Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Despre Scule De Mana

Recommended Posts

Pai depinde cat costa si in general cata surubareala faci cu ea.

Atentie si CE fel de treaba faci cu surubelnita pentru ca aia electrica are dezavantajul de a NU incapea in multe locuri fiind masiva.

In rest ..

Share this post


Link to post

Am primit cadou in urma cu vreo 4 ani ceva f. asemanator facut de Bosch. Mie mi-a fost foarte folositoare de-a lungul timpului. E drept ca nu incape peste tot, insa poti lua un adaptor flexibil cu care sa patrunzi practic in orice cotlon. Dracia se poate indoi si la unghiuri mai mici de 90*. A mea nu are cuplu reglabil, motiv pentru care, folosita de un coleg a dus la stringerea suruburilor unei carcase de server atit de tare incit cu mare dificultate le-am desfacut ulterior.

 

Daca folosesti frecvent suruburi de carton-gips sau lemn, este f. utila. Se poate folosi cu succes si pe la masina, in special la suruburile cu cap "+"

Share this post


Link to post

Surubelnita e cam pe la 50-60 lei, nu mai tin minte ce marca-sigur u era Bosch, Makita sau ceva consacrat.

In principiu vreau sa folosesc surubelnita pentru suruburi in lemn, in momentul de fata in PAL. De aici si "grija" ca nu ar face fata solicitarilor.

Batria cam cat tine?

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca nu poti infileta holzsuruburi in lemn cu dracia aia. Iti trebuie masina de insurubat mare cu acumulator la baza. Cu astea mici doar desfaci si faci la loc ;)

Share this post


Link to post

Bateria clar depinde de firma. Am avut si o chinezarie ceva mai mare cu baterie de 12 V. Dupa un an nu mai tinea nici macar 5 minute, asa ca i-am facut o adaptare pentru masina. La asta de care vorbesc, bateria tine aproape ca in prima zi. Mi-e greu sa dau o referinta insa cred ca, la un ciclu de incarcare, ar face fata la cca 150 de suruburi bagate in lemn.

Share this post


Link to post

Pentru ceea ce vrei tu sa faci e mult mai ok o bormasina cu acumulatori (preferabil cu doi acumulatori, ca sa ai unul tot timpul la incarcat). Eu am o pocnitoare de budget si a infiletat saraca mii de holsuruburi... Dupa 4-5 ani se apropie de sfarsit de cariera deoarece mandrina nu mai tine calumea burghiele iar acumulatorii nu mai tin prea mult...

Share this post


Link to post

Am tot cautat un topic care sa aibe legatura cu problema mea dar ... vad ca nu prea au fost discutii de genu (sau poate n-am gasit eu) si nici un nou topic n-am vrut sa deschid doar pentru atit. Aici fiind vorba de scule de mina, sper sa ma incadrez si eu.

 

Problema-i in felul urmator.

Am cinci flex-uri (parca-i mai spune si polidisc) unul mic, unul mijlociu sa zic asa si trei mari. Toate "merg", dar doar doua folosesc, celelalta is aproape noi. Unul din ele as vrea sa-l fac in asa fel incit sa-i pot regla turatia, adica de la zero la turatia maxima. As avea vreo sansa? Rog pe cei ce se pricep la astfel de modificari, sa ridice mina sus. :P

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Poti, trebuie numai sa gasesti loc in carcasa pentru un variator de turatie.

 

Si nu stiu ce cuplu va mai avea, pentru ca vei regla turaia din tensiunea de alimentare, deci vei pierde si din cuplu.

Share this post


Link to post

Polizor unghiular :D . La masini de gaurit exista buton "cu reglaj". Vezi daca se poate adapta.

Share this post


Link to post

Deci se poate, multumesc Mircea.

 

Nu stiu cit de sralucita ii ideia, dar daca tot am flex-ul si-l tin acolo, ma gindeam sa-l folosesc drept masina de polish, ca aia veche incepe sa-si dea duhul. Acum nu stiu daca toate masinile de polishat au acea trepidatie, nu stiu pe moment cum ii spune. Sau sa ma las lipsit si sa -mi iau altul.

 

LE. Da, augustinionut, la asa ceva ma gindesc si eu, cred ca am pe aici pe undeva un variator din ala.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Masinile de polishat sunt de 2 feluri: orbitale - cum ai tu - si cu variator. La cele cu variator turatia poate varia de la 500 la 3000 rpm. Tu pe flex ai 10.000, nu stiu daca poti sa reduci pana la 500 rpm dintr-un variator si sa mai se si roteasca discul cand il asezi pe tabla.

Share this post


Link to post

Am asa:

-ala mic, Einhell - 11.000/min, 850W care cred ca iese din discutie.

-Interkrenn - 8000/min, 1.500W

-Pro Work - 6000/min, 2000W

-Gerex GX232M, 6000/min, 2000W

-Metabo, care-i o scula foarte mare si foarte greu, in schimb, tapan dar iese din discutie.

Imi ramin alea trei din mijloc, pentru care ai opta?

Share this post


Link to post

Unul din cele de 2000 w si 6000 rpm.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Eu n-am zis buton de bormasina ... Am zis variator de turatie :) Care sunt industriale si sunt pentru aproape orice puteri. ;)

Share this post


Link to post

La urma toata voi cumpara un variator de turatie, in cazul in care nu gasesc pe-aici pe la mine. Ambele flex-uri de 6000rpm sint aproape noi, foarte rar le-am folosit, il voi alege pe cel mai usor. Multumesc mult pentru informatii.

Share this post


Link to post

Vreau sa achizitionez o bormasina cu acumulator ieftina de la Einhell pentru anumite lucrari prin casa si pe langa casa, nu sa dau gauri in beton cu ea :) , deci nu va fi folosita decat ocazional. Ma intereseaza daca are cineva asa ceva si cat sunt de fiabile, cum se comporta in timp... Nu vreau sa ma trezesc ca dupa ceva timp ma lasa acumulatorul ori alte surprize de genul asta...

Am gasit doua modele:

- BT-CD 18 2B

- BT-CD 18 1H - care are in plus fata de primul model 2 trepte de viteza si zic ei ar incarca acumulatorul in 1 ora

 

http://www.bricoshop.ro/Scule-cu-acumulator/einhell/Masina-de-insurubat-BT-CD-18-2B-4513340

http://www.bricoshop.ro/Scule-cu-acumulator/einhell/Masina-de-gaurit-cu-acumulator-BT-CD-18-1H-4513310

Share this post


Link to post

Am si flex si bormasina Einhell, de vreo 2 ani. Cu flexul am taiat acum 2 saptamani peste 200 de scanduri la confectionarea unui gard ( cu panza de taiat lemn) , iar cu bormasina am dat in aceleasi scanduri peste 800 de gauri. Toate astea in 2 zile de munca la foc continuu, nu au avut timp sa se raceasca, au fost fierbinti la maxim peste 48 de ore ( am avut 2 oameni care lucrau alternativ, constant) si functioneaza perfect in continuare.

Ma gandeam ca le schimb dupa iadul asta, dar nu au nici pe dracu. Foarte multumit de ele, extrem de fiabile. Folosite ocazional cum iti trebuie tie, dureaza o vesnicie.

 

Inca ceva : bormasina am folosit-o si pentru gauri in beton ( vreo 15-16 ) . Am rupt cateva burghie HSS dupa ce le inroseam in fier beton dar am facut fara probleme gauri de peste 10 cm adancime.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Daca te intereseaza scule fiabile si ieftine (dar nu cele mai ieftine) cauta marca Stern (in Galati in Micro 17). Eu am de 5 ani o autofiletanta si nici acum nu au murit acumulatorii. La fel, o bormasina cu percutie de dimensiune medie, luata impreuna cu autofiletanta, i-a murit percutia acum doi ani dupa ce un muncitor tembel s-a apucat s-o forteze in beton armat ca sa sparga o grinda de 10 cm grosime. Am dus-o la reparat si merge si acum iar pretul reparatiei a fost o nimica toata.

Share this post


Link to post

Victor@ Cauta un apirator defect si utilizezi variatorul de turatie de la el.Eu folosesc un variator de la un aspirator de 1600W pentru a modifica tensiunea la intrarea intr-un redresor pentru a obtine ce tensiune vreau la iesire.

Edited by danutza
  • Like 2

Share this post


Link to post

Mare boier esti, @danutza. Trei aspiratoare am aruncat, din care am scos si pastrat chestii de gen intrerupatoare si variatoare, deci le am. Multumesc.

Share this post


Link to post

Gata, am rezolvat-o intr-o ora. Merge brici. :banana: Mii de multumiri.

 

 

 

 

LE.Apropo, de observati vreo greseala, spuneti-mi va rog, inainte de a mi se zburli parul in cap. [-O<

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Super treaba cu polizorul :) Va recomand ceva: n-am stiut daca s-o pun la caterinca sau in alta parte :D

post-13903-071903500 1287505816_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

O singura chestie Viktor. Ai grija ca flexul ala nu e protejat la apa cum sunt aparatele de polishat, iar la polishat se mai foloseste si apa sau alte lichide bune conducatoare de electricitate :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...