mersi si noi am

vandut fabrica la fraierii de la ford sa faca tot un model vechi cum au facut toti.Si Citroen si Daewoo si Renault in 1968.De fapt noi suntem fraerii?

Share this post


Link to post

Iso, pe anumite piete Cruze va fi comercializat ca Daewoo Lacetti. Pe altele ca Holden Lacetti. Numai pe pietele pe care masina va purta denumirea de Chevrolet se va vinde sub titulatura Cruze.

Tiboasca, nu stiai? http://en.wikipedia.org/wiki/GM_DAT

Share this post


Link to post

Eu acum il vad mai bine. Are bord in noul stil Honda si stopurile de pe spate aduc, e adevarat, a Civic Sedan.

Asta insa nu inseamna nimic, cel putin, nu nimic rau.

Share this post


Link to post

Mircea, mersi frumos! Uite acu m-a luminai si eu! Interesant ,mai ales daca citesti pana la capat! Si Suzuki detine o parte

din Daewoo si inca mai fabrica Damas:interesant! Interesant si fraza aia in care zice ca in tarile unde nu exista

parteneri oficiali GM poti sa cumperi aceeasi masina sub mai multe denumiri! Tare, nu?

Share this post


Link to post

Mircea, nu sint strain de strategia de piata GMDAT, dar nu ma asteptam sa pastreze numele de "Lacetti" .

 

Imi place mai mult grila fata prezenta pe noul Daewoo Lacetti, alias Cruze . :X

Sint curios daca la versiunile entry level vor adopta display'urile prezente la Opel in locul celui color de pe modelul Cruze - promo sau vor merge pe versiuni proprii de display . Opel are citeva versiuni de display in ordinea crescatoare a variantei de echipare: TID - triple info display ; BID - bord info display ; GID - grafic info display si CID - color info display . Poate consola centrala la versiunile mai "slab" dotate va fi mai putin tipatoare ... spre bucuria conservatorilor .

Share this post


Link to post

Poti sa exemplifici cu ceva foto displayurile acestea de la Opel?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...