Jump to content
Sign in to follow this  
Dangulica

Antifurt Roti

Recommended Posts

O intrebare pentru elandra..In ce zona in Constanta?

Ai avut alarma?

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Ce-ai de gind, ce planuesti? :mrgreen:

 

LE. Are alarma, prezoane anti-furt si parcheaza in curte, pe viitor, credema.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

De ce intreb..in zona in care stau..(Km 5) mi-a fost sparta de doua ori masina, plus o data furat benzina din rezervor. Acum nu mai am nimic in masina (nici casetofon, nici nu mai pun).

Ultima oara cand asteptam politia am intrat in discutie cu vecinii si mi-au povestit ca acum vre-o doi ani a fost o moda cu furatul de roti: in fata blocului unde stau (cu chirie), 3-4 masini au ramas fara roti (sau pe o parte).

Vroiam sa ma lamuresc daca ajuta la ceva alarma, si daca ajuta antifurturile la jenti de tabla. De exemplu ce i-ar opri sa foloseasca un cleste sa desfaca prezoanele antifurt?

 

Nu are legatura strict cu topicul dar e in tema: acum vre-o luna am vazut pe geam cum o ceata de tigani au oprit un tren si din cate am inteles au furat sabotii de frana (a durat vre-o 10 min). Erau alti oameni (nu aveau nici o treaba cu furatul) care stateau sa treaca liniile de tren si se uitau. Am sunat la politia din Km 5 care este la fix 400-500m de locul respectiv si au spus ca trebuie sa sun la politia transporturi..deci sper ca ma intelegeti cum stau treburile..

 

 

Share this post


Link to post

Furturile de genul asta sunt un fenomen la care ma asteptam. De aceea, acum 3 saptamani, inainte de a pune rotile cu anvelope de iarna am avut grija sa cumpar un set de piulite antifurt. Desi anvelopele de iarna nu sunt noi (e al treilea an cand le folosesc), am considerat ca investitia de 50 de lei in piulite antifurt merita, in comparatie cu neplacerea de a gasi masina pe butuci dimineata.

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Pe linga anti-furt, semnati-va jantele si anvelopele. Cel putin ai un indiciu dupa ce sa caute, daca o vor face cei in masura. Stiu ca sint vorbe goale dar cine stie, poate iti vezi gumele pe undeva.

Share this post


Link to post

nu aveam alarma,nici prezoare antifurt...anvelopele si jantele erau noi...daca va-ntrebati cum de nu mi-am luat nicio masura de precautie este f simplu:1.unde locuiesc n-am auzit nicodata sa se-ntample asa ceva(cu toate ca puteam ramane intr-o seara in alta parte si sa patesc acelasi lucru) 2.masina era in poarta,locuind la casa 3.neavand barbati in jurul meu care sa ma ,,consilieze''sincer va spun ca habar nu aveam de aceste prezoare antifurt...de alarma stiu...sa verific uleiul,antigelul etc stiu :) ) cum se schimba uleiul de frana stiu dar despre asta habar nu aveam...nu-i bai...facand haz de necaz:bine ca nu m-au lasat ,,goala''in mijlocul iernii...:lavolan :o ricum am fost socata...tragico-comic...stii...pana sa mi se-ntample stiam ca se fura dar nici chiar in halul asta...si ca veni vb de ceea ce am de gand sa fac pe viitor:prezoare antifurt pe care cred ca le voi modifica la un strungar :thumbl: si alarma...mai mult de-atat clar n-am ce face...

 

si inca ceva:dupa acel episod masina sta in curte...vorba cuiva:bucura-te ca nu ti-au luat-o cu totul...mai bine mai tarziu decat deloc :banana:

Share this post


Link to post

...prezoare antifurt pe care cred ca le voi modifica la un strungar...

 

Nu e cazul, cumperi ceva profi din start.

Share this post


Link to post

Din alea are eu, da sa nu va puna > :) sa-mi copiati cheia.

Share this post


Link to post

Am luat recent de la Norauto niste antifurturi decente. Am studiat mult oferta, foarte bogata de altfel. Au multe modele de prezoane si piulite, atit 12x1,5 cit si 12x1,25, ba chiar si 14x(nu m-a pasionat pasul :D ). Preturi cuprinse intre 55 si 120 lei.

Share this post


Link to post

Am gasit pe auto100.ro antifurt pentru Matiz. Intrebare: piulita de la Matiz este aceeasi cu cea de la Tico (dimensional)?

Share this post


Link to post

Nu, e nitel mai mare.

12 fata de 10...

Share this post


Link to post

Merci, azi am masurat-o. Stie cineva unde as putea gasit set antifurt pentru Tico?

Edited by raskala

Share this post


Link to post

Cumparat antifurt MC GUARD(de la norauto)=104 lei.

Pare mai sigur decat cel de auto100.ro (Cred ca un cleste de instalator mai solid il poate desface)

Modelul este 24154 SU desi pe pagina producatorului apare dat 24157Su. Diferenta este data de faptul ca unul are pasul filetului de 1.25 iar celalat de 1.5.

Pentru siguranta am intrebat la un service fost daewoo si pasul este de 1,25.

Alt model care se mai potriveste 24013SU

Din pacate nu au si produse din marca proprie (pt matiz)care erau mai ieftine.

post-9557-0-27912800-1322242829_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Revin cu o corectura. 24154 SU se potriveste(se pot monta si capacele)dar pentru a nu fi nevoiti sa achizitionati si o cheie de 21 treb. cumparat 24152 SU . Cheia acestuia din urma are capatul de 17(dimensiunea piulitelor de matiz). Dar de unde sa afli toate lucrurile astea. Vanzatorii sunt vai de capul lor. Am cumparat din Carrefour o "cruce" cu toate capetele(17,19,21,23) cu 15 lei si am rezolvat si problema asta.

M12x1.25+ capat de 17(orice antifurt pentru a se putea utiliza la matiz)

Share this post


Link to post

Antifurturile McGard sunt cele mai sigure pentru jante de tabla. O sa caut sa achizitionez inainte de anvelope de iarna.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca pe jante de aliaj nu sunt bune? Nu au acelas principiu, se infileteaza pe prezon si se desfac cu o chiei speciala?

Share this post


Link to post

Bine-nteles ca sunt bune si pentru aliaj. Dar pentru aliaj sunt bune orice antifurturi, ca nu pot fi prinse cu un cleste (piulita intra in corpul jantei). La jantele de tabla ramane afara piulita. Parerea personala e ca acestea sunt cele mai indicate pentru jante de tabla deoarece sunt perfect rotunde la exterior si nu pot fi apucate cu o scula improvizata (aici ar fi o problema si daca pierzi cheia, dar fiind un brand cunoscut se poate comanda).

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Sal, nu stiu daca s-a mai discutat dar ma intereseaza pt ca mi-am luat o pereche de jante si vreau sa-i pun niste prezoane antifurt si m-au intrebat dealer-ul:ce conicitate au piulitele de matiz sau jantele de tabla ale matizului? Pt ca ei au prezoane cu o conicitate de 60 grade

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

ce conicitate au piulitele de matiz sau jantele de tabla ale matizului?

Pai simplu, demonteaza o 'piulita' si mergi cu ea la vinzator. Altfel, la Norauto au si cataloage cu dimensiuniile pentru fiecare masina si alegi dimensiunea din catalog direct.

Share this post


Link to post

Caut sa cumpar piulite antifurt prezoane pentru Matiz in Constanta. Am cautat la magazinele din zona Casei de Cultura (Poporului) si nu am gasit. Daca aveti indicii, va rog sa postati.

Multumesc.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Am gasit la 55 lei ca in link. La un magazin pe strada Poporului.

arch5.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/10/11/f/5/699965921697301883289945-1910024-700_700.jpg

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca se potrivesc piulitele de prezon de Logan? Stie cineva diametrul prezonului banuiesc ca asta e tot ce conteaza pentru piulite.

Share this post


Link to post

Pentru Matiz: diametru 12 x pasul 1,25

La Logan sunt "suruburi" nu "piulite".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...