Jump to content
Sign in to follow this  
totti

Chevrolet Aveo/Kalos - Anvelope

Recommended Posts

Si mie mi'au placut cum s'au comportat cele stock pe zapada... trageam stanga , dreapta sa derapez si nu "vroia". In schimb pe ploaie m'au omorat( acvaplanari din 50 in 50 m la 80 90km/h ) ...

Share this post


Link to post
Asa ca informatie ar fi ca tunnerii de la Hamann au pus anvelope Hankook pe un Ferrari F430, pe un Lamborghini Gallardo si multe altele dar astea erau cele mai beton. Asta a fost pt cei ce se indoiau de calitatea firmei. :)

 

Asa.. si care e relevanta? Ca stiu sa faca marfa buna?

Un fost coleg ma batea la cap cat de bun e clio lui, ca doar reno e campioana mondiala la F1 :) )

 

 

Nu mai sustineti aiurea cat de bun e un cauciuc de vara sau intermediar iarna, pentru ca e simplu: iarna e mai prost decat cel mai prost cauciuc de iarna.

Cel de iarna are alta compozitie chimica, isi pastreaza la rece "maleabilitatea", plus are desen specific.

Share this post


Link to post

Pentru prima data de 6 ani de cand conduc mi-am pus si eu cauciucuri de iarna pe o masina.Conluzia:nu ai ce sa compari.Cele de vara sunt execrabile iarna.Nu o sa mai merg iarna cu cauciucuri de vara NICIODATA,decat daca nu ies din oras.

Share this post


Link to post

cam ciudata dimensiunea asta.

incerc sa gasesc all-season si nu prea am noroc.

 

voi cum v-ati descurcat?

 

multumesc.

Share this post


Link to post

De iarna resapate Pneus- 75 ron. Dimensiunea din carte.

Share this post


Link to post

Nu impartasesti si cu noi locatia de unde ai luat resapatele Pneus ?

Avand in vedere ca nu o sa tin masina mai mult de doi ani, m-ar coafa ideea asta, comparativ cu niste Vredestein serioase, dar la 250 RON bucata.

Edited by BGeo

Share this post


Link to post

Eu zic ca solutia ar fi achizitionarea de anvelope 185/60/15.

Share this post


Link to post
Nu impartasesti si cu noi locatia de unde ai luat resapatele Pneus ?

 

Iarna trecuta am vazut Pneus-urile in cauza in Praktiker Militari !

Share this post


Link to post
Eu nu am deloc indoieli ca anvelopele Hankook ar fi bune. Dimpotriva: pe asfalt uscat/ud se comporta foarte bine. Ieri pe o zapada destul de prezenta pe sosea nu am avut probleme, doar cand am depasit la un deal un papuc condus de o tanti care nu a catadicsit sa se dea 50 cm mai pe dreapta (desi am semnalizat si m-a vazut si avea loc pe dreapta) m-am bagat mai bine de 20 cm in dulul de zapada format pe stanga soselei. M-am speriat unpic, insa virand spre dreapta, am reusit sa tin masina dreapta pana am trecut de papuc. Chiar s-au comportat bine cauciucurile (de vara), nu am avut probleme in cei ~100 km parcursi ieri pe un traseu diversificat. Chiar si in depasirile la deal se tine bine masinuta, am depasit si un grand cherokee (eu am impresia ca omul mergea prudent- avea nr strain- probabil nu cunostea traseul), pentru ca nici dupa varful de panta nu a crescut viteza.

Inca ceva: recomanda cineva vreo ingrijire speciala a cauciucurilor pe timp de iarna?

 

Multumesc pentru tot!

 

LE: bre, ce trag prastiile mele- ceva de speriat. Ma bag fara frica in zapada, nu mai stau stresat cand trec pe langa alta masina pe strada, o parchez unde vreau fara sa stau cu griji ca nu mai pot iesi etc. Contrar celor spuse de unii ca n-ar fi bune resapatele- eu zic ca isi merita banii din plin. Nu le recomand, spun doar ca pt mine is incredibile, nu ma asteptam la semenea "performante". Unde plangeam cu gumele de vara, acum stau relaxat. Azi pe drumul catre servici mi-am permis sa fumez o tigara- iar inainte tineam cu ambele maini de volan si ma uitam tinta la drum, sa nu ma izbesc in vreun mal de zapada. Repet- nu credeam sa fie asa de bune niste gume de iarna. Promit ca nu ma mai prinde vreo iarna fara gume potrivite!

 

 

Frate.. daca iti iei nste anvelope de prima mana ai sa spui ca si astea de acuma sunt de cacaooo iarna =))

Ai o tendinta de a lauda ceva de pomina ceea ce folosesti tu :) )

 

 

 

Later edit: am corectat ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Trebuia dublu quote?

Share this post


Link to post
Trebuia dublu quote?

 

Iti dai seama ca a dat din greseala ...

Share this post


Link to post
Tare de tot calculatorul de echivalente iti ofera totul: prin inlocuirea unor 185/55/15 cu 185/60/15 rezulta o eroare in ceea ce priveste viteza de la 70km/h (112,6 km/h) la 72,17km/h (116,1 km/h) iar diametrul de la 585 la 603.

Astfel 185/60/15 pare rezonabil 18mm in plus la diametru si o eroare de 2km/h in minus pt. viteza de 72 km/h.

 

Până la urmă a încercat careva 185/60R15 în loc de 185/55R15?

Nu de alta, dar m-am plictisit să caut şi să nu găsesc 185/55R15. Găseşti pe toate site-urile şi când suni n-au nimic pe stoc...

Până una alta am o ofertă bunuţă pentru 185/60R15. Dar... să mă bag? Nu mă deranjează diferenţa de viteză, singura întrebare e dacă "încap" sub aripă fără probleme...

Share this post


Link to post

Eu mi-am cumparat pana in sarbatori niste cauciucuri de iarna (asa mi-au spus cand le-am luat), dar s-a dovedit ca sunt de toate anotimpurile Goodyear eagle vector EV2 185/55/R15 82H, fabricate in Germania 250Ron/buc.

Sa stiti ca sunt bune, chiar le recomand.

Share this post


Link to post

Inteleg ca spui ca sunt bune iarna. Comparativ cu ce?

Share this post


Link to post

eu am cautat de mi-au sarit capacele 185/55/15 de iarna, si, din mai multe locuri mi s-a spus ca s-au importat p[utine anul asta, si se gasesc f. greu.

pana la urma am luat Vredestein Quatrac2, sunt allseason, dar pana acum si-au facut treaba bine. Le-am gasit la 330ron (cu montaj inclus) la un service roti pe Ion Mihalache colt cu Banu Manta. Au avut si de iarna la 240ron, dar s-au terminat stocurile.

Am gasit (cel putin teoretic, ca era depozitul inchis si nu stiau sigur- in baza de date mai apareau 10buc, vineri) Pirelli SnowSport la 280ron aici.

Share this post


Link to post

Ştie careva ce înseamnă o anvelopă XL?

Care e diferenţa între asta şi asta? (nu sub aspectul profilului, că asta văd şi eu..., ci al... dimensiunilor)

Pot să o iau pe cea XL?

Share this post


Link to post

Ce naiba te complici cu no name-uri? Ia o anvelopa de firma.

Din ce am vazut eu pina acum, as alege numai anvelope in V de iarna. (de vara nu zic inca nimic ;) )

Share this post


Link to post

Nu sunt chiar no-name-uri şi nu stau nici tocmai prost la teste.

Noroc că nici nu prea se găsesc...

Share this post


Link to post

Un cauciuc bun pentru iarna este FULDA KRISTALL SUPREMO 185/55/R15 86H XL.

 

"XL" NU

 

"XL" nu stiu ce reprezinta.

Share this post


Link to post

Eu am gasit Matador 185/55/15 pentru "Vară" la pretul de 180 Ron.

Share this post


Link to post

Incearca altceva...chiar merita diferenta aia in plus...(nu am auzit lucruri bune de astea....)

 

de ex.

Share this post


Link to post

Eu am Kumho (au venit din fabrica) si in 2007 mi-am luat Dunlop Wintersport M3 - foarte bune pe zapada.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...