Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Stie cineva daca la revizia de 1 an la modelul de 1.2 se schimba si uleiul din cutie?

Share this post


Link to post

In carte asa scrie.

La service au zis ca doar daca e nevoie, la mine doar au verificat.

Nu stiu in ce consta verificarea...

Share this post


Link to post

Daca nu s-a ajuns la 10.000 km, nu se schimba uleiul (n-are sens).

Share this post


Link to post
Te-au pus sa semnezi ca trebuie sa faci reviziile la ei ?

 

cred ca e o chestie de interpretare aici, eu vreau sa cred ca prin acea specificatie nu imi cere decat sa fac revizia la 10.000, nu imi si impune la cine, dar oricum din experientele voastre expuse pe aici parca la ei m-as duce.

Share this post


Link to post

Facut si eu revizie Kalos 1.2 30.000 km si aproape 3 ani la Autoglobus in Timisoara.

 

Schimbat filtre (originale, albastre scrie GM pe cutiiele in care mi le-au dat pe cele vechi innapoi), ulei motor, ulei cutie viteze.

Placutele de frana nu sunt foarte uzate (pana in 60 %) drept urmare mai stau un an.

Ulei motor Mobil 1, 0W40, ulei cutie Mobil 75W90. (din care am ramas cu 900 ml intr-o cutie; ce sa fac cu el?)

Per total 778 lei.

Din care:

240 - cost standard revizie 3 ani.

50 - manopera schimb ulei cutie - asta mi s-a parut cam tras de par

30 - echilibrare roti fata

 

Per ansamblu mi s-a parut ca s-au purtat destul de frumost. Mi-au lasat piesele schimbate in portbagaj in ambalajul celor noi.

Am dus masina la 8:00 dimineata la 11:00 nu era gata, m-au sunat ei la 11:30 sa ma duc sa o iau.

 

Mi-a spus un mecanic ca GM le-ar sugera sa nu permita accesul "apartinatorilor" la operatii. Despre asta nu stiu ce sa cred, daca o fi sau nu adevarat sau e vrajeala pura.

Share this post


Link to post

Facut revizie 1 an:

ulei castrol slx profesional 5w 40

ulei castrol cutie

complt lichid frana

schimbat filtre

 

570 ron

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

In final am fost la DiBas!!! pentru revizia de 45k km.

Mi-a placut, misto (chiar daca pe alocuri naspa...) dar, per ansamblu, e muuuuuuuuult mai bine decat la Radacini!

Deci, eram programat la ora 15.00, dar am ajuns la 14.30 si masina a intrat imediat in... "lucru"

Toata afacerea a durat aproape doua ore (cu tot cu completarea formularelor de rigoare, intrebari, discutii, lamuriri... etc).

Cost, undeva in jur de 480 lei (plus o mica (chiar foarte mica) atentie pentru nenea mecanicosu')

Per ansamblu, s-au purtat ok, daca nu pun la socoteala ca mesheriashu s-a urcat in masina cu tzoalele lui de atelier fara nici o jena, urmare fiind ca dupa ce am luat masina inauntru era un puternic miros de benzina! sau faptul ca nu mi-au lasat in masina cutiile de la ce au schimbat, chiar mai important, acel eventual rest de ulei de motor (ma indoiesc ca au pus exact 4 kile de ulei in motor!!)

Oricum, per ansamblu, au fost ok!! Mult peste cei de la Radacini! la toate capitolele (asta cel putin din punctul meu de vedere)... parerea mea! :heavydrinker:

Edited by nexxus

Share this post


Link to post

Aha, deci se poate si cu preturi mai mici decat clasicul 6,5 mil. E bine, inseamna ca SV nu e caz singular.

Share this post


Link to post

Ieri am avut revizia de 15000 km de fapt erau 14865km...desi sunt din ploiesti, inca nu s-a deschis reprez aici, am fost de unde am cumparat masina, la Brasov, Opel&Chevrolet Victoria...foarte multumit de ei,nimic de reprosat,amabili,seriosi,pusi pe treaba.

 

 

Operatiile efectuate:

 

1.FILTRU ULEI EC GM DW----12.75 LEI

2.FILTRU BENZINA GM DW---33.98 LEI

3.FILTRU AER AVEO+KALOS GM DW---38.48 LEI

4.FILTRU POLEN GM DW---76.50 LEI

5.ULEI MOBIL 5W-40 4LT---131.44 LEI

6.ANTIGEL ROSU HALVOLINE 1L---19.38 LEI

7.REVIZIE 15000KM---104 LEI

8.CURATAT PLACUTE FRANA---34.66 LEI

 

FARA TVA---451 LEI

CU TVA---536 LEI

 

 

Le-am spus sa verifice acel tremurat al volanului la viteze mai mari. Mi-au echilibrat rotile,curatat placute,rezultat f bun, intorcandu-ma de la brasov, nici un tremurat nimic nu mai exista.

Cand au terminat mi-au pus bidonul cu uleiul ce a mai ramas, in masina.

 

 

Bafta si sa auzim de bine :thumbl:

 

P.S. Un amic de la reprez chevy,are un Astra GTC 1.6 ,115CP, si m-am dat o tura cu el,pfiuu @-) , am ramas socat ce poate masinutza aia, care in cel mai scurt timp posibil o voi achizitiona :D

Edited by NNN

Share this post


Link to post

Eu stiu ca in Ploiesti si-a deschis Dibas-ul service, chiar s-au facut revizii. O sa trec zilele astea pe acolo sa-i intreb, chiar sunt curios.

Share this post


Link to post

Am facut ieri revizia de un an la Rucom Craiova, pret total 550 lei din care manopera 208 lei, schimbat

- filtru aer

-filtru polen

-filtru benzina

-filtru ulei

-ulei motor Mobil 5w-40

-ulei cutie viteze 75w80.

La rugamintea mea mi-au pus toate consumabilele schimbate in masina, precum si ambalajele produselor noi.Nu am putut sa stau langa masina, am vazut doar cand au ridicat consumabilele de la magazie, acu' sper ca le-au schimbat la a mea.Mai era cineva care a intrat inaintea mea tot cu un Aveo, cred ca si ala spera ca le-au schimbat de la a lui ! Joke !Impresii pozitive: schimba vitezele mai usor iar dupa alimentare mi se pare ca se infige mai bine, o fi benzina de iarna, efix 95, nu stiu. Impresii negative: are un scartait in volan, care l-am observat la virarea volanului pe loc, parca se freaca un cauciuc de ceva de metal, nu ma pricep dar primul gand care mi-a venit in minte a fost ca au umblat la caseta de directie, se poate ?Nu parea prea umblat pe la motor, am lasat special praful pe el sa vad daca si pe unde umbla.Sau se poate sa lucreze pe sub masina cand o ridica pe elevator ?Yala de la portbagaj si de la usa dreapta fata merg mai greu parca ar fi intepenite.La portbagaj m-am uitat cu atentie nu pare umblat. O sa rezolv cu W40, mai vad eu.Impresii despre service: relativ amabili, cu toate asta am asteptat o jumatate de ora sa imi fie preluata masina, desi eram primul pe lista de programare, nu s-a respectat acesta, inaintea mea fiind trei persoane.M-au sunat sa ma anunte cand a fost gata masina si mi-au comunicat pretul.Masina a intrat in service la 9.30 si m-au sunat sa o ridic pe la 11.30, cu toate asta pe deviz apar 3.5 ore.Ca nota le dau 7 spre 8 pentru incurajare si sper ca mai citesc si ei forumul si se mai corecteaza pentru binele lor, baietii de vanzari sunt chiar ok.

Din cate vad eu pe deviz preturile sunt mai mici la Craiova decat la Ploiesti la piese, stam mai rau cu manopera, mult mai rau !

Edited by johnny72

Share this post


Link to post

Dar tu inspectia asta ai facut-o si inainte, ca sa ai o referinta, sau doar dupa?

In al doilea caz, constatarile raman doar... constatari. De exemplu, poate yalele alea merg asa ca nu le folosesti si pentru ca nu ti-au schimbat uleiul la ele :)

Share this post


Link to post

Am citit intr-o revista un cost total al reviziilor pana la 90.000 km pt. un Chevrolet Aveo ca fiind 5564 fara TVA adica un cost total de 6621 ron sau 66.210.000 lei vechi. Cum banii astia inseamna costul a 6 revizii sincer eu unul ma indoiesc de veridicitatea calculelor.

Sunt reticent la aceste calcule si datorita prezentarii altor modele diesel masini clasa medie la care preturile ar fi:

- VW Passat/2.0 4898 ron

- Toyota Avensis/2.0 3266 ron

- Peugeot 407/2.0 2560 ron

Fiind diesel probabil ar fi vorba de 9 revizii in 90.000 km, 1/10.000

In concluzie articolul din revista de specialitate imi pare a fi mai degraba o antireclama hai sa calculam reviziile pana in 90.000 km sa vedem la ce cifre ajungem.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
Am citit intr-o revista un cost total al reviziilor pana la 90.000 km pt. un Chevrolet Aveo ca fiind 5564 fara TVA adica un cost total de 6621 ron sau 66.210.000 lei vechi

 

Hai ca ma facusi curios, tocmai ma gandesc sa apuc sa fac revizia de 90K km. Cred ca undeva a dat cu virgula flotanta sau e vorba de o alta masina. Sa recapitulam ce scrie in planul de revizie:

-Schimbari: ulei motor, bujii + fise, filtru ulei, filtru aer -motor, filtru polen, filtru carburant;

- Verificarile sunt cele normale.

In atare caz sa ne uitam la colegii care au postat preturile pentru piesele ce se schimba:

ulei motor GM 5W30= 120 RON (4L)

bujii + fise= 100 RON (not confirmed)

filtru ulei= 21RON

filtru aer -motor=67 RON

filtru polen= 98 RON

filtru carburant= 64 RON

manopera= 150 RON

TOTAL 620 RON

Si uite asa se confirma cat de corecta a fost exprimarea presarului, insa pe forum sunt suficiente date sa ne facem o terta parere apropiata de adevar.

Parerea mea!! ;)

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg cum poti fi de acord cu "expertul" din presa, daca ar fi toate la pretul de 620 si le-am inmulti cu 6 revizii ar rezulta 3720 nicidecum 6621 la totalul reviziilor dupa 90.000 km. Oricum 620 e un pret maxim care apare destul de rar in mentionarile celor care au facut reviziile.

La tine care e valoarea totala a reviziilor facute pana acum? Adica la 15k, 30k, 45k, 60k, 75k.

 

A facut cineva revizii pe masina de firma? Banuiesc ca se poate deduce tva-ul, in cazul asta chiar nu mi-ar strica o reducere cu 19% a lor ca si asa ne fura statul zi de zi.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
Eu nu inteleg cum poti fi de acord cu "expertul" din presa

 

Tocmai ca nu sunt de acord cu expertul si din acest motiv scos in evidenta de tine. Valoarea totala :scarpin: a reviziilor efectuate de mine?? Auzi suma totala ?! =))

Am glumit, scuze, insa este nerelevanta din motive stiute numai de un numar redus de cunoscuti. Oricum este modica :) >- sincer modica de-a dreptul.

 

Intr-o alta enumerare poti face o medie de 500 RON pentru 15k, 30k, 45k, 75k, 90k care ar duce la un 2500 RON unde cea de 60k mai adauga 2000 RON deci vine pe la 4500 RON cu TVA

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

E nerelevant cat da vanatorul pe revizii, pentru ca are bunul obicei de a le obtine pe gratis =))

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Am fost la revizia de 2 ani (13500 km) la Radacini pe Bd. Timisoara. Am un Kalos Hatchback cu motor de 1.4.

 

Am fost destul de multumit in legatura cu timpul petrecut acolo: aveam programare la 10:30, am ajuns acolo la 10:00 si la 10:45 eram in masina in drum spre casa.

 

Ce nu mi-a placut a fost faptul ca manopera a fost trecuta cu 1,8 ore in conditiile in care masina a stat inauntru aproximativ 20-30 de minute. Trei oameni s-au ocupat de ea. Am putut sa vad masina in permanenta (au o zona de asteptare clienti cu geam care da direct in service).

 

Restul cheltuielilor au fost asa:

- clips conducta combustibil (habar nu am de ce mi-a trebuit asa ceva) - 2 buc - 15.99 ron

- Filtru benzina Chevrolet - 52.00 ron

- Filtru Ulei Chevrolet - 17.01 ron

- Ulei GM 5W30 - 4 litri - 234.00 ron (nu stiu ce fel de ulei au pus acolo, nu am vazut nici o cutie.. nimic)

- Spray curatat frane variac - 22.61 ron (asta mi se pare cam bagat pe gat, deoarece au dat cateva fas-uri si m-au taxat cam mult pentru asta ...asta este acum, eu le-am spus sa verifice franele deoarece auzeam un zgomot cateodata cand franam)

 

La astea se mai adauga manopera: 1.8 ore = 151.23 ron

 

Deci un total de 492.84 ron. Fara nici un fel de spaga si atentie pentru nimeni.

 

Per total ma declar multumit mai ales in legatura cu rapiditatea executiei.

 

Razvan

Share this post


Link to post

Pai, 3 oameni inmultit cu 30 de minute inseamna 90 de minute care face 1,5 ore, deci parca nu e mult in plus.

Mai degraba ar trebui sa te intrebi daca au facut tot ce trebuie, pentru ca oricum manopera trecuta in factura e normata, deci nu ai ce-i face.

Share this post


Link to post

Asta mi s-a parut si mie, ca au fost un pic superficiali. In orice caz, acum o luna am fost la ITP si toate testele au iesit perfect iar masina se comporta foarte bine.

Share this post


Link to post

Ce legatura exista intre testele ITP si reviziile periodice la un motor ?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca exista vreo legatura. Ideea este ca sunt niste verificari suplimentare. ITP-ul iti verifica noxele, sonda lambda, electrice precum si suspenisii, frane, etc. Din ce am vazut eu, la ITP masina a fost verificata mult mai complex si mult mai bine decat la verificarea facuta de service-ul de la Radacini, unde 3 oameni au miscat de roti si s-au uitat sub masina fara sa faca nici un test efectiv. Cel putin la ITP masina a fost conectata la niste aparate care au masurat niste valori .. si la frane si la motor etc.

Share this post


Link to post

Salut,

Recomandari revizii

 

Mai am vreo 3 mii de km si trebuie sa fac revizia de 15.000 (masina are ~5 luni) unde ma sfatuiti sa fac revizia?

Merge aici in pitesti? la awp-cars? Sau sa incerc in alta parte bucuresti , valcea?

Share this post


Link to post

Salut,

 

A mai facut cineva revizia de 60000 km?

 

Am pus o intrebare la Radacini, si mi-au spus ca ma va costa in jur de 2100RON :(

 

Daca a facut cineva revizia, este rugat sa posteze un pret, ceva.

Share this post


Link to post

Si eu ma apropii de cea de 60.000 km !!

 

21 de milioane ??? Daca e sa fie adevarat , nu cred ca mai fac revizia la un service opel & chevrolet DAT fiind faptul ca oricum nu mai am garantie la masina :)

 

Ce se schimba la 60.000 km ?? Se merita sa faci in alta parte ...astept opinii si pareri :P

 

later : acuma am vazut , nu s-a mai postat aici de aproape o luna ...ce naiba :)

Edited by DMX

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...