Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

De ce doar doi ani garantie?

Share this post


Link to post

Revin:

 

Drumul spre Targoviste a fost foarte bun (un prieten mi-a zis ca e prost dar se pare ca s-a inselat).

 

Revizia am facut-o pana la urma la Expocar Targoviste (76 km de Bucuresti = 30-40 ron combustibil dus-intors)...

M-a costat 520 ron cu tot cu placutele de frana schimbate. In mod normal m-ar fi costat 740 ron dar au avut o reducere de 30% toata luna si am iesit bine de tot :P

Nu cred ca am stat mai mult de o ora acolo...s-au miscat repede.

 

Directorul de vanzari de acolo a fost foarte amabil, a discutat cu mine, m-a sfatuit, mi-a facut recomandari...se purta de parca ar fi fost masina lui la mijloc :)

Prima mea impresie despre Expocar Targoviste este una foarte buna si chiar recomand si altor persoane carora le bate revizia la usa.

Eu personal m-am hotarat sa colaborez cu ei si in alte probleme decat revizia gen reparatii pe casco, reparatii pe garantie...pentru ca deocamdata mi-au lasat impresia ca lucreaza bine.

 

Cine vrea sa faca o vizita pana acolo pentru revizie trebuie sa se grabeasca pentru ca promotia de 30% e pana la sfarsitul lunii (adica marti). Pentru datele de contact intrati pe site-ul lor sau imi cereti mie numarul de telefon al directorului de vanzari de acolo...

Share this post


Link to post
Unde mi-ati recomanda sa fac revizia ca sa ies mai ieftin. In nici un caz la dealerii Chevrolet, niste hoti, cer 700-800 ron. Cred ca cel mai bine e sa imi iau singur consumabilele si sa merg la un service, nu? Despre King Auto stie cineva ceva? E OK, ca am vazut ca are cele mai bune preturi la consumabile?

 

Salut,

 

Anul trecut am avut o mica problema cu sabotii pe spate- ramasese o roata blocata din cauza ca s-a dezlipit ferodo-ul de pe sabot, asa ca am apelat la service-ul King.

Ce m-a dezamagit, a fost faptul ca pe langa manopera pentru schimbare saboti- 100RON+TVA, mi-au facturat si verificari mecanice inca 100RON+TVA- verificare care a durat 5 minute, respectiv l-am rugat pe mecanic sa imi spuna daca am joc la roti- suma care mi s-a parut foarte mare.

 

Vali

Share this post


Link to post

Putin off-topic!Eu nu inteleg de ce sunt atat de mari preturile la piese si consumabile la Chevrolet.In mare parte se apropie de V.A.G.!

Imi amintesc ca la fel erau si la Daewoo , dar cu anii au inceput sa scada.

Chevroletul are deja 5 ani in Romania dar... nimic...semnificativ ca si scadere de pret.

Share this post


Link to post

pai iti spun eu de ce: JAPCA PE FATA

eu am vorbit cu seful serviceului si mi-a spus ca au pus 10w40 fiindca 5w30 e mult mai scump si clientii s-au plans ca ar fi reviziile scumpe iar ei, in consecinta, iti baga un ulei mai prost. seful mi-a spus ca pot sa merg inapoi sa-mi schimbe uleiul cu 5w30 dar trebuie sa platesc diferenta de bani de la 10w40 la 5w30. mi-a spus ca banii pe uleiul pe care il am in masina o sa-i impute aluia care mi l-a pus! maine poate ajung la ei sa vedem cum cadem la pace...

Edited by Mircea
+20% pentru aceiasi lipsa de majuscule. O sa incep sa-ti sterg posturile.

Share this post


Link to post

Revizia am facut-o pana la urma la Expocar Targoviste (76 km de Bucuresti = 30-40 ron combustibil dus-intors)...

M-a costat 520 ron cu tot cu placutele de frana schimbate. In mod normal m-ar fi costat 740 ron dar au avut o reducere de 30% toata luna si am iesit bine de tot :P

Nu cred ca am stat mai mult de o ora acolo...s-au miscat repede.

 

Apropo de cei care se plang de costurile reviziilor la Chevrolet: revizia la Toyota Corolla (filtre, ulei, placute frana) 16 milioane! Fara placute frana 8 milioane!

Share this post


Link to post

Astazi am efectuat si eu prima revizie . La Radacini Motors Drumul Taberei, pe Bd Timisoara.

Pretul manopera + piese a fost de 600 ron. S-au inlocuit toate filtrele, ulei motor, s-au verificat articulatiile s-au curatat franele. Exact cum scrie in carte. De la etaj se putea vedea hala de service, si implicit masina. Durata totala :1 ora. Multumit.

Share this post


Link to post

Ptr ca am atins 60.000 km cu al meu Kalos , vreau sa`i fac revizia , si cum nu ma duc nici in ruptul capului la Chevrolet&Opel service ptr ca au niste scoruri de cazi in fund (la piese) , am sa va cer un sfat :

 

1.de unde as putea sa`mi achizitionez piesele , distributie / filtre / placute frane

2. modelul meu ce distributie (cod ) eu am modelul de kalos 1.4 16V din 2004

3.ce ulei am la modelul meu 10w40 ...5w40 5w30 ???? la ultima revizie m-am pus 10w40 (asa am scris in ccartea service)

4.am cautat discutii despre "distributie kalos" si nu prea am gasit ,daca aveti la indemana un link va rog !!

 

Multumesc anticipat ,Sebastian

 

P.S am warn 80 % de jumatate de an ...mi l-ati dat pe viata ??? va rog eu mai scadeti din el , ajung sa fiu banat aiurea ??? mai calca omul stramb ...mai si iertati voi :) )

Edited by tolin
Incerci varianta rapida, sa treci prin 100% ?

Share this post


Link to post

Sincer ti-as recomanda sa faci aceasta operatiune la un service autorizat...

Totusi...este vorba de DISTRIBUTIE si nu e de glumit...

Share this post


Link to post

Dupa cum a zis si Sergiu Husca, daca schimburile de ulei si filtre se pot face lejer in parcare, distributia iti recomand sa o faci la service autorizat. Ai si garantie la piesa si la manopera. Sunt disponibile diverse piese la KING autoservice, dar cand vine vorba de distributie eu zic ca mai bine stai cuminte si da banul la service. Cumpara-ti urmatoarele filtre MANN:

 

Conform catalogului , pentru masina ta trebuie : http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...ktlg_subpage=02

 

Filtru Aer : C 2324

Filtru ulei : W 712/22

Filtru benzina: WK 55/2

Filtru habitaclu : CU 2330

Share this post


Link to post

Am schimbat distributia la matiz la DeutchPark in Dumvrava, langa Piatra. Baietii s-au miscat cu talent, manopera a fost acum aproape 3 ani vreo 70 ron. La aveo sa fie vreo 100-150 ron, la un service normal. Garantie vei avea si acolo, stai linistit. Am pus curea de la bosch si intinzator no-name (no-name pentru mine, sincer nu retin ce marca era). Cand va fi cazuld e schimbat cureaua, ma voi duce tot la service-ul ala sau la unul daewoo, ca au preturi mult mai mici fata de un service opel.

Share this post


Link to post

135 000 km, adica a doua verificare a AC-ului. IN mod normal ar fi trebuit la fiecare 45k km, dar am considerat la ani. :D

M-am programat si prin amabilitatea celor de la EXPOCAR CT operatiunea a durat 15 min cu tot cu plata sumei de 146 RON.

Aici a fost inclusa cantitatea de R 134, ulei si operatiunea in cauza. Dupa 3 ani imi lipseau doar 50 ml de lichid din cei 600.

Acum ma pot bucura de briza oceanului in plina incalzire globala. <:-P

Share this post


Link to post
Ptr ca am atins 60.000 km cu al meu Kalos , vreau sa`i fac revizia , si cum nu ma duc nici in ruptul capului la Chevrolet&Opel service ptr ca au niste scoruri de cazi in fund (la piese) , am sa va cer un sfat :

 

1.de unde as putea sa`mi achizitionez piesele , distributie / filtre / placute frane

2. modelul meu ce distributie (cod ) eu am modelul de kalos 1.4 16V din 2004

3.ce ulei am la modelul meu 10w40 ...5w40 5w30 ???? la ultima revizie m-am pus 10w40 (asa am scris in ccartea service)

4.am cautat discutii despre "distributie kalos" si nu prea am gasit ,daca aveti la indemana un link va rog !!

 

Multumesc anticipat ,Sebastian

 

P.S am warn 80 % de jumatate de an ...mi l-ati dat pe viata ??? va rog eu mai scadeti din el , ajung sa fiu banat aiurea ??? mai calca omul stramb ...mai si iertati voi :) )

 

Salut,

 

Eu am schimbat distributia anul trecut- am cumparat piesele de la Elit- pret aproximativ 450 RON- curele (transmisie+distributie) si role Contintech+ pompa de apa.

Manopera la un mecanic pentru care am primit referinte foarte bune 150RON.

Total 600RON, pe cand la Radacini imi cereau 2300 RON.

 

Vali

Share this post


Link to post

Multumesc frumos pentru raspunsuri !!!

 

O s-o schimb la un service autorizat (manopera) ,piesele mi se pare absurd sa le iau de la ei cu preturi atat de mari !

Edited by DMX

Share this post


Link to post

Astazi am facut si eu revizia la masina mea. Am decis sa nu ma duc la service deoarece preturile sunt aberant de mari.Asa ca costul total a fost de 215 ron. asta incluzand: Ulei GM 4 litri-100ron, filtru ulei 15 ron,filtru aer si habitaclu 90 ron, 2 beri 10 ron.

Share this post


Link to post

Cam scumpă berea, dacă-i la jumate. :D

Share this post


Link to post

Maine ma duc sa fac "revizia" daca se poate zice asa, deoarece azi am facut-o eu pe jumatate. M-am apucat si am montat filtru de polen, filtru de aer, si bujiile. M-am uitat sub masina si nu prea m-am dumerit cum sa schimb filtru de benzina. Please help :-?

ps: Cam cat m-ar costa manopera pentru "revizizie''...care ar mai consta in schimbarea uleiului si a filtrului de ulei [pe care le-am cumparat eu] + gresarea bucsilor, eventual si schimbarea filtrului de benzina pe care l-am cumparat.

Share this post


Link to post

Fii sigur ca iti tarifeaza o ora...

Share this post


Link to post

Una bucata Aveo sedan (1.4 16V) la a doua revizie (~29.500 km).

 

post-4863-1239178210_thumb.png

Share this post


Link to post

Vad ca manopera la demontat/montat bujii e aproape cat valoarea lor ca piese! Nu stiu astia de unde sa mai fure! De ulei, nu mai scriu. :(

Share this post


Link to post

I-ti vine sa plangi dupa o astfel de factura..

Share this post


Link to post

Au vrut sa-mi schimbe si placutele de frana, care ma costau inca 380 de lei. Mi-au spus ca mai merg maxim 2000 de km cu ele. Prefer sa ma duc la un prieten la service. De banii astia aproape ca-mi pun placute de la Ferodo.

Share this post


Link to post

Astia de la service,bat campii rau!

Factura asta este cat una de VAG.

Masinile totusi nu se pot compara!

Share this post


Link to post

De banii astia iti pui doua perechi si jumatate - trei de la Ferodo! :) )

Share this post


Link to post

Bai frate, te-or incaltat rau de tot baietii aia. Eu de regula intreb inainte cat ma ajunge totalul si in functie de asta imi selectez service-ul. Revizia aia pe mine m-a costat 7 mil. Fara spray de frane. Urmeaza sa-mi curat admisia cu un spray dedicat, am gasit ceva la 27 lei - e mult sau se gasesc si altele?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...