Jump to content
Sign in to follow this  
totti

Chevrolet Aveo/Kalos - Anvelope

Recommended Posts

:wallbanger:

1st - jante nu genti .

 

Jantele de tabla sunt jantele de otel defapt ( adica e unul si acelasi lucru ) ... Tu pe Aveo ai jante de aliaj . Iarna se folosesc jante din tabla datorita faptului ca substantele cu care dau astia pentru dezapezire ataca aliajul .

 

da, whatever :-W

 

iar pe aveo nu am aliaj...pe vremea aia inca nu se aduceau cu aliaj (a fost printre primele aduse in tara. Cu aliaj au inceput cateva luni mai tarziu dupa e a inceput productia 2007). Si nu teoria cu aliaj/tabla ma interesa...pe aia o stiu, vreau doar sa stiu caracteristicel unei jante R15 de aveo, sa nu ma apuc sa dau cauciucul jos doar sa vad daca e 100, 108 sau 118, sau cat o fi.

Share this post


Link to post

Dap- aceeasi treaba si in cazul masinii tatalui meu (luata in aprilie 2006- a fost masina de show-room, deci era in tara de ceva timp). M-a intrebat in gluma daca nu vrea sa facem schimb de jante :) ) .

Daca ai bani sa-ti iei jante si sa le incalti cu gume de iarna- fa-o, e un lucru f bun. Sau iti iei acum gume de iarna, le pui pe jantele de tabla, iar in primavara iti iei jante de aliaj pe care pui gumela de vara.

LE: avantaj masina de showroom- e data cu nspe straturi de ceara (a mea nu a fost data cu niciun gram- deh- venita direct la dealer, care nu a pregatit-o deloc).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

In Martie '06 au fost aduse primele masini, si cele de showroom si primele vandute.

Share this post


Link to post

Jantele de tabla sunt jantele de otel defapt ( adica e unul si acelasi lucru ) ... Tu pe Aveo ai jante de aliaj . Iarna se folosesc jante din tabla datorita faptului ca substantele cu care dau astia pentru dezapezire ataca aliajul .

Si crezi ca otelul nu e atacat? Sau fiindca e mai ieftin conteaza mai putin?

Share this post


Link to post

Lasati dezinformarile din necunoastere, ambele metale sunt protejate prin acoperire.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Eu am dat cu aliajele de cateva ori in niste gropanele- se aude un sunet f nasol.

 

Mda ... si eu am intrat in tot felul de gropi , parca se rupe janta .

 

@tolin doar ca aliaju' se "papa" mai repede .

Share this post


Link to post

au fost 7 posturi, toate OFFTOPIC

chiar nu poate nimezi sa zica niste caractersitici de jante?

trebuie doar sa se discute aiurea, sa ne aflam in treaba?

[-(

Share this post


Link to post

ok, tks Tommy

am aflat pe jumatate ce vroiam: PCD: 100 mm

latimea cat ar trebui sa fie 6, 6.5, 7?

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Tot acolo scrie: latime 6 pt 14, 6.5 pt 15, 7 pt 16..

Share this post


Link to post

Apropo, de jante si cauciucuri.Am luat o groapa in plin cu masina incarcata, patru persoane,plin si potbagajul,noaptea pe o ninsoare grozava linga Tg.- Mures.S-a taiat cauciucul in doua locuri si janta indoita pe fata,indoita janta pe spate,am avut impresia la lovitura ca mi-a rupt directia pe fata,atit de groazic am dat.In timp ce puneam triunghiul sa schimb roata un Opel Astra a dat si el.Am pus rezerva si cu roata de ,,roaba" am mers pe zapada inca aprox.25km si am luat la o vulcanizare acelasi cauciuc de iarna ca si cel taiat,Sava Eskimo 185/60/15.

Nu am probleme la directie,dar as merge in service sa fac o verificare, fiindca a fost tare mare socul.

Share this post


Link to post

:wallbanger: Si eu am luat azi o groapa, destul de tare ca am janta indoita din dreapta fata, dar cauciucul n-are nimic;

Maine merg la o vulcanizare sa vad daca mai poate fi echilibrata janta; Ar trebui sa verific si geometria rotilor sau nu?

Share this post


Link to post

Vad ca ai masina noua, daca ai rezerva standard, foloseste-o pe aia.

Daca nu, janta trebuie intai indreptata si roluita, dar si asa daca e stramba "din radacina" (nu stiu cum sa-i spun dar sper sa intelegi), sanse sunt putine sa iasa calumea.

Share this post


Link to post

Nu am rezerva standard, si am anvelope de iarna de vreo 2 saptamani (Nokian WR 185/55 r15);

o sa vad maine in ce stare e janta, in cel mai rau caz o sa iau alta janta.

La reprezentanta parca nu am chef sa merg, mecanicii sunt cum sunt ...

Geometria rotilor a fost afectata sau mai bine o verific?

Share this post


Link to post

Nu cred ca ar trebui sa fie afectata. Nu ai de ce sa mergi la reprezentanta, mergi la orice vulcanizare buna. Unele au si cauciucuri si jante la preturi foarte bune in caz ca ai nevoie.

Share this post


Link to post

Multumesc, o sa vad maine la vulcanizare ce si cum.

Share this post


Link to post

Am fost la vulcanizare, si un "nenea" cu un ciocan si o echilibrare m-a "rezolvat",fiind lovita

doar "partea" din exterior a jentii; Am insistat sa schimb cu roata de pe spate si "nenea" sustinea

ca nu este cazul, ca a rezolvat problema.

O sa vad in zilele urmatoare cum se comporta masina, azi doar la un semafor cand am franat am

simtit o vibratie, asa ca mai studiez ...

Share this post


Link to post

De fiecare data cand schimb rotile sau echilibrez (dar nu prea se intampla intre schimarile de cauciucuri iarna-vara, vara-iarna), ies afara si o alerg cu simt de raspundere :) In caz ca ceva nu e in regula ma intorc repede inapoi, dar foarte rar s-a intamplat asta.

Vibratiile pot fi din discuri, cred ca daca aveai ceva indoit ai fi simtit ca trage puternic intr-o parte.

Dar.. repet si eu, testati masinile, vedeti cum se comporta pe frane, pe curbe, iesiti unde e liber, asigurati-va ca nu vine nimic din spate si ca nu sunt sanse sa iesiti in decor si testati franele. Pentru cei care nu au ABS, nu rupeti franele mai mult decat e cazul, exista riscul ca anvelopa sa se "stearga" iremediabil pe anumite portiuni.

Share this post


Link to post
O sa vad in zilele urmatoare cum se comporta masina, azi doar la un semafor cand am franat am

simtit o vibratie, asa ca mai studiez ...

 

 

Daca ai simtit o vibratie in pedala atunci ai facu ABS-ul curios, altfel nu vad cum ai reusi. Despre discuri poate de la 100 km . h sa simti o vibratie care sa te duca la gandul ca ar fi descentrate ceea ce nu pare a fi cazul.

Share this post


Link to post

Maine merg la drum lung si o sa vad cum se comporta masina, caci in oras si drumuri proaste mai greu sa iti dai seama.

Nu a fost ABS-ul, cu discurile pana acum nu am avut probleme, iar vibratia care am simtit-o inclin sa cred ca e de la drum ptr

ca mai un semafor in zona unde imi face asemanator, drumul fiind "valurit".

Problema mea era de fapt janta, care sper sa fie ok, cel putin asa zicea mecanicu', si sa nu am afectata geometria rotilor.

Share this post


Link to post

Asa ca informatie ar fi ca tunnerii de la Hamann au pus anvelope Hankook pe un Ferrari F430, pe un Lamborghini Gallardo si multe altele dar astea erau cele mai beton. Asta a fost pt cei ce se indoiau de calitatea firmei. :)

Edited by Figaro

Share this post


Link to post

Eu nu am deloc indoieli ca anvelopele Hankook ar fi bune. Dimpotriva: pe asfalt uscat/ud se comporta foarte bine. Ieri pe o zapada destul de prezenta pe sosea nu am avut probleme, doar cand am depasit la un deal un papuc condus de o tanti care nu a catadicsit sa se dea 50 cm mai pe dreapta (desi am semnalizat si m-a vazut si avea loc pe dreapta) m-am bagat mai bine de 20 cm in dulul de zapada format pe stanga soselei. M-am speriat unpic, insa virand spre dreapta, am reusit sa tin masina dreapta pana am trecut de papuc. Chiar s-au comportat bine cauciucurile (de vara), nu am avut probleme in cei ~100 km parcursi ieri pe un traseu diversificat. Chiar si in depasirile la deal se tine bine masinuta, am depasit si un grand cherokee (eu am impresia ca omul mergea prudent- avea nr strain- probabil nu cunostea traseul), pentru ca nici dupa varful de panta nu a crescut viteza.

Inca ceva: recomanda cineva vreo ingrijire speciala a cauciucurilor pe timp de iarna?

Share this post


Link to post

Da recomand eu depozitarea cauciucurilor de vara si instalarea cauciucurilor de iarna. In special daca frecventati zone montane sau locuiti in zona Moldovei.

Share this post


Link to post

Alx e greu de inteles asta la romani... In definitiv ce conteaza daca intrii in cel din fata care are cauciucuri de iarna si care franeaza mai bine... Trebuia sa-si lase cauciucurile de vara, sa le intretina si pe timp de iarna, si sa se patineze la unison.

Share this post


Link to post

Mai-nainte am venit de la socri (taiasera ramatorul si ne-a plasat si noua o parte) si pot spune ca un papuc s-a dat la o parte (intr-o zona de refugiu pe un drum inter-comunal) sa vada daca urcam o panta de cca 5-6 grade. Am urcat fara probleme, cu treapta a II-a la maxim 2700 rpm, fara sa derapez sau sa pierd vreo clipa controlul volanului. Chiar nu ma asteptam, s-au comportat bine gumele. Zapada avea zone de 10 cm grosime, pe alocuri mai mult (drum slab circulat, viscol perpendicular pe el).

Voi incerca insa sa trec la gume de iarna (sa vad oferta- oricum nu gasesc 185/55 r15, ci 60).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...