Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

8 pe scara de temperatura de la Bosch este echivalent cu 5 pe scara de la NGK. Ma asteptam sa fie 7, echivalentul lui 6.

Share this post


Link to post

Sa mai bag un oki in cutie si poate cum imi sta bine sa pun si o pozna. :) >-

Share this post


Link to post
un oki din cutie ...

 

Poze cu bojiile Bosch WR8DCX

post-2099-1216356698_thumb.jpg

post-2099-1216356713_thumb.jpg

post-2099-1216356723_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ai verificat GAP ul din curiozitate ?

Share this post


Link to post

1,1 mm folosind o lera improvizata de 1mm. Unde sunt vechile lehre de la Dacioara???

 

Alte detaliii BOSCH WR8DCX

Share this post


Link to post

Gasesti lere in Baumax ,daca ai asa ceva in Constanta.

Share this post


Link to post
Poze cu bojiile Bosch WR8DCX

Astea-s bujii pe care le punea fabrica pe Matiz.

Share this post


Link to post

Azi am facut revizia de 15000Km.Impresii : dezamagire totala . Mi-au bagat masina la ora 8 si la ora 8:30 era daja scoasa din hala . I-am intrebat daca e gata si se poate lua si au spus ca trebuie sa mai astept o ora . Pina la ora 10 masina a tot stat in parcare lor apoi pe la 10 le-am spus ca daca e gata masina n-are rost sa mai stau de pomana . Ulei am avut eu , dar manopera cred ca e cam mare . In deviz mai scrie ca au scanat-o si ii cred.Cind am lasat masina avea la bord 14813 iar cind am luat-o ... surpriza avea 14798. In comparatie cu comportamentul ei inainte de revizie pot sa zic ca acum se misca mai greu , gindeste mai mult , e mai lenesa iar in trepta a 3-a la 2500rpm imi vine sa cobor s-o imping(sa-mi fi facut astia reset ECU?). Mi-au dat filtrele uzate .

post-16304-1216399166_thumb.jpg

post-16304-1216399197_thumb.jpg

post-16304-1216399214_thumb.jpg

Edited by 2007catch

Share this post


Link to post
... (sa-mi fi facut astia reset ECU?) ...

E grav resetul asta ?

Share this post


Link to post

Din cite am mai citit pe forum nu e grav deloc si asa vream sa-i fac eu un reset doar ca nu-i momentul potrivit(zic eu).

Edited by 2007catch

Share this post


Link to post

Vad ca ai motor de 1.2, in treapta a 3a la 2500 rpm, te cred ca se misca greu ;)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Pai si cu a 4 a tot la 2500 de ce se misca mai bine? Intreb fiindca nu stiu.

Share this post


Link to post

Poate au gasit o setare pe scaner ca sa-i sicaneze pe cei care vin cu consumabilele lor. N-ai decat solutia sa reclami.

 

Apropo, filtru de ulei de Matiz nu aveau la Melania ?

Share this post


Link to post

Probabil ca aveau nu stiu , eu am trimis poza de la Puchi si am rugat pe cineva sa-mi cumpere .

 

Tolin , nu sti? , setarea aia la scanare nu se poate anula cu un reset ECU?

Share this post


Link to post

In primul rand am scris "poate", in al doilea rand nu cunosc. De ce nu-i dai tu reset ?

Share this post


Link to post

Cred ca aia o sa fac doar ca duminica merg in concediu si nu stiu sa las pina vin sau sa ma ocup miine de reset? ce zici?Sa mai astep sa vad cum se comporta?

Share this post


Link to post
Azi am facut revizia de 15000Km.Impresii : dezamagire totala . Mi-au bagat masina la ora 8 si la ora 8:30 era daja scoasa din hala . I-am intrebat daca e gata si se poate lua si au spus ca trebuie sa mai astept o ora . Pina la ora 10 masina a tot stat in parcare lor apoi pe la 10 le-am spus ca daca e gata masina n-are rost sa mai stau de pomana . Ulei am avut eu , dar manopera cred ca e cam mare . In deviz mai scrie ca au scanat-o si ii cred.Cind am lasat masina avea la bord 14813 iar cind am luat-o ... surpriza avea 14798. In comparatie cu comportamentul ei inainte de revizie pot sa zic ca acum se misca mai greu , gindeste mai mult , e mai lenesa iar in trepta a 3-a la 2500rpm imi vine sa cobor s-o imping(sa-mi fi facut astia reset ECU?). Mi-au dat filtrele uzate.

 

Deci nu recomanzi Ecomaxul din Cluj.Chiar m-am gandit ca sa merg la Baia Mare,Sibiu sau chiar Arad,unde preturile sunt mai mici si servirea mai acceptabila.

 

PS:Totusi tu ai cumparat si filtru impreuna cu uleiul,dar pe factura la service ai platit si filtru ulei.Ce s-a intamplat?

Edited by raresh20

Share this post


Link to post
PS:Totusi tu ai cumparat si filtru impreuna cu uleiul,dar pe factura la service ai platit si filtru ulei.Ce s-a intamplat?

Nu am stiut sa cer filtru de matiz (cum a spus si tolin) si ala era de nubira . Nu nu recomand Ecomax cluj fiindca in 30 minute nu cred ca au verificat nimic doar au schimbat filtrele , uleiul si i-a tras o scanare dupa care m-au pupat pe portofel .

Share this post


Link to post

Si in 30 de minute ce ai fi vrut sa-ti faca la ea, polish profesional? Da' de uns balamale, strans suruburi pe dedesupt etc- astea le-au facut? Ia carnetul de service in mana si arata-le!

Share this post


Link to post

Pai da Lucian, dar sunt rare service-urile in care se face revizia ca la carte. Ar trebui sa te duci cu inspectoru` dupa tine ca sa faca ce trebuie.

Share this post


Link to post

Mda, aici cam ai dreptate. Dar poti sa le dai un pic peste nas.

Share this post


Link to post

2007catch!!Pai daca i-ai trimis poza de la mine unchiului, nu a vazut si codul filtrului de ulei ca doar avem accelasi filtru?? :scarpin: .Bun si tu ai cerut scanarea ,resetarea ECU??Pe viitor intreabai ce au de gand sa-ti faca la masina (amenintai ca nu ai bani ,ca le vei lasa masina plocon daca te incarca la factura).

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Buun.

 

In service fac ce vor cu masina ta, in Romania nu exista service cu adevarat profesionist. Iti umfla factura dupa cum le taie. Referitor la verificari de jocuri etc acestea se fac doar pe hartie nu si in realitate. Masina e gata in 30 minute dar ei o tin 1 zi ca sa bage la manopera. Daca vrei sa fi sigur de ce iti face la masina trebuie sa stai langa ei , sau sa ai o relatie in service. Eu nu am incredere in nici un service.In plus pleaca si cu masinile clientilor acasa sau in mici excursii .Pesemne ca d-aia iti retin certificatul la service.E o practica frecvent intalnita. Nu bag mana in foc ca la Radacini , GTT sau Erebus nu se practica.

 

Dau un exemplu. Porsche Pipera:

 

La mine la firma la care am lucrat aveau si au multe VW, audi, skoda. Pe langa preturile catastrofale am reusit sa vad ,ramanand stupefiat de asta:

 

Nu iti schimba tot uleiul. La , sa zicem 5 L de ulei , 4 ulei nou 1 ulei uzat. Nu glumesc. Filtrele de aer ca-s perforate ca-s colmatate nici nu se baga ( nu a schimbat filtrul si in realitate ci numa' pe hartie). O masina de a firmei ajunsese la 90000 km si trebuia sa i se schimbe cureaua de distributie. Pe factura trecuta ca schimbata. Nu era schimbata (s-a rupt la 2 zile dupa revizie). Basca ca masinile lasate aveau kilometrajul umflat. Una din masini de exemplu a fost lasata cu 19900 Km. A fost ridicata cu 20050. Cand se dadea telefon dupa ea se zicea ca nu e gata. La ridicarea masinii s-a constatat diferenta mare de km.

Se zicea ca dom'le au mai plimbat-o in service . Da-o naibi: a fost dusa la service rapid care de regula dureaza 1-2 zile asta a tinut 1 saptamana. Si da-o naibi cat parcurgi cu masina in service ? 150 Km ? diferenta de mai sus?

 

Deci trebuie sa stai langa ei.

Daca as sti ca nu pierd garantia as schimba totul in parcare. Dar... ce sa-i faci

 

Intamplarile de mai sus sunt reale. Din pacate.

Share this post


Link to post
...bujiile Bosch erau ceva afumate desi rulez intre 3000 - si 4500 rpm. :mda:

 

Poate ca tocmai d-aia :D Chiar asa, ti-ai reglat ralantiul la 3000?

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am facut sambata revizia de 15.000km in Arad, la AutoWest.

 

Impresia mea finala, dupa revizie: comportament de service, atitudine fata de client: EXEMPLAR(A), pretul reviziei: FOARTE BUN.

 

Deci, vineri am sunat, m-au programat sambata de la ora 9.30

 

Primul lucru, verificat toate luminile, se uita un al doilea mecanic daca totul functioneaza ok.

Fix la ora 9.30 mi-au suit masina pe elevator.

 

Mi-au schimbat uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer, filtrul de polen, filtrul de benzina, au facut chestia aia la electroventilator, ca sa nu imi apese in viitor pe radiator.

 

A verificat daca se aude vreun rulment stricat, jocuri la roti, alte chestii pe la directie, etc. - nimic stricat

A inspectat toba sa vada daca nu e vreo crapatura, s-a uitat daca e pe undeva lovita, etc. - nimic stricat

 

In tot acest timp am stat langa mecanic, chiar el m-a invitat, povesteam cu el si chiar se stia la tot ce tine de Aveo si alte masini normal. Sa nu va mai zic ca se misca atat de bine si precis, ca eu am ramas masca.

 

Pret total final: 475 RON !!! Durata reviziei: 1ora fix.

Cand am intrebat in Timisoara la Autoglobus cat ma costa prima revizie a zis: cel putin 750 RON.

 

:o fftopic: Deci, pentru un drum de 50km, mai bine ca am facut rezivia in alta parte, ca oricum nu-i suport pe aia de la Autoglobus Timisoara.

Edited by Adrian_C

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...