Jump to content
Sign in to follow this  
totti

Chevrolet Aveo/Kalos - Anvelope

Recommended Posts

Sunt foarte scumpele jantele. In targ eu spun ca le gasesti cu maxim 70 de lei.

Share this post


Link to post

Sunt foarte scumpele jantele. In targ eu spun ca le gasesti cu maxim 70 de lei.

 

 

Confirm: am luat jante pe '14 la 180 ron 4 bucati, un spray de vopsea 20 ron neagra si sint ca noi (revin cu poze).

Nu sint lovite, de la o vulcanizare, de la 185/55/15 vara pe iarna o sa merg cu 185/60/14, si legal si mai ieftin acest tip de dimensiuni.

Share this post


Link to post

Vara Dunlo SP 01 Sport 185/55/15 (au fost cam 300 ron bucata...)

Pentru iarna caut un set de jante/14...

Share this post


Link to post

Confirm: am luat jante pe '14 la 180 ron 4 bucati, un spray de vopsea 20 ron neagra si sint ca noi (revin cu poze).

Nu sint lovite, de la o vulcanizare, de la 185/55/15 vara pe iarna o sa merg cu 185/60/14, si legal si mai ieftin acest tip de dimensiuni.

 

Eu nu inteleg de ce se folosesc dimensiuni diferite ale anvelopelor. Daca masina vine cu jante r15, de ce nu se merge tot pe r15 in continuare? Din ce am inteles eu, al doilea indicativ (acel 55 sau 60) cu cat este mai mic, cu atat "sta mai bine" masina pe sosea la viraje.

Faza cu e mai ieftin, atunci de ce nu le schimbam direct jantele pe r14 si sa ne punem cauciucuri de vara, ca doar le folosim mai mult timp decat cele de iarna? Pe mine ma intereseaza mai mult cele de iarna cand avem aderenta scazuta, nu vara cand totul e uscat si poti merge si cu "opinci".

Eu am gasit jante sh de r15 pe net cu 70ron/buc, poate daca ma duc prin vitan gasesc si mai ieftin. Cei de la vulcanizare spun ca merg cele de logan, singura diferenta intre ele este data de indicativul et, la aveo fiind 45, iar la logan 49, deci, nu cred sa fie probleme.

Share this post


Link to post

Sigur mai exista o incompatibilitate hotaratoare, dimensiunea gaurii de centraj pe butuc, specifica marcii.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Asa mi-au spus cei de vulcanizare. Nu stiu exact, eu mi-am luat sh de pe aveo.

Share this post


Link to post

La multi ani!

Dupa multe cautari, am cumparat un set de 4 anvelope de iarna:

Vredestein Snowtrac 3 - dimensiuni 185/60 R14 = 237 lei/buc

plus 25 lei/buc manopera (spalare anvelope all-season+janta, schimbare anvelopa, echilibrare+plumbi, sac depozitare anvelope)

Locatie: undeva pe centura Bucuresti - nord, aproape de pod Otopeni (ca sa nu fie reclama, dau infos pe PM)

Toate cele bune!

Share this post


Link to post

Anvelope 185/55/R15 all-season ati gasit pe undeva?

Share this post


Link to post

Mai baietzi, mi se pare mie sau Hankoacele de la Kalos sunt varza pe timp de iarna? :(

M-am bagat pe niste stradutze pe unde n-au ajuns plugurile si am crezut ca nu mai ies, parca eram cu barca... :D

E drept ca era cam zapada cam inghetzata, dar n-aveam pic de aderentza!

V-ati luat careva caucioace de iarna?

 

 

word! sunt de tot rahanu'

 

Anvelope 185/55/R15 all-season ati gasit pe undeva?

 

nu mai umblati dupa all seasons eu am patit-o cu hancock care nu sunt bune iarna nici de zeama oului cam asa arata panta care mi-a dsat mie batai de cap hancock cele mai proaste all season din viata mea

post-5691-064150300 1298317879_thumb.jpg

Edited by naicul2006

Share this post


Link to post

Hankock si Kuhmo care echipeaza de noi Aveo sunt DE VARA, nicidecum all season. Esti prost-informat.

Edited by raresh20
  • Like 2

Share this post


Link to post

corect. Eu am Hancook Optimo 4S si sunt de top, cel putin iarna. astept vara sa le testez sa-mi definitivez parerea. In ultimii 4 ani am condus numai cu anvelope de iarna, cu exceptia unei jumatati din iarna asta cand am trecut pe all season la una din masini.

Share this post


Link to post

205/60/15 ar intra pe Aveo, cu janta 6,5j ? Urmeaza sa cumpar anvelope pentru vara si imi cam fac cu ochiul acestea. Nu ma intereseaza decat daca intra si nu freaca pe undeva, in cazul in care a incercat cineva.

Share this post


Link to post

E bun daca pe tine te intereseaza doar daca freaca. Eu sunt sigur ca avand o diferenta de 7-8% freaca.

Nu mai spun ca arata ca dracu, ca pierzi la demaraj, ca-ti forteaza directia, ca-ti indica eronat bine,

ca la cel mai tunat aveo din romania (desi romania e o tara cam mica la pretentiile aveo-ului ala :) )

ar trebui sa ai niste jante mai mari cu anvelope cu balon mai mic.

Share this post


Link to post

Daca vrei alta janta, noul Aveo are aliaj de 16" x 6J si pneu de 205/45/R16 (Bridgestone Potenza). Echivalent pe 15" ar fi 205/50/R15.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Tomy, se poate sa nu o mai molfai atat? Ia-o mai finut dragule, prea iti scoti in evidenta frustrarile.

 

Tolin, jante am, latime 6,5j. Asta vara am avut 195/55/15 pe ele si totul a fost ok. In cartea tehnica exista trecuta si anvelopa 195/45/16, deci putin probabil sa atinga pe undeva 205-ul din cauza latimii. Ca inaltime, ramane de vazut. Vreau 205/60/15 si pentru un confort mai ridicat. Dunlop SP FastResponse va fi ceea ce voi cumpara.

 

Nu vreau jante mai mari (creste semnificativ pretul anvelopelor iar eu nu voi achizitiona anvelope de la SH cu 50 lei setul) iar talon mic nici atat la ce drumuri vede zilnic masina.

 

Cel mai sigur, voi merge la o vulcanizare sa facem niste probe, sa vad exact cum sta treaba. 205/60/15 sau 195/60/15.

 

Momentan am GoodYear UltraGrip 7+ pentru iarna 185/60/15 si arata mult mai bine decat cu 55. Imi pare rau ca nu am cumparat 185/65/15...

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Ahhh, am inteles.. ia atunci caucicurile alea de leganza ca sunt numai bune. :)

Eventual cu niste inaltatoare de dacie ca sa mergi la sigur, oricum aveoutzul ala e masina de show.

 

Orice om intreg cat de cat cand doreste sa schimbe o dimensiune de anvelope consulta specificatiile masinii

si/sau un calculator de roti si are grija sa se incadreze intr-o diferenta de maxim 2.5-3% http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am postat acelasi lucru si in sectiunea cu impresii, postez si aici.

 

Am observat o chestie ciudata zilele acestea la uzura anvelopelor de pe spate. Anvelopele de pe spate nu le mut pe fata, doar le rotesc intre ele o data pe an, adica undeva la 15-17ooo km. Faza e ca anvelopa de pe stanga e mult mai "carnoasa" decat cea de pe dreapta. Uzura este uniforma.

Am intrebat si eu niste oameni care au condus mai multe masini la viata lor si care au mai multa experienta cu mai multe masini, cea mai plauzibila explicatie ar fi ca anvelopa dreapta sa fie de productie mai veche, sau sa fie ea mai proasta.

Mi-e greu sa cred ca la vreo revizie s-ar fi gandit vreun mecanic sa ma imi puna o roata mai uzata, dar ar fi o posibilitate.

Share this post


Link to post

Buna ziua. In ultima perioada am tot cautat jante+anvelope. La inceput m-am axat pe unele second, fiind foarte multumit de cele 4 anvelope Fulda Montero 2 de iarna sh care le-am achizitionat in iarna. Am cercetat si am gasit jante de Solenza pe 14", de tabla, care s-ar fi potrivit la Aveo si le gasisem destul de ieftin, 90 de lei/bucata, noi. Am renuntat la idee pt ca cineva de pe acest forum mi-a facut o propunere pe care nu o puteam refuza: jante originale Aveo pe 14",de tabla,fara defect + Hankook-urile originale care cica aveau 12 mii de km+ capace originale la doar 500 de Ron. I-am cerut domnului respectiv poze cu produsul, si nu stiam de ce tot amana. M-a amanat timp de o luna si insista sa trimita produsul cu o firma cunoscuta de courierat care nu permite vizualizarea produsului inainte de achitarea rambursului. I-am spus sa mi le trimita prin alta firma de courierat care permite acest lucru. Cerandu-i acest lucru, pana la urma a trimis pozele, sigur se gandea ca nu le ridic cand vad in ce stare sunt si trebuie sa plateasca costul transportului. Va atasez si pozele sa va convingeti.

Dupa cele intamplate, m-am hotarat sa-mi cumpar anvelope noi. Am gasit la un pret bun niste anvelope Riken Maystorm2 b2. Le-a folosit cineva? Ce parere aveti despre ele?

post-3523-064489600 1300810473_thumb.jpg

post-3523-038534700 1300810480_thumb.jpg

post-3523-006912500 1300810496_thumb.jpg

post-3523-083959900 1300810505_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am postat acelasi lucru si in sectiunea cu impresii, postez si aici.

 

Am observat o chestie ciudata zilele acestea la uzura anvelopelor de pe spate. Anvelopele de pe spate nu le mut pe fata, doar le rotesc intre ele o data pe an, adica undeva la 15-17ooo km. Faza e ca anvelopa de pe stanga e mult mai "carnoasa" decat cea de pe dreapta. Uzura este uniforma.

Am intrebat si eu niste oameni care au condus mai multe masini la viata lor si care au mai multa experienta cu mai multe masini, cea mai plauzibila explicatie ar fi ca anvelopa dreapta sa fie de productie mai veche, sau sa fie ea mai proasta.

Mi-e greu sa cred ca la vreo revizie s-ar fi gandit vreun mecanic sa ma imi puna o roata mai uzata, dar ar fi o posibilitate.

 

Multa lume stie ca virajele la stg le luam mai cu viteza decat cele pe dreapta si in aceasta situatie uzura mai accentuata e pe dreapta atat fata cat si spate .Cel mai mult au de suferit planetara stg si pneul dreapta spate .Pneul de pe fata se mai egalizeaza la uzura din cauza virajelor,mobilitatii rotii.

Share this post


Link to post

@s3bby2000, niciodata un sh nu poate fi comparat cu un lucru nou. Iar cand vrei sa cumperi ceva, iar vanzatorul tot grabeste vanzarea, aproape sigur e teapa. Poti lua jante sh foarte bune direct de la dezmembrari. Ar trebui sa fie ok anvelopele mentionate, desi nu am auzit de ele.

@andreia, pneurile pe fata sunt uzate similar, doar in spate e ceva ciudat. La 1 vreau sa schimb pe anvelope de vara, tot atunci voi inversa rotile pe spate.

Share this post


Link to post

Buna ziua. In ultima perioada am tot cautat jante+anvelope. La inceput m-am axat pe unele second, fiind foarte multumit de cele 4 anvelope Fulda Montero 2 de iarna sh care le-am achizitionat in iarna. Am cercetat si am gasit jante de Solenza pe 14", de tabla, care s-ar fi potrivit la Aveo si le gasisem destul de ieftin, 90 de lei/bucata, noi. Am renuntat la idee pt ca cineva de pe acest forum mi-a facut o propunere pe care nu o puteam refuza: jante originale Aveo pe 14",de tabla,fara defect + Hankook-urile originale care cica aveau 12 mii de km+ capace originale la doar 500 de Ron. I-am cerut domnului respectiv poze cu produsul, si nu stiam de ce tot amana. M-a amanat timp de o luna si insista sa trimita produsul cu o firma cunoscuta de courierat care nu permite vizualizarea produsului inainte de achitarea rambursului. I-am spus sa mi le trimita prin alta firma de courierat care permite acest lucru. Cerandu-i acest lucru, pana la urma a trimis pozele, sigur se gandea ca nu le ridic cand vad in ce stare sunt si trebuie sa plateasca costul transportului. Va atasez si pozele sa va convingeti.

Dupa cele intamplate, m-am hotarat sa-mi cumpar anvelope noi. Am gasit la un pret bun niste anvelope Riken Maystorm2 b2. Le-a folosit cineva? Ce parere aveti despre ele?

 

 

Salut,

 

Stii sigur ca se potrivesc jantele de Solenza pe Aveo? Imi trebuie 2 jante pentru Kalos, si daca se potrivesc pe Aveo, se potrivesc si pe Kalos.

 

Multumesc,

Vali

Share this post


Link to post

Deci ciolanus,e drept ca nu compari un sh cu un lucru nou, dar cand vanzatorul iti mentioneaza ca sunt aproape noi, au 12 mii de km, si vezi jantele patrate si anvelopele tocite, iti vine sa te gandesti cum macar nu ii e rusine sa le scoata la vanzare.Eu am Hankook-urile care arata mult mai bine decat acele anvelope, fara galme,taieturi,etc, dar nu le scot la vanzare pt ca stiu ca au 45 de mii de km si nu are rost sa le mai tina cateva mii si apoi sa le schimbe.

Valisor,conform site-ului unui producator de jante de tabla german,jantele de Kalos/Aveo au urmatoarele dimensiuni:5.5x14 , ET 45, 4x100x56.5, iar jantele de Solenza, au dimensiunile: 5.5x14,ET 43, 4x100x60.0. Cred ca se potrivesc pt ca gaura centrala la janta de Kalos/Aveo este de 56.5 mm si la Solenza de 60.0 mm,deci mai mare si trebuie sa intre iar ET(offset), care se masoara in mm si reprezinta distanta de la butucul rotii,pana la mijlocul jantei, diferenta fiind de doar 2 mm, nu cred ca este semnificativa. Oricum,daca voi cumpara jante de Solenza,mai intai voi incerca sa montez o janta de pe Solenza unui prieten. :)

Share this post


Link to post

Cred ca se potrivesc pt ca gaura centrala la janta de Kalos/Aveo este de 56.5 mm si la Solenza de 60.0 mm,deci mai mare si trebuie sa intre

Daca intra inseamna ca se potrivesc ? Cum centrezi 60,0 pe un butuc de 56,5, a facut-o vreodata ?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cred ca se potrivesc pt ca gaura centrala la janta de Kalos/Aveo este de 56.5 mm si la Solenza de 60.0 mm,

Share this post


Link to post

Hankook-urile mele au 71.000km si o duc bine, mai putin unul care din motive inca neelucidate e foarte uzat, in comparatie cu celelalte, dar in stare destul de buna pentru a fi inca folosit. Mai am o janta sau o anvelopa poroasa, la maxim o luna trebuie umflata ca se duce la jumate (1atm). N-am stat sa schimb intre cauciucuri pentru a vedea care e de vina: janta sau anvelopa.

Cert e ca trebuie sa ajung la o vulcanizare cu personal si aparatura profesionista pentru roluirea jantelor. Pana acum doar la o roata am tot avut probleme, se stramba din orice, mi-o reparau baietii cu un fel de cheie. Poate incerc la autosoft, sau la o vulcanizare langa targ vitan.

O anvelopa noua buna pe 185/55/15 e undeva la 300Ron, poate chiar spre 400. Stiu ca acum anvelopele se arunca pentru ca se deformeaza ele, nu se mai arunca datorita uzurii accentuate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...