Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Intrebare. De ce au schimbat doar 2 litri?

Nu e rost de caterinca, dar totusi... un litru poate l-au recuperat de la alti 4 dinaintea ta :) . Daca nivelul si culoarea sunt bune, nu-ti fa probleme. Or fi gresit factura.

Share this post


Link to post

Revin cu amanunte!

Dupa analize temeinice asupra devizului si intrebarilor in mai multe directii am aflat ca de fapt sunt 2 bidoane de 2 litri de ulei. Adica 4 litri.

Asa ca... Mea culpa! :osanale:

Preturile de la Dibas sunt urmatoarele:

-filtru aer 38.65 ron

-filtru polen 86.01 ron

-filtru combustibil 38.65 ron

-filtru ulei 12.87 ron

- ulei 5W30 146.86 ron

- manopera 2.2 ore - 103.53 ron

 

Preturile sunt fara TVA.

Total cu TVA 507.61 ron!

Share this post


Link to post

Deci se poate si cu mai putin... :) (ma refer la pretul reviziei)

Share this post


Link to post
La pretul de 850 Ron + Placute pentru revizia de 30.000 nu ma prind ei in "service autorizat" prea curand.

 

Vad ca esti din Oradea... Unde ai fost? OpelWest? Intreb pt ca in Arad tot OpelWest este dealerul autorizat... si ma pune pe ganduri! Ma bate serios gandul sa ma interesez in Ungaria la Szeged sau chiar Budapesta, care sunt tarifele la revizii... In cazul in care as alege aceasta varianta, garantia ramane valabila?

Share this post


Link to post

507 ron?! Damn- sa mai zica cineva ca-s scumpe reviziile la Aveo...

Intrebare: te-au lasat sa vezi si masina in timpul cat a stat in service?

Share this post


Link to post

La banii astia nu cred... :D

Share this post


Link to post

Hai sa va zic eu,de noul dealer din Brasov.Radacini motors .Pai in comparatie cu Chevrolet Victoria nota 10+.Dupa indelungi sicane si neprofesionalismul baietilor de la Chevrolet victoria,am apelat la radacini motors .Tot ce au facut baietii(radacini)la masina mea (curatat plutitor benzina )am vazut din sala de asteptare(,incalzita ,automat cafea ,biliard).Desi masina era curata inainte de service ,dupa remediere au si spalat-o.Nu ma costat apsolut nimic.Si deocamdata multumit de rezultat .Sa vedem la revizii.

Share this post


Link to post
507 ron?! Damn- sa mai zica cineva ca-s scumpe reviziile la Aveo...

Intrebare: te-au lasat sa vezi si masina in timpul cat a stat in service?

Am vazut masina prin geamul de la receptie.

Nu am stat langa mecanic. Cred ca asa e politica service-ului.

Vedem cum se comporta in timp masina.

Share this post


Link to post
Vad ca esti din Oradea... Unde ai fost? OpelWest? Intreb pt ca in Arad tot OpelWest este dealerul autorizat... si ma pune pe ganduri! Ma bate serios gandul sa ma interesez in Ungaria la Szeged sau chiar Budapesta, care sunt tarifele la revizii... In cazul in care as alege aceasta varianta, garantia ramane valabila?

 

Pai normal ca e tot Opel West pentru ca e dealer zonal. Si in Satu Mare tot ei sunt, uita-te pe site-ul lor.

Referitor la Ungaria nu stiu ce sa zic. De exemplu un prieten cu un Mercedes il costa la Casa Auto Oradea revizia vreo 5000 ron, si s-a dus in Ungaria la dealer acolo si a rezolvat cu 2100 ron. Deci la noi e dublu. Alt exemplu, uite ce zice Carabusu:

"Ma gandesc ca la cea de 30000 km din vara sa ma duc in Austria,a mai fost cineva si a fost foarte multumit,l-a ajuns tot ca in tara dar nu se compara serviciile de la noi cu alea de la ei."

 

Eu am fost la 15.000 la Opel West. Dar pentru o stampila de la ei, eu sa platesc la prima revizie o manopera de 3 ore, adica 170 ron? :o ...

Pai daca avem service-uri unde platesti uleiul iar schimbul de ulei e gratuit, la fel si pentru filtre, atunci ce sa mai zicem.

Si cu garantia asta, nu stiu ce sa zic.

 

P.S:Oricum deja am gasit consumabile After-Market la juma' de pret.

Daca vrei da-mi PM si iti dau adresa de la magazin.

Edited by Manuelos

Share this post


Link to post
507 ron?! Damn- sa mai zica cineva ca-s scumpe reviziile la Aveo...

 

Sunt. > :)

Share this post


Link to post

Pai multi zic pe aici de revizii de la 65o ron in sus. Asa ca 507- mi se pare putin.

Bine, fata de alte marci, poate parea scumpa revizia. De fapt- scumpa e manopera.

Share this post


Link to post
Pai multi zic pe aici de revizii de la 65o ron in sus. Asa ca 507- mi se pare putin.

Ia uite alte preturi...pana si la Accord e ~200E revizia, la Civic e in jur de 160E. De aia i se pare lui Satori scumpa... :D

 

Revizia de 30.000 pe mine m-a costat ~760 lei

 

In pretul de ~ 830 Ron nu intra placutele

 

La pretul de 850 Ron + Placute pentru revizia de 30.000

Share this post


Link to post

160EUR aia sunt teoretici ;)

Nu de aia mi se pare scumpa si nici nu mi se pare scumpa, este scumpa. E din cauza preturilor practicate la consumabile. Sunt umflate la maxim. Chiar daca as avea garantie redusa la schimbul acestora, nu le-as mai cumpara din service, decat daca m-ar viola lenea rau.

Share this post


Link to post

Sper sa nu fi postat gresit...iar daca e asa imi cer scuze si rog un administrator sa mute postul acolo unde trebuie...As vrea sa stiu si eu cum e cu garantia asta extinsa la 5 ani pt modelele Chevrolet!Platesti o taxa in plus si ai garantie 250.000 de km sau 5 ani garantie in limita celor 250.000 de km?Astept raspunsurile voastre...

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 15000km la Dibas Ploiesti.

 

Piese:

 

Ulei 5W30 - 157.70lei

Filtru Ulei - 16.20lei

Filtru combustibil - 48.64lei

Filtru polen - 108.25lei

filtru aer - 48.64 lei

 

Total - 379.43

 

Manopera: - 140.8lei (2.2 ore)

 

 

 

Total revizie - 520.23lei

Share this post


Link to post
160EUR aia sunt teoretici ;)

Pai da, ca la ei se mai adauga si TVA... :D

Share this post


Link to post

In curand trebuie sa fac revizia la kalosul meu si trebuie sa schimb si placutele de frana (am 43k km ) Am intrebat la dibas cat sunt placutele de frana si mi-au zis k sunt 3 milioane. Am gasit placute de frana cu 1 mil 300. As vrea sa stiu cam cat ma costa pe langa revizie, sa mi le schimbe.

ps: Imi scartie niste bucse...si pe fata si am impresia si pe spate...intra pe granatie nu ? (fiind ultima revizie...)

Share this post


Link to post

Bucsile se ung.

Share this post


Link to post

Mersi ptr raspuns tolin. Sincer as vrea sa mi le schimbe > :)

Stie cineva cat costa bujiile la Di-bas?

Share this post


Link to post

Intrebat azi la Radacini (de pe Timisoara) cat costa revizia de 45.000km

Raspuns: 730lei

 

S-a scumpit si ora de manopera. La mecanica-electrica este undeva in jur de 82lei, si restul aprox. 98lei.

Share this post


Link to post
Mersi ptr raspuns tolin. Sincer as vrea sa mi le schimbe > :)

 

Si imediat vor face fix la fel ca si cele inlocuite. :D Solutia este ungerea.

Share this post


Link to post

Acum am sosit de la Radacini, unde am lasat masina pentru revizia de 15.000 de km. Sunt curios la cat ma scot baietii astia. Sper sa-mi ajunga 6.5 mil. O a doua problema este ca eu am fost in ianuarie sa-mi schimbe ambele amortizoare fata, si sa constat dupa ceva timp ca ele troncane mai rau ca inainte. Apoi am fost la un service unde am ridicat masina pe elevator si un prieten de al meu s-a uitat la amortizoare si mi-a spus ca ambele amortizoare sunt scurse, iar flansele lasate (daca flansele pot fi lasate, nu ma prea pricep). E posibil ca un amortizor NOU (cum au zis cei de la Di-Bas) sa ajunga in halul asta dupa 2-3 luni de rulare? Am cerut acum la Radacini sa mi se faca un test de amortizoare pentru a ma duce cu el la OPC, sau in eventualitatea de a-i da in judecata. Asta daca se constata ca amortizoarele mele schimbate au fost second-hand. Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Edited by robert_11

Share this post


Link to post
..Sper sa-mi ajunga 6.5 mil...
Intrebat azi la Radacini (de pe Timisoara) cat costa revizia de 45.000km

Raspuns: 730lei

 

Raspunsul a venit insotit de completarea ca: revizia de 45.000 costa cat cea de 15.000km. La 30.000 se schimba si bujiile in plus.

Share this post


Link to post

Corect, daca nu cumva trebuie sa schimbi si ceva placute de frana.

Share this post


Link to post

Ala era pretul pentru varianta de baza. Placutele nu intra in planul de revizii. Cel putin pana la 45.000Km.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...