Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

La Aveo cu motor de 1,28v distributia se inlocuieste la 90000km sau 72 luni,conform graficului din cartea de revizii.

 

..ma prietene..nu-s nebun sau crede-ma ca am ce face cu banii...am graficul in fata..unde scrie clar negru pe alb...la punctul 8..inlocuire kit distributie ..odata la 60 000/ sau 4 ani

si punctul 9...inlocuire pompa de apa...la fel..(e pe post de rola intinzatoare)

Share this post


Link to post

Nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar in "carnetul de garantie si ghid de service",la pag.15, conform graficului, la motor 1,2S{SOHC},cureaua de distributie se inlocuieste la 90000 km sau la 72 luni.Masina cumparata in 06.2008.Din pacate nu pot face poze la fila respectiva.Aceleasi date si pentru Spark,la pag.18.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar in "carnetul de garantie si ghid de service",la pag.15, conform graficului, la motor 1,2S{SOHC},cureaua de distributie se inlocuieste la 90000 km sau la 72 luni.Masina cumparata in 06.2008.Din pacate nu pot face poze la fila respectiva.Aceleasi date si pentru Spark,la pag.18.

 

eee..nu se cearta nimeni :) )...masina esta inmatriculata 2009 06...dar fabricata 2008...a fost luata din brasov de la reprezentanta victoria global...si in grila de verificari data de firma ..asa apare

Edited by EM!L
Foloseşte majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Ai motor de 1150 cm? Nu cred sa fie grafice diferite, in functie de anul de fabricatie.

Edited by EM!L
Nu mai cita INTEGRAL mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Ai motor de 1150 cm? Nu cred sa fie grafice diferite, in functie de anul de fabricatie.

 

corect...in carnetul de garantie si ghidul de service..sa scrie 90 000 ..dar la finalul acestui carnet mi-au anexat inca o anexa...PLAN REVIZII CHEVROLET(in care scrie clar...inlocuire kit distributie 60000 su 4 ani)....ar fi culmea prostiei ca aceasta anexa sa fie doar la aceasta reprezentanta...acum sunt f curios si maine am sa-i contactez...acelasi lucru am sa-l fac si la o reprezentanta din sibiu...sa vad unde bate aceasta treaba!!!

Edited by marian_fagaras

Share this post


Link to post

corect...in carnetul de garantie si ghidul de service..sa scrie 90 000 ..dar la finalul acestui carnet mi-au anexat inca o anexa...PLAN REVIZII CHEVROLET(in care scrie clar...inlocuire kit distributie 60000 su 4 ani)....

Trebuie sa lucreze si ei ceva pe vremea asta.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: Inteleg intervale de schimb mai scurte la filtre (aer, combustibil, ulei), la uleiul motor, pe motiv ca in RO sunt "conditii grele". Inteleg ca suspensia are de a face cu "conditii grele" in RO. Dar amarata aia de curea de distributie ce "conditii grele" are de infruntat daca masina ruleaza in RO ?

Share this post


Link to post

am sunat la o alta reprezentanta chevrolet..si tot la fel mi-au zis...60000 sau 4 ani.."tehnologic"....la intrebarea de ce scrie acolo 90 000...nu mi-au putut raspunde

Share this post


Link to post

pentru ca asa este. Adica la 90000 sau 6 ani. Am citit eu intr-un manual de service(link-ul tot de pe forumul asta l-am gasit). Ideea e ca motoarele 1.2 8v au si un design safe si nu se intampla nimic ( bine, ramai in drum ) daca se rupe distributia. Eu daca as avea tipul asta de motor nici nu m-as gandii sa o schimb inainte de 6 ani.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Am sunat astazi la mai multe reprezentante, si mi-au spus ca exista o circulara pentru Romania , ca se schimba la 60000. In cartea service scrie 90000 dar in spate exista o foaie atasata de ei in care este 60000 km

Edited by emathe

Share this post


Link to post

doar n-o fi prosti sa le schimbe mai rar. mai ales ca e o operatiune destul de scumpa.Eu am schimbat distributia la motorul meu. Masina a fost SH din 2006 la 80000km si distributia nu fusese schimbata niciodata.900 RON

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post
900 RON

Hotie !

Share this post


Link to post

dak nu schimbi la 60000..adio garantie motor!!.....originala m-a costat 840 ron ..in reprezentanta...tot kitul...660..alta firma...la mine au aparut mici inconveniente de alt ordin...m-i se tot ard ledurile din bord...am schimbat 2...si a 2 -zo zi..s-au ars alte 2 :) )...m-am aprins la o discutie pe baza garantiei...dar orice bec...nu figureaza in garantie...nu conteaza unde e(eu ma gandeam ca fiind in bord..poate)...apropo de distribuitie...se gaseste pe net..tot kitul 360 ron(inclusiv poapa de apa)

Edited by marian_fagaras

Share this post


Link to post

dak nu schimbi la 60000..adio garantie motor!!.....

Ce garantie astepti tu la peste 60.000 km la un motor ?

Share this post


Link to post

@tolin am motor 1.4 16v. kitul distributie a fost vreo 400 si ceva de RON, manopera 350 RON, antigel 50 RON, niste consumabile ca spray-uri, lavete etc. Mie nu mi s-a parut a fi umflata factura. Si am garantie pe intreaga durata de viata : 4 ani/60k km parca zicea

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post
... Si am garantie pe intreaga durata de viata : 4 ani/60k km parca zicea

Garantie la ce, iti da gratis o alta curea daca asta se rupe ?

Share this post


Link to post

mda, ai dreptate. Ma rog, aici specifica legea ce ar trebui sa se intample(scrie ce lege pe factura, sper totusi sa nu fie cazul). Totusi, spune-mi te rog ce ti s-a parut a fi exagerat ca pret in ce ti-am descris. S-au n-ai inteles de la inceput ca e vorba de costul total?

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Totul, piesele si manopera.

Share this post


Link to post

am uitat sa specific. In piese intra si pompa de apa. Pretul pieselor e ok. Am studiat si eu pe net inainte. De manopera nu ma pronunt. Pretul mi-a fost comunicat dinainte, asa ca macar pe partea asta n-am avut surprize. Calitatea muncii a fost ok, adica n-am avut nici o problema in 400 km. Asta e.Sper sa n-am probleme pe viitor.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Ok am si eu o anexa la certificat,dar nu specifica o alta perioada sau nr. de km. pentru inlocuirea distributiei.Sunt specificate doar conditiile si lucrarile pentru care nu se acorda garantie.Speram ca sunt si alti posesori de Aveo, cu motor de 1150 cm., care au inlocuit{urmeaza} distributia. Din acelasi "carnet",garantia se acorda in limita a 100000km sau 3 ani.Deci...

Share this post


Link to post

Ce garantie astepti tu la peste 60.000 km la un motor ?

 

100 000...se zice clar in carnetul acela de garantie...si elementele de caroserie 3 ani!!...nu va luati dupa vorbe...cititi manualul acela de garantie

Share this post


Link to post

Un motor, daca are o problema de fabricatie, crapa pana la prima revizie, dupa aceea doar din bad user. Asa ca n-ai ce sa astepti tu pana la 100k km si sa arunci banii pe reviziile lor nesimtitte. In plus, un posibil cumparator al masinii tale ar fi lipsit de inteligenta daca s-ar uita la revizii facute de ei, doar de pe acest forum afla ce consumabile folosesc ei. Dupa mine, povestea cu garantia motor este o gaselnita de marketing care sa tina clientii legati de service-urile autorizate, singurele care castiga la afacerea asta.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Un motor, daca are o problema de fabricatie, crapa pana la prima revizie, dupa aceea doar din bad user. Asa ca n-ai ce sa astepti tu pana la 100k km si sa arunci banii pe reviziile lor nesimtitte. In plus, un posibil cumparator al masinii tale ar fi lipsit de inteligenta daca s-ar uita la revizii facute de ei, doar de pe acest forum afla ce consumabile folosesc ei. Dupa mine, povestea cu garantia motor este o gaselnita de marketing care sa tina clientii legati de service-urile autorizate, singurele care castiga la afacerea asta.

 

intr-un fel ai dreptate...eu am facut doar prima revizie la ei...la 30 000...la 60000 cand am schimbat doar kitul de distributie ... trebuia sa fac si verificarea ...dar nu am facut-o!!1..dak faceam verificarea cu totul...mai includea mai multe costuri...m-au atentionat...la 60000 cu tot cu revizie...intre 1800.2000 ron...m-i s-a parut f mult ...

 

facand distributia le ei in original...obligatoriu garantie la tot kitul de distributie...ce vreau sa zic eu...cand luati asemenea hotarari de a schimba ceva la aveo...merita incercat si la reprezentante...sa nu ramaneti uimit ca v-ar costa aproape ca la servisul din coltul blocului...dar macar aia lucra doar cu chevrolet si au experienta mare si cel mai important ai cat de cat o garantie

Edited by marian_fagaras

Share this post


Link to post

masinutza mea o sa vada si ea service-ul la 15000 km ...apoi nu o sa mai vada ...uleiul si filtrele le schimb eu ce mare greutate ...garantie masini ii dai tu ...cum ai grija de ea asa o ai

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...