Jump to content
Sign in to follow this  
B-02-ERO

Modificare Frane Cielo

Recommended Posts

tocmai mi-am schimbat si eu lichidul de frana la cielo-ul meu din 96 cu OMV DOT 5.1, franele parca tin o idee mai bine, insa am impresia ca spatele nu prea tine. acum am si eu o intrebare...ce legatura are frana de mana (care la mine se trage 6 dinti) cu frana? din cate stiam eu tamburul de la frana de mana e separat de cel de frana de picior...si nu are nici o legatura. ma insel cumva? daca mai strang frana de mana sa tina la maxim 4 dinti o sa-mi franeze mai bine si spatele la frana de picior?

 

si inca o intrebare...e ok lichidul de frana pe care l-am pus? in carte scria DOT 3, dar cineva mi-a zis ca merge si asta ca e mai bun si l-am ascultat. sper ca n-am facut vreo tampenie :D

 

multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

iti raspund eu:

lichidul poate sa fie mai 'sus' de dot3 cu conditia sa fie compatibil cu dot3 (vezi sa scrie pe cutie asta, sau ca nu dauneaza in combinatie cu dot 3, 4)

sabotii spate trebuie reglati mai aproape pentru ca "sa nu aiba de impins" mult lichid pe conducte in spate, lungind astfel excesiv cursa franei

strangand frana de mana sau regland sabotii, acestia vor fi mai aproape de tambur, se va duce mai putin lichid pe spate astfel frana actionand mai repede

Share this post


Link to post

nimeni nu stie... in general dot 4 are in plus fata de dot 3 si esteri, deci nimeni nu stie ce se intampla intr-un sistem de franare care nu a fost proiectat pentru asa ceva... cunosc persoane care au bagat dot 4 in tico si care nu au patit nimik dar asta nu e un domeniu in care sa iti asumi asemenea riscuri ( inutile zic eu..)

Share this post


Link to post

stai calm ca nu are ce sa aiba

crezi ca degeaba scrie :"compatibil dot 3"?

 

ma uit deseara in carte .. ca parca scria si acolo ca se poate folosi si dot 4, dar nu bag mana in foc

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

si la mine frana de mana nu se poate trage mai mult de 3 zimti nu de alta dar nu imi ieseau franele la itp...intr-adevar franeaza f.bine pt un cielo model coreean...in schimb sa revenim la etrierii cu codul 700710 sunt exact aceasi etrieri care ii are Vlad deci sunt de Lanos nu se gasesc la distribuitorii care au contract cu fabrica de la Craiova deci pot fi gasiti doar la importatori...cel mai usor si ca bani super bine va duceti unde ia pus Vlad ,in schimb se mai pot face inca 2 lucruri pe langa acei etrieri ca masina sa aiba niste super frane si anume,schimbarea popei de frana cu una de espero cea de cielo are diametru de 20 pe langa cea de espero care are de 22,si schimbarea pistonaselor din spate cu unele ori de espero ori de nubira...masina mea momentan e radiata, deci luni cum iau actele de abia astept sa fac chestia asta.etrieri+pistonasele din spate,ramane de vazut cu popa de frana ce vom face...

Share this post


Link to post

Eu mi-am pus pompa de Espero si se simte diferenta destul de mare, tine mai sus si raspunsul e mai prompt!

Urmeaza etrieri de Lanos si punte cu discuri pe spate (puntea o am, tre sa imi iau discurile+etrierii)

Share this post


Link to post

Dar mie nu-mi răsounde nimeni la întrebarea cu lărgitul duzei de la servo de frână?

Share this post


Link to post

ce punte ai @raduerd?

 

 

ps: nu treci pe la sectiunea : 'masina mea'?

din cate stiu eu, ai facut deja ceva modificari

spune si la baieti :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

mersi frumos baieti pentru lamuriri. pe cutia de omv 5.1 scria ca e compatibil cu dot 3 si 4, deci m-am linistit. cum prind o vreme un pic mai buna sau un garaj disponibil imi reglez si sabotii pe spate si va tin la curent cu rezultatele ;)

Share this post


Link to post

Nu ai facut nici o tampenie! calmdown

Pai sa stii ca frana de picior are legatura cu frana de mana. Frana de mana a re multi dinti (6-7) inseamana ca sabotii din spate sunt prea departati de bamburi. Deci se dau tamburii din spate jos si se regleaza frana. Vezi mai sus ca am expilicat cum se face.

Aceasta operatiune se face acasa si e foarte simpla si iti trebuie un ciocan de un 1kg doua surubelnite si rabdare.

Dupa ce reglezi jocul dintre tamburi si saboti ai sa observi ca frana tine mai bine, chiar mult mai bine si frana de mana va fi la 3-5 dinti

Share this post


Link to post

Apropo de franarea la cielo, mai multi mecanici mi-au spus ca o combinatie foarte eficienta este cea de etrieri de lanos cu placute de matiz. Cica se simte diferenta!

Share this post


Link to post

Nu este recomandat pr ca poti rupe membrana dispozitivului servo. Dar ma mai documentez si va spus cu cat se poate mari si sa stiti ca ajungeti cu capul nu geam de la servo mai eficient

Share this post


Link to post

@Tommy - Am o punte de Cielo cu fuzete detasabile, au fost 2 modele, unele cu suruburi si altele dintr-o buzata! Pe puntea asta tre sa imi pun fuzetele cu discuri si etrieri de la Vectra!

Daca e cineva interesat de modificarile facute la masina mea poate sa intre aici:

http://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=10628

 

Sper sa nu se supere moderatorii pe mine ca am dat link catre alt site si sa ma trezesc cu BAN !!! :D

Cum gasesc putin timp liber promit ca o sa postez si la Masina mea!

Share this post


Link to post

mersi @RaduERD de raspuns, da si-un pret orientativ la toata afacerea asta daca vrei :)

ai idee la un cielo 2003 ce model de punte e?

in sensul daca e cu suruburi sau dintr-o bucata

puntea aia din ce an e.. facuta in romania sau afara?

se potrivesc cumva discurile spate de nubira cdx?

sau daca vrea sa-mi spuna altcineva.. multumesc anticipat

Share this post


Link to post

iti spun eu ... la cielo 2003 e cu suruburi puntea. Puntile dintr-o bucata au fost pe masinile koreene. Daca vrei poti sa verifici chiar tu ... bagi ochiu pe sub masina in spatele unei roti din spate si daca vezi 4 suruburi asezate in forma de patrat atunci ai punte cu suruburi. Avantajul e ca poti da jos tamburii si poti sa adaptezi discuri cu etrieri de la opel. bafta.

Share this post


Link to post

mersi frumos mad_max

sper sa si gasesc pe cineva care face operatiunea,

as prefera pe cineva care a mai facut

cred ca piese se gasesc usor

Share this post


Link to post

M-au uitat si eu azi la puntea spate si am vazut ca tamburul este prins in suruburi , cine si-a modificat puntea spate si ia pus placute sa ne zica si noua de pe ce model de opel sau potrivit ca vreau sa imi schimb si eu pe spate.

Share this post


Link to post

de pe calibra sau opel vectra din cate stiu eu ..eu caut punte cu fuzete detasabile ca a mea e koreeana

Share this post


Link to post

si cu furtunele(conductele) de pe spate.. ?

trebuie si vreo modificare la pompa?

frina de mana.. ?

Share this post


Link to post

corect. frana de mana (cablu de la calibra)..conductele nu stiu exact..eu stiu un mecanic care a facut chestia asta si merge perfect.

Share this post


Link to post

spune si mie .. rezultate bune, spectaculoase ?

ca n-as vrea sa am ce injura dupa :)

Share this post


Link to post

din pacate nu pe masina mea...ala la care a pus zicea ca rupe frana dar nu am testat-o eu ca sa zic. Nu vii la intalniri? mai vorbim acolo daca e. Radu (ERD) e cel mai avansat in acest proiect, daca se poate spune asa.

Share this post


Link to post

am vazut ca radu are piese adunate

inca nu am fost, dar voi veni la intalniri, poate chiar joia asta

Share this post


Link to post

perfect...ne vedem acolo si mai vorbim...si iti aratam si ce am facut noi

Share this post


Link to post

ma bucur, poate imi arati si la motor ce ai facut, hai ca incerc sa vin joi

ps: imi cer scuze de off-topic

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...