Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Am schimbat azi la aveo 5d al maicamii placutele de frana ca erau piele dupa 72.000 km si am dat 115 lei pe ele, Ferodo Premier. De schimbat se schimba in 15 minute. 400 pentru un set de placute e exagerat.

Share this post


Link to post

Se stie demult , ca la revizie se plateste de fapt pastrarea garantiei, nu altceva.

Share this post


Link to post
Am nevoie de niste sfaturi rapid :)

 

Incearca la alt service, e mult 800 RON un ulei si trei filtre. Ia vezi cati km sunt pana la Targoviste :)

Share this post


Link to post

Poti schimba tu placutele undeva si gata.

La revizie vor ramane de schimbat doar filtrele si uleiul...

 

PS: Am auzit undeva ca legea spune ca nu pierzi garantia daca nu faci reviziile la un service autorizat al producatorului. Daca service-ul unde faci reviziile are autorizatie de functionare nu pierzi garantia. O sa incerc totusi sa caut aceasta lege ca sa nu se spuna ca bat campii...

Share this post


Link to post

Alex, nici o reprezentanta din lume nu o sa ingaduie sa-ti duci masina intr-un service neutru sau apartinand altei marci si in acelasi timp sa pastrezi garantia. Autorizate sunt cam toate, nu prea le mai da mana acum sa functioneze fara autorizatie ca amenzile sunt usturatoare.

Pe de alta parte, daca ma duc la skoda spre ex., crezi ca gasesc la ei ulei GM sau consumabile/piese GM? Ma cam indoiesc...

Share this post


Link to post

Consumabilele si piesele le poti cumpara tu.

Problema este daca aceasta lege chiar exista...

Share this post


Link to post

M-am hotarat! :) ori ma duc in Targoviste ori imi voi cumpara piesele eu si doar sa platesc manopera (dar mai intai sa trec pe la Radacini bd. Timisoara sa vad ce zic si aia...daca sunt oligofreni ma duc in Targoviste...nu e mult pana acolo)...

 

Apropo...un prieten mi-a recomandat un site cu piese: http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...6&filtru=01 (link direct pentru piese Aveo hacthback) puteti sa aruncati o privire si sa-mi dati niste pareri in legatura cu filtrele alea de acolo? daca sunt bune...ce producatori sunt recomandati...vreau eu sa fac revizia ieftina dar nici sa iau piese ieftine si de calitate slaba...

Share this post


Link to post

Am gasit articolul respectiv. Este din numarul 3/2009 al revistei Autoshow. Se pare ca n-am tinut eu bine minte.

Aveti articolul mai jos:

 

"Reprezentanta spune ca-mi anuleaza garantia daca nu schimb uleiul la ei. Conform legii, nu au voie sa faca asa ceva decat daca nu a fost respectata specificatia uleiului, trecuta de producatorul masinii in manual. Daca patiti asa ceva, cereti sa va dea in scris motivul anularii garantiei".

 

Din pacate nu spune si despre ce lege este vorba...

Share this post


Link to post

mi-am facut si eu azi revizia de 15k de km la pitesti la awp si in loc de ulei 5w30 mi-au pus un 10w40 (semisintetic), i-am zis aluia ca trebuie sa puna 5w30 si el a zis ca "d-asta punem noi la motor de 1.2". mi se pare aiurea chestia asta si de aia nu o sa las lucrurile asa, o sa merg sa-mi schimbe uleiul cu unul corect, deja am dat telefon!

Share this post


Link to post

E rasul lumii ca ei nu accepta sa te duci cu consumabile originale GM, iar pun niste uleiuri de la care i-ti vine sa plangi. Macar ti-ar fi pus 5W40.

Share this post


Link to post

am vorbit cu ei si mi-au spus ca ei de asta folosesc pentru motorul de 1.2 ca pe ala de 5w30 il consuma. cat o sa consume? cateva sute de grame...

prefer sa fac niste completari la ulei decat sa merg cu un ulei aiurea. treaba e ca nu am de unde sa aflu care e adevarul despre treaba asta. cand i-am zis tipului ca asa scrie in carte el mi-a spus ca e tradus aiurea, ca nu stiu ce...

am dat tel la chevrolet romania si mi-a raspuns o gagica ce cred ca nu stia daca masina are ulei...dar sa mai stie si de vascozitatea uleiului!

stie cineva o adresa de mail de la gmdat din korea? eu pe net nu am gasit...sau nu am stiut unde sa caut!

Share this post


Link to post

Mda,se pare ca nu sunt singurul cu 10W40 :D .Ei au spus ca asta il folosesc ,ca e bun pentru clima noastra,am vazut in topicul acesta ca Ecomax pun 10W40.Consumabile...nu prea accepta,ca stiti,noi va punem,dar daca se strica motorul si nu ati pus de la noi,nu va acoperim garantia ..bla bla bla.."Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"by Mircea

 

PS:Stiu ca nici macar nu apare in diagrama fluidelor minunatul lor ulei,dar ce sa ceri cuiva care cea mai lunga carte citita a fost Alba ca Zapada sau Scufita Rosie??!!

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

Mda...iata ce raspunsuri am primit de la Radacini bd. Timisoara (Bucuresti):

 

1. Daca vin eu cu piesele mele (care trebuie sa fie ORIGINALE GM pentru a nu pierde garantia...tonul folosit mi-a dat de inteles ca foloseste caps lock) ma va costa doar manopera 200 ron.

2. Daca doresc sa fac revizia cu piesele lor ma va costa 700 ron.

 

Am luat legatura cu Expocar Targoviste si mi-au spus ca revizia ma costa la ei 450 ron. Expocar Bucuresti nu mi-au raspuns la telefon nici ieri nici azi...probabil au probleme cu telefonul, sau din cauza crizei au concediat secretara si raspunde cine apuca (mecanic/femeie de serviciu/client) daca se afla in apropiere.

 

In concluzie:

- daca ma duc la Targoviste ma costa 450 ron + drumul inca vreo 50 ron la consumul care il am acum = 500 ron

- daca imi cumpar piesele si fac revizia prin Bucuresti ma costa cam 550-600 ron

 

Avand in vedere faptul ca drumul spre Targoviste este foarte prost, prefer sa imi cumpar piesele si sa platesc manopera decat sa imi rup masina in 2 pentru 100 ron maxim.

Share this post


Link to post

Ma surprinde afirmatia ca drumul pana la Tragoviste e prost. Eu stiu ca e forte ok. L-au ramat in ultimile luni?

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare? Masina mea, un aveo hatch a implinit 1 an pe 11 martie si nu am fost sa fac prima revizie ,am pierdut oare garantia? mentionez ca masina are 13120 km. Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Edited by criss_blue

Share this post


Link to post

Revizia se face la 1 an sau 15.000(parca) care survine prima. Din cate stiu se accepta o abatere de cateva sute de km sau cateva zile.

Cred ca cel mai simplu ar fi sa vorb direct acolo unde vrei sa faci revizia. Sincer nu cred ca e o probl .

Share this post


Link to post
asta folosesc pentru motorul de 1.2 ca pe ala de 5w30 il consuma. cat o sa consume?

 

De consumat nu are ce sa consume decat mintea idioata a mecaniclor care fac astfel de afirmatii. La 130 000 km nu consuma deloc prin ardere. Pe joja este un punct care indica 1.0 (diferenta intre semne) , iar uleiul acolo sta 15000 km. Sa nu mai spun de 10W40 care fiind semisintetic, va rezista onorabil doar 5000 7000 km dupa care va incepe sa-ti distruga motorul prin slam.

De ce prefera sa puna semisintetic si nu sintetic. SIMPLU:

1 L de 10W40 = 15 RON in magazin si ei il dau cu 35 RON deci castiga 20 RON la litru;

1 L de 5W30 = 25 RON in magazin si ei trebuie sa-l dea cu 45 RON sa fie acelasi castig. Cum omul nu da 45 RON pe litru la o masina de 8000 E CIP, ei sunt baieti buni si omenosi si iti pun un ulei mai ieftin. Bey ce baieti buni, iti vine sa le sucesti gatul, dar sa stii se practica si la firme unde masinile incep de la 20000 E, doar trebuie sa traiasca si ei pe picior mare.

Share this post


Link to post

In cazul meu,probabil ca aceasta tactica au aplicat-o,deoarece am avut doar 8 000 km.

Mda,nu ma pot plange ca revizia a fost scumpa,cel mai mult reprezentand manopera.

Share this post


Link to post

La AWP Pitesti tot ulei 10W40 mi-au pus si mie... Le-am spus de problema dar tot degeaba...

Share this post


Link to post

@criss

Nu te impacienta, dar nici nu taragana. Da un telefon unde vrei tu sa te duci si programeaza-te pentru revizie si le spui la receptie ca iti ceri scuze de intarziere, dar ai fost un pic uitus sau plecat din tara sau a nascut bunica, sort of

 

Nu exista nici o argumentatie pentru care un service sa nu te lase sa vii cu piesele/consumabilele tale.

In schimb iti pot face viata amara si/sau pune conditii descurajante.

Altii pot fi... fair.

Cand m-am dus la hulitul-de-unii-laudatul-de-altii Radacini de pe Timisoara, aveam pomita de apa, curea si multe alte jucarii folositoare la o adica pe la 60 kkm.

La receptie am spus ce si cum si mi-a zis, ok, aveti garantie la manopera, dar nu la piese, ceea ce mi s-a parut fair, pen'ca la o adica stiu pe cine sa strang de gat :) Ma rog, Doamne fereste, daca s-ar intampla, n-ar fi chiar asa de usor de stiut ce si de ce a crapat. Oricum, n-o sa crape nimic :D

 

In ceea ce priveste legea, nu va asteptati la una in care sa scrie ceva specific de chestia asta. E vorba aici de principiile pietei libere si drepturile consumatorilor. Cu siguranta exista destule litere de lege in care se spune ce si cum. Nu-i nevoie sa le stii pe dinafara. Ci doar sa crezi ca legea exista si e doar o chestie de... aplicare. Fix chestia cu teoria si practica! Asta da aplicare a chestiei, nu cum se foloseste ea la misto ca sa-ti inchida orice stift politic si agnostig gura, pen'ca el nu pricepe ce spui tu si chipurile faci filozofie.

 

Ca mine aici, s-am dat-o in off :D

Share this post


Link to post

@criss blue, se accepta o mica abatere, ar fi cazul sa te grabesti si sa fii mielusel cand te programezi la revizie.

Share this post


Link to post

Am 24.000 km la un Kalos din 2005. Sint probleme daca schimb uleiul 5w30 cu 5w40?

Stie cineva cam care e diferenta de pret?

Am o cunostinta la un service si mi-a cerut 70RON pe 30 si 40 la 40.

Este exagerat sau gasesc si mai ieftin.

Per total la revizie, schimbat filtre si 4 L ulei plus manopera ma costa 400RON (sau 500 daca aleg 5w30). Ma pot scoate mai ieftin daca iau de undeva consumabilele?

Share this post


Link to post

Cumpara consumabilele de la king campione sau de la colegul nostru lao si vei iesi mai ieftin.Cat despre ulei , respecta ce a prescris producatorul.

Share this post


Link to post

Unde mi-ati recomanda sa fac revizia ca sa ies mai ieftin. In nici un caz la dealerii Chevrolet, niste hoti, cer 700-800 ron. Cred ca cel mai bine e sa imi iau singur consumabilele si sa merg la un service, nu? Despre King Auto stie cineva ceva? E OK, ca am vazut ca are cele mai bune preturi la consumabile?

Edited by vix_daniel

Share this post


Link to post

Salut,

Am un chevrolet kalos 1.4 16V la care ar trebui sa ii fac revizia anuala. E la al treilea an si am avut doar doi garantie. Acum nu mai vreau sa merg la Di Bas, Radacini sau GTT pt. ca am posibilitatea sa merg la un alt service care sa nu imi i-a manopera si alte "plusuri"pe care ti le baga ei. Asa ca vreau sa merg la un magazin de piese si sa imi cumpar toate astea. Poate careva sa imi spuna exact care sunt denumirile uleiurilor sau a filtrelor si ce ar mai trebui schimbat la o astfel de revizie? Bujii, placute de frana am schimbat anul trecut(deci nu mai e cazul, deocamdata). Masina are 40.000km. Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...