Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

in ce stare era cureaua?

Ciupita putin pentru ca o rola era defecta.

Share this post


Link to post

- 1/10 = 100ml;

 

 

Cum se traduce un consum de ulei de 150ml de la ultima revizie ? Cand am facut revizia anul trecut, uleiul ramasese cu 1 mm sub nivelul de maxim.

Vecinii spun ca un consum mic de ulei exista in fiecare iarna.

 

E de rau ? Masina merge f bine, consumul bun, sunetul motorului e in regula.

 

LE : ce tip de becuri imi trebuiesc pentru pozitii fata si...cum le schimb ? S-au ars amandoua. Nu suspectez siguranta pentru ca parca pe acelasi circuit este si iluminatul bordului si ala functioneaza fara probleme.

post-8022-0-06273700-1304329737_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Becul de pozitie stanga se schimba usor, demontezi palnia (prin rotire) de la rezervorul care contine solutia pentru spalat parbrizul si te descurci. La cel de pe dreapta trebuie sa te chinui cu doua surubelnite lungi, sau cu o pensa lunga, ori sa scoti farul cu totul. Am intrebat si eu, dar nu s-a obosit nimeni sa ma ajute altfel.

Referitor la consumul de ulei, cei de la expocar mereu mi-au pus 4 L de ulei in motor, au motivat ca oricum se consuma. Nu am observat sa fi scazut cine stie ce.

Share this post


Link to post

Salut

Nu stie cineva, daca rulmentul fata de la Aveo e acelasi ca la Cielo dupa 2000, ca sunt doua tipuri?

Multumesc

Share this post


Link to post

[...]ulei Valvoline 75w85, 3L [...]

 

De unde pot sa cumpar acest tip de ulei pentru cutia de viteze ?

 

Mersi.

Share this post


Link to post

Am luat de pe net, de la un distribuitor.

Share this post


Link to post

Eu am schimbat distributia putin peste 60.000km, cureau de distributie prezenta mici fisuri pe canale, nu pe parte exterioara. Cureaua de transmisie era perfecta, pompa de apa nu scotea niciun sunet, dar daca tot am platit pentru a se dezmembra juma' de masina, am hotarat ca nu e o cheltuiala imensa sa fie schimbat totul cum scrie in cartea de service primita odata cu masina.

Sunt cazuri de proprietari care au mers zeci de mii de km fara sa schimbe nici macar uleiul (cunosc un caz) si nu au patit nimic. Fiecare risca pe banii si pe siguranta lui.

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce unii schimba distributia la 60.000km sau 4ani ?

Pentru ca in cartile lor tehnice scrie sa schimbe distributia la 60000km sau 4 ani. Simplu. Eu la Kalos-ul meu asa trebuie sa schimb.Tu ai alt motor.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Ce uleiuri ati bagat in cutiile de viteze ?

Am citit intr-un alt post ca merge si 75w80. Mineral sau sintetic ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Salut am facut reviza de 2 ani (12600km la Di-bas) pe 20 aprilie 2011 ma costat 456 RON :

 

-schimbat filtru : ulei,benzina,aer,polen) GM-general motors

-schimbat ulei 10W40 GM

-verificat :nivel ulei cutie viteze,placute frana, lumini,jocuri la roti,erori la computerul de bord,lichid racire...

 

 

Foarte multumit am fost mi-a si uns usile cu lubrifiant (durata 2 ore).

 

Acum urmeaza luna viitoare sa ma duc tot la Di-bas la ITP sa vedem cat ma costa ca am si o problema la geometrie imi trage putin dreapta.

Share this post


Link to post

Super. Ti-au uns usile cu lubrifiant si ti-au pus ulei 10W40.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Au uitat ceva: sa bage ulei in praguri.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Revizie 40.000 km / 4 ani la Ami Auto - ii recomand cu multa caldura. Nu e prima data cand merg la ei.

 

Filtru ulei MANN - 25 RON

Filtru aer MANN - 45 RON

Filtru polen MANN - 80 RON

Filtru combustibil - 45 RON

Ulei GM 5w30 - 3l x 30 ron = 90 RON

Lichid frana Castrol Response DOT 4 - 45 RON

Ulei cutie viteze Elf Tranself NFJ 75W80 - 3l x 25 ron =75 RON (daca mai are cineva nevoie, mai am 800ml pe care ii donez).

Manopera - 60 RON

----------------------------------

TOTAL - 465 RON

 

Am vrut sa schimb si antigelul dar l-am verificat doar - rezista la -27 grade si arata f bine. Ma asteptam sa fie ruginiu... sechela de la Dacie probabil.

 

La Radacini imi cereau 600 RON doar pt filtre si ulei motor.

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Prima locatie din Galati unde am intrebat, un service maricel arata bine la prima vedere, plin de masini nici nu am retinut numele, e undeva prin Micro 17, pretul la manopera 75 lei. Am intrebat si pt. schimbarea rulmentului de presiune si mi-au transmis manopera 220 lei...poti veni evident cu piesele tale si deasemenea poti sta langa masina, au si ITP, mecanica, vopsitorie, pare complet. O sa mai incerc la Frontal si ZETEC.

Share this post


Link to post

Revizie 90.000 km (3,5 ani)

+ amortizoare fata / spate + flansele aferente

+ rulment presiune

+ cap planetara stanga

+ freon

+ itp

+ placute de frana

~ 3.000 ron

 

Radacini Brasov

Edited by DevBreak

Share this post


Link to post

Mi-am achizitionat consumabilele:

- ulei GM 5w30 4litri, 84lei

- filtru aer Mann, 38lei

- filtru combustibil Mann, 38lei

- filtru ulei Mann, 20lei

- filtru polen Jakoparts, 35lei

Total 215 lei...manopera se anunta 75 lei asa ca toata revizia se preconizeaza, 290 lei!

Share this post


Link to post

Nu mi se pare motiv pentru a deschide topic nou, asadar intreb aici : a mai avut cineva problema cu inchiderea usitei de la rezervor ?

Dupa ce trag de manetuta de sub scaunul soferului, tamburusul care tine usita de la rezervor deschisa ramane iesit cu totul, si nu mai pot sa inchid usita.

Practic, acum e nevoie de 2 persoane ca sa inchid usita : una tine de manetuta de sub scaunul soferului si cealalta inchide usita, dupa care se elibereaza manetuta.

 

De unde pot sa cumpar piesa care ajuta la inchiderea / deschiderea usitei ?

 

Mersi.

Share this post


Link to post

Aveti grija la filtrele de polen cu particule.Au o culoare cenusie cand sunt noi.Cereti la revizie fara particule nu ce va dau ei.Sunt mai ieftine.Aprox 700-800 mii :banana:

 

A si uleiul Longlife asta e ulei OPEL 5w30.

este o medie de 300-400 mii/l.

spuneti sa va dea un bidon de 4 l in loc de 2 de 2 l. e mai ieftin

 

dar filtrele cu particule filtreaza mai bine noxele. in masina nu intra fumul de la esapamentul lu' ala din fata ta. pe cand filtrele simple sunt de hartie si atat, alea opresc doar praful.

Share this post


Link to post

Ce tehnici sunteti, de gazeta nu alta =))

Filtru de polen = filtru habitaclu

Filtru de particule = sistem de retinere a particulelor nocive de funingine montat pe esapamentul unora din masinile echipate cu motoare diesel.

Ce stiti voi nu stiti bine este o varianta a filtrului de polen cu carbune activ, avand rolul de a retine si mirosurile neplacute, nu doar praful si polenul.

Share this post


Link to post

Mi-am cumparat consumabilele pentru revizia de 3 ani. Piesele m-au costat 343 lei (Filtru aer,polen,ulei,benzina, Ulei 4L, Lichid frana 1L). Toate sunt GM. Mai urmeaza sa vad cat ma va costa manopera si unde sa o fac.

Share this post


Link to post

Mi-am cumparat consumabilele pentru revizia de 3 ani. Piesele m-au costat 343 lei (Filtru aer,polen,ulei,benzina, Ulei 4L, Lichid frana 1L). Toate sunt GM. Mai urmeaza sa vad cat ma va costa manopera si unde sa o fac.

 

ps: Manopera pentru filtre si ulei m-a costat 50 de lei.(la reprezentanta m-ar fi costat: 90 lei/h *2,5h=225 lei). Mai urmeaza sa-mi schimb lichidul de frana. Service-ul unde mi-am schimbat filtrele nu avea stand de frana, asa ca ramane pe saptamana viitoare la un alt service. Se preconizeaza o economie de aprox. 200 de lei fata de anul trecut.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Incurand Aveo-ul meu face 4 ani si 60.000 km. Am 1.4L 16v, 94 cai.

Mi-am schimbat personal uleiul si filtrele acum 2.000 km. Deci astea ies din discutie.

 

Nu vreau sa-mi fac la reprezentanta revizia cu distributia, pentru ca ma ajunge prea mult ca pret.

Insa, am gasit un service ok, (unde am mai fost si cu alte ocazii) si mi-au trimis devizul antecalculatie, adica estimarea reviziei:

 

Curea distributie Gates - 47 RON

Rola Intinzatoare INA - 170 RON

Rola Distributie INA - 66 RON

Pompa Apa Hepu - 162 RON

Antigel + Apa Distilata

Curea Transmisie Gates - 82 RON

Rola Transmisie INA - 235 RON

 

Manopera - 400 RON

 

Am o singura nedumerire, deoarece nu se specifica in Cartea de Service, am citit dar nu am gasit:

- Credeti ca trebuie schimbata Rola de Transmisie la anii/km/revizia asta? Mai sunteti si alti colegi (de forum) la care v-a fost schimbata rola de transmisie?

 

P.S.: Preturile imi convin, chiar daca stiu ca as putea gasi mai ieftin, dar primesc si garantie si stampila in carte.

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Revizie 75k km/4 ani, expocar targoviste: 410 ron - filtre, ulei, teste, etc. Au amestecat antigelul albastru (aral) pe care l-am pus cand s-a facut distributia cu cel roz GM, mi-au spus ca nu e nicio problema.

Trebuie schimbate 2 palieri amortizoare, 2 bielete antiruliu si un amortizor pe spate - 1350 ar fi la ei, din care se face o reducere si as ajunge la 1000ron. Ne mai gandim.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...