Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Adevarat, dar nu prea... Poti sa ai grija tu de ea cat poti de mult daca e un defect de fabricatie, cum a fost carcasa electroventilatorului(care aparea dupa 20 000 km) sau alte chestii generale ce le gasesti pe aici, dar la fel de bine poate avea doar a ta un defect care nu o sa apara in primii 15 000 km.La fel de bine poate sa tina 150 000 km fara sa pice nimic. Mai depinde si de noroc, chiar daca vorbim de masini noi.

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

Salut dragi participanti la trafic, am sa va spun supararile mele referitor la service auto de pe b-ul Timisoara nr. 18. Pe data de 13.04 2010 masinuta mea a fost ultima oara la revizie la ei de unde mi sa schimbat si CUTIA DE DIRECTIE printr-e altele ,de ce doar ei stiu, in principiu e ok mentionez ca eu nu am intimpinat probleme din cauza ei dar ma rog. In 10.02.2011 intru in sevice la ei ca se auzea troncanituri pe la roti caind treceam peste denivelari, canale,etc. Pina aici totul e ok ,dupa verificare vine si imi spune ca am probleme la ce credeti ,deci nu trecuse nici macar un an de zile de la montare 'CUTIA DIRECTIE' sa aflu ca e vinovata troncaniturilor. De aici incep problemele deoarece la orice piesa montata pe masina in service-ul lor ai garantie 2 ani, ei au tupeul sa vina sa spuna ca daca piesa (caseta directie)e montata in garantia masini si masina iese din garantie maine de exemplu ,piesa si manopera facuta de ei iese din garantie si ea si uite asa acum am fost la OPC si in paralel caut sai aduc si in tribunal ca nu se poate sa faca asemenea magari pe fata si noi sa nu luam atitudine, o sa revin cu rezultate imediat ce le obtin asa ca aveti mare grija cu Showrom service auto Radacini de pe B-ul Timisoara 18.Ti-n sa precizez ca seful lor d-ul Adi Dumitru dupa ce 'mi-a explicat' cum sta treaba cu garantia mi-a facut semn sa nu mai achit consultatia masini in valoare de 50 roni si mia inapoiat cheia masini...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Cam au dreptate cu garantia, s-a mai scris pe aici.

Share this post


Link to post

Deci eu nu mai inteleg: Masina mea a iesit din garantie. Daca de exemplu eu acum schimb caseta de derectie la ei ( service autorizat chevy), caseta noua nu mai beneficiaza de garantie?

Share this post


Link to post

orice piesa montata intr-un service autorizat RAR...are garantie 24 de luni(sau un nr de km)....pe baza facturii. si manopera cam 60-90 zile...dak la masina a umblat si alte service neautorizate pt alte probleme care au dus la deteriorarea acelor piese puse de firma autorizata...si se poate dovedi...e c-am naspa...si dak ai depasit limita de garantie cu 1 zi...ei se bucura...si o sa caute chichite pt a lua bani de pe oameni

Share this post


Link to post

dragi posesori nu au trecut decat 4 lunii si ieri am fost la revizia de 15000 km la radacini pe bulevardul timisoara ...dupa ce am sunat cateva service-uri sa ma interesez cat ma costa doar manopera stind cum merge treaba cu costul pieselor in reprezentanta ...AM AJUNS BATAIA DE JOC PE BANII NOSTRI NU PUTEM SA FACE TREABA CUM TREBUIE ...sun di-bas si imi spune k nu se poate cu piesele mele sa fac garantie dupa ce imi spun k am totul original ... sun la radacini bulevardul timisoara si mi se raspunde 205 ron manopera ...dar avem oferta acum 50 % rducere la manopera ..ok atunci sa ma programati ...sa incep cu costul pieselor cumparate de mine filte cele 4 -150 ron plus ulei 110 ron 5 l GM 5W30 plus 20 ron curierat ..total 280 ron ...si acum incepe showul ajung la radacini b-ul timisoara ...trec probleme un pacanit la motor ...se face schimbul ulei ,fltre si apoi vine si imi spune pai aveti probleme pinion ax cu came si supapa pinion 2 asta dupa ce au vazut k masina are montat gpl si deci am piedut garantie motor...si va costa 2700 ron ..ii intreb e problema grava ? nu ...scoate masina face deviz manopera si un bec numar - 214 ron ...ajung sa platesc ii dau devizu 214 ron ..si intreb de ce atat ??? raspunde pai atat e ...ii spun k la programare mi sa spus de oferta 50 %reducere la manopera ...pai nu avem asa ceva cine va spus ?? ...pai cine a facut programare am facut scandal 15 min pe acolo si am platit 107 ron pana la urma ...iau masina ajung acasa si ma uit sa vad cat ulei mai am din 5 l ...cat credeti?? 500 ml ...deci si prin urmare RADACINII Bd-UL TIMISOARA UN SERVICE DE TOT R**** UL ...cum am si spus nu am ce sa mai caut in service-rile dealerilor

Share this post


Link to post

Baieti, haideti sa va spun cum sta treaba cu piesele after market de la unii producatori de piese pentru unii producatori de automobile, lucru pe care il stiu din interior, nu exista posibilitate de a fi gresita informatia, si o sa dau exemplu concret pe BMW, VW si Toyota.

 

Pentru acelasi reper producatorii contracteaza diferiti producatori de piese auto carora le impun niste preturi cumplit de mici, preturi sub costul de fabricatie, preturi pe care pun presiune continua, ex:

- placuta frana fata BMW X6 la o firma cu renume costa 5 euro

- placuta frana fata VW Golf la o firma cu renume costa 3 euro, placuta frana spate 2 euro - aceeasi placuta after market se vinde la clientul final in magazine la 100 de dolari (setul fata)iar in service cu 100 euro(setul fata)

- acelasi placute trec test de performanta si la Toyota dar nu trec testul de zgomot (ca detaliu in bateria de teste intra 12 franari violente consecutive)

- aceleasi palcute se vand catre un producator mare de sisteme de franare (no1 general cunoscut, noi stim ca au propriile placute, dar se pare ca nu e deloc asa)

 

Prin contract, producatorul de masini se angajeaza sa achizitioneze aceeasi marfa la pret cu 15% mai mare pt serviceurile agreate de ei (reprezentantele dealerilor)

 

Marii producatori, BMW, Mercedes VW, Toyota cer garantii de calitate draconice, cer placute fabricate numai la la anumite fabrici (se prevede expre produs la fabrica din germania, nu la cea din america de sud sa spunem).

 

Bun, 100 de euro e un pret mare, mergem si cumparam cu 25% mai ieftin din magazin, aceeasi placuta, aceeasi eticheta.. dar surpriza, de fapt cumparam o chinezarie pe care producatorul de placute a preferat sa o cumpere de pe piata asiatica pentru ca l-a costat mai putin decat daca ar fi produs-o singur, si sunt rebranduite.

 

Cum e la alte piese sau uleiuri nu stiu, repet, cele de mai sus se intampla la unii producatori, dar eu observ un lucru: cu uleiul de la reprezentanta al carui nume macar nu-l stiu, inainte de 15 mii de km cand e revizia, eu ma uit la el si il vad abia brun, nici vorba sa fie negru, nu a vazut check in viata ei si nu s-a defectat ceva.

Acum, fiecare face cum considera ca e mai bine si mai economic pt masina lui.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Revizia la 60.000 de exemplu costa 1.900 la dealer...piesele lor...eu am dat pe piese maxim 1.000 lei...si am schimbat eu filtrele si bujiile. ..uleiul a costat cu filtru si manopera 160 lei...castrol magnatec 5w30 plus filtru mann, ...si ori voi da 200 lei la niste baieti sa-mi schimbe curelele ori le voi schimba eu depinde de cat de binedispus sunt...dar nu voi da aproape 2.000 lei hotilor de la chevrolet...de exemplu placutele de frana m-au costat cam 110 lei parca...si de lene am dat la un baiat 30 lei sa le schimbe...mare smen...desfaci un surub de la etrier si inlocuiesti placutele...dar lenea...cand aveam autohtone schimbam si discul de ambreiaj dar de ..acu ne-am coconit...

Share this post


Link to post

As dori si eu sfat competent in ce priveste verificarea unei masini Aveo LT dupa aproape 4 ani de functionare, timp in care a fost inlocuit(?) rulmentul de presiune (actualmente tot urat face), cauciucurile inca arata normal, placutele de frana urmeaza sa le verfic, parca am un zgomot usor pe stanga spate (bucsa, amortizor?) iar nr. de km va fi la momentul 4 ani in jur de 45.000. Distributia nu mi-am propus sa o schimb inainte de 60.000km asa ca o aman eventual pt. anul viitor...gasesc un service care imi poate face revizia/verificarile la nivelul reprezentantelor insa la un pret decent?

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

As dori si eu sfat competent in ce priveste verificarea unei masini Aveo LT dupa aproape 4 ani de functionare, timp in care a fost inlocuit(?) rulmentul de presiune (actualmente tot urat face), cauciucurile inca arata normal, placutele de frana urmeaza sa le verfic, parca am un zgomot usor pe stanga spate (bucsa, amortizor?) iar nr. de km va fi la momentul 4 ani in jur de 45.000. Distributia nu mi-am propus sa o schimb inainte de 60.000km asa ca o aman eventual pt. anul viitor...gasesc un service care imi poate face revizia/verificarile la nivelul reprezentantelor insa la un pret decent?

 

Gasesti...eu am gasit niste baieti care au schimbat cureaua de distribute cu 150 lei...piesele le-am cumparat eu...de piese nu scapi... :)

Share this post


Link to post

Am mentionat ca nu schimb distributia la 45.000km/4ani o las poate pe anul viitor sau in preajma lui 60.000km...intrebam ce sa-i verific, bucse, amortizoare, placute de frana, etc

Share this post


Link to post

Cu cat verifici mai multe, cu atat mai bine. Vezi in cartea de service recomandarile.

Share this post


Link to post

M-am cam hotarat, in vara asta fac revizia la Belvedere Motors (Citroen) cu piesele mele pt. o manopera de 160 lei, un test pt amortizoare (30-35 lei), ITP cu verificare bucse (80 lei), placutele de frana daca e cazul ulterior 150 achizitie si 20 manopera. Ramane sa ma hotarasc la rulmentul de presiune poate il fac undeva stand langa masina cu 60 achizitie si 150 montaj...distributia probabil la anul daca nu primesc vreo avertizare la revizie.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

cine ma poate ajuta cu o copie dupa o comanda de reparatie pentru o revizie de 60.000 la aveo 1.4 16V , sunt curios exact ce piese si operatii au fost

Share this post


Link to post

Am cumparat de curand un Chevrolet Aveo 1.2 8v cu 49.000 km. La 50.000 am inteles ca trebuie sa ii fac revizia si am gasit un kit cu ulei, filtre, etc. la 300 de lei.

.

As vrea sa imi spuneti un service sau o persoana care poate sa imi faca revizia cat mai ieftin. Multumesc.

Edited by guma_turbo

Share this post


Link to post

Revizia se face din 15.000 in 15.000km, in cazul tau ori la 45 ori la 60k. Asta pentru o folosinta normala.

Share this post


Link to post

Am inteles. Multumesc pentru raspunsul rapid.

Share this post


Link to post

daca n-ai certitudinea ca s-au facut reviziile ca la carte, eu iti recomand sa faci revizia acum. nu costa o avere si in fond si la urma urmei vei sta mai linistit

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Masina este luata de la cumnatul meu , iar reviziile le-a facut la 10.000 si deasta am zis ca la 50.000 de mii trebuie sa o fac eu.

Share this post


Link to post

Revizie de 4 ani chevrolet aveo sedan (36.000km) 1.4,94 CP + ITP = 950 lei piese si manopera. Schimbat cum scrie in cartea tehnica - filtre toate Mann, ulei GM 5W30, bujii - Bosch, kitul de distributie- GM. Piesele m-au costat 550 lei. Manopera la service multimarca.

Share this post


Link to post

Pfff... 450 de lei manopera?? Nici de nebun nu dadeam banii astia.

Share this post


Link to post

Adica 350 manopera si 100 ITP ti se pare mult? Cat am facut reviziile in garantie la Radacini fiecare ma costa cate 700 lei si mi se schimbau doar filtrele si uleiul, asa ca nu este mult. Intreaba cat este manopera la reprezentanta numai pentru kitul de distributie nemaivorbind si de costul kitului.

Share this post


Link to post

eu am platit 350 RON manopera numai pentru schimbarea distributiei, acelasi motor. Pe revizie dadusem anterior 80. RON La service multimarca/ de cartier. Ai cumva factura detaliata cu costurile? Cred ca ar fi util sa la stim. merci.

PS. s-a schimbat si pompa de apa?

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

eu am platit 350 RON manopera numai pentru schimbarea distributiei, acelasi motor. Pe revizie dadusem anterior 80. RON La service multimarca/ de cartier. Ai cumva factura detaliata cu costurile? Cred ca ar fi util sa la stim. merci.

PS. s-a schimbat si pompa de apa?

Nu s-a schimbat pompa de apa pentru ca nu a fost nevoie. Doar cureaua și rolele. Factura o sa o caut și o sa o adaug. Manopera la filtre, bujii și ulei a fost 50 ron iar distribuția 300. ITP = 100.

Share this post


Link to post

Doar cureaua și rolele. Factura o sa o caut și o sa o adaug.

in ce stare era cureaua?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...