Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Salut,

 

M-am interesat la Kingauto pentru schimbat distributia la Kalos 1.4 16V din 2004, si mi-au spus ca ma costa piesele in jur de 400RON (incluzabd pompa de apa si cureaua de la alternator), la care se adauga manopera in jur de 400RON.

Se asigura garantie atat la piese cat si la manopera.

Ce spuneti, este OK ca si pret?

 

Multumesc,

Vali

Share this post


Link to post

Pai colega .Mai tatoneaza si tu preturile pe la altii.Si daca nu, dai bataie (scump ne`scump)tot trebuie rezolvata problema @-)

Share this post


Link to post

Ceva sfaturi pentru revizia mea de 4 ani (52 kkm) care se apropie?

Intentionez sa o fac tot la GTT ca sunt fidel. In afara de placute si bujii (la si inainte de revizia trecuta), n-am schimbat nimic pana acum in afara de lichidele traditionale. N-as umbla la lichidul de frana, cu toate ca s-a mai elasticizat un pic frana. Nu de alta, dar am inteles ca e oricum o revizie scumpa.

Share this post


Link to post

Ooo...multi inainte...(km :D )

Parca tot acum se schimba si distributia, nu?

Pentru 40-50ron in plus schimba si lichidul de frana. Parerea mea... :)

Share this post


Link to post

Bujiile de la sedanul tatei, schimbate la 30k km. Sincer, mi se pare ciudata culoarea unora. De cand cu astea noi nu s-a mai aprins check-ul.

post-75-1212240592_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce model de bujie ai bagat ?

Share this post


Link to post

Aia din primplan parca nici n-ar fi vazut scanteie in viata ei si de ciuda si-a depus icrele pe... masa :)

Share this post


Link to post

Nu stiu ce bujii s-au pus. Am sa ma uit pe factura (daca o mai are) si va comunic. Oricum, ciudate culori/depuneri, parca fiecare ar fi de la alt motor.

Share this post


Link to post

Am facut si eu ieri revizia de 45.000,schimbat filtre(aer+polen+benzina),ulei GM 5W30,reglat frane,fara schimbat placute frana(mai merg cateva mii de km si oricum le cumpar si schimb in alta parte),per total 554 RON.

 

E ultima oara cand fac revizia la Gold&Platin Bacau...pe deviz e tracuta manopera 3 h,dar masina a stat 40 min in parcare pana sa o bage la revizie,acolo au camere de luat vederi care sunt date pe un TV la clientii care asteapta...deci din 2 ore si ceva cat a sta acolo...cam 1 h si ceva a stat parcata (per total mai mult de 1 ora nu ai e face la o revizie) :(

 

Pe scaner au gasit ei eroarea de ABS din iarna...si m-au reprogramat azi la ora 15 pt schimbarea pe garantie a senzorului ABS stanga spate(cica e intrerupt).Tipu ori isi bate joc de mine ori fac munca patriotica in folosul comunitatii.Deci eu am scos o carpa infasurata in sarma de la senzorul ABS din dreapta spate nu stanga spate asta iarna...si desigur de atunci nu s-a mai aprins martorul de ABS,cum naiba e intrerupt un senzor si martorul sa nu se aprinda?

Edited by entaro79

Share this post


Link to post

Fac doar presupuneri... stiu ca nu-i frunos!!! Poate are omul de la sevice nevoie de un senzorABS (are o obligatie) > :) . "Schmba" la tine senzorul, preda un senzor defect pecare-l are in buzunar... si s-a scos cu un senzor nou...

Share this post


Link to post

Folosesc aceeasi placa veche cei de la Bacau. De curiozitate, cate minute ti-ai vazut masina pe tv? Asa, estimativ. Pariu ca nu mai mult de 5 min? MAAAAAXIM.

Avantaj principal la Bacau- poti fuma in show-room. :D

Share this post


Link to post

Pai cat a durat revizia ... la 30 sec se muta camera in diverse colturi din hala aia a lor...deci din 2 in 2 min , cam 30 sec aveam prim plan cu masina mea...de aia zic ca am vazut aproape exact cat a stat parcata.

 

Am fost ieri la ei cu senzorul...cica e pe garantie dar le platesc manopera...le-am zis sa-si bage senzorul undeva si am plecat.

Share this post


Link to post

Cum pana mea sa platesti ceva daca e pe garantie? De pe ce planeta esti, man? Sau ti-a expirat de fapt garantia intre asta iarna si acum vara? :)

Share this post


Link to post

Inca nu mi-a expirat...expira anul asta prin toamna :D ,tocmai de aia am fost asa de suparat ca cica sa platesc manopera...la serviceurile din bucuresti nu am intalnit problema asta :(

Share this post


Link to post

Anul trecut in august, am facut  revizia de 1 an cand aveam 11.500 km. In august  trebuie sa merg sa fac urmatoarea revizie, avand in vedere ca am 15.800 km.

La prima revizie, am platit aprox 800 lei, intrucat mi-au fost inlocuite discurile de frana. Cam cat credeti ca ma va costa revizia asta, ce urmeaza sa o fac?

 

 

Share this post


Link to post
La prima revizie, am platit aprox 800 lei, intrucat mi-au fost inlocuite discurile de frana. Cam cat credeti ca ma va costa revizia asta, ce urmeaza sa o fac?

 

 

Ai platit inlocuirea discurilor? La 11500 si cu masina in garantie ?? Glumesti, nu?? [-O<

Share this post


Link to post

Nu glumesc! Am platit revizia si probabil manopera pt schimbarea discurilor de frana.

Share this post


Link to post

La banii aia cred ca ai platit si discurile.

Nu ai factura?

Share this post


Link to post

S-ar putea ca a trebuit sa plateasca un set nou de placute dae frana...+manopera la ele... Placutele rulate 11000km, raman la mecanic, mai are si el o obligatie... :spumelagura:

Share this post


Link to post

O rugaminte pentru cei care mai aveti facturi, revizie 15000 km kallos 1,2 s-au aveo 1,2 .

Vreau codurile produselor Filtru ulei,aer ,benzina originale G.M

Share this post


Link to post

Multumesc colega !

Share this post


Link to post
Anul trecut in august, am facut revizia de 1 an cand aveam 11.500 km. In august trebuie sa merg sa fac urmatoarea revizie, avand in vedere ca am 15.800 km.

La prima revizie, am platit aprox 800 lei, intrucat mi-au fost inlocuite discurile de frana. Cam cat credeti ca ma va costa revizia asta, ce urmeaza sa o fac?

 

Si eu am schimbat discurile pe garantie la prima revizie. Am platit cca 480ron(revizie)+180ro(placute).

Share this post


Link to post
Si eu am schimbat discurile pe garantie la prima revizie. Am platit cca 480ron(revizie)+180ro(placute).

 

Pai nu prea e bine. Un set de placute m-a tinut 70k si mai aveau viata, dar la recomandarea prietenilor am facut schimbarea. Al doilea set are deja 30k si arata excelent. Discurile le-am inlocuit la 85km, insa din considerente personale si mai putin legate de uzura. Nu pot sa-mi imaginez cum reusiti sa uzati in asa hal placutele si discurile si mai ales sa le platiti in garantie. :-?

Share this post


Link to post
Pai nu prea e bine. Un set de placute m-a tinut 70k si mai aveau viata, dar la recomandarea prietenilor am facut schimbarea ...

E o placere sa salut, inca o data, pe un om care a inteles ca, benzina se transforma, in primul rand, in energie cinetica inmagazinata in masa automobilului si ca orice franare inseamna "a arde gazul de pomana".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...