Jump to content
Sign in to follow this  
B-02-ERO

Modificare Frane Cielo

Recommended Posts

Astăzi am schimbat lichidul de frână şi lichidul din ambreiaj, care de fapt e tot lichid de frână, DOT 4. Am pus lichid 2+2 DOT 4 pentru că mai folosisem în Cielo-ul dinainte şi am fost mulţumit de el.

 

O mică diferenţă am simţit în pedala ambreiajului, care s-a mai înmuiat un pic, adică efort un pic mai mic la apăsare. Lichidul din rezervorul ambreiajului era negru.

Share this post


Link to post

Si eu la cielo al meu din 96 vreau sa-i pun discuri de frana pe spate.

A facut cineva treaba asta ?

Am inteles ca sunt 2tipuri de punte pe cielo. Eu o am pe cea care se prinde in 4 suruburi tamburul cu fuzeta.

Daca stie care cum si ce trebuie sa fac rog sa-mi spuna si mie.

Share this post


Link to post
Si eu la cielo al meu din 96 vreau sa-i pun discuri de frana pe spate.

A facut cineva treaba asta ?

Am inteles ca sunt 2tipuri de punte pe cielo. Eu o am pe cea care se prinde in 4 suruburi tamburul cu fuzeta.

Daca stie care cum si ce trebuie sa fac rog sa-mi spuna si mie.

 

Si eu vreau sa fac operatia asta si am inteles ca ne trebuie discuri de opel kadet gsi parca si mai trebuie facute ceva modificari la cablu de la frana de mana si la furtun .

Astept pe cineva care a facut schimbarea sa ne zica excat cum a procedat.

Share this post


Link to post

Vreau sa schimb lichidul de frana cu Omv dot 5.1 la cielo 95 hatchback si sunt curios cum trebuie sa procedez sa fie cat mai eficienta operatiunea , si inca o intrebare lichidul de la ambreaj e la comun ca eu stiu ca am doua busoane pe care scrie dot 3 , nu de alta dar as vrea sa-l schimb schimb si la ambreaj .. Mersi

Share this post


Link to post

daca ai doua, bunul simt imi spune ca nu e la comun :)

Share this post


Link to post

Si cum schimb lichidul de frana si cel de la ambreaj ?

Share this post


Link to post

vezi ca e un buton mai sus scrie " Search " pe el. Ia incearca-l. vei fi uimit cate raspunsuri are la intrebarile tale. ;)

peace

Share this post


Link to post

Salut tuturor ca sint nou pe aici. Am un Cielo hatchback fabricat in '97, si nu demult i-am schimbat puntea spate cu una de Vectra cu frine pe disc. Puntea mea veche era model cu fuzete detasabile, i-am dat jos tamburii initial sa pun doar discurile&etrierii de la Vectra, dar din pacate nu se potriveau la fix(diferente infime intre gauri, poate ar fi mers cu ceva improvizatie, dar am ales sa schimb puntea complet). Puntea de Vectra se potriveste perfect, conducte, tot, singura problema e cablul de frina de mina. Cu asta de Cielo se pare ca nu pot face nimic, asa ca trebuie sa gasesc alta solutie. Spunea cineva mai sus ca ar merge un cablu de Calibra. Sint probleme, nu sint, trebuie improvizat ceva, etc? N-as vrea sa-l cumpar degeaba. Daca poate cineva sa-mi explice mai detaliat as fi recunoscator.

Mersi!

Share this post


Link to post

nu detaliezi putin? (poze, costuri, cum/unde ai facut treaba, daca aparut probleme)

- cu privire la cablu am inteles ca se poate face din doua bucati, o parte de cielo, o parte de vectra/astra, etc

Share this post


Link to post
nu detaliezi putin? (poze, costuri, cum/unde ai facut treaba, daca aparut probleme)

Din pacate n-am facut poze in timpul operatiunii, costurile au fost mici, zic eu,m-a costat 100 de euro puntea, luata de la dezmembrari de la un prieten, schimbatul s-a facut la atelierul unui prieten(Oradea), probleme n-au fost deloc, puntea aia de Vectra merge absolut la fix, in afara de cablu de frina de mina n-am avut nici un fel de problema.

 

 

- cu privire la cablu am inteles ca se poate face din doua bucati, o parte de cielo, o parte de vectra/astra, etc

 

Mersi. La varianta asta m-am gindit si eu, sincer as fi lasat-o chiar ultima, dar daca nu este alta solutie o sa fac asa.

post-348-1138309589_thumb.jpg

Share this post


Link to post

felicitari! ai facut treaba faina

zi-mi si daca se simte diferenta la franare

si restul de piese pe la cat a costat?

 

se pare ca ai facut si alte modificari la masina.. nu spui nimic de ele?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Multumesc :) . Se simte diferenta mare, chiar ma gindeam ca trebuie sa fac ceva si la frinele de pe fata, ca sa fie echilibrata treaba. O sa incerc ideea cu discuri+etrieri de Espero. In orice caz, frineaza mai eficient decit inainte, merita investitia in mod clar.

si restul de piese pe la cat a costat?

La care piese anume te referi?

 

se pare ca ai facut si alte modificari la masina.. nuspui nimic de ele?

Cele facute deocamdata sint mai mult vizuale, am pus spoilere+praguri, eleron, jenti de aliaj, revopsit. Pe linga asta o toba sport(mai mult pt sunet), si un filtru de aer sport, conic(acolo ar mai fi de lucrat ceva, as vrea sa-i adaptez si un traseu de inox). Acum ma cam bate gindu' la o evacuare cap-coada, si un chip, sper sa merite.

Edited by ZXR

Share this post


Link to post

zxr: La care piese anume te referi?

discuri, etrieri, placute..

 

am vazut ca ai jante pe 14, merg discuri si etrieri de espero

 

cand mai ai timp, mai pune vreo poza cu masina

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Discurile si etrierii erau pe puntea de Vectra, deci au fost inclusi in pretul ei,iar placutele m-au costat cam 60 RON.

cand mai ai timp, mai pune vreo poza cu masina

Sper sa nu fiu off-topic :>

post-348-1138370030_thumb.jpg

Edited by ZXR

Share this post


Link to post

100 euro toata distractia? super fain!

imi place cum arata masina!

sa ai bafta in continuare si mersi de raspunsuri!

 

inca ceva.. ce model de vectra, sau din ce an era?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sincer nu mai stiu ce model era si din ce an, ca era facuta bucatele cind am ajuns acolo, dar o sa intreb si iti spun. Operatiunea de schimbat nu e grea, la mine a fost schimbata de amicul meu in vreo 3 ceasuri, si eu n-am prea avut la ce sa-l ajut. Daca ai un mecanic care sa se priceapa un pic o rezolva una-doua.

Share this post


Link to post

ce varianta de configurare a franelor credeti ca e mai buna din urmatoarele(limita bucet 200e):

 

1. Fata: Disc frana ATE power + etrier Lanos

Spate: nici o modificare

 

2. Fata: Disc + Etrier Espero

Spate: frana pe disc de opel

 

:-?

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca varianta 2 ar fi cea mai buna...etrierii de esperoo sunt mai mari ca cei de cielo gle deci franarea este mai buna, discurile pe spate :thumbl: ...super...dar cred ca o sa te ajunga la mai mult de 200e.

Share this post


Link to post

mad_max.. de unde faci rost de piese, in caz ca pui disc spate si cine le monteaza?

Share this post


Link to post

pai ... piese de la dezmembrari si montajul se rezolva la un mecanic bun ... gasesc eu daca e cazul ...

Share this post


Link to post

mad_max, daca vrei ne intalnim si-ti dau sa vezi cum e la mine, si vezi daca te-ar multumi, sau daca treci la discuri

Share this post


Link to post

incerc, iti spun dupa masa daca pot ;)

Share this post


Link to post

mad max hai azi la intalnire sa iti arat ca franele standard ale lui Cielo sunt o.k. pt masina asta.. daca ai un lichid de frana bun (nou) si franele aerisite si reglate cum trebuie.

Share this post


Link to post

A incercat cineva sa monteze abs provenit de pe un nexia din afara pe un cielo de-al nostru? Pt ca mie asta mi se pare imbunatatire majora la sistemul de frinare?

Edited by WooDoo

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...