Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Pedalier Matiz

Recommended Posts

Salut,

 

A trecut multa vreme de cand nu am mai postat pe aici, parca imi era dor :) .

Chestia e ca eu nu mai conduc Matizul de ceva timp, buburuza are acum vreo 30 000 de km, merge bine, revizia ok, numai ca s-a stricat PEDALIERUL DE LA AMBREAJ, asa au zis aia de la service. Problema este c anu s-ar prea gasi.

 

Sfaturi? Idei? De unde cumpar asa ceva si cam cat m-ar costa? Dezmebrari?

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Share this post


Link to post

Orice piesa pentru orice masina din gama Daewoo se gaseste la dealerii fabricii. Acestia fac comanda daca nu o au pe stoc si este adusa in 3 zile ... Codul de piesa penru suportul pedalier este ZM96257230, iar pretul este de aproximativ 95 RON. Atentie, este vorba doar de suport, fara pedale, bolturi, sau orice altceva ...

Share this post


Link to post

Multumesc foarte mult. Am rezolvat.

 

Am aflat si pretul pt manopera montaj - 150 ron. Asta si pt altii cu aceeasi problema.

 

Inca o data multam'

Share this post


Link to post

Bună ziua,

Postez aici ca să nu aglomerez forumul, sper să fie ok. Sunt pe punctul de a-mi achiziţiona un matiz sh...evident.

Ca un semn al veridicităţii kilometrilor afişati pe bord ştiu că ar fi şi uzura pedalelor, a volanului sau a schimbătorului.

Am văzut vreo 5 maşini şi doar una mi-a făcut cu ochiul dar acum proprietarul e în concediu afară şi până revine mai

strând informaţii.

Ceea ce vreau să vă rog pe posesorii e matizuri este să-mi spuneţi dacă la acest model cauciucul de pe pedale se

duce mai repede ca la alte maşini cumva, pentru că am văzut la câteva o uzură foarte mare faţă de cum mi-ar fi părut

mie normal pentru 80.000 km de pildă. Unul dintre proprietari spunea că s-a mers doar în oraş cu maşina şi de aceea

ar fi fost aşa tocite, la ambreiaj nici nu mai avea cauciuc deloc.

Dacă cineva are amabilitatea şi posibilitatea să pună poze cu interiorul maşinii la xxxxx km v-aş rămâne recunoscător.

Desigur că fiecare are stilul lui şi uzura e diferită de la maşină la maşină, funcţie şi de câţi oameni o conduc, etc. dar

eu spun că este totuşi elocvent.

Mulţumesc.

Share this post


Link to post

Ca idee, la a mea s-au tocit destul de mult cauciucurile respective. Nu au ajuns la fier, insa se vede si la acceleratie iar pedala de frana a pierdut jumatate din bumbii de cauciuc pe care ii avea. Nu pot face poze acum insa o sa incerc maine sa fac o poza. Pedala de ambreiaj este singura care arata ca noua aproape.

Share this post


Link to post

Merci mult, la câţi km a ajuns a ta?

La ce-am văzut eu ambreiajul era ajuns la fier dar fusese conduse de o doamnă şi, spunea vânzătorul, numai în oraş...

Share this post


Link to post

Asta cu condusa de o doamna,de un batranel etc sunt niste povesti standard,ca sa te convinga ca masina a fost condusa frumos,nu a fost uzata s-asa mai departe.

Din pacate tot tu trebuie sa verifici bine masina (sau daca cunosti un mecanic care te poate ajuta...)

Altfel iti poti lua teapa,depinde si de noroc

Share this post


Link to post

Asta cu condusa de o doamna,de un batranel etc sunt niste povesti standard,ca sa te convinga ca masina a fost condusa frumos,nu a fost uzata s-asa mai departe.

Din pacate tot tu trebuie sa verifici bine masina (sau daca cunosti un mecanic care te poate ajuta...)

Altfel iti poti lua teapa,depinde si de noroc

Ştiu că e text de samsar cu bătrânelu', doctoru' din germania sau o doamnă care avea grijă de maşină şi o ţinea în garaj. :)

Pe mine personal nu mă încântă că o maşină a fost condusă de o damă, de multe ori nu e deloc un lucru bun dar să nu

generaizăm.

Cred că era mai ok să postez la Utile - "Despre achiziţii auto", acum am văzut că există acea rubrică. :redface:

Azi am văzut un Cielo care a trecut de 200k şi proprietarul a fost amabil să mă lase să mă uit la interior.

Timpul îşi spune cuvântul, era bine întreţinută maşina şi deloc "cosmetizată" că omul nu are niciun interes,

nu o vinde. Pedalele erau tocite mult dar tot mai era un pic de cauciuc pe acolo.... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Se duc destul de repede pedalele(partea din cauciuc) La cea de frana si ambreiaj am schimbat cauciucul la 50000. Este adevarat ca cele originale cu care vine masina par mai de calitate.

Share this post


Link to post

Imi poate spune cineva sigur daca se poate demonta pedalierul fara a da bordul jos?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...