Jump to content
Sign in to follow this  
B-02-ERO

Modificare Frane Cielo

Recommended Posts

Dupa parerea mea nu merita asa ceva... senzori, regleje etc. Modificari la care nu stiu cine se baga si te asigura ca va funtiona corect!

 

Daca masina nu vine din fabrica cu abs, montarea lui ulterioare cred ca scade siguranta nu o creste...

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Pai vine din fabrica cu abs, numai ca acel model nu a fost comercializat si pe la noi, mai mult in afara!

Share this post


Link to post

Printre altele, si planetarele difera.

Share this post


Link to post

Şi portfuzeta.

Share this post


Link to post
mad max hai azi la intalnire sa iti arat ca franele standard ale lui Cielo sunt o.k. pt masina asta.. daca ai un lichid de frana bun (nou) si franele aerisite si reglate cum trebuie.

Te rog fii putin mai explicit si da-mi o marca de lichid de frana de care esti multumit. Eu inca n-am ajuns sa fac asemenea interventii, masina are 2k, dar este bine de stiut. Si la placute ce marca ti s-a parut ok? Multam.

Share this post


Link to post

Moshu, pina la 30k nu ai ce umbla la frane. Eu am pus lichid 2+2 Dot 4 de la Mol.

Singurul lucru care-l vei putea face inainte de 30k, este reglarea sabotilor si o eventuala aerisire,

daca vezi ca s-a slabit frana cumva.

In rest daca nu ai probleme, nu te lega la cap.

Share this post


Link to post

dupa 7.500km in care

*unul dintre etrieri cand puneam frana se bloca ,

*de 3 ori am ajuns in service ca ramanea blocata roata ba din stg. ba din dreapta ,

*pierderea de 2 ori a capacelelor de la axele glisante

*frana slaba

intr-un final am montat etrierii de lanos pe fata, fara nici o modificare merg pe rotile originale de cielo de 13 placutele fiind identice cu cele de pe matiz pot spune ca acum masina franeaza mult mai bine :banana: dar...acum intervine altceva,eu am GPL pe masina care are o anumita greutate pe spate...repartitorul de frana sigur lucreza mai mult pe partea din spate (fiind mai lasata si suportand o greutate mai mare decat cea din fabrica) ce sa fac...

1.se poate modifica la repartitor sa suporte o franare mai accentuata pe fata

2.schimbarea arcurilor de pe spate cu unele mai inalte(espero) pt a o ridica de spate

Share this post


Link to post

care repartitor? ala care nu exista?

Share this post


Link to post

Exact cum spune alx nu exista repartitor pe spate.Exista insa 2 supape limititatoare de presiune la iesirea din pompa pentru circuitele spate.

Share this post


Link to post

Schimbarea ferodourilor spate cu discuri, necesita omologare?

Or fi probleme la ITP, RAR?

Share this post


Link to post

Nu au treaba cu asta.Important e sa tina frinele bine.

Share this post


Link to post

Efectuat schimb de lichid frana + lichid ambreiaj. Lichid folosit: OMV dot 5.1 Rezultat: pedala mai tare si mai sus + o frana mai buna. Super.

Share this post


Link to post

sal, am si eu o situatie, nu am avut timp sa citest tot si imi cer scuze, poate s-a raspuns la ea :

Acum 10 zile am schimabt discuri frana fata Cielo, la Radacini in service, si a tinut OK frana, acum de 2-3 zile s-a dus draq. Nici cu pedala la podea NU se blocheaza rotile ( n-am abs ) si franeaza foarte putin.

Timp sa ma duc la ei sa se uite nu prea am, o voi face in ultima instanta. Dar voi fiind soferi cu mai multa experienta, ce ziceti ?? ce ar fi de vina, ce ar trebui facut ??

Specific ca masina e hidramata ( nu stiu daca conteaza acest aspect )

Edited by SAG

Share this post


Link to post

Si daca-i dai 2-3 pedale se intareste frana?

Are vreun zgomot?

Frana de mana tine? Daca da la cati dinti?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu este nici o diferenta indiferent cate pedala ii dau

Nu are nici un zgomot

Frana de mana tine ( am intarit-o si pe asta cand am schimbat placutele pe fata ) incepand de la al 2-lea dinte incepe sa tina !

Share this post


Link to post

lichid de frana ai? pana la nivel? poate nu ti-au strans bine si a scapat...sau ai aer instalatie. ti-au facut aerisire?

Share this post


Link to post

Ce fel de lichid de frina ai pus?

Share this post


Link to post

hm, daca stau si ma gandesc, am luat masina acum 2 saptamani si in afara de frane n-am schimabt nimic ( ma rog, 2 becuri )

Idea e ca stiam ca nu am frane ( placute ) si am remediat problema, probavbil insa ca e nevoie si de ceva liuchid si de ceva aerisire, merci, o sa trebuiasca sa ma duc din nou la ei , multumesc de deschiderea ochilor ! :P

Share this post


Link to post

am mai investigat problema, se pare ca lichid de frana am ( am invatat sa ma uit dupa el , banal dar daca nu ai mai avut Cielo... ) inseamna ca trebuie aerisit !

Share this post


Link to post

Posibil sa ai aer pe instalatie sau ceva la pompa de frana.

Mergi la doftor.

Share this post


Link to post

Revenind la subiect topicului, eu chiar am cumparat o punte spate de Vectra cu discuri si acum caut disperat sa cumpar un set de roti de Cielo Executive (14") de la cineva care si-a pus jante de aliaj pentru ca eu am roti de 13" si nu au loc etrierii de frana. Am pus si anunt pe bursa dar deocamdata se pare ca nu am succes.

Dupa ce rezolv acest "mic inconvenient' o sa va tin la curent cu evolutia transformarii .

Share this post


Link to post

Pai nu le pui pe toate 4 pe 14''?

Share this post


Link to post

Mo'Gas.. pe fata nu schimbi cu discuri+etrieri de espero (sau cielo mai nou de 2000) + pompa de frana?

Share this post


Link to post
Mo'Gas.. pe fata nu schimbi cu discuri+etrieri de espero (sau cielo mai nou de 2000) + pompa de frana?

 

pt ca chiar nu merita...doar schimbarea etrierilor cu cei de Lanos este arhiindeajuns si nu merita investitia si timpul pierdut ,iar pompa de frana daca ii pune de espero am inteles de la Radu(ERD) ca se simte si pe etrierii vechi (tine mai sus)

 

dar cel mai bine e sa ii pui totusi 4 roti pe 14 +evident rezerva altfel la o pana stai si te uiti la rezerva de 13 in momentul unei pene

Edited by ZaiR

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...