Jump to content
Sign in to follow this  
paulcannibal

Problema Suspensie Lacetti

Recommended Posts

Stiu ca sunt coreene, dar pe anvelopele mele scrie MADE IN CHINA. Si stiu ca nu sunt all season si ca sunt de numai de vara. Le-am schimbat chiar azi cu unele de iarna. Scz de OFF TOPIC

Edited by speedy82

Share this post


Link to post

Daca au ajuns si koreenii sa produca in China, s-a dus dracului totul. Bine ca le-ai schimbat.

Share this post


Link to post

Eu am 3 made in koreea (originalele cu care a venit masina ca pe a 4-a am taiat-o) si una made in china cumparata de la DiBas.

 

Vizual, ca si profil nu e nicio diferenta la ele, doar logo-ul hankook difera. Pe cea made in china e scris putin mai ciudat.

 

Avand in vedere ca masina a fost cumparata in dec2006 avand data fabricatiei undeva in a doua jumatate a lui 2006 (in talon scrie 2007 la anul fabricatiei) si cealalalta anvelopa a fost cumparata prin aprilie 2007 daca mai tin bine minte... banuiescca unul dintre motivele pentru care au mai scazut preturile la masini a fost si rabatul de la calitate... respectiv au inceput sa puna anumite componente mai low-cost.

 

Cand am luat eu masina a fost cu 6% taxe vamale in jur de 13400 euro. (cu 30% taxe vamale daca nu o luam in leasing era in jur de 15300 euro daca mai tin bine minte)

 

Ulterior dupa intrarea in UE, prin 2007, aceeasi masina cu taxe vamale 10% indiferent ca era pe leasing sau cu banul jos cu acelas pachet de dotari (elite in cazul meu) coborase pe la 12000 si ceva de euro desi ar fi trebuit daca-si pastra pretul sa fie cu 4% din CIP mai scumpa decat eracand am luat-o eu...

 

Acum am inteles ca e si mai ieftina... undeva in jur de 11000 si ceva de euro...

 

Concluziile le trageti si voi. :)

 

Eu fac pariu ca lamodelele mai noi o sa descoperiti din ce in ce mai multe subansamble sau piese "made in china" si din ce in ce mai putine GMDAT.

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Mie anvelopele hankook mi s-au parut destul de bune pe asfalt umed.Am pus cauciucuri de iarna si e jale cu ele fata de celelalte pe umed.

Share this post


Link to post

Anvelopele de iarna nu-s facute pentru udatura. Tolin, si a mea a venit cu anvelope chinezesti :(

Share this post


Link to post
Si pentru ca tot a inceput discutia despre anvelope, am observat ca odata cu venirea iernii, minunatele Hankook-uri, atat de bine facute de chinezi X( , nu ofera nici un fel de aderenta pe un drum putin umed. Si aici ma refer la o aderenta care sa iti permita o franare de urgenta, o manevra de evitare, in caz ca Doamne fereste apare ceva. Nu poti decat sa mergi batraneste pana apar gumele de iarna.

 

poate alea chinezesti is niste rip-offuri infecte. eu nu am avut nici un fel de problema cu gumele Hankook pe ud. Si chiar la temperaturi de 1-2 grade si franari brutale.

Share this post


Link to post

Si eu am probleme cu cauciucurile hankook. Pe ambele roti fata mi-au aparut galme, la intervale diferite de timp.

Probabil sunt de vina gropile, insa eu suspectez calitatea proasta a anvelopeleor.

Share this post


Link to post

OFFTOPIC: S-a tot discutat despre Hankook, nu sunt cele mai bune anvelope dar nici slabe nu sunt. Le prefer unor Debica sau asemenea, am facut cu ele vreo 35.000km, le-am demontat si remontat de 3 ori (10.000Km in doua ierni am mers pe Vredestein Snowtrack 2) si sunt inca la ~ 50% din inaltimea profilului. Fiind rotite mereu din fata in spate uzura lor e destul de uniforma, cu exceptia unuia care s-a uzat mai mult, aparent fara motiv.

ONTOPIC: Nu merg in valuri, insa o usoara vibratie (uruit) cu amplitudine periodica (odata cu rotatia cauciucului) se aude cand rulez pe liber si in franare usoara. Cu anvelopele de iarna uruitul dispare. In concluzie este, clar de la anvelope. Cand vor intra in al cincilea an, adica la primavara viitoare, le dau si eu "eject".

Share this post


Link to post

Nu sunt la prima masina personala si nici la primul set de cauciucuri Hankook. Prima masina am avut-o prin '96 iar primul set de Hankook in '99 (Tico).

Hankook made in Koreea si m-au tinut mult peste 100 mii de km.

 

Cauciucurile Hankook de pe Lacetti, made in China, au fost cele mai proaste cauciucuri avute de mine vreodata. Erau inainte niste cauciucuri romanesti, pe timpul lui ceasca, si alea erau mai bune. Acum am Tyfoon, cele mai ieftine gasite (nu eram sigur ca zgomotul vine de la cauciucuri), dar au 5 clase pe langa Hankook.

Si da, de 10 mii de km merg si eu in liniste si nu in uruituri si trepidatii ca se uzasera Hankook-urile in valuri, nu pe exterior sau interior, chiar pe coama, dar in valuri. Le-am rotit de le-a luat mama dracu, am ajuns si in service-uri din alte orase pentru zgomotul produs de ele, mi-au facut un car de nervi cand am facut 1900 Km prin Moldova, din tdm-tdm nu ma scoteau decat dupa 80 km/h, atunci treceam la uruit.

 

Se poate ca si Hankook-urile chinezesti sa fie bune, iar eu sa fi nimerit un lot cu probleme, dar este pentru ultima data cand imi iau ceva chinezesc si de care poate sa-mi depinda viata si confortul.

Share this post


Link to post

Dan55, sa nu generalizam gratuit. Raman la parerea ca sunt niste cauciucuri low-end "bunicele". Eu nu le-as compara cu Debica ori Montana, care fac si mai urat dupa o franare brusca. Typhoon sunt sigur mai bune, am si eu un coleg foarte multumit de ele pe un Cielo.

PS. Poate ai dat tu odata prea tare in frane de le-a luat dracu' asa de urgent :)

Share this post


Link to post

Se poate sa fi fost si vreo frana de care sa nu-mi aduc aminte, totusi putin probabil ca toate 4 anvelopele sa aibe probleme.

 

Ce trebuie retinut, eu am scapat de amortizarea ciudata in valuri dupa schimbarea anvelopelor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...