Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Te pomenesti ca ti-au pus si ulei semisintetic 10W40 pentru banii astia ca " la noi asa se obisnuieste". La revizia urmatoare iti vor inlocui si bujiile precum si lichidul de frana si cine stie ce "probleme" vor mai gasi in asa fel sa mai salte nota de plata si sa fie rotund 1.000 de roni sa nu mai fie probleme sa mai dea si rest. Te compatimesc...

Share this post


Link to post

Sunt posesorul unui Aveo 1.2 din 2008 si anul acesta in vara i-am facut revizia de 15 000.

Locuiesc in Deva si nu am avut chef sa merg pana la reprezentanta Chevy din Sibiu asa ca am ajuns la Auto Huber In Deva ...

Am dus masina dimineata, si din discutii mi-au spus ca aceasta revizie costa undeva la 450 lei...

TEAPA !!!

Cand am mers sa imi ridic masina a trebuit sa platesc 700 lei

Au fost "inghesuite" in factura 2 doze de aditiv, flush, un bec de far (becurile mele functionau perfect insa dupa revizie, la vreo 2 saptamani, becul inlocuit s-a ars ...) si alte "maruntisuri + o manopera foarte generoasa !

Despre verificari la sistemul de directie, franare etc nici nu afost vorba !

 

Nu stiuce credeti voi insa mie mi se pare exagerat de mare costul reviziei.

In Ianuarie sau cel tarziu februarie va trebui sa imi fac revizia de 30 000 si ma cam iacu groaza ... oare la Sibiu cum este ? Daca stiecineva, va rog postati !

 

Mihai

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Pentru revizia de 45k am retinut ca un ulei bun este elf sxr 5w30, cu un filtru Mann sau Purolator, dar nu stiu despre celelalte filtre(benzina, polen) si ce-o mai trebui. Am Aveo 1,4 Platinum 2007 si parca n-as mai vrea sa pun ce vor cei de la Radacini, mai ales ca in februarie se duce si garantia. Ceva sugestii? Multumesc!

Share this post


Link to post

De ce nu iti faci revizia de 45.000 in regie proprie?

Mai exact de ce nu mergi cu piesele tale?Si ei iti vor factura doar manopera si vor trece operatiile in cartea de service.

Share this post


Link to post

Am luat in calcul aceasta posibilitate, dar as dori sa stiu ce pot lua, sa fie lucru bun, dar si acceptat de Radacini.

Share this post


Link to post

Am luat in calcul aceasta posibilitate, dar as dori sa stiu ce pot lua, sa fie lucru bun, dar si acceptat de Radacini.

 

Nu tot ceea ce gasesti la dealeri trebuie considerat ca "top calitate", doar ca aceste piese sunt corespunzatoare cu specificatiile si au un pret relativ mediu de unde acesti dealeri mai pot umfla pretul pieselor pana la nesimtire.

Exemple:

- 1 litru 5W30GM este in medie 50 RON la dealer si 28 RON la firmele de piese auto;

- un set de saboti 350 la dealer si 150 RON la firmele de piese;

- un simering pentru distributie 100 RON dealer 13 RON la magazinele de piese (ELRING - made in Germany)

- un set de placute Ferodo este 110 RON fara de 240 RON no brand de la dealeri.

Daca te hotarasti pentru o revizie "pe cont propriu" cu manopera la dealer este foarte bine sa studiezi paginile acestui forum cu piesele utilizate anterior de membrii posesori de Kalos/ Aveo, preturi si calitate si deasemenea ofertele dealerilor de piese.

Un singur aspect iti mai recomand: nu lua piese ieftine, cu calitate si provenienta indoielnica, de la dealeri de doi bani.

Daca ai dubii sau nu excelezi in acest domeniu, atunci mergi linistit la dealer si lasa totul in seama acestuia.

Pentru ulei ti-as recomanda tot GM 5W30, Elf-ul este mai scump si nu cred ca merita diferenta. Filtrele de carburant si cel aer pentru motor sunt sensibile apropiate ca pret de cele oferite de dealeri, deci nu economisesti nimic cumparandu-le. Cel de habitaclu (polen) MAN este destul de scump si poate bun, nu ma pronunt deaorece nu am utilizat. Un filtru korean Valeo la numai 55 RON ma multumeste in ceea ce priveste filtrarea, debitul de aer si usurinta de inlocuire in regie proprie.

 

Succes!!ok.gif

Share this post


Link to post

Filtrele nu sunt apropiate ca si pret de cele de la dealer.

Spre exemplu, eu am cumparat filtru de polen de producator la 35 ron, iar cel de la dealer era 100 ron.

Filtru de aer cu 15 ron, la dealer era 50 ron.

Filtru ulei cu 15 ron la dealer era 30 ron.

Filtru de benzina cu 20 de ron , la dealaer era 75 ron.

Toate filtrele erau Made in Korea si de producator.

Share this post


Link to post

Filtrele nu sunt apropiate ca si pret de cele de la dealer.

Filtru ulei cu 15 ron la dealer era 30 ron.

 

Vorbim de Gold & Platin si de Expocar si nu m-ar mira acest fapt, totusi cu exceptia celui de ulei selectat cu Italic (13 RON la Practiker), celelalte se inscriu, dupa opinia mea, la sectiunea marcata de mine cu Bold. 39000000.gif

Share this post


Link to post

Nu am fost atent.

Dar...nu vad de ce filtrul d epolen ar avea o calitate indoielnica, in contextul in care fata de cel vechi nu exista nici o diferenta.

La fel si cel de aer.Cel de ulei si cel de benzina, sa presupunem ca ar putea avea o calitate indoielnica, desi la delaer sub cutia pe care scrie GM poate fi acelasi filtru.

Share this post


Link to post

De unde ai luat filtrul de aer cu 15 lei? Nu de alta dar sub 30 eu nu am vazut.

Share this post


Link to post

Nu am fost atent.

Dar...nu vad de ce filtrul de polen ar avea o calitate indoielnica

 

Nu pot comenta nestiind in detaliu, ramane doar o opinie Sergiu. Personal, desi schimb de multi ani filtrele de habitaclu cu manutza mea si nefiind foarte strict la pret, nu am intalnit o astfel de oferta minima. Cel mai scump la dealer era undeva peste 100 RON, iar cel mai ieftin cumparat era un Nippon de 45 RON. Filtrul Valeo are cateva slitz-uri pe lateral sa poata fi curbat si introdus cu usurinta.

In schimb pot reda o conversatie Avensis vs Pasat cu un dealer serios de piese din Constanta - ASKA pentru cunoscatori.

Acesta imi recomanda cu caldura masina germana pentru care se gasesc piese mult mai ieftine, datorita multitudinii de producatori. Astfel, spre exemplu un kit de ambreiaj ajungea pentr VW la 2200 RON si la 3800 RON pentru Av. fiind doar un singur ofertant, care asigura si necesarul producatorului.

"Cat garantati kit-ul de 2200 RON?" Nespecificat, dar daca vreti unul ca sa tina, asa de firma, va costa undeva la 4000 - 4500 RON. mda.gif

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor, voi discuta cu seful de service, fiind avizat acum si voi lua o decizie.

Share this post


Link to post

Eu piesele pentru revizii le achizitionez de la Rokor Craiova.

Au atat piese originale cat si de producator.

Share this post


Link to post

Cum procedezi?

 

 

Share this post


Link to post

prima revizie 15000 Expocar Calarasi

- huse protectie scaun 4,76

-filtru ulei 40,60

-filtru benzina 48,12

-filtru aer 48,12

-filtru polen 107,03

-antigel 1 litru 23,49

-ulei 5w-30 long life 5 litri 235.8

-degresant apa 63,19

-manopera 223,13

TOTAL = 794,25

-

15% reducere=675,13

Am primit 3 explicatii diferite pt suma asta. Fiecare mintea cum il taia capu , si au ajuns la concluzia ca e politica firmei!headbang2.gif

Si cea mai tare a fost ca eu nu am motorul de 1,4 ca al meu e de 1,6 si trebuie sa platesc pentru cel de 1,6( 5 l ulei )smilies56.gif

Share this post


Link to post

Felicitari pentru motorizarea de 1,6 ok.gif si mai ales pentru ca Aveo a intrat in segmentul premium prin preturile reviziilor.

Intr-o alta ordine de idei nu am inteles urmatoarele:

1. de ce trebuie schimbat filtrul de benzina la 15 000 km?

2. de ce filtrul de ulei a ajuns 40 RON, pe cand pretul lui normal este 20 RON?

3. la ce este bun degresantul de apa?

Poti sa te bucuri ca totusi ti-au mai acordat o reducere de 15%.

Share this post


Link to post

In ziua cand fac revizia motorul meu este de 1,6!68000000.gif Nu sunt prea priceput cu schimbarea filtrelor: pe factura scrie filtru ulei z18xer( de opel zic ei) , cel de benzina nu stiu nimic si degresant cred ca pentru curatarea motorului!

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

3. Poate pentru husele de protectie scaune?!

 

Glumeam :)

Share this post


Link to post

acum o saptamana am facut revizia de 2 ani la Expocar Targoviste

 

schimbat ulei + filtre + 15% reducere = 480 ron

 

 

Share this post


Link to post

acum o saptamana am facut revizia de 2 ani la Expocar Targoviste

 

schimbat ulei + filtre + 15% reducere = 480 ron

 

 

 

Cat a costat manopera? Mi-au zis ca indiferent daca stau 30 minute sau 2 ore tot 2,5 ore trebuie sa platesc ca asa este politica firmei. La Expocar Targoviste este la fel? Cate ore de manopera ai platit? Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Pai manopera se factureaza conform unui normator.

Deci este perfect normal.

Share this post


Link to post
... Cate ore de manopera ai platit?

Pentru ca serviciile sa fie facturate fara a da amanunte de neinteles pentru un client intr-un deviz, manopera pentru o operatiune este exprimata in ore conventionale (tariful unei ore de stationare in service), asa ca, toata revizia a fost pretuita la 2,5h de stationare. Bine ca nu te-au obligat sa stai atata timp in service. =)) Pe aia care nu inteleg acest sistem simplu de facturare i-as tine in service pana cand ar intelege si la sfarsit le-as factura orele de stationare pe ganduri.

 

In unele service-uri se mai foloseste un sistem mai obiectiv, se factureaza pe baza unui pifometru (ceas comparator care masoara asemanarea fetei clientului cu cea a lui PIF).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

da domnule ,,stie tot" ,, cel mai bun sofer" ,, atotstiutorule" multumesc pentru raspuns!

 

Off topic: D-le, sau D-na Sarsa, inainte de a incepe jignirile si atacurile la persoana, te rog respectuos sa citesti regulamantul acestui forum, apoi, aduna-ti tot curajul disponibil si iesi din anonimatul acelui "aaaaaaaaaa" !

Share this post


Link to post

Off topic: D-le, sau D-na Sarsa, inainte de a incepe jignirile si atacurile la persoana, te rog respectuos sa citesti regulamantul acestui forum, apoi, aduna-ti tot curajul disponibil si iesi din anonimatul acelui "aaaaaaaaaa" !

 

Crezi ca e ok ce raspuns a dat el?

Doar am intrebat si eu ceva ! Nu se putea un simplu raspuns???

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...