Jump to content
Sign in to follow this  
totti

Chevrolet Aveo/Kalos - Anvelope

Recommended Posts

La ITP nu te primeste fara CI la tine, in original.

  • Like 1

Share this post


Link to post

E clar la ITP nici gind, ziceam ce vor face in trafic daca nu vor vedea datele in talon.

Cum mai verifica cu ce "am incaltat masina"

Share this post


Link to post

Controlul in trafic se face prin RAR, iar aia stiu, doar, la ei se fac CI-urile.

  • Like 1

Share this post


Link to post
P.S. Circumferinta fiind mai mare cu aprox. 7%, vitezometrul si kilometrajul vor indica ca atare.

 

Mai exact indicatiile vor fi MAI MICI decat valorile reale (la 100 km/h indicati de vitezometru, viteza reala e de 107 km/h)

 

185/65/15 sunt mai usor de gasit ... sunt pentru Logan.

Share this post


Link to post

Vreau sa imi pun cauciuguri de iarna pe fata dar nu stiu ce sa aleg.

Acum am anvelopele cu care a venit masina iar dimensinea de 185/55 R 15, la aceste dimensini am ales GOODYEAR ULTRA GRIP 7 , dar as vrea sa imi pun VREDESTEIN Snowtrac 3 de 195/55 R15. Am cautat in manualul masini si 185/55 R 15 sunt cele mai mari, dar as vrea sa pun 195/55 R 15 numai pe timpul ierni.

Cum se comporta cele de 195/55 R 15 ating la viraje, fac anumite probleme?

Ce parere aveti de GOODYEAR ULTRA GRIP , mai are cineva?

Edited by VAXXi
nu folosi fonturi mai mari decat cel implicit, te rog

Share this post


Link to post

Am pus ug7+ de 2 zile si pe mocirla de pe sosea se comporta mai bine decat hankook. Sa le vedem iarna pe zapada sau polei.

Share this post


Link to post

Salu Pacala28,n-o sa ai probleme cu 195\55\15 deoarece eu am in certificat 195\45\16 si fata de cele de 185\55\15 sunt doar 5 mm mai inalte si 5 mm spre interior..

 

 

Share this post


Link to post

Vreau sa imi pun cauciuguri de iarna pe fata dar nu stiu ce sa aleg.

Acum am anvelopele cu care a venit masina iar dimensinea de 185/55 R 15, la aceste dimensini am ales GOODYEAR ULTRA GRIP 7 , dar as vrea sa imi pun VREDESTEIN Snowtrac 3 de 195/55 R15. Am cautat in manualul masini si 185/55 R 15 sunt cele mai mari, dar as vrea sa pun 195/55 R 15 numai pe timpul ierni.

Cum se comporta cele de 195/55 R 15 ating la viraje, fac anumite probleme?

Ce parere aveti de GOODYEAR ULTRA GRIP , mai are cineva?

 

salutare,

arunca o privire si aici, marimea 185/55 R15 a returnat 23 de rezultate, de la 232 RON - la 506 RON per buc (atentie TVA si transport inclus in aceste preturi - trebuie doar sa iei set de 4 buc...) :-?

Share this post


Link to post

Ca unul ce am facut unele cercetari prin magazinele online si daca cititi mai sus unde am dat exemple de preturi, nu stiu daca are rost sa ne complicam cu magazine din alte tari care cer plata in avans, durata de onorare a comenzii este destul de mare (10zile+) si preturi in unele cazuri mai mari decat in Romania.

Share this post


Link to post

Buna ziua tuturor! Nu stiu daca am nimerit unde trebuie cu topic-ul dar nu am putut sa-l incadrez mai bine nicaieri...ca totusi este o problema tehnica, care suna in felul urmator: S-ar potrivi niste papuci 175/65/R14 pe Kalos(dupa cum se stie vine echipat cu 185/60/R14)??? Aseara am primit o oferta, zic eu buna, 4 cauciucuri de iarna aproape noi noute in stare ireprosabila la 200 RON :o Omu are nevoie de bani urgent... :D Singura problema este ca sunt 175/65/R14...apropo...marca este MARANGONI...italienesti, am impresia! VA rog dati cu parerea! Mutumesc

Share this post


Link to post

Da, merg fara probleme. Diametrul rotii este ~identic. Eu am asa ceva pe masina, tot de iarna, luate tot pentru ca le-am gasit la un pret foarte bun. Singura chestie e ca o sa fie si mai putin stabila decat este, insa nu cu foarte mult.

Share this post


Link to post

Buna ziua! Sunt si eu curios daca are cineva de vanzare o anvelopa Kumho Powermax 769 185/60/R14 noua! De ex. o roata de rezerva de la Kalos! M.ar interesa cu sau fara janta!

Share this post


Link to post

Zilnic sunt abuzat vizual si audio de cutia cu maimute - TV-ul in ceea ce priveste starea drumurilor, mai ales a gropilor. Cu riscul sa fiu singurul care le adora 90000000.gif va impartasesc si motivul. Astazi am atins venerabila distanta de 5000 km cu anvelopele de iarna si cum deja s-a emis "cod galben de primavara" 40000000.gif , am decis rotirea lor in diagonala. Asta pentru ca in medie parcurg o distanta de 10 - 12 k km anual cu aceste anvelope. Si cum sa le rotesti daca nu le si echilibrezi pentru cativa lei??

Ei bine a trebuit sa mai dau jos din greutatile de echilibrare (plumbi), in medie, cam o bucata sau doua de 10 grame / anvelopa. Am ramas placut impresionat sa constat ca sunt necesare tot mai putine elemente de echilibrare. Dupa operatia de rotire si echilibrare pot sa spun ca : merge la fel de fain ca inainte.

Am verificat si presiunea 1,6 atm, iar cand au sarit sa le egalizeze i-am refuzat. Data trecuta cand le-am montat parca rulam pe pietre de moara, la 2,4 -2,5 atm. Mi-am confirmat doar precizia aparatelor de masura din unele vulcanizari cu pretentii.

Profilul arata foarte bine undeva la 6 mm adancime.

 

Deci, stimati concetateni ai formului, cum ramane cu ... gropile???24000000.gif

 

 

Share this post


Link to post

Si mai franeaza la 1.6? Rotitul la 5k km il gasesc inutil.

Share this post


Link to post

Si mai franeaza la 1.6?

 

Tommy 1,6 dupa scula lor este fix 2,0 dupa digitalul meu. Cand am montat anvelopele de iarna au bagat baietii 2,2 de atm incat aveam senzatia ca merg cu basculanta. Am vrut doar sa vad daca le da valoarea pe care am banuit-o.

Tocmai am revenit de la Bucuresti si masina merge rectiliniu si 3 km , asta daca drumul nu-si schimba directia. 21000000.gif

Share this post


Link to post

Tommy 1,6 dupa scula lor este fix 2,0 dupa digitalul meu.

Ahh, pai nu ai spus asta, nu ne deruta, ca la 1.5-1.6 se opreste inaintea trecerii de pietoni de la intersectia urmatoare :) 2.0 e ok la greutatea kalosului. Eu ii verific cu un analogic si am patit ca au bagat ca la autobuz, se simte imediat.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Postez cateva imagini cu anvelopele de iarna dupa cca 25000 km. Adancime medie 6 mm din 8 mm maxim (nou) fata de 4 mm uzura maxima. 67000000.gif

post-2099-12673045305_thumb.jpg

post-2099-126730469975_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut tuturor!

Edited by Mircea
Ce-ar fi sa va vindeti/cumparati pe la BURSA?!?

Share this post


Link to post

Salut.

Edited by Mircea
Ce-ar fi sa va vindeti/cumparati pe la BURSA?!?

Share this post


Link to post

Salut,

 

E primul meu post, asa ca ar trebui sa dau de baut...dar sunt prea multi utilizatori.

Am o problemasi sper ca meseriasii de pe acest forum (am vazut ca chiar sunt!!!; am invatat o gramada citind pe acest forum) sa ma ajute.

Pe masina am anvelopele clasice de pe Kalos, cred!? 185/60/R14 si vreau sa pun 195/60/R14. am inteles ca vor fi mai late cu un cm iar inaltimea creste cu 6, 7 mm.

ce ziceti, imi recomandati sa fac asa ceva?

 

multumesc

Share this post


Link to post

sencs Mircea

as vrea sa stiu cum sunt, daca cumva cele 195 sunt mai joase decat cele pe 185. si-a mai pus cineva asa pe masina?

Share this post


Link to post

Vor fi mai inalte daca pui tot cu talon de 60.

Share this post


Link to post

am sunat la sama sa intreb daca au cauciucuri (195 in loc de 185) si mi-a sugerat un tip de acolo sa pun exact ce am in cartea de identitate, fiindca nu trec de ITP daca nu am ce scrie in carte.

 

oricum multumesc pt info

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...