Jump to content
Sign in to follow this  
raskala

Produs Defect

Recommended Posts

Am cumparat o antena electrica automata de pe forum de la RD-Woo si cand am desfacut-o acasa am constatat ca are capatul tijei indoit si crapat. Am zis ca este din cauza transportului si ca o voi remedia eu cumva. Surpriza a venit cand am vazut ca nu-i merge nici motorasul electric, care cred ca este ars. Am incercat sa-l contactez pe vanzator insa fara nici un rezultat. Ce-i de facut?

Share this post


Link to post

Din pacate, nu poti decat sa treci tranzactia la capitolul pierderi. Multumin ca ne-ai atras atentia sa nu cumparam de la respectivul.

Share this post


Link to post

Motorasul s-ar putea sa fie doar blocat. Incearca sa-l alimentezi fara sa actioneze rola de plastic. Poate functioneaza. Asa am patit cand am cumparat o antena noua din magazin, care din pacate era ultima. In 10min. am reparat-o.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Din pacate asta este o consecinta ,,naturala" a sectiunii bursa. Noi nu putem sa facem nimic pentru a preveni astfel de evenimente neplacute... Singura chestie ce se poate face este o reclama negativa la adresa respectivului, astfel incat sa nu mai cumpere nimeni de la el.

Share this post


Link to post

Ati incercat sa returnati antena? Poate respectivul e de buna credinta si inapoiaza banii.

Share this post


Link to post

Ma simt dator cu cateva explicatii/raspunsuri la acuzele care mi se aduc:

inca din momentul vanzarii produsului

am facut precizarea ca antena respectiva este functionabila, doar polul antenei

nu mai intra de tot inauntru, intrucat cele 2rotite din interior, cand trag sufa,

se "incaleca" una peste cealalta si mai ramane un tronson de prox. 8-10cm afara!

daca ar fi fost inlocuite acete 2rotite ar fi mers perfect, adika ar fi tras tot polul antenei inauntru!

in afara de asta antena nu mai avea nici o problema de fuctionare!

personal am dat-o jos de pe masina mea, motorasul functiona perfect!

am montat un pol al antenei nou-nout, crezand ca asta era cauza defectiunii, insa cand am desfacut-o am constatat ca cele 2rotite erau cauza!

nu mai mi-am pierdut vremea sa le schimb si am mers la un mag de piese de unde am cumparat una noua, la pretul de 125ron! polul antenei a costat 35ron, iar antena cu totul (motoras, polul antenai nou-nout, carcasa, furtun, etc) am vandut-o cu 30ron! la banii astia nici banii pe pol nu mi-am scos...

asa cum i-am explicat si cumparatorului (minte cand spune ca n-a mai dat de mine.. avea pana si adresa plus datele de contact pe 4tuning) antena a functionat in momentul cand am vandut-o, deci nu vad de ce i-as fi inapoiat banii!

nu stiu cum a instalat-o sau ce i-a facut de a constat el ca motorasul nu mai functioneaza, insa nu pot fi facut raspunzator de faptele lui (poate, in momentul legarii firelor i-a ars motorasul, nu stiu...)

legatura cu mine a luat-o prin intermediul forumului 4tuning, intucat aici nu prea am mai intrat!

acolo mi-a spus probl care o avea cu antena pe PM si i-am raspuns numaidecat!

consider ca nu a procedat corect, din moment ce mai intai ar fi trebuit sa vb cu mine, apoi sa inceapa cu acuze/afirmatii de genul "nu-l mai gasesc, vreau altceva in schimbul antenei, etc.."

chiar si dupa ce am lamurit probl prin intermediul PM ar fi trebuit sa vina sa faca aceasta precizare, in cadul topicului pe care in graba l-a si deskis!

la randul meu am cumparat produse de pe diverse forumuri, la preturi mult mai mari decat a dat el pe antena si am constatat, la primirea produsului, ca acesta nu corespundea calitativ sau cantitativ, insa nu mi-a trecut prin cap sa procedez cu a facut-o el!

mi-am exprimat dezamagirea fata de nemultumirea lui, insa consider ca am fost de buna credinta din moment ce i-am spus de singura probl a produsului (rotitele din interior) inca din momentul cumpararii lui!

si inca ceva: un user a afirmat ca pe viitor, potentialii clienti sa nu mai cumpere de la mine!

raspuns: prietene, nici nu mai am altceva la vanzare! nu sunt comerciant, nu am urmarit un profit din vanzarea produsului (dovada faptul ca nici banii pe polul nou-nout nu mi am scos), nu fac o ocupatie din vanzarea produselor.. sunt angajat, am serviciu si am cu ce sa-mi umplu timpul..

Ma bucur ca am reusit sa impart punctul de vedere cu el (prin intermediul PM) dar si cu ceilalti (prin intermediul acestui post)!

In final va urez numai bine si multi km cu ale voastre masini fara probl!

Edited by RD-Woo

Share this post


Link to post

Bun! Si ce cauta topicul asta aici?

VINDE, CUMPARA sau DONEAZA cineva ceva?

Poate o sectiune "OPC" in "Despre forum".

Nu consider ca acest post ca un comentariu inutil.

Share this post


Link to post

Raskala, motorase electrice de antena DW (dintre care unul nou nout) am eu vre-o doua pe la subsol asa ca ti-l trimit cu placere!

Da-mi adresa sau daca ai pe cineva care trece prin Bucuresti da-mi de stire !

Share this post


Link to post
la randul meu am cumparat produse de pe diverse forumuri, la preturi mult mai mari decat a dat el pe antena si am constatat, la primirea produsului, ca acesta nu corespundea calitativ sau cantitativ, insa nu mi-a trecut prin cap sa procedez cu a facut-o el!

mi-am exprimat dezamagirea fata de nemultumirea lui, insa consider ca am fost de buna credinta din moment ce i-am spus de singura probl a produsului (rotitele din interior) inca din momentul cumpararii lui!

 

si inca ceva: un user a afirmat ca pe viitor, potentialii clienti sa nu mai cumpere de la mine!

raspuns: prietene, nici nu mai am altceva la vanzare! nu sunt comerciant, nu am urmarit un profit din vanzarea produsului (dovada faptul ca nici banii pe polul nou-nout nu mi am scos), nu fac o ocupatie din vanzarea produselor.. sunt angajat, am serviciu si am cu ce sa-mi umplu timpul..

1. Ceea ce afirmi tu este oarecum absurd... Adica ai cuimparat si te-ai resemnat ca ai luat-o sau cum? Este normal ca problema sa fie solutionata intr-un mod sau altul.

 

2. Prieteni nu suntem si nici nu vom fi. Afirmatia mea era legata de faptul ca moderatorii si administratorii acestui forum nu au cum sa ia o decizie in directia opririi unor astfel de ,,evenimente'', este un risc asumat de cumparator/vanzator.

 

Inclin sa cred ca adevarul este intotdeauna la mijloc, iar vina o poarta ambii in acest caz (Dar asta e opinia mea personala).

Share this post


Link to post

1. Ce am afirmat eu nu este absurd deloc! am cumparat o bara de rigidizare si nu s-a potrivit la dimensiune..

si n-am mai facut atata tam-tam, cu toate ca a costat destul de mult...

m-am resemnat, am incercat sa o adaptez si astfel sa nu pierd toata investitia..

cum draq era sa fie solutionata probl asta? i-am spus vanzatorului ca nu se potriveste (la dimesniune) si a spus ca el nu poarta nici o vina..

2. Nici nu aveam cum sa fim prieteni, doar am folosit cuvantul din politete, intr-un context incordat..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...