Jump to content
Sign in to follow this  
Netuss

Cateva Nelamuriri

Recommended Posts

Buna Ziua! 

 

Am  si  eu   cateva nelamuriri cu privire la  un Aveo care este inca in garantie si urmeaza  sa i se faca revizia de 30 de mii de Km. Am schimbat placutele de frana ( care s-au terminat in  totalitate) pe partea stanga, in  timp ce pe partea dreapta mai  era inca "carne" cam jumatate din grosimea unei placute noi. Am  observat si telescoapele curse pe fata. Daca poate cineva sa ma lamureasca, cand merg la revizie pot sa beneficiez de garantie si  sa  mi se schimbe telescoapele fara a le plati? A 2-a problema care  as vrea sa o stiu si eu, daca este posibil sau daca exista o "metoda" sau  o procedura in urma careia sa pot sa supraveghez masina in timp ce este  bagata in service si sa o pot supraveghea.

 

Va multumesc si  astept un raspuns cat se poate de repede.

Share this post


Link to post

E musai sa iti schimbe amortizoarele daca sunt curse. In legatura cu vizionarea masinii, te lamuresti cu ei de la inceput ... Daca nu sunt de acord de nici o forma (mare idiotenie) iti cauti frumusel alt service ...

Share this post


Link to post

Amortizoarele trebuie sa ti le schimbe pe garantie cat timp o mai ai.

Fa un test de frane sa vezi care poate fi problema, arde-i si o aerisire ca la carte eventual. Daca ies diferente du-te cu hartia la ei, sau cere la ei testul de frane.

Cu intratul in service va fi tot mai greu, se pare ca astea sunt directivele de protectie. In alta ordine de idei, asta e o mentalitate ce ar trebui sa o depasim.. adica ei sa-si faca treaba, noi platim si plecam. Problemele nu se rezolva daca sta clientul pe capul mecanicului. Nici eu nu suport sa stea cineva pe capul meu cand muncesc, asa ca pe undeva inteleg si din punctul asta de vedere.

Share this post


Link to post

Unde-i service-ul ala in care poti lasa masina si sa pleci cu ea linistit?

Share this post


Link to post

La service-ul Rădăcini Motors Bucureşti (Bd. Timişoara nr. 18, Sector 6 061329 Bucureşti), din cate imi aduc aminte, au o sala de asteptare la etaj, cu un geam catre incaperea in care mecanicii umbla la masini. Cred ca poti vedea ce se intampla cu masina ta, fara sa stresezi pe nimeni. De asemenea poti sa lasi masina la ei si sa o iei mai tarziu, fara nici o problema (mi-au propus asta, dar pentru un stop am zis ca nu e cazul :D ).

Share this post


Link to post

Asociat cu amortizoarele curse, ai observat cumva si vreun comportament ondulatoriu al masinii la viteze peste 100km/h pe drumuri fara denivelari cu asfalt bun?

Share this post


Link to post

Nu am observat nici un comportament ondulatoriu peste 100 de km/h, in schimb  cand pun frana imi trepideaza volanul in mana pana cand ajunge undeva la 65 - 70 de km/h. Chestia asta mi-a facut-o si inainte de a avea incidentul cu placutele de frana. Service-ul  la care fac revizia este in Iasi. Stie cineva si  alte service-uri unde  pot sa imi fac revizia? Ma refer la service-uri mai apropiate de Husi. :scarpin:

Edited by Netuss

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur ai un disc ovalizat. De aceea trepideaza la franare. Asa se explica si uzura pronuntata si neuniforma a placutelor.

Citeste pe aici ca e boala veche la kalos/aveo.

Share this post


Link to post

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi si raspunsuri.

Share this post


Link to post

Referitor la problema cu supravegheatu.

Vino la Oradea la dealerul Chevrolet pentru revizie si ai acces langa masina gratuit, poti sa stai chiar si in masina, cum vrei.

Eu asa am procedat la ultima revizie. Noi ardelenii suntem mai "deschisi".

Bonus si un mic chat cu mecanicul.

Share this post


Link to post

Comfirm cele spuse de Manuelos, si in Arad te lasa in service... Aceesi firma ChevroletWest.

Share this post


Link to post

Breee, da' voi ştiţi unde e Huşiu' pe hartă??

E... pe partea ailaltă!

Share this post


Link to post
Comfirm cele spuse de Manuelos, si in Arad te lasa in service... Aceesi firma ChevroletWest.

 

Păi dealer-ul din Oradea, are şi reprezentanţa din Arad şi Satu Mare. Este aceeaşi politică în tot grupul West Auto

Share this post


Link to post

In concluzie:

Veniti toata tara la grupul West Auto.

Va asteptam.

><'

Share this post


Link to post
Noi ardelenii suntem mai "deschisi".

 

Si restul adica sunt mai inchisi? La piele sau la ce?

Share this post


Link to post

Nu va faceti probleme. Nici la Chevrolet Victoria Tg. Mures nu te lasa in atelier. Deci ce se inampla la Arad sau Oradea este mai degraba exceptie.

O nota de 4 pentru Victoria Tg Mures:

Client: Buna ziua, am o telecomanda cu pager si as dori sa o montez contra cost la atelierul dv.

Reprezentant Chevrolet: Nu montam decat alarmele noastre!

Client: Cate modele de alarme aveti ?

Reprezentant Chevrolet:Una singura.

Client: Alarma pe care o aveti are pager ? Pentru mine este foarte important pt. ca parcarea este pe partea cealalta a blocului, si daca se declanseaza alarma, nu o aud din casa.

Reprezentant Chevrolet: Nu, alarma noastra nu are pager si nici nu montam alte alarme.

 

CONCLUZIE:

 

RUSINE CHEVROLET VICTORIA TG. MURES !

 

Nu aveti ce doreste clientul si nici daca procura dispozitivul nu vreti sa faceti manopera. In plus, masina fiind in garantie, nici nu permiteti altui atelier auto sa faca lucrarea.

Share this post


Link to post

Eu pe Aveo imi instalasem alarma cu pager intr-un alt service si nu am avut nicio problema la dealer. Pe langa alarma mai montasem si un alt CD-Player si un subwoofer.

Share this post


Link to post
La service-ul Rădăcini Motors Bucureşti (Bd. Timişoara nr. 18, Sector 6 061329 Bucureşti), din cate imi aduc aminte, au o sala de asteptare la etaj, cu un geam catre incaperea in care mecanicii umbla la masini. Cred ca poti vedea ce se intampla cu masina ta, fara sa stresezi pe nimeni...

Asa e si la G&P Galati cu mentionarea ca probabil privitul costa...altfel nu-mi explic cum prima mea revizie a costat 670 lei iar altcineva care a facut in aceeasi zi la acelasi tip de masina 580 lei.

Share this post


Link to post
Noi ardelenii suntem mai "deschisi".

 

Si eu sunt tot ardelean, ( Jidvei judetul Alba), dar  nu cred ca are vre-o legatura asta cu calitatea servicilor oferite de service-uri. Nu sunt de parere ca ardelenii sunt mai "deschisi"  adica ospitalieri, pentru ca si ei tot Romani sunt, si daca imi permiti...tu esti banatean...din cate stiu eu...dupa impartirea pe zone a tari...da nu conteaza...esti tot din Romania. :thumbl: :banana:        

 

 

:o fftopic:

Share this post


Link to post

...si de ce te bucuri asa de tare? :-?

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...