Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Filtrul de benzina este mentionat in cartea de service pentru inlocuire la 45 000 km, insa pentru 40 lei merita sa fie schimbat la fiecare revizie.

Cine a schimbat filtrul de benzina cu mana lui va spune ca acela se infunda doar cu apa, se rastoarna, se scurge apa din el, se sufla in sens invers curgerii si se monteaza la loc. Filtrul trebuie schimbat doar daca nu se mai asigura presiunea in rampa, altfel e din categoria: "precautiuni inutile".

Share this post


Link to post

Sincer sa fiu, la cum am vazut ca este prins acel filtru, nu m-as baga sa il schimb decat daca as avea rampa. Daca revizia ar fi durat 10 minute, schimbatul filtrului ar fi durat 4 minute.

Share this post


Link to post

Si eu am sesizat ca pe fata (cred ca si dreapta si stanga) la denivelari imi scartie ceva probabil amortizoarele. Satori zgomotele chiar se aud , nu sunt doar in capul tau. Incearca sa opresti orice sursa de zgomot din interiorul masinii si coboara/urca foarte usor o bordura sau treci peste denivelari dar incet si o sa auzi zgomotele clar. O sa astept pana la a doua revizie si atunci o sa le zic de problema. Eu acum am vreo 11.500 km facuti .

Share this post


Link to post

Servit azi revizie 25k.

Au investigat oamenii zgomotele corect si au dat verdictul fara insistente din partea mea:

Schimbam caseta directie

Daca vreti sa verificati singuri (sa nu stresam inutil service-urile) ridicati masina pe un elevator apucati rotile din stanga si din dreapta cu ambele maini, apoi miscati usor roata stanga-dreapta. Daca simtiti un mic trosc inseamna ca aveti o mica problema. Nu neaparat din caseta, dar este ceva.

Si la craterele din RO sa nu va fie cu mirare si sa nu va grabiti sa injurati GM. Pentru a va asigura ca verdictul este corect comparati toate cele 4 roti. Rotile din fata este normal sa se miste dar nu este normal sa aiba joc. Repetati miscarea in directia sus-jos. Daca si aici aveti joc ori va schimbati stilul de conducere, ori va schimbati masina cu un Off Road.

In cazul meu se simtea ceva inca de cand am cumparat masina, am anuntat service-ul inca de atunci, dar pt. ca simptomele nu erau suficient de relevante au amanat verdictul. Nu stiu daca regulile GM le vor permite sa imi inlocuiasca si cauciucurile.

In concluzie e bine sa urmariti cu atentie aceste simptome.

Share this post


Link to post

Cand o schimba sau deja au schimbat-o?

Share this post


Link to post

Si poate ne spui si unde ai servit revizia...

Share this post


Link to post

Nu au schimbat-o inca. O vor comanda si abia dupa sarbatori pot circula fara grija.

Share this post


Link to post

Chestia cu "la gropile din Ro" nu tine. Nu sunt eu nici cascador, nici pilot de incercari, dar n-am scibat pana acum caseta de directie nici la un amarat de Oltcit (70k) si nici la o prapadanie de Nova (45k). Oricum, sper sa n-o schimb nici la Kalos, mai ales (imi pare rau ca se intampla) la 25k.

Si jocul la caseta de directie nu are prea multa legatura cu gropile. Unchi-meu ar fi trebuit sa schimbe vreo 7-8 casete la Dacia lui strabuna, daca ar fi sa ne luam dupa ritmul "dracesc"... GM.

Mai mult, metoda cu batait roata stanga-dreapta, trebuie aplicata cu discernamant. Pot fi si alte lucruri in neregula, ba chiar mai probabil si alea chiar au legatura cu gropile (de exemplu capetele de bara, care dau fix aceleasi simptome mai ales pe stanga-dreapta sau pivotii, mai ales pe sus-jos).

Chestia cu stilul de condus este cu siguranta adevarata. Dar daca un taximetrist a facut cu un Kalos nu-stiu cat peste 100k... ce sa mai zic...

Share this post


Link to post

Daca misti stg-dr de roata si are joc inseamna ca ai probleme:

 

1. Jocul poate fi determinat de diferite componente ale articulatiilor (bucse, capete de bara, pivoti, etc.) = de obicei gropi + stil de conducere.

2. Ai o caseta de directie cu defect de fabricatie = cazul meu. Reclamat la service imediat dupa ce am cumparat masina.

 

 

:thumbl: Cu Oltcit-ul confirm! I-am schimbat caseta la aprox. 200k! Si daca eram putin ignorant nici nu ar fi fost necesar.

Share this post


Link to post

Cam asta am vrut si eu (in stilul bramburistic) sa zic: e mai degraba o problema de fabricatie (asta au sugerat altii undeva, candva) daca defectul e localizat la caseta de directie, decat o problema de... gropi +/- stil.

Da' n-am vrut sa-i supar pe GeMei.

 

Si cand te gandesti ca Oltcit-ul, zicea lumea ca, era o masina... sensibila ;)

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Hai bre nu generalizati ca dati in patima loganarilor... o sa inceapa lumea sa zica despre kalos ca si despre logan...

E un caz unicat, e f posibil ca defectul sa nu fie asa de grav dar ei sa schimbe caseta din ignoranta, etc...

Share this post


Link to post

Stai dom'le ca nu e chiar asa. Daca Dacia by Renault au motiv sa faca valva chiar si pentru un defect, ca deh, trebuie sa arate orientarea catre... vocea clientului, GM nu pare a avea acelasi interes. Cat despre "unicat", au fost voci "firave" care au zis despre o posibila "eroare" la caseta de directie. Grava sau simpla, nu stiu, chiar daca e caseta de directie. Ce-i general in asta? Eu zic ca e foarte particular. Evident, va trebui sa avem rabdare si... speranta.

Share this post


Link to post

Am facut si eu revizia de 15000, la Radacini Motors. Costul a fost destul de mare: 7.2 milioane.

In pretul asta a intrat schimbarea uleiului (5W30), filtru ulei, filtru aer, filtru polen, filtru benzina, completare antigel, placute frana.

Nu am avut timp sa stau la cearta cu ei, dar am urmatoarele suparari:

- au schimbat placutele fara sa ma intrebe si nici nu mi le-au aratat pe cele vechi sa vad cat erau de uzate;

- antigel nu puteau sa puna decat foarte putin, iar restul nu mi l-au lasat (dar de facturat au facturat 1 l);

- nu mi-au lasat nici restul de ulei.

In rest, sper sa se fi uitat cu atentie la masina si sa nu fie probleme de care eu sa nu-mi dau seama. Sper a mai trec pe la service doar la urmatoarea revizie si sa raman in continuare unul din fericitii posesori de Kalos care nu a avut nici o problema.

Share this post


Link to post

Placute de frana??? Ce teapa... Stai calm, macar la gandul ca ai inca placutele originale pe masina. Eu nu as fi plecat de acolo pana nu mi-ar fi dat placutele originale inapoi. De fapt, un set nou, alea originale fiind pe masina.

 

Cat au pus pe factura la placute?

Share this post


Link to post

Nu am factura la mine si nu mai stiu cu exactitate (dar va spun mai pe seara). Din pacate eram in intarziere si nu aveam timp sa stau la discutii cu ei. Eu sper totusi sa le fi schimbat caci am vazut ca au umblat la ele.

Share this post


Link to post

Da posibil sa le fi schimbat, caci si mie la Cielo mi-le schimbau mult mai repede decat se uzau pe motiv ca era automata si vezi Doamne se uzeaza mai repede, dar asta mers o data, a doua oara le-am zis ca vin eu cand consider sau simt ca s-au uzat. Altadata le-am luat p-alea scimbate (mai aveau jumatate) le-am tinut in portbagaj si cand chiar a fost nevoie le-am dat eu si le-au pus pe masina.

 

Ca idee, GTT-ul mi-a dat tot timpul uleiul ramas in plus inapoi.

Share this post


Link to post
- antigel nu puteau sa puna decat foarte putin, iar restul nu mi l-au lasat (dar de facturat au facturat 1 l);

 

ce spuneam eu mai demult:

 

@satori: nu crezi ca ar fi util un HowTo pentru revizii in care sa-i povatuim pe cei noi sa isi completeze ei singurei lichidele inainte de revizii? Asta ca sa nu dea 45k pe 1 l de lichid de parbiz samd.

Share this post


Link to post

Pai si ce vroiai, sa completez pana in buza sa fiu sigur ca n-o sa mai puna si ei?

Share this post


Link to post

ezact, macar plateai un l de antigel la pret de magazin nu de service. ieu asa am facut si i-am mai si aratat mecanicului inainte sa se apuce de treaba ca sa fiu sigur!.

Ai dar fro 20-30 de lei pe litrul ala, nu?

Share this post


Link to post

Nu mai stiu. Dar mai tare ma deranjeaza ca nu mi-a dat restul.

Share this post


Link to post

Daca ai fi citit patania mea si sfatul lui alx nu s-ar fi intamplat asta :)

Share this post


Link to post

Stiam asta, dar in intarziere si timpul pierdut era mai important decat sa ma cert cu ei.

Share this post


Link to post

La care service ai facut revizia ? La Radacini din Bd. Timisoara [in spate la CORA 2] ? Sunt chiar interesat.

Share this post


Link to post

Da, chiar acolo.

Si sa revin si cu preturile detaliate:

- antigel (1l): 15RON

- Filtru ulei: 20 RON

- Filtru benzina: 42RON

- Filtru aer: 43RON

- Ulei (4l, 5W30, ulei Opel): 120

- Filtru polen: 71RON

- Set placute frana: 160RON

- Manopera: 130RON

Toate preturile de mai sus sunt fara TVA.

Share this post


Link to post

Revizie Kalos 1.4 dohc la 30.000 km(la Gold and Platin Iasi:

-antigel (1l)

- Filtru ulei:

- Filtru benzina: 48 RON

- Filtru aer: 48 RON

- Ulei (4l, 0W30) 150 RON

- Filtru polen: 98RON

- Manopera

 

Preturile sunt fara TVA.

 

Total factura 900 RON. Mie sincer mi se pare f mult pentru o masina din clasa ei...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...