Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

De placute eu nu vad unde a scris, insa de bujii vad, chiar in postul sau initial.

Share this post


Link to post

Da, corect!

Share this post


Link to post

 

Iar pt linistea ta sufleteasca , sa ti spun ce consumabile am schimbat :uleiul si filtrul, filtrul aer,polen,benzina,placute frana,bujiile si lichidul de frana/ambreiaj!

 

Edited by Iuiu

Share this post


Link to post

Off: Elodia, sezonul 18, episodul 23485 - Oare se da vreun premiu pe numarul de posturi agonisit in modul asta? M-as apuca sa bag si eu "Da, corect!", in loc sa ma necajesc deschizand un topic tehnic, pentru a gasi discutii de ambitz :(

Share this post


Link to post

Normal ar fi ca ultimile doua pagini sa dispara. Parerea mea.

Share this post


Link to post

Iuiu, de ce nu citesti tot?

In manopera da, noi ne refeream la pretul pieselor. A zis ulei GM + filtre - 300 ron. Enorm, cu ulei Mobil 3000 5 w 30, filtru ulei, aer si polen Mann ar fi iesit la vreo 280 ron cu manopera pentru schimbarea lor inclusa la AMI Motors. Cu ulei GM si filtre Jakoparts de exemplu (adica o solutie low cost), se invartea undeva la vreo 200-210 ron. Uleiul GM 5 w 30 este pana in 100 ron bidonul de 5 litri!

Pentru referinta http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=2520&view=findpost&p=471857. Din pretul pieselor sarisem doar bujiile. Care, daca sunt bosch de exemplu, l-au costat vreo 8 ron bucata. Era bine daca colegul in loc sa faca misto de Safari, ar fi pus preturile pieselor. Eu imi sustin parerea ca a dat mult pe acele consumabile.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Gabryelro2002, mare greseala ai facut.

Ai contrazis bosii forumului.

Sa revin la subiect.

Cu tote ca imi voi ridica toata lumea in cap si ca imi voi lua iar negative(fra numar) din punctul meu de vedere ai facut o afacere buna.

Ai platit 400 ron in care ai schimbat filtru aer,filtru polen,filtru combustibil,ulei GM,bujii si licid de frana.

La service Chevy te-ar fi ajuns mult mai mult.Numai 1 filtru de aer este 50 ron,unul de polen 90 de ron, iar uleiul 35 ron litrul.

Dar anumite persoane scot niste preturi din burta.

Cu toate ca imi fac toate reviziile in service GM (asta pentru ca beneficiez de anumite discounturi, din diverse motive) astia pot spune ca sunt niste jepcari.Spre exemplu, i-au cerut unuia 150 ron sa-i schimbe licidul de frana.

O revizie la AutoAiss ajunge la 700 ron la reprezentanta.Asta fara discount...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Acu sar si eu cu o intrebare: bate la usa revizia de 4 ani, dar am facuti doar vreo 30.000 Km. Cam cat m-ar costa revizia asta? Cat mai putin, sper...Ca tot luna asta s-a terminat si leasingul - adica am avut de platit si taxele vamale plus alte mici cheltuieli plus ca trebuie facut ITP si ce-o mai fi nevoie pentru inmatricularea pe numele meu...asa ca imi cam bate vantul prin buzunare.. :(

Share this post


Link to post

Pentru ca tot m-am bagat in vorba off-topic, sa incerc sa compensez... desigur in felul meu :)

Sunt de acord sa dau un ban in service, fie el si "genuine GM", pentru Valoare Adaugata. Un service, prin definitie, face manopera. Faptul ca este "atestat" de un producator, ar trebui sa conduca la o oferta de piese de schimb cel putin competitiva, chiar "the best" pentru "piese de origine".

Faptul ca unele service-uri isi permit sa joace tare e dat de comoditatea si/sau ignoranta consumatorilor (si asta e un "exploit" in orice situatie de pe piata de consum, cat de concurentiala ar fi ea).

Prefer, in consecinta, sa-mi fac rost de piesele care vreau eu (cu riscurile de rigoare, daca nu estem de origine) si sa platesc operatiile la cine am eu incredere (daca le fac eu se cheama ca sunt "in spatele blocului", nu-i asa?). Daca nu sunt in stare, atunci ma dau pe mana lor si accept "regulile". Pot sa fac si "gura" daca e ceva batator la ochi, dar altfel sunt al lor :D

Nu o sa pot insa sa inteleg cum as putea sa ma laud cu ce "gaselnite" am aplicat eu si, pe de alta parte, sa ma iau de altii ca incearca acelasi lucru :( E off, nu-i asa? Scuze!

Share this post


Link to post

Sergiu, foarte adevarat ca politica generala in service-uri este sa te jecmaneasca la maxim. Cu cine merge, mai sunt cazuri, printre care vad ca te numeri si tu, pentru care regula nu se aplica sau macar sunt corecti in stabilirea costurilor de intretinere.

Acum ca sa revenim putin la cursul initial, stii cred destul de bine ca polemica nu a deranjat pe nimeni, daca este purta cu argumente, cel putin in cazul meu. Hai sa rememoram o lista de piese si sa vedem daca iesim undeva intr-o zona declarata de 300 RON:

4 l ulei x minim 30 RON (GM 5W30) = 120 la magazin, am observat ca Mircea are o oferta mai buna la 5 litri, posibil;

1 set placute minim 80 RON, Ferodo cel putin 100 RON;

buji 40 RON pentru cele coreene NGK

filtru ulei 15 RON la practiker

filtru habitaclu 45 RON NIPPON Parts cel mai ieftin, nicidecum MAN care ajunge lejer la 90 - 100 RON

filtru aer motor MAN - 75 RON, no name undeva la 40 RON

filtru combustibil 35 la magazin 45 la dealer

lichidul de frana DOT 4 nu am cumparat niciodata de la magazin, la dealer 45 RON 500 ml sa admitem undeva la 30 RON pe piata. Hai sa insumam si sa vedem ca obtine 400 ish RON pentru consumabilele no brand, exceptand uleiul GM si bujiile. Mai departe putem ajunge cu pretul total la dincolo de 500 RON pentru cele de brand.

Daca sustinem ceva si nu doar ne arde de "fitze" hai sa punem si o dovada incontestabila la mijloc ca si argument irefutabil - o factura din care sa reiasa cele declarate.

Altfel, inducem o falsa impresie celor care doresc sa-si intretina masina pe cont propriu (si nu ii condamn ca nu au "cascaval" ), dar sa nu ascundem ca sunt si cazuri unde astfel de proceduri duc la avarii majore din diverse motive pe care nu doresc sa le reiau, este plin forumul de ele. Despre ele nimeni nu spune nimic, nimeni nu se plange si niciodata nu aflam acest adevar.

Personal, ar trebui sa nu iau in considerare astfel de atitudini, dar si eu am ajuns la acest nivel de intelegere tot cu ajutorul "boss-ilor" cum ii numesti pe cei de dincolo de baricada, care au insistat sa-mi arate intai calea corecta catre o intretinere optima a autoturismului.

Analizand cei 172 000 km nu pot sa nu multumesc fiecarui membru al forumului care a contribuit catusi de putin la informarea mea si a carui opinie, chiar daca nu pe plac, a constituit un reper in analiza si decizie. Macar pentru atat putin respect nu costa prea mult, chiar daca ne referim la un forum unde in spatele unui nick putem spune orice.

 

Acu sar si eu cu o intrebare: bate la usa revizia de 4 ani, dar am facuti doar vreo 30.000 Km. Cam cat m-ar costa revizia asta? Cat mai putin, sper...Ca tot

 

As recomanda sa o consideri ca si revizie de 60 000 km cu kit de distributie, dar fara pompa de apa, verificare A/C de la 45 000 km, bujii si lichid de frana fata de ritualul periodic, ulei si filtre. Daca ai scapat cu antigelul din asta iarna, ar merita un schimb la toamna lui 2010 cand poate vei sta mai bine cu cascavalul. Estimativ 750 RON, dar sincer nu as lasa cureaua de distributie neschimbata dupa 4 ani.

Share this post


Link to post

As recomanda sa o consideri ca si revizie de 60 000 km cu kit de distributie, dar fara pompa de apa, verificare A/C de la 45 000 km, bujii si lichid de frana fata de ritualul periodic, ulei si filtre. Daca ai scapat cu antigelul din asta iarna, ar merita un schimb la toamna lui 2010 cand poate vei sta mai bine cu cascavalul. Estimativ 750 RON, dar sincer nu as lasa cureaua de distributie neschimbata dupa 4 ani.

 

Multumesc de raspuns. Cureaua de distributie ( ca si multe altele, ar trebui sa am undeva o lista) au fost schimbate acu doi ani cand am avut un accident destul de urat..

A/C cred ca a fost verificat anul trecut la verificarea de trei ani- parca si bujiile au fost schimbate anul trecut...Ideea e ca oricum dupa patru ani nu cred ca mai am garantie la ceva asa ca as prefera sa nu se faca decat operatiunile strict necesare si nu cele care trebuie facute la 60.000 Km. Eu nu ma pricep deloc, iar cei de la service bineinteles ca au interesul sa schimbe tot - ca doar eu platesc, nu ei.

Share this post


Link to post
Cureaua de distributie ( ca si multe altele, ar trebui sa am undeva o lista) au fost schimbate acu doi ani cand am avut un accident destul de urat..

A/C cred ca a fost verificat anul trecut la verificarea de trei ani- parca si bujiile au fost schimbate anul trecut...

 

 

Sunt destule particularitati in ceea ce spui si asta din cauza incidentului de care amintesti. Daca reperele mentionate de mine au fost inlocuite, consider ca poti merge pe o revizie la limita: ulei, filtre, lichid de frana si bujii. 400 - 500 RON cu manopera cu tot la dealer.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Sergiu, foarte adevarat ca politica generala in service-uri este sa te jecmaneasca la maxim. Cu cine merge, mai sunt cazuri, printre care vad ca te numeri si tu, pentru care regula nu se aplica sau macar sunt corecti in stabilirea costurilor de intretinere.

Hai sa rememoram o lista de piese si sa vedem daca iesim undeva intr-o zona declarata de 300 RON:

4 l ulei x minim 30 RON (GM 5W30) = 120 la magazin, am observat ca Mircea are o oferta mai buna la 5 litri, posibil;

1 set placute minim 80 RON, Ferodo cel putin 100 RON;

buji 40 RON pentru cele coreene NGK

filtru ulei 15 RON la practiker

filtru habitaclu 45 RON NIPPON Parts cel mai ieftin, nicidecum MAN care ajunge lejer la 90 - 100 RON

filtru aer motor MAN - 75 RON, no name undeva la 40 RON

filtru combustibil 35 la magazin 45 la dealer

lichidul de frana DOT 4 nu am cumparat niciodata de la magazin, la dealer 45 RON 500 ml sa admitem undeva la 30 RON pe piata. Hai sa insumam si sa vedem ca obtine 400 ish RON pentru consumabilele no brand, exceptand uleiul GM si bujiile. Mai departe putem ajunge cu pretul total la dincolo de 500 RON pentru cele de brand.

Daca sustinem ceva si nu doar ne arde de "fitze" hai sa punem si o dovada incontestabila la mijloc ca si argument irefutabil - o factura din care sa reiasa cele declarate.

Altfel, inducem o falsa impresie celor care doresc sa-si intretina masina pe cont propriu (si nu ii condamn ca nu au "cascaval" ), dar sa nu ascundem ca sunt si cazuri unde astfel de proceduri duc la avarii majore din diverse motive pe care nu doresc sa le reiau, este plin forumul de ele. Despre ele nimeni nu spune nimic, nimeni nu se plange si niciodata nu aflam acest adevar.

 

Macar pentru atat putin respect nu costa prea mult, chiar daca ne referim la un forum unde in spatele unui nick putem spune orice.

 

 

 

As recomanda sa o consideri ca si revizie de 60 000 km cu kit de distributie, dar fara pompa de apa, verificare A/C de la 45 000 km, bujii si lichid de frana fata de ritualul periodic, ulei si filtre. Daca ai scapat cu antigelul din asta iarna, ar merita un schimb la toamna lui 2010 cand poate vei sta mai bine cu cascavalul. Estimativ 750 RON, dar sincer nu as lasa cureaua de distributie neschimbata dupa 4 ani.

 

 

Safari, imi place cum scrii si cum pui problema.

Imi place ca u balacaresti lumea.

Eu beneficiez de anumite preturi in urma unei sesizari la GM.(stiu o sa sariti toti cu gura).

Dar, revenind la intretinere:

La prima revizie pe care am facut-o eu la masina, la DIBASS, exact cand am cumparat masina, am platit 800 de ron, in care au intrat filtre si ulei.Doar atat.

La a doua revizie, am avut factura si am cumparat piesele in regie proprie:

Filtrele, toate de producator (cu exceptia celui de ulei), m-au costat 100 de ron.In pretul acesta fiind inclus si transportul.

Uleiul (GM 5-30 de altfel) m-a costat 125 ron 5LITRI + 10 ron transportul.

La service, (ala a fost primul contact cu AutoAiss) mi-au cerut 50 ron pentru schimb filtru de aer si filtru polen si...50 ron schimbul uleiului si verificat masina (fara scanner).Acum, pot face revizia cu piese de la ei, de origine.Am spus mai sus de ce.Acum te intreb, unde crezi ca am gresit?La prima abordare a servisului sau la a doua?

 

Revizia de 60.000 m-a costat 800 ron cu manopera si piese de origine (inclusiv pompa de apa).

La ei cu discount era 1600 ron.

 

P.S: Eu tot ce spu, imi asum.

Drept dovada, nickul care imi poarta numele.

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Sunt destule particularitati in ceea ce spui si asta din cauza incidentului de care amintesti. Daca reperele mentionate de mine au fost inlocuite, consider ca poti merge pe o revizie la limita: ulei, filtre, lichid de frana si bujii. 400 - 500 RON cu manopera cu tot la dealer.

Multumesc, oricum trebuie sa fie totul in regula ca urmeaza si ITP-ul, tot la dealer la service.

Share this post


Link to post

Daca intereseaza pe cineva.

Revizia de 3 ani la Radacini Motors de pe Tomisoara in data de 24.03.2010 in valoare de 605 lei in care au intrat:

Spray curatat frana 500 ml 23.8 lei

Filtru aer 45.46 lei

Filtru benzina - 45.46 lei

Filtru polen -122.9 lei

Filtru ulei - 17.26

Ulei GM 5W30 - 180.83

Manopera -200.6 lei

Discount manopera 10.03 lei

Discount materiale 21.79 lei

Total comanda 604.48

Preturile sunt cu tot cu TVA

Aveam discurile ovalizate dar nu le-au schimbat pe garantie deoarece mai fusesera schimbate de 2 ori iar contacost erau 900 lei, bhujiile nu au fost schimbate pentru ca nu am probleme cu aprinderea.

Share this post


Link to post

Si ce daca au mai fost schimbate de doua ori?

E vina ta ca s-au ovalizat?

Share this post


Link to post

Sergiulica tata, ti-am mai zis eu tie si cu alte ocazii, citeste tot! Altfel, intre recomandarea ta:

Gabryelro2002, mare greseala ai facut.

Ai contrazis bosii forumului.

O revizie la AutoAiss ajunge la 700 ron la reprezentanta.Asta fara discount...

si cea facuta de un "boss" al forumului (vezi ca mania persecutiei se trateaza, ti-am mai zis!):

Ca sa nu mai spun ca in Bucuresti putea merge la un service gen AMI unde manopera era 0, iar consumabilele sunt super ok ca pret. Si ii si faceau restul de verificari.

nu este decat o singura diferenta: eu l-am trimis la un service din chiar orasul lui de bastina. \

De altfel, daca te-ai fi obosit sa citesti si alte topicuri decat cele despre consum, ai fi vazut ca nu recomand reviziile in service-uri de producator pentru masinile iesite din garantie (vezi topicurile despre revizii la lacetti unde am pus preturi alternative pentru reviziile facute de mine in service autorizat si cele cu revizii la Spark)

In ceea ce priveste uleiurile, mai cautati si pe internet, nu numai in magazine. Eu am gasit ulei GM 5 w 30 pentru masina mea (cu filtru de particule, cel mai scump ulei din gama GM) cu 70 ron bidonul de 5 l.

 

@LVSB, din pacate exista o mentiune in carnetul de garantii in care spune ca elementele mecanice inlocuite deja in garantie mai mult de o data se inlocuiesc numai in urma unei verificari suplimentare a reprezentantului service-ului, care poate refuza. Politica asta nu e numai la GM, e la mai toti producatorii din pacate...

Share this post


Link to post
Si ce daca au mai fost schimbate de doua ori? ...

Prima data se spune: ce ghinion are proprietarul !

A doua oara se spune: ce ghinionist este proprietarul !

A treia oara se spune: ce ghinion are masina !

Share this post


Link to post

Daca intereseaza pe cineva.

1. Aveam discurile ovalizate dar nu le-au schimbat pe garantie deoarece mai fusesera schimbate de 2 ori iar contacost erau 900 lei,

2. bhujiile nu au fost schimbate pentru ca nu am probleme cu aprinderea.

 

LSVBS 2005 @ basca lui de nick 21000000.gif , doua aspecte as vrea sa punctez si eu:

1. la ce data a fost inlocuita ultima dintre cele 2 perechi de discuri? A fost trecuta in cartea de service? Daca da moncher, atunci afla ca inca 3 ani calculati de la data respectiva, piesa respectiva se supune garantiei, chiar daca masina a iesit din perioada de 3 ani de la cumparare (modificare... daca defectiunea nu este datorata uzurii utilizarii normale) . Mai mult, faptul ca defectiunea este sistematica trebuie sa suscite atentia producatorului si sa caute sa extinda remedierile si la componentele conexe.

Intr-o alta ordine de recomandari, poti merge la dealer sa reclami acest aspect (scrie in carnetul de service), apoi te poti adresa OPC-ului si vei avea castig de cauza. Mai mult discurile vor fi in "garantie eterna" 21000000.gif

2. Nu trebuie sa ai probleme cu aprinderea pentru a inlocui bujiile. O bujie uzata poate genera consum marit dincolo de falsa economie de 40 RON / set. 39000000.gif

 

LE o mica corectare subliniata.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai amintim de celebrul MIL aprins. Safari, nu este adevarat ceea ce spui de garantie, orice piesa inlocuita in garantie gratis isi pierde garantia la expirarea garantiei masinii. Daca ai ceva concret, da-ne la mana, dar regula asta se aplica peste tot, m-am lovit de ea si la Daewoo si la Dacia si la Vw si la BMW pana acum.

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai amintim de celebrul MIL aprins. Safari, nu este adevarat ceea ce spui de garantie, orice piesa inlocuita in garantie gratis isi pierde garantia la expirarea garantiei masinii. Daca ai ceva concret, da-ne la mana, dar regula asta se aplica peste tot, m-am lovit de ea si la Daewoo si la Dacia si la Vw si la BMW pana acum.

 

 

Monitorul Oficial, Partea I nr. 812 din 18/11/2003

 

Mircea si mai stii ca de ceva ani pun anumite piese care sunt garantate 30 de zile, dar comisia europeana de produse si servicii impreuna cu dealerii din UK si GE le considera 12 luni. Este doar un exemplu. Scuze ca nu pot posta si documente sau mai multe detalii din motive care tin de interes personal.

De atunci am schimbat 4 produse identice, care insumat depasesc durata de utilizare de 12 luni, dar individual nu depasesc 6 luni in medie.

 

Mircea PM : 24000000.gif24000000.gif Esti de coma, ai speriat pe sasmokin.gif !

Iti amintesti???

Calitatea pieselor de schimb HG nr. 394/1995 :

Prestatorii de servicii au obligatia de a utiliza, la efectuarea lucrarilor de service asupra produselor de folosinta îndelungata, numai piese de schimb însotite de documente de atestare a calitatii si certificate de garantie acordate de producatorii acestora. Prestatorii au obligatia sa se asigure ca piesele sunt fabricate de a-gentii economici abilitati în acest scop de producatorii bunurilor de folosinta îndelungata.

Orice reclamatie a consumatorilor, facuta în cadrul termenului de garantie, în legatura cu modul de efectuare a lucrarilor de service, nesolutionata de unitatea prestatoare în termen de 10 zile de la data înregistrarii, va fi adresata vânzatorului care a comercializat produsul sau, dupa caz, organului teritorial al Oficiului pentru Protectia Consumatorilor.

 

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Conform carnetului de garantie si ghid de service primele discuri de frana au fost schimbate in data de 09.06.2008 la un mr. de km. parcursi de 14980. Al doilea rand la data de 28.08.2008 la un nr. de km. de 21467. Mentionez ca acum am 29467 km parcursi. De fiecare data au fost schimbate si placutele de frana la un cost de 700 lei setul. Acum dupa sartbatori o sa merg in alt service pentru a le schimba dar nu cu discuri de la GM pentru ca m-am lamurit de rezistenta lor. Ramane de vazut ce voi gasi mai bun pentru ea (iar daca aveti idee despre producatori de discuri de frana care sa mearga pe Chevy Aveo 1.4 astept, cu multumiri raspuns). In ceea ce priveste garantia la piese conform facturii este de 1 an pentru piesele cumparate si montate la ei si de 3 luni manopera.

Share this post


Link to post
... De fiecare data au fost schimbate si placutele de frana la un cost de 700 lei setul.

De 7x mai mult decat fac ?

Share this post


Link to post

Da, i-au strecurat si manopera pentru inlocuit placute mai mult ca sigur. Mie cand mi-au inlocuit discurile, nu au schimbat placutele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...