Jump to content
Sign in to follow this  
totti

Chevrolet Aveo/Kalos - Anvelope

Recommended Posts

Pentru micul Aveo cauciucuri de iarna NanKang SV-1 185/55/15 - 210 RON/buc. cu montaj si echilibrare incluse.

post-5070-1227794149_thumb.jpg

post-5070-1227794156_thumb.jpg

post-5070-1227794196_thumb.jpg

post-5070-1227794201_thumb.jpg

post-5070-1227794213_thumb.jpg

Share this post


Link to post

masina mea are cauciucuri kumho powermax 769. astea sunt cauciucuri de vara sau pentru toate anotimpurile. dupa cercetarile mele ar fi de vara...am dreptate?

as putea sa pun 175/65/14 in loc de 185/60/14, sau ma rog...alta dimensiune care sa aiba acelasi diametru exterior...poate 165/65/14? ma gandesc ca pe zapada e mai bine sa fie cauciucul ingust!

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

sasa2! .Eu am controlat presiunea imediat ce am ridicat masina .Si asta datorita forumului.Cat crezi ca aveam!?.Peste 3 -3,5 atm aprox .Asa ca nu este de mirare. :(

Edited by puchi

Share this post


Link to post
sasa2! .Eu am controlat presiunea imediat ce am ridicat masina .Si asta datorita forumului.Cat crezi ca aveam!?.Peste 3 -3,5 atm aprox .Asa ca nu este de mirare. :(

 

Puchi se poate sa sa mentii si aceasta presiune, caz in care returnezi achizitia si iti iei Chevy Jeep 4x4 150 CP. Depinde doar de gust ce culoare. :uff:

 

masina mea are cauciucuri kumho powermax 769. astea sunt cauciucuri de vara sau pentru toate anotimpurile. dupa cercetarile mele ar fi de vara...am dreptate?

as putea sa pun 175/65/14 in loc de 185/60/14, sau ma rog...alta dimensiune care sa aiba acelasi diametru exterior...poate 165/65/14? ma gandesc ca pe zapada e mai bine sa fie cauciucul ingust!

 

1. Excelente anvelope de iarna, (scuze de vara) cu care am executat piruete demne de campionatele mondiale de patinaj artistic. E drept ca nu mi-au iesit rotatii complete (360 DEG) , dar am umezit bine pampersul. Si asta la numai 20-30km /h pe un carosabil partial gheata si zapada. Matizul sotiei manca asfaltul cu 70 in vreme ce eu incercam sa supravietuiesc neatins. SCHIMBA-LE!!!

2. Adevarat ce spui, insa logistic este cam dificil in ceea ce priveste investitia si eficienta acesteia. Opinia mea.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

safari am verificat am 2.2 bar. Nu e kiar asa rau.

Share this post


Link to post

@rich1974

 

Eu am mers cu cauciuce d-alea 45.000 Km si 3 ierni (atat cat au fost ele de ierni) si nu am avut probleme. Pe spate inca le mai am, dupa 65.000 Km si 4,5 ani. E drept ca anul trecut mi-a zurat o data fundul ca din senin, dar in rest nu pot sa zic ca am avut probleme. Daca anul din nick e valid si daca ai ceva experienta in condus, eu zic sa nu pui neaparat botul la chestiile cu cauciuce "specializate". Daca si numai daca. Asta nu inseamna ca nu poate fi mai bine cu ele. Mai scump, sigur. Oricum, siguranta nu are pret.

 

P.S. Sunt putin cam nedumerit relatia dintre anul masinii (2008) si diametru jantei (14"). Se mai dau Aveo pe 14"?

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
safari am verificat am 2.2 bar. Nu e kiar asa rau.

 

 

Ne ploho? Tak neveruiatno Sasa. Skajite pajavsta 2.0 = 2.2 ??? Aveam un singur pneu, unul cu 1,7 si am simtit din primii metri parcursi cu peste 50 km/h ca ceva este in neregula. 2.2 inseamna ca pneul este mai rigid, inseamna ca forteaza suspensia sa preia denivelarile moderate de pe traseu, motiv pentru care la mine este Linisteee!! 2.0 masurate cu digitalul.

Am atasat un mic filmuletz unde poti auzi sunetele din Kalosul meu. Pe autostrada la 130 se aude mai mult vantul destul de puternic combinat cu ventilatia in functiune pe 3. Pe cand pe sectorul cu 60, la trecerea la nivel se aude camera sprijinita pe volan. Altfel as zice ca sunt la fel de silentioase precum cele de vara.

 

Eu am mers cu cauciuce d-alea 45.000 Km si 3 ierni (atat cat au fost ele de ierni) si nu am avut probleme. Pe spate inca le mai am, dupa 65.000 Km si 4,5 ani. E drept ca anul trecut mi-a zurat o data fundul ca din senin,

Daca anul din nick e valid si daca ai ceva experienta in condus, eu zic sa nu pui neaparat botul la chestiile cu cauciuce "specializate". Daca si numai daca.

Mai scump, sigur. Oricum, siguranta nu are pret.

 

Cum bine ii sade cumatrului AB, este bine asa dar se poate si mai bine. Identic am facut si eu, 45000 km si doar odata mi-a fugit imaginea 270 DEG. Ma :lavolan: pricep putin, dar cum excelent spui: SIGURANTA NU ARE PRET!!

Au trecut cca 2 luni si cred ca doar cei din CT stiu despre istorie, care acum poate fi reletata si pe forum succint:

17.10. 08 2200 Bucuresti - Constanta ploaie torentiala pe A2 si ma depaseste un TIR la numai 100 km/h. Ating dunga alba, care este neteda fara vibrator si simt in volan ca masina este pe punctul de a pierde aderenta pe dreapta. Reduc la 80 si pana acasa nu mai trec de aceasta valoare.

 

18.10.08 Inlocuiesc anvelopele spate la 60 000 cu profil de 4 mm cu un set nou montat pe fata. Cele de pe fata care au numai 12000 km trec pe spate. Cat de mult influentase un singur pneu care nu mai putea drena cantitatea de apa de pe calea de rulare???

 

29.10.08 0355 Constanta - Bucuresti la cca 3 km de la iesirea din oras (pana la noul sediu VW) ; faruri si proiectoare aprinse, cafea ROMPETROL si muzica in surdina ma destind cu 100 km/h pentru a acoperi cei 225 km si a ajunge la timp la munca.

Brusc imi iese in fata la cca 30-40 m un varstnic de cca 55-60 de ani mort de beat si care in dezechilibrare pare sa cada in fata masinii pe banda (2 n.a) .

Intra in conul farurilor, franez si virez dreapta cu putere, dar astept sa aud impactul care pare sa fie de neevitat.

Masina vireaza violent si se opreste pe prima banda langa acostament la cca 40 m de mos .

Nu s-a simtit vibratia ABS-ului in pedala, iar franarea a fost ferma ca si evitarea, masina fiind mai curand sub controlul reflexelor, decat a judecatii de moment.

29.10.08 0358 apelez la 112 pentru a trimite un echipaj sa recupereze mosul scapat fara nicio zgararietura si pe care era pacat sa-l omoare altcineva.

29.10.08 0345 Se petrece un alt accident identic ca imprejurari insa cu alt deznodamant care i-a pus in incurcatura pe cei de la 112. Va rog sa vedeti de ce. Si sa-mi spuneti daca pretul unui set de pneuri este prea mare?

TV Neptun si ziarul Telegraf de Constanta.

 

Anul urmator intentionez sa schimb masina, asta o stiu multi, dar nu inseamna ca pana in clipa in care voi inmana cheile noului posesor nu voi avea grija de Kalos si indeosebi de mine.

Share this post


Link to post

As vrea sa vad cati au manometre care pot masura o zecime de atmosfera.

La compresoarele de la benzinarii manometrele au o abatere de aproape 1 bar plus sau minus.

Ce vreau sa spun este ca intre 2,0 si 2,2 bar nu este diferenta sesizabila.

0,1 bar poate aparea si intre un cauciuc cald si unul rece.

Share this post


Link to post
La compresoarele de la benzinarii manometrele au o abatere de aproape 1 bar plus sau minus.

 

Foarte adevarat, 4 bari am pus si eu la fostul Shell din Sibiu, straduindu-ma sa aproximez cei 2,0. :) ) Cand am plecat de la fosta benzinarie mi se parea ca merg cu o caruta. X( Am corectat imediat cu ce aveam la indemana.

Share this post


Link to post

- exista manometre (digitale) foarte precise, cu sensor semiconductor (10 euro);

- shop-urile serioase au manometre profesionale ( > 100 euro);

- presiunea pneului se masoara dupa o stationare indelungata, inainte de-al folosi.

 

PS 0,2 bari este sesizabil pe un autoturism, este diferenta dintre presiunea pentru el descarcat si el incarcat la maxim.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ok, tu ce presiune recomanzi pt masina goala. in ideea ca in masina vor circula 2-3 persoane de greutate totala aprox. 200- 240 kg ?

O presiune mai ridicata nu duce la o economie de combustibil ?

Inca ceva, la rotile de aliaj cu cauciucuri 185/55/15 am mereu impresia ca am cauciucurile prea dezumflate.

Share this post


Link to post

Eu merg cu 2,0- 2,1 la 1-2-3 persoane si max. 2,3 daca-i incarcata, 4-5 persoane + bagaje. Daca am 2,3 si puntea spate descarcata, se simte, masina topaie, de asta ti-am zis ca 0,2 sunt sesizabili. Oricum, la rulajul in viteza sau pe curbe, pneurile se incalzesc si presiunea creste semnificativ. Din acest motiv, producatorul recomanda pe undeva sa nu bagi mai mult de 2,5 (?) in ele. Pneurile cu care vin echipate sunt garantate de catre fabricantul lor la maxim 3 bari.

 

Dupa experientele unora, economia de combustibil se obtine pe la 4, dar trebuie sa ai pneuri care suporta asa ceva. In cazul acesta, evident, nici la viteza n-ai pretentii, iar despre confort nu se poate discuta.

 

Apropo, vad pe la benzinarii indivizi care, cara marfa cu Dacia Papuc incaltata cu opinci si baga in ele 3,5 bari !!! Astia sunt pericol public.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca folosesti azot in loc de aer, cu cat creste presiunea la incalzirea cauciucului?

Share this post


Link to post

Stiu ca e cam off-topic, dar e la... subiect :)

Eu unul probabil ca am umblat pe la presiunea din roti in medie o data pe an. Nasol, nu?

Share this post


Link to post

Nu, in mod normal, janta buna, pneu la fel, nu are pe unde sa scape presiunea.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sincer, m-am cam minunat la inceput. Dupa Oltcit si Nova si, zic eu, un ochi cat de cat format (ca sa nu zic de alte simturi :) ), mi s-a parut destul de ciudat ca nu am nici un motiv evident sa bag toata ziua manometrul in tumburusti. Dupa un timp m-am... obisnuit :D

Share this post


Link to post

Cum am mai scris, o variatie a presiunii se simte sau se vede, asa ca nu trebuie s-o masori tot timpul (prin masurare se pierde). Deci, masuratorile sunt determinate, in general, de evenimente, de schimbari.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Totusi un an e mult. Intre iarna si vara presiunea variaza cu 0.2 - 0.3 bar. E normal sa nu stai toata ziua cu manometrul pe ventil, dar o verificare o data pe anotimp (si o corectie dupa caz) e recomandata. Nu uita ca si in manual se recomanda asta.

Share this post


Link to post

Diferenta dintre vara si iarna este la presiunea statica, cu pneul pe loc, nemiscat. Nu acea presiune conteaza. In cazul ideal, fara scapari, n-ar trebui umblat la presiune.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am avut pe masina cauciucurile de fabrica 195/55 r15 si am pus de iarna 195/60 r15.Stie cineva daca variaza viteza cu mult deoarece e mai mare diametrul rotii?

Share this post


Link to post

Asta stiam si eu... dar vroiam sa mai aflu o parere.

 

Mersi.

Share this post


Link to post

Ms em!l.Din ce am vazut acolo la 96.6km/h am 99.8 real.

Share this post


Link to post

sal.ma duc si eu luni sa dau comanda de maloya cresta>am gasit la apco acelasi pret ca pe cauciucuri direct.o sa pun tot 185.55.r15.

a mai avut cineva janta indoiata,eu am una si din frica sa o indrept am puso pe spate.(nu e rau indoita).

cand ies din iarna o indrept.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...