Jump to content
Sign in to follow this  
coliscip

Cum Se Curata Carburatorul De Tico?

Recommended Posts

Daca tot am masina in service si este dat jos carburatorul de pe galerie, ma gandeam sa il si curat.Este ok daca dupa ce demontez componentele electrice de pe el (am vazut 4 fire iesind din el, plecate de la 2 componente elctrice) il scufund in decarbusolv? Ce alte metode de curatare pot aplica, daca tot il am dat jos de pe masina?

Share this post


Link to post

Se curata cu Carb-Cleaner sub forma de spray. Cu jumatate de tub il faci bec. In plus, nu trebuie sa desfaci ceva de pe el.

Share this post


Link to post

Depinde cat de jegos e, spray-ul curata doar depunerile vizibile cum ar fi cele din zona difuzorului si a tubului Venturi...Daca vrei sa faci o treaba, desfa-i capacul si curata si depunerile din camera de nivel constant, scoate-i jigloarele si sufla-le cu aer comprimat atat pe ele cat si traseele pe care le deservesc ;) Cand remontezi e bine sa verifici si nivelul in camera de nivel constant, sa fie conforma indicatiilor din manual

Spor!

Share this post


Link to post

Cum desfac capacul de la camera de nivel constant?Este simplu de montat inapoi?Nu risc sa stric vreun reglaj?

Share this post


Link to post

Cu surubelnita. Ai manualul de service? Daca nu, il poti descarca de pe www.anagabriela.ro E destul de clara procedura documentata in el...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...