Jump to content
Sign in to follow this  
arpadka

Sonda Lambda

Recommended Posts

Pai care este defctul pana la urma?

Sonda Lambda sau supapele?

 

 

sonda landa sigur este o problema am verifi

cat-o la un alt service, iar de supape poate ca cei de la G&P vor sa mai faca un ban

Share this post


Link to post

Nu stiu ce ai verifact la service, dar cele doua coduri de eroare de la ea trimit mai repede la o verificare a cablajului si a conecticii. Chiar daca nu functioneaza circuitul de preincalzire a ei, dupa un timp scurt de functionare a motorului, sonda ajunge la temperatura de functionare ( > 360'C) datorita gazelor de evacuare. Probilitatea ca ambele circuite sa fie defecte in sonda (cel de semnal si cel de incalzire) este mica. Asa ca, eu as verifica continuitati inainte de a schimba. Verificari "la rece", pe scaner, in service, nu sunt concludente, semnalul de la sonda se vede bine in trafic.

Share this post


Link to post

gata s-a rezolvat am fost la dealer si mi-au schimbat sonda pt doar 350 lei sonda este NTK iar eroarea nu a mai aparut de atunci.

Share this post


Link to post

Codurile de eroare P0134 si P0135 se sterg doar din scaner sau e suficient reset ECM?!

 

Ce valoare trebuie sa aiba rezistenta de incalzire a sondei la masurarea cu multimetrul?

Share this post


Link to post

1- da

2- 0 < R < oo

Share this post


Link to post

gata s-a rezolvat am fost la dealer si mi-au schimbat sonda pt doar 350 lei sonda este NTK iar eroarea nu a mai aparut de atunci.

 

Toline, asta e ce spuneam pe topicul celalalt. Sonda e de vina, si ei incarca nota unchiului SAM cu o mica operatiune la supape.

Share this post


Link to post

Îmi cer iertare, intervin şi eu cu o întrebare legată de sănda lambda 1 şi nu ştiuam unde să mă adresez.

Sunt din Cluj, am şi eu un Aveo 2007 motor 1,2 benzină. Am avut probleme cu sonda lambda 1 care a trebuit schimbată. Am găsit la o cunoştinţă o sondă Bosch universală cu patru fire, dar atunci când am verificat pe net compatibilitatea sondei îmi dădea doar pt ceva tipuri de Opel.

Oricum, i-am pus mufa de la vechea sondă şi am montat-o. Curios, martorul de bord s-a stins şi maşina merge bine, uneori însă cade turaţia motorului ca şi cum ar da să moară.

Întrebarea mea este "Se poate strica ceva la maşină sau la calculatorul maşinii dacă am montat acestă sondă deşi nu este compatibilă, sau cel puţin aşa cred că nu este compatibilă ?"

Mulţumesc anticipat de înţelegere şi de răspunsuri.

Îmi cer scuze din nou, nu am ştiut unde să postez.

Share this post


Link to post

Compatibilitatea se refera la forma mufei si la ordinea firelor. Tu ai rezolvat-o.

Share this post


Link to post

Prin asta se intelege ca orice sonda lambda cu 4 fire functioneaza ok pe aveo. E corect ce zic?

Edited by Saint666

Share this post


Link to post

Prin asta se intelege ca orice sonda lambda cu 4 fire functioneaza ok pe aveo. E corect ce zic?

 

Foarte bună întrebare, şi eu sunt curios.

Share this post


Link to post

Foarte bună întrebare, şi eu sunt curios.

Fa un test de noxe si iti satisfaci curiozitatea.

Share this post


Link to post

Cu 4 fire= lambda incalzita. Daca mai e si 0-1V atunci probabil merge doar sa cositoresti bine firele.

Share this post


Link to post

Cu 4 fire= lambda incalzita. Daca mai e si 0-1V atunci probabil merge doar sa cositoresti bine firele.

 

 

La mine asa merge de 1 an jumate fara proleme, doar nu era sa dau 6 bulioane pe una noua cand am gasit 2 sh la 150 lei...

Share this post


Link to post

Eu am gasit una noua la 130 RON NTK(ngk) :) )

Share this post


Link to post

Unde? Ca eu sub 250-350 n-am gasit, si nu firma aia. Si oricum imi ziceau ca da au pe stoc la depozit si cand dadeam comanda nu mai era decat bosch la 500 de lei. Am patit asa la vreo 5 magazine, incep sa cred ca exista o singura astfel de sonda in tara...

Share this post


Link to post

Eu am luat pt kangoo o sonda lmbda de logan (schimbat mufa) de pe okazii de la un magazin din iasi.

Share this post


Link to post

Am facut un test asupra sondei lambda 1 si 2. Am impresia ca O1 nu functioneaza intocmai in parametrii. O fi imbatrinita?! Sunt normale variatiile din link-ul de mai jos?!

 

Share this post


Link to post

Daca motorul era la temperatura de regim atunci lambda pare obosita. Ar trebui sa ajunga pe la 0.9 v iar ea mai mult de 0.7 nu trece... Lambda compatibila, si-a trait traiul asta.

Share this post


Link to post

Eram pe autostrada viteza de croaziera 110km/h. Faza e ca asta nu e sonda originala cu care a venit masina...aia a cedat acum 2 ani circuitul de incalzire, iar asta am pus-o eu, nu e noua, cel de la care am luat-o spunea ca era de pe un Aveo busit la 17k.

Poate sa fie din cauza sondei 1 - ce se vede grafic - sa determine o crestere a consumului cu 2% atat interior cat si exterior, in conditiile in care care tot ce inseamna consumabile sunt schimbate? La un test de noxe as putea vedea ceva?

Ce parere ai de sonda 2? Sta cam fix intre 0,6 si 0,7. E normal? Nu inseamna ca vede amestec bogat?

 

Ca tot ziceai de temperatura :

 

http://youtu.be/EwuUnFVipbQ

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Avand in vedere faptul ca s-a racit vremea afara. 2% nu mi se pare o tragedie. Daca era 20% atunci da, era o problema.

Dupa cunostintele mele lambda 1 trebuie sa varieze non-stop si nu e obligatoriu sa ajunga in punctele maxim si minim daca integratorul de combustibil e suficient de rapid sa compenseze.

Chiar daca ai impresia ca sonda 2 arata amestec bogat pe bune, atunci integratorul ar trebui sa compenseze. Daca valoarea e "falsa" atunci in nici un caz nu ai avea consum marit,din contra, ar fi foarte sarac.

Ps. A mea cand s-a defectat consumul a crescut cu 50%. La cald, se bloca pe o valoare de amestec sarac iar integratorul ajungea la "maxim" incercand sa compenseze. Rezultatul era fum negru la accelerari si consum de 16 %.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Cred ca am fost gresit inteles in ceea ce priveste consumul... A crescut urban de la 10% la 13% si extra de la 5,5% la 7,5% si asta nu de acum si de aproape 3-4 luni. In perioada asta am tot facut teste am schimbat filtre, bujii, distributie (asta am schimbat-o pentru ca tot am schimbat termostatul care ramanea deschis tot timpul ) si tot ce am crezut ca ar putea afecta consumul. Singura care a mai ramas e sonda lamda... Sunt deschis si la alte idei...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Pune o sonda lambda NOUA, fie ea si compatibila ca nu e atat de scumpa.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Imi puteti spune va rog, un model de sonda lambda compatibila pentru Chevrolet Aveo 1.4 benzina (2011-2012). Multumesc. Din ce am mai citit pe aici am gasit asta NTK OZA629-W2 ; desi seamana la mufa si etc...se zice ca ar fi compatibila cu cea de pe Spark! Multumesc (o sonda originala e vreo 500 pe original).

 

Multumesc

Edited by willyg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...